Krátkodobé úrokové sazby v USA rostou na 2,4 % a díky tomu začínají být po 10 letech atraktivní dolarové produkty postavené na krátkodobých dluhopisech. -- Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments. Od J&T banky jsme doporučovali využívat pouze pojištěné termínované vklady a to pouze do limitu pojištění!

Týdenní videokomentář - 18. května 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího pátečního „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Akciové trhy jsou blízko letošních maxim

Petr Syrový: Pojďme se tradičně podívat na to, co dělaly akciové trhy od začátku kalendářního roku.

Tomáš Tyl: Akciové trhy v posledním měsíci poměrně silně rostly. Na tomto grafu vidíme, že se dostaly přibližně na ta maxima, na kterých byly již v lednu. Dílem na to měl vliv posilující dolar, který se z nějakých 20,3 v současnosti dostal až zhruba na 21,6, takže pomáhal investicím, především v Americe v dolarech. Celkově je aktuální výsledek od začátku roku nějakých 3,66 %, od začátku května je výnos něco přes 4 %.

Úrokové sazby v USA rostou

Petr Syrový: Pojďme hned na první zprávu. První zpráva říká, že rostou úrokové sazby – co to znamená pro trhy a pro investory?

Tomáš Tyl: V Americe dochází k tomu, že s tím, jak FED zvedá sazby, rostou samozřejmě i krátkodobé sazby, jak amerických pokladničních poukázek, tak krátkodobé sazby korporátních dluhopisů, které začínají mít docela zajímavé hodnoty – u pokladničních poukázek jsme někde kolem 2 % a u některých korporátních dluhopisů ještě výše. V Americe už toho začínají investoři využívat a směřují své prostředky právě do krátkodobých dluhopisů, protože tam s nízkým rizikem dostávají poměrně slušný výnos. Krátkodobé dluhopisy se chovají podobně jako nějaký spořicí účet, to znamená, že při růstu sazeb reagují tím, že jejich výnosy rostou a na cenu to nemá negativní vliv jako u dlouhodobých dluhopisů, takže pro ty, co se obávají růstu sazeb, je to vhodný nástroj. My jsme pro naše klienty také připravovali analýzu, protože někteří z nich mají nějaké rezervy v dolarech, třeba proto, že podnikají v zahraničí nebo mají ze zahraničí příjmy, případně tam částečně žijí, a právě na tu dolarovou rezervu jsme jim začali doporučovat používat některá ETF, která investují právě do krátkodobých dluhopisů, které při nízké volatilitě přinášejí poměrně zajímavé výnosy, třeba kolem 2,6 %. Ale důležité je říci, že to je jen pro klienty, kterým skutečně leží nějaká hotovost v dolarech, není to pro to, aby člověk vzal koruny a jen kvůli tomu výnosu je vyměnil za dolary, to by podstupoval vysoké měnové riziko, takže je to skutečně jen pro toho, kdo má rezervu v dolarech a nemá problém potom platit daň z výnosů ETF.

Měny trhů emerging markets vůči dolaru oslabují

Petr Syrový: Poklesly lokální měny na emerging markets – měny Brazílie, Ruska, Jihoafrické republiky. Proč poklesly?

Tomáš Tyl: Jeden z těch důvodů je právě růst sazeb v Americe, část peněz se stěhuje. Tím, jak v Americe rostou sazby, jsou tam atraktivnější dluhopisy, které mají velmi nízké riziko – jsou atraktivnější, než o něco vyšší výnosy dluhopisů těchto zemí, takže když v Americe rostou sazby, má to ten vliv, že se do Ameriky stahuje kapitál, což působí nejvíce na emerging markets, protože tam mají investoři tendenci vyprodávat jako první, zbavovat se rizik a toho, kde ten výnos není o tolik vyšší, a raději si koupit bezpečný americký dluhopis, takže to je jeden z důvodů poklesu měny. Rozdíl je vidět i mezi Evropou a Amerikou – americké dluhopisy nabízejí o více než 2 % vyšší výnos než třeba ty německé, které mají výnos hodně nízký, což je jeden z těch tahounů toho, proč dolar v posledním měsíci posiloval. Na emerging markets ten měnový vliv není příznivý, do toho přicházejí nějaké finanční problémy, například Argentina se potýká s krizí a zhoršující se hospodářskou situací, Turecko také. My ve Fichtner s.r.o. vždycky více upřednostňujeme bezpečí a emerging markets se nám dlouhodobě moc nelíbily právě kvůli určité nestabilitě, která tam byla, takže my upřednostňujeme rozvíjející se trhy před emerging markets a na růstu emerging markets se raději budeme případně podílet tím, že máme v indexech, nebo nástrojích, do kterých investujeme, firmy, které do těch rozvíjejících se zemí vyvážejí a mají tam tržby, než abychom si kupovali akcie přímo tam.

Výnosy transformovaných fondů zaostaly za inflací

Petr Syrový: Na Investujeme.cz byl zajímavý článek, který mluví o tom, že výnosy transformovaných fondů prodělaly vůči inflaci. Jsou to investice na důchod a přitom nic moc nevynesly. Proč, Tomáši?

Tomáš Tyl: Je to tak, jak říkáš, Petře, to zhodnocení v roce 2017 bylo 0,6 %, inflace 2,5 %, takže reálný prodělek, a hlavně to není nic překvapivého, nic nečekaného, protože transformované fondy mají velmi úzce vymezeno, kam mohou investovat, a většinu musí směřovat do státních dluhopisů. Státní dluhopisy vynášejí velmi málo, české dluhopisy byly dlouhou dobu blízko nule, teď jsou někde kolem 1 %, takže je jasné, že ten, kdo investuje pouze do těchto dluhopisů (hovořím o desetiletých dluhopisech), žádný velký výnos mít nebude, takže se nedá očekávat ani to, že by se ta situace nějak zlepšila – dokud se výnosy v Čechách nepohnou výš, budou tyto transformované fondy vydělávat velmi málo. Je to jeden z důvodů, proč my jsme našim klientům doporučovali přestoupit z konzervativních fondů do fondů, které mají i nějakou akciovou složku, která je z našeho hlediska v dlouhodobém portfoliu lepší než ta krátkodobá, do takových fondů, kde se zohledňuje dlouhý investiční horizont, který tyto fondy, do kterých člověk investuje na penzi, mají.

CEFC neuhradila pohledávky vůči J&T a naše doporučení klientům

Petr Syrový: Tento týden se objevila zajímavá zpráva o tom, že čínská společnost CEFC v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky J&T bance. Co to bude znamenat pro naše klienty, respektive pro investice našich klientů?

Tomáš Tyl: My jsme se vždycky řídili přístupem wealth protection, a proto v případě J&T banky jsme do ní nikdy nechtěli dávat více peněz, než na kolik se vztahuje pojištění vkladů, ani jsme nenakupovali nějaké jejich specifické dluhopisy atd., nechceme podstupovat kreditní riziko J&T. Důvodem je, že tam není nějaký rozumný rating té společnosti, takže nám to z hlediska našich kritérií nevychází. Tím, že tam máme peníze maximálně do výše pojištění vkladů, nás ta situace nijak neznervózňuje, i když samozřejmě pro J&T to je určitě nepříjemné, protože ta výše pohledávek je poměrně významná vůči celkovým aktivům té banky, takže my stále doporučujeme zůstat v J&T maximálně do výše pojištění vkladů. To je náš názor a naše doporučení.

Petr Syrový: Tomáši, děkuju za zajímavé informace a budu se těšit příští týden na další natáčení. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Také děkuji. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz