Inflace v červnu vyskočila na 2,6 % a většina spořicích produktů bude reálně prodělávat. Investice do akciových strategií je pro překonání inflace dlouhodobě bezpečnější, ale pozor na emoce! -- O zajištění na stáří se musíme postarat sami a vytvořit si vlastní finanční zdroje díky dlouhodobým investicím. -- SEC (Securities and Exchange Commission v USA) chce, aby poradce upřednostňoval zájem klienta.

Týdenní videokomentář - 27. července 2018

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou kolega Petr Syrový. Ahoj Petře.

Petr Syrový: Ahoj Tomáši, dobrý den.

Vývoj akciových trhů od začátku roku

Tomáš Tyl: Petře, co se dělo na trzích od začátku roku?

Petr Syrový: Od začátku roku je obrázek více méně stejný. Světové trhy jsou v současnosti asi + 6,5 % s tím, že nejziskovějším regionem je i při přepočtu do české koruny Amerika. Evropa a Emerging markets trošku zaostávají.

Inflace v červnu vyskočila na 2,6 %

Tomáš Tyl: Petře, poslední dobou jsme si mohli zvyknout na to, že inflace je poměrně nízká a že o ní téměř neslyšíme, ale to se pomalu začíná měnit. Jak je to s inflací aktuálně?

Petr Syrový: Aktuální inflace vyskočila na hodnotu 2,6 %, což trošku překvapilo ČNB, protože se očekávala inflace na poněkud nižších úrovních. A tato zpráva je pro nás důležitá proto, že nám připomíná, že inflace je skutečné nebezpečí pro dlouhodobé investice. Pro dlouhodobé investice není nebezpečí volatilita nebo krátodobé poklesy o 5 nebo 10 %, ale inflace znehodnocuje dlouhodobé úspory a my jsme si již trošku odvykli v hlavách přemýšlet o inflaci a o riziku inflace. My jsme na riziko inflace dlouhodobě nachystaní a s inflací rozumně bojují investice do akciových pozic nebo investice do nemovitostí. My v portfoliu využíváme akciové investice a v současnosti akciové investice převažujeme před dluhopisovými.

OECD radí Česku pozdější odchod do důchodu a jiné daně

Tomáš Tyl: Petře, to jsme se bavili o dlouhodobém investování a s tím souvisí i další zpráva, protože řada našich klientů investuje dlouhodobě právě kvůli nějaké finanční nezávislosti a ti ostatní občané, těch se týká to, že když budu pobírat nějaký důchod a spoléhat na nějaký důchod, tak OECD nám radí, abychom jako ČR udělali nějaké reformy.

Petr Syrový: Vypadá to na problémy v oblasti nejen důchodů, ale i sociální péče a s tím i zdravotnictví, protože ty problémy vznikají díky stárnutí populace a je vidět, že v tomto sektoru bude chybět spousta peněz a stát bude muset šetřit. Proto si myslíme, že není rozumné spoléhat pouze na stát, ale že je potřeba také vzít osud do vlastních rukou a sami se na to připravit. A proto doporučujeme udělat si investiční plán a dodržovat investiční plán a díky němu si vytvářet dlouhodobé finanční rezervy, které potom pomohou situaci v důchodu řešit.

V USA a Británii řeší placené poradenství

Tomáš Tyl: S dlouhodobým financováním souvisí také to, jak to dělat správně a to přímo souvisí s poplatky a chováním poradců a brokerů. V USA se to již poměrně začíná řešit. Jak na toto nahlížejí v Americe?

Petr Syrový: Komise pro cenné papíry v Americe chce, aby poradce vždy upřednostňoval zájem klienta a nekoukal se na svůj vlastní finanční prospěch, kolik mu to přinese. A toho se dosáhne hlavně díky tomu, když se bude poskytovat přímo placené poradenství, které je transparentnější, které je průhlednější, kde klient vidí, za co platí a poradce je tak motivován nabídnout klientovi ty nejlepší a nejzajímavější produkty. Pokud bychom používali provizní poradenství, tak tam je poradce vždy motivován tím, aby se uživil, aby si na sebe vydělal, a proto nemůže prodávat ty nejlevnější produkty a vždy musí prodat něco, kde je schovaná nějaká provize nebo kde je schovaný nějaký přínos pro poradce. My našim klientům přímo placené poradenství nabízíme, některým již přes 10 let. V současné chvíli nabízíme placené poradenství všem klientům. Ti, kteří měli v minulosti nějaký jiný poplatkový model, tak v současnosti na přímo placené poradenství přecházíme.

USA a EU budou usilovat o nulová cla na průmyslové zboží

Tomáš Tyl: To byly takové dlouhodobé zprávy a ta poslední zpráva je vlastně více aktuální a týká se obchodních válek a zavádění cel. Jaký je vývoj v této oblasti?

Petr Syrový: Obchodní války již začínají přinášet první dopady, které se projevují v některých sektorech, například v automobilkách se projevují cla na ocel a hliník a nebo u farmářů. Dostáváme tam již nižší odhady zisků, a proto se vláda snaží těmto sektorům pomoci buď nějakou dotací nebo nějakými úlevami. Na druhou stranu to ale také znamená, že se začínají objevovat nějaké dohody, že by se cla nezaváděla v takové výši, nebo že by se někde odpustila a vypadá to, že ta obchodní válka nemusí dopadnout na ekonomiku a na trhy tak tvrdě, jak to ještě pár týdnů zpátky vypadalo. Nicméně si myslíme, že ať se situace vyvine jakkoliv, tak bezpečnější bude pro Ameriku, protože Amerika je ta větší, je ta ekonomicky silnější a je aktivnější v tom určování si pravidel a vybere si pravidla taková, jaká jí budou více vyhovovat. Proto v současné době převažujeme investice do amerických akcií.

Finanční samostatnost pro děti

Tomáš Tyl: V minulém Přečetli jsme za vás se hovořilo o finanční gramotnosti pro děti. Ozvali se nějací klienti, že by je to zajímalo, Petře?

Petr Syrový: Ano, už máme nějaké reakce od klientů, kteří říkají, mám děti a chtěl bych pro ně nějaké finanční vzdělání. Tato výzva platí dál, možná jsou dovolené, možná to někoho z vás minulo. Poprosíme, máte-li zájem o finanční vzdělání pro vaše děti, tak nám napište na adresu klient@fichtner.cz a my popřemýšlíme, co by se pro to dalo udělat.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji a vám děkuji za pozornost a za týden zase na shledanou.

Petr Syrový: Děkuji, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz