I díky posilování dolaru překonal korunový výnos akcií lednový vrchol. -- Pravděpodobnost recese v USA se zatím zdá nízká. Firmy v USA zvládají zvyšovat ceny a udržet ziskové marže. -- ECB plánovala ukončovat QE na konci roku, ale pokud bude zpomalení pokračovat, tento krok odloží. -- Americké banky jsou očištěné a profitují, evropské se ještě s krizí před 10 lety úplně nevyrovnaly.

Týdenní videokomentář - 25. května 2018

Přepis videokomentáře:

Jan Valášek: Dobrý den, zdravíme vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, dneska je tady Honza Valášek a se mnou Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Honzo. Dobrý den.

Korunový výnos akcií překonal lednový vrchol

Jan Valášek: A jako již tradičně v této volatilnější době se pojďme podívat, jak aktuálně vypadají akciové trhy.

Tomáš Tyl: Když se podíváme na výkonnost akciových trhů od začátku roku v koruně, tak vidíme, že v posledním měsíci došlo k překonání lednových vrcholů, takže nyní jsou již akcie z hlediska korunového investora nad svými lednovými vrcholy a důvodem je především posílení amerického dolaru, který posílil z nějakých 20,3 koruny za dolar na 22 korun za dolar – to tomu trhu určitě pomáhalo – plus to, že akcie se odrazily ode dna a rostly, což také pomáhalo korunovému investorovi.

Pravděpodobnost recese v USA je stále nízká

Jan Valášek: Do dnešní prezentace jsme si připravili takové srovnání Evropy a Ameriky a hned na dalším slidu se říká, že je stále nízká pravděpodobnost recese v Americe. Z čeho tak usuzujeme?

Tomáš Tyl: My tady máme dvě zprávy, které popisují podobnou věc, jinými slovy – jedna se týká indexu, který srovnává několik důležitých indikátorů, dává je dohromady, a dělají z toho index LEI. Ten ukazuje, že ta pravděpodobnost recese zůstává pořád nízká, protože ten index narůstá, teprve nedávno překonal maxima z roku 2007 a jeho hodnota pořád roste, nedochází k tomu, že by klesal, a to ukazuje na silnou ekonomickou situaci v Americe. Další, jiný pohled, který ukazuje na to, že ekonomická situace je dobrá, je, že firmy zvedají ceny. To, že si to mohou dovolit, že lidé mohou nakupovat i za vyšší ceny, firmy mohou zvyšovat marže, i to ukazuje na dobrou situaci, protože ve chvíli, kdy by situace dobrá nebyla, by si firmy nemohly dovolit zvyšování cen. Z našeho pohledu tedy stále platí to, co říkáme – jsme sice v nějaké poslední fázi cyklu, ale vrchol ještě není na dohled, stále převažujeme akcie, stále se domníváme, že se vyplatí do nich investovat a využívat toho současného ekonomického růstu v Americe.

Stále převažujeme americké akcie, v Evropě pokračuje zpomalení

Jan Valášek: Ty jsi říkal, že převažujeme akcie, především ty americké. Dá se říci, proč převažujeme americké akcie?

Tomáš Tyl: My se vždycky díváme hlavně na Ameriku versus Evropu, případně zbytek světa, a když se díváme na Evropu, moc se nám tam jít nechce. Důvodem je, že v Evropě pořád pokračuje nějaké zpomalení, které začalo s tím, jak zdražilo euro, několik měsíců poté přišlo takové ochlazení, zatím není nijak silné, ale Evropská centrální banka o něm hovoří – že kdyby pokračovalo, odloží ukončování kvantitativního uvolňování, které chce zrealizovat na konci roku. Takže Evropa slábne, na druhou stranu jsou zde pořád věci typu Brexit, který má dopad na Velkou Británii – například v tomto článku se hovoří o tom, že Londýn by mohl přestat být finančním centrem, právě proto, že firmy odtamtud budou odcházet, Itálie má takové protievropské tendence a zároveň vláda víc utrácí, takže to vede k tomu, že se jim zvyšují úrokové sazby. Pořád v Evropě vidíme řadu různých rizik a nebezpečí, a to je důvod, proč ji úplně nepreferujeme, ostatně je to také důvod, proč dolar v poslední době posiloval –protože i investoři se začali vracet více do Ameriky.

Banky v USA mají rekordní zisky, v Evropě se propuští

Jan Valášek: My jsme mluvili o srovnání Amerika versus Evropa, jsou nějaké konkrétní případy, na kterých by se to dalo ukázat?

Tomáš Tyl: Dobře to můžeme vidět třeba na srovnání u bank. Máme tady dva články o bankách, jeden je o evropské Deutsche Bank, která přemýšlí o tom, že propustí 10 000 lidí, na druhou stranu americké banky mají rekordní zisky v prvním kvartále, takže to jsou dvě odlišné situace. V Evropě se uvažuje o propouštění, v Americe jsou rekordní zisky, je to tak napříč více sektory, v Americe pokračuje boom zisků, zatímco v Evropě je ta situace problematičtější. Tady je několik článků, které popisují hodně podobnou situaci z různých úhlů pohledu. Pro nás to znamená, že Ameriku, i když třeba může být na valuacích dražší, stále vnímáme jako bezpečnější, a z hlediska wealth protection ji v portfoliu převažujeme.

Růst sazeb v USA ovlivňuje i ostatní země, především emerging markets

Jan Valášek: Na závěr máme takové vyústění celé té situace. Úroková sazba je jednou ze základních ekonomických veličin. Co z toho můžeme usuzovat, respektive z úrokové sazby v Americe?

Tomáš Tyl: Úrokové sazby, ač jim málokdo rozumí, procházejí našimi životy, i když neřešíme finance, v celé řadě věcí a celou řadu věcí ovlivňují, a ty americké zvláště. Růst amerických sazeb se projevuje v tom, že v Americe se zdražují hypotéky, což potom samozřejmě vede k ochlazování nemovitostního trhu, ale je pro nás také dobré vidět, kam se hypotéky mohou velmi brzy dostat – zatímco my jsme teď zvyklí na velmi levné hypotéky, mohou se dostat ke 4-5 %, protože i u nás dochází ke zvyšování sazeb. Je vidět efekt na firmy, které vyplácejí hodně vysokou dividendu – vyplácejí skoro všechen zisk na dividendu a trh je někdy vnímá jako dluhopisové investice – a když rostou sazby, přestávají být tyto akcie atraktivní a zároveň se jim také zdražují úvěry, takže to má dopad na jejich ceny. Hodně to má vliv na měny v emerging markets a emerging markets obecně, protože když se zvyšují sazby v Americe, řada investorů si řekne: radši si vezmu bezpečnou nižší sazbu v Americe na nějakém americkém dluhopisu, než abych kupoval dluhopisy nebo akcie v emerging markets. Peníze se stahují pryč a pro Ameriku to není tak velký příliv peněz, ale pro nějakou malou zemičku to může mít dost dramatický dopad, když odtamtud odteče hodně prostředků. Momentálně se to projevuje třeba na turecké liře nebo v Argentině, naopak dolar posiluje. Takže vidíme, že měnové sazby v Americe ovlivňují dění všude možně ve světě, a pro nás je to dál potvrzování trendu, který víme, že bude pokračovat i u nás – úrokové sazby porostou (teď jsme spíš v období, kdy se budou zvyšovat), doporučujeme s tím počítat v portfoliu, to znamená fixovat hypotéky na dlouho, aby vás potom nepřekvapilo, že vám vyskočí sazba, vyhýbat se dlouhodobým státním dluhopisům, protože ty při růstu sazeb trpí nejvíce, jejich ceny nejvíce padají. My nedoporučujeme investovat do akcií emerging markets právě proto, že tam vidíme mnoho rizik, výnos nám nepřipadá odpovídající tomu, jaká rizika tam jsou. S růstem úrokových sazeb souvisí další, větší rizikovost toho regionu.

Jan Valášek: Díky, Tomáši, to bylo z dnešního vhledu Evropa versus Amerika všechno, já se budu těšit zase příští týden a mějte se všichni pěkně. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz