V těchto dnech trhem hýbou spíše diskuse o obchodních válkách a na výsledky firem jakoby trh zapomínal. Výsledky firem jsou ale skvělé. Trhy z hlediska forward P/E zlevnily na úroveň z roku 2014 -- Vzrostl počet investorů očekávajících poklesy. Je lepší nakupovat, když roste množství pesimistů a prodávat, když panuje přehnaný optimismus. Psychologie jde nyní ruku v ruce s valuacemi.

Týdenní videokomentář - 13. dubna 2018

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás na dalším „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Vladimír Fichtner. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Tomáši.

Výsledková sezona v USA bude dobrá

Tomáš Tyl: Na prvním slidu se, jako teď již tradičně, věnujeme vývoji na trzích, vidíme tady vývoj od začátku roku, kdy akciový trh v koruně od začátku roku poklesl o asi 3 %. Když se podíváme na ten vývoj, vidíme, že už nejsme úplně na těch dnech, které jsme zažili v únoru a které se potom opakovaly ve druhé fázi března, na druhou stranu ceny jsou stále ještě příznivé, jsme zhruba 1-2 % nad tím dnem, takže nákupní příležitosti, které ty poklesy vytvořily, jsou na trhu stále vidět. První zpráva se týká výsledkové sezony. Vladimíre, tato zpráva říká, že ta sezona je zapomenutá. Proč je zapomenutá?

Vladimír Fichtner: Ta zpráva je velmi zajímavá – ten její titulek: „Zapomenutá výsledková sezona, to je to, co se blíží“. Proč je ta výsledková sezona zapomenutá? Protože všichni věnují pozornost jiným věcem – obchodním válkám, potenciální válce v Sýrii a konfliktu mezi Ruskem a Amerikou, jako by najednou firmy přestaly existovat, jako by přestaly reportovat výsledky a jako by se svět zastavil. Tak to není. Svět jede, svět jede extrémně dobře, jestliže se v USA očekává roční růst zisků o 18 %, je to absolutně neuvěřitelné číslo a stejně tak růst tržeb těch největších firem světa o 7 % ročně je skvělý. Díky tomu se P/E najednou dostává z úrovně 18,6 na 16,4, trh relativně zlevňuje, a tudíž je tato akciová valuace příznivá pro to, aby se člověk nebál nakupovat nebo zůstával zainvestován v investicích, pokud již investován je. Tohle jsou důvody zapomenuté výsledkové sezony.

Investoři se bojí medvědího trhu

Tomáš Tyl: Další zpráva se týká psychologie na trhu. Na trhu přibývá medvědích investorů – investorů, kteří se obávají, že trh poklesne, ale tato zpráva říká, že to je důvod k optimismu. Proč je to tak?

Vladimír Fichtner: My to vnímáme stejně. Když se podíváme na měsíční fund flow, o kterém si povídáme každý měsíc, vždycky v té statistice vidíte, že akcie vyrostou, poté, co vyrostou, je lidé nakupují, akcie klesnou, lidi je prodávají. Přesně obráceně, než jak to děláme my nebo než jak to dělá skutečný investor. To, že retailoví investoři jsou pesimističtí, je ten důvod pro optimismus, Wall Street Journal jako by nám to vzal z úst. Takže i z psychologického pohledu je nálada na trhu – z našeho úhlu pohledu zkušenějších investorů – optimistická, čili jak z pohledu firemních výsledků, o kterých jsme se bavili před chviličkou, tak z pohledu psychologie trhu, a to je dobře, můžeme si to užít.

Riziko inflace může být horší než obchodní války

Tomáš Tyl: My se poslední dobou často bavíme o tom, že určitým rizikem mohou být obchodní války, ale tyto nadpisy říkají, že mnohem větším rizikem může být inflace, ale přitom inflace je stále globálně relativně nízká – kde spočívá to riziko inflace?

Vladimír Fichtner: Spočívá ve dvou věcech. Jednak že je neviditelná, taková plíživá, ono se to nezdá, ale inflace za posledních patnáct šestnáct let byla České republice kumulovaná, 35-40 %, přestože dnes má každý pocit, že inflace moc není. Druhá věc je, že dynamika růstu inflace může být poměrně rychlá. Já jsem během dvou let zažil, jak se střídaly dva velmi prudké ekonomické cykly a úrokové sazby a inflace vyskočily z 1-2 % na 6-7 % během asi dvou, dvou a půl roku. To je poměrně velká rychlost, která samozřejmě může přinést spoustu nejistot. Obecně také víme, že jakýkoliv inflační scénář z minulosti, například těch posledních let, je vždycky nejsložitější vyhrát. Když je vysoká míra inflace, je potřeba mít akciové investice, je potřeba mít nemovitosti, je potřeba mít zafixované úrokové sazby na hypotéce a podobně, takže je to scénář, na který my jsme připraveni, my se ho v našich portfoliích nebojíme, ale není jednoduchý a nenápadnost jeho přibližování a potom někdy i poměrně prudká dynamika mohou být skutečně nebezpečné pro toho, kdo má peníze v hotovosti a nemyslí na to, jak s nimi zacházet správně.

Růst sazeb zdražuje hypotéky

Tomáš Tyl: S inflací úzce souvisí i růst sazeb a my jsme v pozdní fázi ekonomického cyklu, kdy se sazby zvedají. Jak se potom růst sazeb odráží v ekonomice dále?

Vladimír Fichtner: Odráží se v tom, že když vám vyroste sazba na hypotéce a místo 3 % budete splácet 5 %, zbývá vám samozřejmě méně peněz na to, abyste si pořídili nějaké zboží. Čím větší je růst sazeb, tím méně peněz vám zbývá, čím větší je růst sazeb, tím méně také máte odvahy se třeba dále zadlužovat nebo nakupovat, na rozdíl od dob, kdy je skvěle a člověk má takové odvahy poměrně hodně. To nakonec vede k tomu, že ekonomický cyklus skončí, zlomí se a nastane pokles. Tohle jsou takové první informace o tom, že konec toho cyklu se blíží, ještě to není tak závažné, abychom museli z akciových trhů vystupovat a jít pryč, ale blíží se vrchol, což je dobré vědět a je dobré být opatrný. Jakmile budeme mít pocit, že se tyto věci začínají měnit výrazně v náš neprospěch a že se blíží nějaký zlom, určitě to řekneme. Na druhou stranu je vždycky potřeba mít portfolio strukturované tak, aby nás nepoškodilo, když ten zlom přijde neočekávaně nebo přijde pokles, který souvisí s nějakou černou labutí, aby nás to nepoškodilo. S tím taky počítáme, máme plán, víme, co budeme dělat, když ceny půjdou nahoru nebo dolů, máme důslednou diverzifikaci, aby nás nic nepřekvapilo.

Tomáš Tyl: Vladimíre, já vám děkuji za odpovědi a vám děkuji za pozornost. Na shledanou.

Vladimír Fichtner: Děkuji. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz