V Americe pokračuje velmi úspěšná výsledková sezóna. Evropa zpomaluje i díky vlivu zdražení EUR v minulém roce, proto z hlediska wealth protection považujeme Ameriku za bezpečnější -- Forward P/E amerických akcií je díky růstu zisků a poklesu trhů pod 17. Dlouhodobě to odpovídá budoucímu výnosu 5 – 10 %. Akcie tedy zatím stále nejsou drahé.

Týdenní videokomentář - 27. dubna 2018

Přepis videokomentáře:

Jan Valášek: Dobrý den u posledního dubnového „Přečetli jsme za vás“, dnes zdraví Honza Valášek a se mnou je tady Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Aktuální vývoj na trzích

Jan Valášek: Pojďme se rovnou standardně podívat na aktuální vývoj na trzích. Jak to vypadá od začátku roku, potažmo od začátku dubna?

Tomáš Tyl: Od začátku dubna na trhu došlo k růstu, v koruně to byly zhruba necelá 3 %, takže trh se začal vracet z těch minim, až se dostal zhruba 1 % pod hodnotu z počátku tohoto roku.

V USA pokračuje úspěšná výsledková sezóna, Evropa zaznamenala zpomalení

Jan Valášek: Ty mluvíš o postupném lehkém oživení trhu, což může souviset i s aktuální výsledkovou sezonou, která právě probíhá – to znamená, že už více než polovina firem ohlásila, jaké měly výsledky, tak jak to dopadlo?

Tomáš Tyl: My jsme tady do zpráv dali některé nejkřiklavější firmy, které dosáhly hodně dobrých čísel, ale celkově je výsledková sezona v Americe dobrá za všechny firmy, a zisky těch firem, které reportovaly, zatím rostly o nějakých 23 % a tržby o 8 %, takže to jsou velmi slušná čísla, firmy překonávají aktuální očekávání a růst zisků, který odůvodňuje i růst akcií, je hodně silný. Na druhou stranu v Evropě dochází k určitému zpomalení, na to má velký vliv zdražení eura oproti dolaru v minulém roce, euro o 15 % posílilo oproti dolaru, a to samozřejmě zdražilo export, zhoršilo to situaci Německa, které je hodně proexportní, a dalších firem. S určitým zpožděním se to teď projevuje do aktuálních čísel – tohle se vždycky projevuje se zpožděním šest až devět měsíců. I proto, že se jedná o tyto faktory, tak ECB nereagovala na ta slabší čísla nějakou změnou sazeb, takže ta zůstává při starém a nevnímá to zpomalení jako nějaké negativní. Evropské oživení pořád má nějakou sílu, i když my celkově stále preferujeme víc Ameriku, protože ji stále vnímáme jako bezpečnější z hlediska wealth protection přístupu, i když Evropa může být levnější a možná, že je tam vyšší potenciál růstu, držíme se raději Ameriky, kde vidíme růst poměrně robustní, čísla dobrá a vnímáme ji jako bezpečnější, takže ji v portfoliích převažujeme.

Krátkodobý vývoj na trzích nelze předvídat

Jan Valášek: Ty jsi v souvislosti s výsledkovou sezónou mluvil o překonání očekávání, rekordních výsledcích a podobně, s čímž souvisí častější dotazy: „Je na trhu bublina?“, „Přijde krach?“ a podobně. My každý měsíc publikujeme valuace akcií, tady na následujícím slidu je na tu valuaci zase jiný pohled. Z jaké strany se tedy na to díváme?

Tomáš Tyl: My se díváme na ukazatel forward P/E, to znamená cena akcií vůči očekávaným ziskům. Hodnota tohoto ukazatele je momentálně díky tomu, že zisky hodně rostly a akcie je z lednových maxim o něco korigovaly, tak je tato hodnota pod 17. Ostatní regiony jako Evropa a emerging markets jsou ještě levnější. Když se u těch valuací podíváme na nějakou historii, třeba co dělal trh deset let poté, vidíme, že při současných valuacích trh v následujících deseti letech rostl tempem 5 -10 %, to znamená lehce podprůměrně. To my vnímáme – že jsme v situaci, kdy akcie už nejsou úplně levné, vrchol je třeba jeden až tři roky před námi, ale pořád nejsou tak drahé, abychom se jich zbavovali. Na podobnou situaci ukazuje například Morningstar, který se dívá zase na férové ceny akcií a férovou hodnotu celého trhu, a ten říká, že trh je na férových hodnotách, což také znamená, že můžeme očekávat nějaký plus minus průměrný vývoj. Takže z našeho hlediska bublina zatím určitě není, stále akcie převažujeme, i když, kdyby prudce rostly a valuace narůstaly, začali bychom je pomalu podvažovat, jsme opatrní, ale zatím k tomu nevidíme důvod.

Srovnání vývoje poplatků

Jan Valášek: Další téma se týká nákladů, my na jejich sledování často upozorňujeme, je potřeba je držet na uzdě. Morningstar udělala poměrně zajímavý přehled, vývoj těch poplatků, jak to vypadá?

Tomáš Tyl: V Americe se poplatkům hodně věnují a tady je vidět, že je to téma, protože ty poplatky se tlačily dolů, hlavně u velkých fondů šly hodně dolů a celkově jsou za ty americké aktivně řízené fondy poplatky někde kolem 0,45 %, což když se podíváme na aktivní a pasivní dohromady, je poměrně dobré číslo. V České republice to zatím téma není, když se podíváme na celý trh, to znamená i fondy peněžního trhu, dluhopisové, tak jsou poplatky někde kolem 1,52 %, což je o 1 % víc než v Americe, a když bychom se podívali na české akciové nebo smíšené fondy, jsme dokonce přes 2 %, takže ty poplatky jsou opravdu velké a je to jeden z důvodů, proč tady nechceme žádné fondy moc kupovat a raději kupujeme pasivní ETF, kde jsou poplatky dramaticky nižší a například u akciových portfolií se pak dostaneme na náklady 0,1-0,35 %, což je pod hodnotou toho, co je normální v Americe. Takže my se na ty poplatky doporučujeme dívat, protože tady v Čechách se to moc neřeší a poplatky jsou vysoké, je tedy dobré se jim spíše vyhýbat, protože vám potom podstatně ubírají výkonnost.

Jak je důležité investovat do širokého portfolia

Jan Valášek: Na závěr tady máme jeden varující příklad toho, jak nízká diverzifikace zaměstnaneckých akcií může poměrně hodně znepříjemnit důchodový věk. Co se stalo, Tomáši?

Tomáš Tyl: Tohle je případ zaměstnance GE, který dostával jako benefity zaměstnanecké akcie, a když potom odešel do důchodu, tak propadly akcie GE o 50 %, kvůli čemuž radikálně propadla hodnota jeho portfolia. U jednotlivých akcií se to může stát, mohou ztratit 50 %, firmy dokonce mohou úplně zkrachovat, my proto doporučujeme ze zaměstnaneckých akcií vystupovat, pokud to jde, a investovat je do široce diverzifikovaného trhu, protože jinak jste ohroženi na dvou frontách – jednak tím, že máte zaměstnanecké akcie, a když se zaměstnavateli nebude dařit, bude jejich cena padat, jednak může dojít k tomu, že když se mu nebude dařit, propustí vás nebo vám sníží mzdu, takže budete biti na dvou stranách, proto je zase z hlediska wealth protection lepší diverzifikovat, investovat do širokého portfolia, a když už máte nějaké akcie v portfoliu, neměl by jich tam být nějaký významný podíl (více než 2 % na jednu akcii), protože do 2 % vás propad o 50 % neohrozí, ale pokud máte v portfoliu významnější podíl, může pro vás nějaký velký propad nebo dokonce krach znamenat významnou ztrátu v portfoliu. I tady se tedy z hlediska wealth protection ukazuje jako důležité diverzifikovat.

Jan Valášek: To bylo krátké varování na závěr, já ti děkuju, Tomáši, všem ostatním přeju pěkné jarní dny a budu se těšit zase příště. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz