Šéf FEDu očekává pozvolný růst úrokových sazeb v USA. Vyšší sazby v USA vedou k posilování dolaru a oslabování měn na trzích Emerging markets. -- Růst sazeb postupně v ČR zdražuje hypotéky a lidé se dle očekávání častěji přesouvají do nájmu. Ceny nájmů tak rostou. -- Mnoho nemovitostí v USA je špatně pojištěno - na nízkou částku. Podpojištění může být problém i českých nemovitostí, když ceny vyrostly.

Týdenní videokomentář - 20. července 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Vladimíra Fichtnera. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Petře, dobrý den všem.

Vývoj akciových trhů od začátku roku

Petr Syrový: Dneska si budeme povídat o vysokých cenách nemovitostí, které jsou způsobeny dražšími hypotékami, a tentokrát to nebude tolik o investicích, jak jsme zvyklí, ale bude to i o jiných tématech. Pojďme na první téma, které jsme si pro vás připravili. Tady je standardní ukázka grafu, jak se vyvíjely akciové trhy od začátku roku. Od začátku roku vidíme pořád ten samý obrázek. Amerika dosáhla nejvyšších výnosů, kolem 11 %, svět dosáhl výnosů kolem 6 %, protože svět trošku sráží Evropa a Japonsko, kterým se dařilo o trošku méně dobře než Americe, a Emerging markets jsou od začátku kalendářního roku v záporu. Je tady vidět ten rozdíl, ty nůžky, které se rozevírají, mezi Amerikou a mezi tím rozvíjejícím se světem.

Šéf FEDu očekává pozvolný růst úrokových sazeb v USA

Petr Syrový: Další zpráva se týká vystoupení šéfa FED, který mluví o postupném zvyšování úrokových sazeb. Co byste k tomu dodal, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Je to téma, které se prolíná posledními měsíci, už je to takový evergreen – Amerika zvyšuje úrokové sazby a neustále potvrzuje, že je zvyšovat nadále hodlá, Evropa naopak říká, že sazby zvyšovat nebude, a to, že se rozděluje očekávání růstu úrokových sazeb, znamená v konečném důsledku, že dolar začíná posilovat a je atraktivnější, protože nabízí vyšší úroky a do budoucna má šanci nabízet ještě vyšší, takže jeho atraktivita se zvyšuje, což přináší problémy – a opět jsme o tom mluvili už několikrát – na Emerging markets. Pokud si v zahraničí lidé půjčovali dolarové úvěry – v Polsku či Maďarsku si lidé brali třeba i hypotéky v dolarech, byznysy si také půjčovaly v dolarech – protože svoje úroky měli vysoké, měli třeba 8 % a na dolaru byly 2 %, 3 % nebo 4 %, bylo to zajímavé, dokud jejich měna byla vůči dolaru alespoň neutrální, ale jakmile začal dolar posilovat, začalo to přinášet problémy a bude to přinášet problémy i do budoucna, pokud to bude pokračovat, což se v tuto chvíli dá předpokládat. My máme štěstí, že jsme se do této pasti cizoměnových půjček nedostali, protože naše úrokové sazby byly vždy v porovnání s Amerikou poměrně nízké, ale to neznamená, že se to do budoucna nemůže stát, že na to nedoplatíme – zatím to tak není. Je to problém velkého množství emerging markets, a proto se jim také vyhýbáme a nejsme v nich příliš aktivní. Myslíme si, že je to nebezpečné.

Růst sazeb postupně v ČR zdražuje hypotéky

Petr Syrový: Vladimíre, vy jste mluvil o růstu úrokových sazeb na Emerging markets, my jsme také Emerging market – co znamená růst úrokových sazeb pro náš trh a pro hypotéky?

Vladimír Fichtner: To je zajímavá otázka, která byla už i v nadpisu toho dnešního povídání. Dokud byly úrokové sazby nízké, šponovalo to ceny nemovitostí vysoko. Ceny nemovitostí jsou hodně závislé – pokud jsou z velké části financovány úvěry – na výši úrokových sazeb. Když jsou nízké sazby, lidé si berou hypotéky a jejich kupní síla je de facto vysoká, když ale úrokové sazby začnou růst, začíná to samozřejmě být problém. Nemovitosti už nemohou jít tak rychle nahoru a při určité výši úrokových sazeb se začnou ceny nemovitostí také snižovat. Ale mezitím, když vyrostly ceny nemovitostí, někteří lidé už nemají šanci dosáhnout na nemovitosti, které by si chtěli pořídit, protože nemovitosti jsou drahé, a musejí jít do pronájmu. Anebo chtějí jít do pronájmu, protože si říkají, že ta cena je pro ně už neúměrná. To znamená, že se prodražují i nájmy. To je něco, co se děje. Co je ohledně cen nemovitostí zajímavé, uvědomili jsme si, že všichni máme nemovitosti nějak pojištěné a asi není špatný okamžik zkontrolovat, jestli tu pojistku máme na dostatečnou hodnotu, na dostatečnou cenu té nemovitosti. Vždycky je dobré mít pojistku uzavřenou na dnešní hodnotu nemovitosti, takže až budete znovu předělávat nebo obnovovat pojistku, zvažte, jestli ji neobnovit na vyšší částku, protože posun v cenách nemovitostí byl poměrně výrazný a bylo by škoda, kdyby se stala nějaká pojistná událost a ta pojistka to nereflektovala. Podívejte se na to, zeptejte se svého pojišťovacího agenta, víte, že my majetkové pojistky neřešíme, doporučujeme je řešit napřímo s pojišťovnami, není tam moc v čem udělat chybu, ale v tom, že by byla pojistka na nízkou částku, by mohl být problém. Takže zvažte a při nějaké další aktualizaci se zeptejte.

Podpojištění nemovitostí není problém jen v USA

Petr Syrový: Dále tady máme hurikánovou sezónu v Americe. Čím je pro nás důležitá hurikánová sezóna v Americe, proč jsme vybrali, Vladimíre, tuto zprávu?

Vladimír Fichtner: Já už jsem to vlastně řekl, protože to je o tom podpojištění. My jsme si uvědomili, že tento titulek, který se týká hurikánů, samozřejmě není relevantní pro nás, ale je relevantní pro to podpojištění, o kterém jsem právě před chvilkou mluvil. Zkontrolujte si to, dejte pozor na podpojištění.

Součástí plánu pro rentiéry je i plán pro jejich děti

Petr Syrový: Dále tedy budeme mluvit, Vladimíre, o finančním plánu pro rentiéry a pro jejich děti. Jak souvisí finanční plán pro rentiéry a finanční plán pro děti rentiérů?

Vladimír Fichtner: To byl další zajímavý článek ve Wall Street Journal, který říkal: „Když vaše děti budou finančně v pohodě, i vy jako „rentiéři“, nebo důchodci, na tom budete finančně lépe“. Pracujte na tom, aby vaše děti byly finančně vzdělané, aby přemýšlely o tom, co dělají se svými penězi, aby se nedostaly do nějakých trablů, protože čím víc jim dáte vzdělání v této oblasti, tím lépe se v konečném důsledku povede i vám, protože vy nebudete muset „lepit“ případné průšvihy nebo problémy. My dnes, když pracujeme s lidmi, kteří už mají dospělé děti, například s rentiéry, začínáme už i s těmi dětmi řešit jejich finanční záležitosti. Většina našich klientů má ještě děti mladší – ne třicetileté, ale třeba patnáctileté, dvanáctileté nebo třináctileté. Uvědomili jsme si jednu věc – máme spoustu věcí, o které se můžeme dělit a o které se dělíme třeba ve školách a s dětmi a při různých akcích, které pořádáme, ale nepořádáme takovéto věci pro děti našich klientů. Většinou jdeme do školy nebo něco řešíme s nějakou charitativní organizací, ale docela by nás zajímalo, jestli byste o něco takového měli zájem, takže nám prosím napište na klient@Fichtner.cz, že máte děti v nějakém věku a měli byste zájem o to, aby se v oblasti financí trošku vzdělaly. My na základě podnětů, jaké od vás dostaneme, zkusíme vymyslet něco, co bychom mohli dělat, záleží na vaší reakci, takže budu rád za jakékoliv komentáře, nápady, stačí: „měl bych zájem a mám tři děti v tomhle věku“, pokud se nechcete moc rozepisovat, ale když tam napíšete, co by vás zajímalo víc, bude to pro nás samozřejmě ještě větší inspirací. Budu za to rád, uvidíme, jestli o to budete mít zájem, rádi něco připravíme.

Petr Syrový: Vladimíre, mockrát děkuji za velmi zajímavé informace a za zajímavé povídání a budeme se těšit příští týden opět na shledanou.

Vladimír Fichtner: Díky moc, Petře, mějte se krásně a hezký den všem. Na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz