Akcie jsou na letošních maximech. K růstu jim pomohlo posílení dolaru. -- Ekonomice v USA se daří, proto FED zvyšuje úrokové sazby, což vedlo k dalšímu posílení dolaru. -- Evropa se ještě plně nevypořádala s následky finanční krize a měnovou politiku „uvolňuje“ velice pomalu. -- ČNB chce omezit hypoteční boom, proto se snaží omezit hypotéky a zpřísňuje podmínky.

Týdenní videokomentář - 15. června 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, je tady další pátek a s ním naše „Přečetli jsme za vás“, dnes je tady se mnou Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Akcie jsou na letošních maximech

Petr Syrový: Pojďme hned na první graf, který mluví o tom, jak si vedou akcie od začátku kalendářního roku.

Tomáš Tyl: Světový akciový trh v koruně od začátku roku vydělal asi 6,17 %, trochu to poskočilo v posledních dnech díky posílení dolaru, od začátku roku jsme teď poprvé nad těmi vrcholy, na kterých jsme byli v lednu, takže po korekcích šel trh trochu dolů, pak se chvíli pohyboval na dně a teď se vrátil zpět. Jsme na letošních maximech, ale z našeho hlediska v tom nevidíme u těch akcií žádný problém. To k investování patří.

Ekonomice v USA se daří, proto FED zvyšuje úrokové sazby

Petr Syrový: Tomáši, v Americe zasedal FED a máme odtamtud zajímavé zprávy. Co se tam dělo?

Tomáš Tyl: Americký FED se rozhodl zvýšit sazbu a hovořit o tom, že v tomto roce plánuje přistoupit ještě ke dvěma zvýšením, což je trochu rychlejší, než s čím trh původně počítal. Důvodem je hodně pozitivní situace v Americe – růst. Americká ekonomika nechává zbytek světa za sebou, jak je tady v jednom z titulků z Wall Street Journal, takže je vidět, že ten motor pracuje, růst je rychlý a FED to vnímá jako signál k tomu, aby začal ekonomiku trochu krotit. Vrchol sazeb může přijít někdy v roce 2020 na úrovni kolem 3,5 %, takže to je to, co ještě může být na těch sazbách před námi.

Evropa uvolňuje měnovou politiku velice pomalu

Petr Syrový: Na druhé straně tady máme zprávy z Evropské centrální banky, také se týkají vývoje ekonomiky a úrokových sazeb. Co se dělo v Evropě?

Tomáš Tyl: Ano, dnes je to „Přečetli jsme za vás“ hodně o krocích centrálních bank. Zatímco v Americe došlo k růstu sazeb, v Evropě sice bylo vyhlášeno, že dojde k ukončení kvantitativního uvolňování, ale na druhou stranu hodně silná zpráva, která se nikdy nedostala třeba ani do titulků, ale je velmi důležitá, je, že Evropská centrální banka očekává, že bude držet sazby beze změny do léta 2019. To byl právě důvod, proč v posledních dnech poskočil dolar oproti euru – očekávalo se, že přece jen by k nějakému růstu sazeb mohlo dojít, ale Evropská centrální banka říká, že situace v Evropě ještě není taková, aby se sazby do roku 2019 zvyšovaly.

Měny emerging markets jsou volatilnější vůči dolaru než euro

Petr Syrový: Už jsi, Tomáši, zmínil, že posílil dolar a klesl kurz koruny. O kolik klesnul?

Tomáš Tyl: Euro oproti dolaru oslabilo asi o 1,6 %, koruna ještě o něco více – přes 2 %. Společně s korunou oproti dolaru oslabily i další středoevropské měny jako maďarský forint nebo polský zlotý. Mimo jiné je na tom zajímavé to, že Česká republika se tím dostala na stránky Wall Street Journal, kde se píše o naší koruně a těch dalších měnách tady okolo jako o měnách zemí emerging markets. Z toho je dobře vidět, jak nás a naše měny svět vnímá. Vnímá to, že když dochází k nějakým pohybům na trhu, tyto měny kolísají více. My s tím celkem souhlasíme a je to důvod, proč nechceme spoléhat jen na korunu, nechceme mít instrumenty, které jsou v cizích měnách, zajištěné do korun, ale chceme nakupovat do portfolia akcie v dolarech, eurech a dalších měnách, právě proto, že nechceme spoléhat jen na tu naši korunu, chceme mít diverzifikované měnové portfolio, protože se domníváme, že to více koreluje s Wealth Protection přístupem.

ČNB chce omezit hypoteční boom

Petr Syrový: Poslední zpráva je z České republiky a týká se hypoték. Česká národní banka chce zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték. Jak se to, Tomáši, projeví u klientů?

Tomáš Tyl: Poslední zpráva se tedy také týká toho, co dělají centrální banky, tentokrát je to Česká národní banka a ta se rozhodla zpřísnit podmínky pro hypotéky, což se týká pouze nových hypoték, netýká se to refinancování. Česká národní banka se obává přehřívání na trhu nemovitostí a toho, že když dojde k růstu sazeb, může to pro některé rodiny, které si pořídily bydlení, znamenat problém. Když si někdo pořídí příliš velkou hypotéku vzhledem ke svým příjmům, mohl by ho růst sazeb výrazně ohrozit, takže Česká národní banka s tím chce pracovat. My se domníváme, že přísnější podmínky se nedotknou klientů, kteří mají nějaký rozumný finanční plán, protože u nich se počítá s tím, že hypotéka by neměla „škrtit“, to je součástí zadání, takže ten, kdo má finanční plán a má finance rozumně nastavené, toho by se to opatření České národní banky nemělo tolik dotknout, skutečně by to mělo být hlavně namířeno na ty, kteří u hypotéky tolik nepřemýšlí nad bezpečím a nad tím, aby na splátky měli i v případě, že sazby půjdou nahoru. U takových klientů může dojít k omezení a na hypotéku nedosáhnou.

Petr Syrový: Tomáši, děkuju za zajímavé informace a budu se těšit další týden na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz