Hodnota společnosti Apple překonala historickou hranici 1 bilion dolarů a to díky zajímavému zisku, kterého společnost dosáhla. -- Procter & Gamble zdražuje své produkty o 4 % - 5 %. Dobrá ukázka toho, jak funguje inflace v praxi a proč je důležité dlouhodobě sledovat hodnotu svého majetku. -- ČNB zvedla základní úrokovou sazbu na 1,25 %. Úrokové sazby se tak dostávají ke svým běžným hodnotám.

Týdenní videokomentář - 3. srpna 2018

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u prvního srpnového „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Vývoj akciového trhu od začátku roku

Tomáš Tyl: Petře, jak se vyvíjel trh od začátku roku?

Petr Syrový: Akciový trh se od začátku roku vyvíjel víceméně stejně jako minulý týden, nic moc zvláštního se nestalo, akcie v české koruně jsou v plusu asi 6 % s tím, že nejvíce rostla Amerika (+11 %) a nejvíce zaostávaly Emerging Markets, ty jsou od začátku roku dokonce v lehkém mínusu.

Hodnota společnosti Apple překonala hranici 1 bilion dolarů

Tomáš Tyl: Petře, my obvykle nepoužíváme články, které by měly vyvolávat nějaké emoce, tady je ale článek, který jsme v různých podobách určitě mohli zaznamenat na různých médiích: „Apple překonal magickou hranici své velikosti“. Proč je ten článek pro nás zajímavý?

Petr Syrový: Ten článek je pro nás zajímavý tím, že drtivá většina našich klientů Apple vlastní díky tomu, že vlastní ETF, a protože Apple je největší firma na světě, která překonala tržní kapitalizací jeden bilion amerických dolarů, je samozřejmě obsažena v indexech a je samozřejmě obsažena v ETF, takže kdokoliv investuje na trhu a používá ETF, někdy i aktivně řízené fondy, Apple nejspíš má a na úspěchu firmy Apple se jako majitel, jako investor podílí. Cena Apple vyrostla díky tomu, že rostly zisky a zisky patří majitelům, ať vlastníme Apple napřímo nebo ať vlastníme Apple přes fondy nebo přes ETF.

Větší poptávka po zboží a službách umožnuje firmám zdražovat

Tomáš Tyl: Apple se daří, daří se mu proto, že i celkové světové ekonomice se daří, růst akcií je samozřejmě pozitivní stránka věci, ale pak je tu také ta negativní, a to vidíme například u společnosti Procter&Gamble. Co se tam stalo, Petře?

Petr Syrový: Jak se daří ekonomice a daří se i lidem, to znamená, že je nízká nezaměstnanost a vyšší mzdy, je větší poptávka po zboží a po službách, což umožňuje firmám zdražovat. Procter&Gamble zvýšil ceny svých výrobků o 4 5 %, například ceny značky Pampers vzrostly o 4 %. Tento růst cen se samozřejmě později projeví v inflaci a na to bude nejspíš reagovat FED dalším utahováním své politiky, kdy bude zvyšovat úrokové sazby, aby tlumil inflaci nebo aby případně tlumil přehřívající se ekonomiku.

ČNB zvedla základní úrokou sazbu

Tomáš Tyl: Mluvil jsi teď o zvyšování sazeb kvůli tlumení ekonomiky v Americe, ale ono se to děje i u nás. Jaké teď Česká národní banka podnikla kroky?

Petr Syrový: Česká národní banka zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na současnou hodnotu 1,25 % a dá se očekávat, že ve zvyšování úrokových sazeb bude postupně pokračovat. Reaguje tím na sílící inflační tlaky, reaguje na to, že česká ekonomika roste poměrně silným tempem, a růst úrokových sazeb dostává ekonomiku k takovým normálním a běžným standardním sazbám. My jsme si zvykli na velmi nízké, extrémně nízké úrokové sazby v posledních pěti letech, ale vypadá to, že toto období je u konce.

Vývoj mezibankovních úrokových sazeb od roku 2000

Tomáš Tyl: Ty extrémně nízké sazby jsou zajímavé, protože někteří klienti se nás na to ptají, mají pocit, že to, jaké sazby byly teď, je normální stav, ale ty hovoříš o nějakém jiném normálu. Co je u těch sazeb „normální“, co můžeme očekávat, kam se ten stav bude vracet?

Petr Syrový: Tady jsme si pro vás připravili graf, který ukazuje hodnotu úrokové sazby PRIBOR, což je mezibankovní úroková sazba, od roku 2000, takže za posledních zhruba 18 let, a je vidět, že v ekonomice jsou úrokové sazby někdy nižší, někdy vyšší. Před vypuknutím nemovitostní krize před rokem 2008 byly úrokové sazby typicky někde mezi 1,5 % až řekněme 4,5 %. Po nemovitostní krizi úrokové sazby spadly výrazně nízko, spadly až skoro na nulu, někam hodně blízko k nule a tam se držely dlouhou dobu pěti let. Teď se úrokové sazby pořád ještě nevyškrábaly na úrovně, které byly před tou nemovitostní krizí. Takže za normální sazby považujeme sazby, které jsou někde mezi 1,5 % až 4,5 % a tomuto stavu se zatím jenom blížíme, ještě tam nejsme.

Rizika spojená s investicí do dluhopisů, které emitují malé firmy

Tomáš Tyl: Poslední zpráva, kterou tady máme, se týká dluhopisů. Nám se často stává, že nám klienti posílají nějaké dluhopisy k posouzení, většinou nám tam řada věcí nevyhovuje a říkáme, že takové dluhopisy nedoporučujeme. Teď vyšel na Patrii zajímavý článek, který se tomu věnuje z jejich pohledu. Je tam nějaká shoda? Jak se na nákupy dluhopisů dívá Patria?

Petr Syrový: Patria se na to dívá velmi podobně jako my, možná bych řekl, že skoro stejně jako my. Varuje před investicí do dluhopisů, které nabízejí slibný výnos 5 6 %, ale přitom je emitují společnosti, které jsou účelově založené, velmi mladé, nedávají o sobě informace do obchodního rejstříku, mají nesplacený základní kapitál nebo mají dokonce záporný vlastní kapitál nebo velmi nízký vlastní kapitál vůči tomu, co si půjčují. Zaujalo mě například, že říkají: neinvestujte do dluhopisů, které nemají rating, protože pokud investujete do dluhopisů, které nemají rating, nejste schopni si to riziko sami vyhodnotit. Mluví o tom, že tyto investice jsou příliš rizikové vůči výnosu, který nabízí. Patria má tedy stejný pohled na dluhopisy jako my a nedoporučuje je do portfolií svých klientů.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji za odpovědi a vám děkuji za pozornost. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz