ČNB zvedla sazby, ale koruna slábne dál. -- Čínské akcie vstoupily do medvědího trhu, když jejich hodnota klesla o více než 20 %. -- Společnost GetBack, vstoupila v Polsku na burzu a emitovala akcie a dluhopisy, které si koupilo až 30 000 drobných investorů. V problémech hodnota akciových investic klesla o 80 %. Držitelům dluhopisů společnost navrhuje vyplatit pouze 66 % jejich hodnoty.

Týdenní videokomentář - 29. června 2018

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“ od 22. 6. do 28. 6., moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Vývoj trhu od začátku roku

Tomáš Tyl: Začneme tradičním grafem ukazujícím vývoj akciových trhů od začátku roku. Jak se trh vyvíjel od začátku roku, Petře?

Petr Syrový: Od začátku roku je celý svět v plusu 4,4 % a jsme nedaleko od maxim, kterých bylo dosaženo na začátku června, jen už je vidět, že od začátku roku se nám rozchází výnosy ve vyspělém světě a na emerging markets – Amerika je od začátku roku v plusu 8 %, kdežto emerging markets je od začátku roku v mínusu 3,5 %. Od začátku roku se Americe daří výrazně víc než emerging markets, které od začátku roku silně ztrácely.

ČNB zvedla sazby

Tomáš Tyl: Tento týden došlo k tomu, že Česká národní banka zvedla sazby o 0,25 p.b. na 1 %. Můžeš nám k tomu říct něco víc, Petře?

Petr Syrový: Já bych začal trošku zeširoka. Možná si vzpomenete, že na minulém „Přečetli jsme za vás“ jsme si ukazovali, že měny emerging markets, to znamená Česká republika, Polsko a Maďarsko, výrazně oslabily oproti dolaru v době, kdy FED (centrální banka Ameriky) zvedl úrokové sazby. Protože české ekonomice se daří dobře a protože máme o trošku vyšší inflaci, než je cílová inflace České národní banky (ČNB cílí na 2 % a poslední inflační čísla říkají 2,2 %), Česká národní banka zvedla úrokové sazby, aby tlumila inflaci, a zároveň ji k tomu přimělo to, že koruna byla slabší vůči dolaru. Typicky na trzích platí to, že pokud někdo zvedne úrokové sazby, měna je atraktivní a posiluje, což se ale na české koruně nestalo – i přesto, že Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, koruna dál pokračovala v oslabování, protože převážil ten vliv, že z hlediska Ameriky patříme mezi emerging markets, patříme mezi rozvíjející se trhy, a to znamená rizikovější trhy, a protože v Americe rostou úrokové sazby a americký investor upřednostňuje bezpečnější vyšší výnosy, tato rizikovější aktiva prodává. Čili česká koruna oslabuje i přesto, že Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby. Co to znamená pro naše portfolia a pro naše řešení? My se nikdy nesnažíme předvídat budoucí vývoj měny v portfoliích našich klientů, nesnažíme se tipovat, jestli měna bude za rok silnější nebo slabší, snažíme se měnově diverzifikovat a mít v portfoliích jak domácí tak zahraniční měny.

Propad akcií na emerging markets

Tomáš Tyl: Další titulek hovoří o medvědí nákaze na asijských trzích, viděli jsme to na tom grafu – propad akcií emerging markets, hodně to souvisí také s propadem čínských akcií. Co se tam stalo, Petře?

Petr Syrový: Souvisí to se zprávou, kterou jsme komentovali asi měsíc nebo dva měsíce zpátky, kdy se začala více diskutovat vznikající obchodní válka mezi Amerikou a Čínou, respektive zavádění nějakých obchodních bariér, a tehdy jsme říkali, že zavádění obchodních bariér daleko méně poškodí Ameriku, než poškodí Čínu. No a to se stalo, protože čínské akcie klesly o více než 20 % od začátku kalendářního roku, a to má na svědomí právě vznik nových obchodních bariér mezi Čínou a mezi Amerikou. Ukazuje se tady, že emerging markets, protože jsou to malé trhy, jsou daleko náchylnější na různé změny a jsou rizikovější. Proto my je v portfoliích podvažujeme, nevyužíváme přímé investice na emerging markets, na trhy jako je Čína nebo Indie, vstupujeme na tyto trhy spíše prostřednictvím nadnárodních firem, které tam prodávají svoje služby a svoje zboží.

Firmy umírají rychleji než před rokem 1970

Tomáš Tyl: Další zpráva hovoří o tom, že firmy umírají rychleji než kdykoliv před tím. Je to hodně tím, jak se v moderní době všechno zrychluje, rychleji se zakládají, rychleji zanikají – čím je tato zpráva zajímavá pro nás a pro naše klienty?

Petr Syrový: Před asi čtyřiceti padesáti lety, když nějaká společnost vstoupila na burzu, 92 % společností přežilo prvních pět let, dneska přežívá prvních pět let pouze 63 % firem. Je to dáno tím, že před rokem 1970 firmy měly daleko více investic do hmotných aktiv, když si to představíme, tak typicky investovaly do nějaké továrny, kdežto dneska se investuje více do nehmotných aktiv, která jsou taková prchlivější a která jsou méně stabilní. Co to znamená pro naše řešení? Určitě chceme dost široce diverzifikovat, chceme mít v našich řešeních stovky akciových firem, protože jsme si vědomi toho, že některé firmy mohou krachovat a mohou končit, a za další je tato informace důležitá v našem pohledu na IPO, to jsou firmy, které vstupují na burzu, to jsou investice, které dlouhodobě nedoporučujeme, protože jsou velmi rizikové, a tato zpráva ukazuje, že velká část firem, zhruba jedna třetina firem, které vstoupí na burzu, do pěti let končí a krachuje.

Některé firmy mají problém splatit své dluhopisy

Tomáš Tyl: To byly firmy, týkalo se to akcií, teď budeme trochu hovořit o dluhopisech, protože tato zpráva se týká firmy, která není schopná splatit své dluhopisy. Problémů firem se splácením dluhopisů jsme zaznamenali více, můžeš nám k tomu něco říct, Petře?

Petr Syrový: Wall Street Journal píše o firmě Parker Drilling, E15 píše o firmě Arbis Capital Partners, která je u nás známá tím, že vlastní AAA Auto a v Polsku také vlastní některé společnosti – společnost GetBack, která vstoupila na burzu, stala se miláčkem investorů, asi třicet tisíc drobných investorů si koupilo její dluhopisy a ta firma není schopná dostát svým závazkům, akcie společnosti od začátku roku ztratily 80 % své hodnoty a ta firma má problémy se splácením vlastních dluhopisů a nabízí držitelům dluhopisů, že splatí pouze dvě třetiny jejich hodnoty. Je vidět, že investoři, kteří této firmě svěřili peníze, ať akciovou formou nebo dluhopisovou formou, budou mít obrovské ztráty. Pro nás z toho plyne jedno důležité ponaučení: je potřeba počítat s tím, že firma nemusí dostát svým závazkům, že i když investuji do dluhopisů, a nejenom ledasjaké malé firmy, ale i velké firmy, která je obchodována na burze, reálně tam hrozí, že přijdu o peníze. Neměli bychom vidět jen slibovaný výnos, ale měli bychom také vidět potenciální rizika dané investice.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji, na závěr bych jenom řekl, že příští „Přečetli jsme za vás“ budeme nahrávat za 14 dní, to znamená 13. 7., a já vám tímto děkuji za pozornost. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuji. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz