Obchodní války a vyšší úrokové sazby přináší problémy EM. Turecká měna poklesla za 2 měsíce o 20 % a akciový trh o 30 %. Inflace vyrostla z 8 % na 16 %. -- Podle modelu Bloomberg koruna jako nejnadhodnocenější měnu světa. Při měnové diverzifikaci nesázíme na jediný scénář. -- Obchodní válka mezi USA a Čínou dopadá i na další exportně orientované ekonomiky - ohrožení pro ČR?

Týdenní videokomentář - 13. července 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a dnes tady se mnou je Vladimír Fichtner. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Petře, dobrý den, dámy a pánové. Dnes si s vámi chceme povídat o tématu, které je docela aktuální: diskuze o obchodní válce a jaký to může mít vliv na naše portfolia, na to, o čem člověk přemýšlí. Co je evidentní, je, že to může mít vliv i na českou ekonomiku, a proto není úplně rozumné mít majetek umístěn jenom v české koruně. Pojďme se podívat na větší detail.

Dění na trzích od začátku roku

Vladimír Fichtner: Než začneme, shrňme si jenom, co se dělo na trzích od začátku roku. Amerika je v korunovém vyjádření v plusu 10 %, svět šel o téměř 6 % nahoru, Emerging markets jsou ale v mínusu 2 %. To ale není obrázek jen toho posledního půl roku, Emerging markets dlouhodoběji nemají nějaké výrazně vyšší výnosy, přestože volatilita jejich akcií, nebo akcií, které se obchodují na Emerging markets trzích, ty výkyvy, ke kterým dochází, jsou poměrně výrazné.

Tady je pětiletý obrázek a je na něm krásně vidět, že Emerging markets skutečně nejenom, že absolutně zaostávají, ale jsou i volatilnější než ty běžné trhy. To je také důvod, proč se Emerging markets nějak výrazně nevěnujeme a investujeme do nich prostřednictvím firem, jako je Apple a McDonald a další firmy, které na Emerging markets chtějí podnikat – když se tam bude dařit, udělá jim to dobře, když se dařit nebude, není to pro ně vlastně takový průšvih. To je lehké shrnutí toho, co se dělo na trzích, a pojďme se podívat dál.

Měny Emerging markets oslabují

Petr Syrový: Vladimíre, Emerging markets jsou dnes plné noviny, máme tady několik článků, které se týkají Emerging markets – co se děje?

Vladimír Fichtner: Rostou úrokové sazby v Americe, Petře. Rostou úrokové sazby v Americe a roste i očekávání, naplňuje se očekávání toho růstu a počítá se s tím, že úrokové sazby v Americe porostou i nadále. Už dneska se na amerických investičních krátkodobých instrumentech – na termínovaných vkladech nebo fondech peněžního trhu – dá dosahovat v dolaru výnosu asi 2,5 %, to je něco, co v Čechách už dlouho nepamatujeme. Dá se předpokládat, a vypadá to velmi pravděpodobně, že za rok to místo 2,5 % bude třeba 3,5 % nebo 4 %, a samozřejmě, že čím vyšší jsou sazby v Americe, tím víc se část toho kapitálu, která, když jsou sazby nízké, hledá výnos někde jinde, vrací do Ameriky. Když byly sazby v Americe nulové, stejně jako jsou dnes v Čechách nebo v Evropě, někteří investoři hledali 8 % výnosu v Turecku nebo v Rusku nebo jinde po světě, když najednou ale mají sazby v Americe 2,5 %, 3 %, 4 % nebo budou mít 5 %, proč by chodili do Ruska za 8 %, stahují se zcela logicky do svého domácího prostředí, nemají politická rizika, nemají měnová rizika, a kapitál v Emerging markets prostě vysychá, je to jen otázka nabídky a poptávky. Krásně to je vidět například na turecké měně, ta za poslední dva měsíce poklesla o 20 %, inflace dramaticky vyskočila, z 8 % na 16 %, akciový trh poklesl o 30 %. Já vím, že naši posluchači si možná řeknou: „my nejsme Turecko“, ale z pohledu Emerging markets nejsme v jiné kategorii než Turecko nebo Rusko, přestože to tak někomu nemusí připadat. Jsme malá země, z pohledu toho západního kapitalismu relativně nevyvinutá, takže to je realita a je potřeba to vzít do úvahy. Ty titulky o tom, že Emerging markets jsou dnes méně populární, se objevují velmi často, jsou spojeny s obchodními tarify prezidenta Donalda Trumpa a s odvetnými opatřeními dalších regionů. Přestože se centrální banky snaží jejich měny chránit zvyšováním úrokových sazeb, ne vždycky to pomáhá a Emerging markets před sebou určitě nemají příznivé doby, když americké úrokové sazby rostou. Já už jsem zažil poměrně výrazný růst sazeb během asi dvou tří let z nuly na 6 % dvakrát v životě, teď je to potřetí, a ta reakce je vždycky stejná – Emerging markets to zkrátka nedělá dobře.

Koruna je nejvíce nadhodnocenou měnou světa

Petr Syrový: Hodně lidí pracuje s variantou, že česká koruna bude posilovat. V minulosti jsme viděli mnoho článků, které o tom mluvily. Tento nadpis mluví trochu jinak. Co vy na to, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: To je dobrá poznámka, Petře, protože skutečně od té doby, co skončily intervence, před více než rokem, hodně lidí a hodně komentářů mluví o tom, že koruna bude jenom posilovat. Jako by zapomněli na tu druhou stranu mince, že to také může být obráceně. Jako by existoval jenom jeden scénář budoucnosti – koruna bude švýcarský frank a bude čtyřicet let posilovat. Dlouhodobě je to možné, ale zapomenout na tu druhou stranu mince, že může přijít i nějaké riziko, je z našeho úhlu pohledu extrémně nebezpečné, takže vždycky pracujeme s variantou posilování i s variantou oslabování, díky tomu i to portfolio skládáme tak, aby řešení přežilo oba scénáře, nesázíme jenom na jeden. Co se týče titulků ohledně koruny, které se objevují v poslední době, třeba to, že je podle Bloombergu nejvíce nadhodnocenou měnou světa – Bloomberg mluví o Číně, ale v jejich tabulce je první, nejvíce nadhodnocená, Česká republika – je dobré si uvědomovat i tento scénář. Může to tak být a je potřeba to vědět.

Obchodní válka může postihnout Česko více než Čínu a USA

Petr Syrový: V současnosti se hodně mluví o obchodní válce mezi Amerikou a Čínou. Co jiné země, jak to postihne ostatní státy?

Vladimír Fichtner: To je další věc, která se objevila v několika různých médiích a různých agenturách nebo analýzách různých společností. Ta obchodní válka nemusí nutně nejvíce poškodit ty primární bojující strany, ale může poškodit další strany. Česká republika z hlediska například svého exportu, který by mohl být zatížený těmi tarify, je v různých tabulkách a grafech opět poměrně vysoko. Tady v tom grafu, koho by mohly ty obchodní tarify mezi Amerikou a Čínou zasáhnout, vidíme Mexiko, Koreu a Česká republika je na třetím místě, mimo jiné proto, že máme velkou expozici na automobilový průmysl, a to je něco, co Donald Trump říká zcela jasně: „Evropo, když budete zlobit a nepůjdete mi vstříc, já si ty auťáky vychutnám“. Samozřejmě, jakmile by přišla nějaká takováto věc jako zpomalení růstu automobilového průmyslu, může to mít dramatický vliv na celou naši ekonomiku. Celá naše ekonomika je navázaná na automobilový průmysl – od zaměstnanosti přes nějaké regionální problémy a nakonec až do bank, protože kdyby se začala zhoršovat situace automobilek, jejich dodavatelé samozřejmě začnou mít trable. Může to skutečně vyvolat kaskádový efekt ne úplně příjemného charakteru, který budeme muset řešit. Jako první může začít růst inflace, následně úrokové sazby, to bude znamenat, že více lidí nemusí být schopno splácet svoje hypotéky, a může to spustit něco, co nikdo z nás určitě nechce. Neříkáme, že se to stane, to je asi důležitá věc, kterou tady k tomu dopovědět, ale je dobré počítat s tím, že se to stát může, my na to upozorňujeme už delší dobu, a pracovat s tím scénářem, to je asi to podstatné.

Při obchodních válkách jsme po Thaiwanu třetí nejnáchylnější ekonomikou

Vladimír Fichtner: Tady je další analýza, která mluví podobným způsobem. Pictet asset management dal dohromady nějakou svoji analýzu, a zase – po Thaiwanu jsme třetí nejnáchylnější ekonomika, která může být v problémech. Je potřeba to vědět a počítat s tím, nepřivolávat a nepřát si to, protože by to nebylo nic příjemného, ale být připraven i na tuto variantu.

Obchodní válka začíná, nad akciovou rallye visí otazníky

Petr Syrový: Vladimíre, co budou obchodní války znamenat pro investory. Jak se mají investoři chovat a na co se mají připravit?

Vladimír Fichtner: První věc je, že obchodní války ještě úplně nezačaly. Ještě to není průšvih, ještě pořád se to dá asi zvládnout i nějak jinak a uvidíme, jestli ta póza Donalda Trumpa je jenom pózou a vyjednávací taktikou a nakonec se všechno vyřeší, nebo ne. Opět platí, že je potřeba počítat s oběma variantami, a pokud by přišly obchodní války ve své plné míře, nebo v nějaké zvýšené míře, zvýší se především nejistota. Nejistota znamená nervozitu, nervozita přináší větší výkyvy na trh. To je důležité. V takovém okamžiku je potřeba především zvládat emoce. Když akcie poklesnou, neprodávat je v panice, ale vyhodnotit, jestli to dává smysl, nebo nedává, a jestli to náhodou není příležitost k nákupu a podobně. To, že se zvýší volatilita, je nebezpečí pro toho, kdo s těmi emocemi neumí pracovat ani při poklesu, ani při nárůstu. Myslím si, že to my a naši klienti docela dobře umíme, takže se toho bát nemusíme, ale určitě bude lepší, když tento scénář nenastane. Kdyby nastal, v našich portfoliích počítáme de facto s tím, že obchodní války mohou mít jednoho vítěze, a to je Amerika, která je hodně závislá na svém domácím trhu, pokud by její exportéři ztráceli práci a trh v zahraničí, tak Donald Trump určitě bude velmi intenzivně přemýšlet nad tím, jak nedopustit, aby došlo k propouštění amerických zaměstnanců, jak třeba těm firmám dát nějaké byznysy doma a podobně, takže Amerika je na tom určitě lépe než Evropa, která samozřejmě není tak akceschopná, má svých starostí dost. I z tohoto důvodu je podle nás dobře v portfoliích převažovat spíše americké akciové trhy než třeba Evropu. Ale uvidíme, třeba to nenastane, přejme si to, ale kdyby náhodou, tak si myslím, že jsme na to docela dobře připraveni.

Petr Syrový: Vladimíre, mockrát děkuji za zajímavé informace a budeme se těšit příští týden na shledanou.

Vladimír Fichtner: Já děkuju vám, Petře, díky všem našim posluchačům, pokud máte jakékoliv dotazy, pište nám na Klient@Fichtner.cz, ať na ně případně můžeme odpovědět v dalším „Přečetli jsme za vás“ nebo v nějakém našem dalším materiálu. Krásný den všem. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz