Investoři často chápou riziko jako krátkodobé kolísání akciových trhů. To ale není skutečné riziko, před kterým je potřeba se chránit. Potřebujeme se chránit proti rizikům, kdy můžeme přijít o všechny peníze: znárodnění v Rusku (1917) nebo Číně (1949). Proti těmto rizikům bojujeme dostatečnou diverzifikací. Zároveň je potřeba se chránit i proti inflaci vhodným složením portfolia.

Týdenní videokomentář - 4. května 2018

Přepis videokomentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, je tady další týden a s ním i další „Přečetli jsme za vás“, dneska vás zdraví Honza Valášek a se mnou je tady Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Světové akcie jsou na hodnotách jako na začátku roku

Jan Valášek: My, Petře, v této volatilnější, nebo kolísavější době se už tradičně díváme na to, jak jsou na tom aktuálně trhy, takže jak to aktuálně vypadá?

Petr Syrový: Od začátku kalendářního roku jsou trhy na svém, jsou na nule, index světových akciových trhů je v záporu 0,32 %, ale to je tak malá ztráta, že se může změnit každým dnem nebo dokonce každou hodinou.

Investoři často chápou riziko jako krátkodobé kolísání akciových trhů – to není skutečné riziko

Jan Valášek: Ty sám říkáš, že trhy se můžou změnit každým dnem nebo každou hodinou – není příliš riskantní být na trhu v takové volatilní době?

Petr Syrový: Akciové trhy jsou volatilní a to, že kolísají, je jejich samozřejmá součást. Důležitý pro nás je dlouhodobý rostoucí trend akciových trhů. Například za deset let zhodnotily světové akcie o více než 100 %, ale ta křivka samozřejmě není rovná, ta křivka je kolísavá – někdy se akciím daří a rostou rychleji a někdy klesají. Ta krátkodobá volatilita pro nás problémem není.

Ochránit proti inflaci pomůže vhodné složení portfolia

Petr Syrový: Co je pro nás, nebo pro investory obecně, větším problémem, jsou rizika, že přijdou úplně o svoje peníze. Připraví je o ně buď nějaké geopolitické riziko, nebo vysoká inflace. Článek, na který jsme narazili a který se nám líbil, mluví o dvacátém století, kdy investoři přišli o velkou část svých úspor nebo svých investic. Jako příklady uvádějí geopolitická rizika v Rusku při Velké říjnové revoluci nebo v Číně v roce 1949, kdy tam došlo ke znárodnění, nebo i západní Evropa, která si prožila některá těžká období – některé země jako Belgie, Německo, Itálie atd. byly více než polovinu času ve dvacátém století ve ztrátě, protože měly vysokou inflaci a akciové trhy nestihly tuhle inflaci vždycky pokrýt. Jak s tímto rizikem bojujeme? Snažíme se dostatečně diverzifikovat portfolio, tak abychom neměli hodně peněz v jednom jednotlivém koutu investičního světa, kde můžeme přijít o peníze, a zároveň se snažíme diverzifikovat portfolio tak, abychom ho ochránili proti inflaci.

Americký dolar v posledním roce oslaboval a nyní americká ekonomika těží ze slabšího dolaru

Jan Valášek: Dále už tady máme takovou aktuálnější zprávu, možná i v souvislosti s tím, jak jsme poslední týden mluvili o výborných výsledcích amerických firem. Týká se to čísel amerického exportu. Co je tam nového?

Petr Syrový: Dolar v posledním roce velmi významně oslaboval, a pokud dojde k oslabení dolaru, projeví se toto oslabení za 6 9 měsíců v exportech. K tomu právě teď dochází, slabý dolar pomáhá americkým exportérům k vyšším tržbám a samozřejmě naopak silnější euro nevyhovuje firmám, které jsou v Evropě, proto stále preferujeme investice do amerických firem před investicemi do firem evropských.

Dolar od poloviny dubna do začátku května posílil

Jan Valášek: Tento další slide na to přímo navazuje. Ty jsi mluvil o oslabování dolaru v posledním roce, ale myslím si, že záměrně tady máš ukázaný trošku delší horizont, je to tak?

Petr Syrový: Měny kolísají, o tom jsme spolu mluvili už mnohokrát, měny někdy oslabují, někdy posilují. V současné chvíli je dolar na podobných úrovních, jako byl před čtyřmi lety, a v tom čtyřletém období si prošel výrazným posílením a výrazným oslabením. Při investicích nás zajímají hlavně výnosy firem, které jsme si koupili, to je to, co přináší zisky do portfolia, a cizí měny tam přinášejí jen malé kolísání, někdy to jde nahoru, někdy to jde dolů, někdy to jde s námi, někdy to jde proti nám.

Zásady úspěšného investora Warrena Buffetta

Jan Valášek: Na závěr tady máme, Petře, takový shrnující slide po celém tom dnešním „Přečetli jsme za vás“, kdy jsme mluvili o volatilitě, o měnách, o vývoji na trzích, o krátkodobých pohybech a podobně. Co ale dělají ti skutečně nejlepší investoři na světě?

Petr Syrový: Zaujal nás článek o investičních zásadách Warrena Buffeta, je jich tam hodně, ale vybrali jsme jen některé z nich. On se například zaměřuje na produktivní aktiva. Pod produktivním aktivem vidí investice, které přinášejí výnosy, které vyplácejí výnosy ze svého podnikání, typicky to mohou být investice do akcií nebo investice do nemovitostí, které nesou nájem. Warren Buffet se vyhýbá tzv. neproduktivním aktivům, to jsou například investice do zlata, do umění nebo do pozemků, které sázejí na to, že levně koupím, draze prodám, že jednoho dne budu moci prodat za vyšší cenu, než za kolik jsem dneska nakoupil. To on nepovažuje za nějakou jednoduchou a přímou investici, ale považuje to více za spekulaci. Musím mít dobrý odhad, musím trefit správnou investici a koupit ji za správnou cenu. Dále mluví o tom, aby se dal pozor na produkty, které neporáží inflaci, to velmi často bývají nějaké termínované vklady nebo spořicí účty nebo dluhopisy. Další dvě myšlenky, které nás zaujaly, zní takto: kupte si jen takové investice, s kterými byste byli spokojeni, kdyby se trh na deset let zastavil. Kdybyste nemohli ty investice příštích deset let prodat a museli byste si je ponechat, abyste s nimi byli v pohodě a aby se vám líbily. Dále k tomu dodává, že pokud nebudete držet akcii deset let, neměli byste ji vlastnit po dobu ani deseti minut, to znamená, že jeho pohled na investice je opravdu dlouhodobý a nesnaží se odhadovat, kde budou investice zítra nebo za měsíc nebo za rok, ale snaží se investovat tak, aby mu ty investice dlouhodobě přinášely užitek díky tomu, že to jsou produktivní aktiva.

Jan Valášek: Petře, děkuju za nadčasový závěr, posluchačům děkuju za pozornost a jen bych řekl, že další „Přečetli jsme za vás“ budeme připravovat až 18. května kvůli kratšímu příštímu týdnu. Budu se těšit, mějte se pěkně, na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz