Nepředvídáme. Myslíme si, že krize může přijít kdykoliv, a proto je naše řešení na ni předem připravené. -- ČR je silně závislá na exportu do Evropy. Případný problém Evropy by se přesunul i k nám. Proto z hlediska regionální diverzifikace investic převažujeme investice mimo Evropu (USA) - Americké společnosti Walmart rostou tržby. To znamená, že americké ekonomice se daří.

Týdenní videokomentář - 17. srpna 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Vladimíra Fichtnera. Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Dobrý den, Petře. Dobrý den všem.

Vývoj trhů od začátku roku

Petr Syrový: Dnes si budeme povídat o krizi, která zatím nepřichází, ale je potřeba na ni být připraven. Než se pustíme do tohoto tématu, podíváme se standardně na vývoj trhů. Graf je trochu jiný než v minulosti, přidali jsme tam dividendové strategie, protože dividendové strategie se vyvíjejí trochu jinak než celý trh. Od začátku roku se jim daří méně a zaostávají, rostou pomaleji. Ale my v portfoliích více preferujeme dividendová řešení, takže tady ty dividendové indexy jsou přesnější k tomu, aby řekly, co se na trzích děje.

Vladimír Fichtner: Já bych jen doplnil, Petře, pomaleji rostou nahoru, ale také pomaleji klesají směrem dolů. Proto máme dividendové strategie hodně v portfoliích.

Petr Syrový: Přesně tak, bereme to jako bezpečnější strategii.

Naše investiční řešení jsou na příchod krize připravená

Petr Syrový: A pojďme na první téma, první článek, který se objevil na iDnes.cz. Aleš Michl říká, že hrozí další krize a že už na ni může být zaděláno. Jaký je náš názor na tento článek, Vladimíre?

Vladimír Fichtner: Já bych nechtěl úplně ten článek komentovat, ale to, co je potřeba v portfoliích řešit, je „vždy být připravený na krizi“. Nevíme, jestli přijde krize. Neví to ani Aleš Michl. V některých věcech s ním možná souhlasíme více, v některých méně, my jsme možná trošku optimističtější, ale nikdy nechceme dojít k tomu, že sázíme na kartu jednoho budoucího scénáře. Nechceme předpovídat, kdy trhy klesnou, chceme být v portfoliích připraveni vždycky. Je to jednoduché. Když jste budoucí rentiér, který začíná, krize vám nic neudělá. Když klesnou trhy, budete nakupovat pravidelně delší dobu, jen z toho trhu nesmíte utéct, musíte zůstat a investovat. Když jste rentiér, čerpáte rentu hlavně z dividend, z akcií, v principu to nevadí, protože cashflow, které čerpáte z rentového portfolia, je mnohem stabilnější než ceny akcií, takže taková krize taky není až tak depresivní. Když jste někde mezi, musíte udržet emoce na uzdě, ale hlavně stále vědět, že vždycky se může něco stát. Není třeba řešit, jestli je ten článek správně, ale jestli jsem připraven na každý scénář.

Z hlediska regionální diverzifikace investic převažujeme investice mimo Evropu

Petr Syrový: Další článek, který nás zaujal, mluví o tom, že do Evropské unie míří velká část českého exportu. Proč je tato zpráva pro nás zajímavá a co pro nás znamená?

Vladimír Fichtner: Znamená jednu věc: jsme součástí Evropské unie. Jestli někdo rozděluje své peníze například mezi Česko, Evropu a Ameriku, není to z našeho pohledu úplně nejšťastnější, protože z našeho pohledu je to Evropa a Amerika, když bych si vzal jen tyto dva trhy. Často naše příjmy, naše byznysy, naše nemovitosti máme v Čechách a v Evropě, a proto není vůbec špatné mít finanční portfolio trochu více do Ameriky, protože vyvažujeme portfolio z regionálního hlediska a máme v něm menší riziko. Takže proto je tato zpráva důležitá.

Turecko a i další země Emerging Markets mají problémy, proto se jim v našich řešeních vyhýbáme

Petr Syrový: Tento týden se hodně psalo o Turecku a o problémech v Turecku, o tom, jak problémy v Turecku s sebou stáhly i Emerging Markets. Co se stalo v Turecku a čím jsou pro nás tyto zprávy zajímavé?

Vladimír Fichtner: Turecko, nebo turecký prezident Erdogan, začíná tak trošku hospodářsky bojovat s Donaldem Trumpem, měna oslabuje, zvyšují se úrokové sazby, zvyšuje se inflace, a to ve velmi rychlém sledu. V principu před pár měsíci byla inflace na pár procentech, dneska je 16 %, ceny dlouhodobých dluhopisů poklesly třeba o 50 % za pár měsíců. Je potřeba vědět, že vždycky může přijít nějaká krize a že její dynamika může být skutečně rychlá, to je pro nás to důležité, a když se můžeme Emerging Markets v našich portfoliích vyhnout, což děláme, myslím si, že to je docela rozumná strategie, protože právě takovýmto nejistotám, rizikům a rychlým pohybům se portfolio, které není v Emerging Markets zainvestováno, může vyhýbat.

Společnosti Walmart rostou tržby. To znamená, že americké ekonomice se daří

Petr Syrový: Další zpráva se týká Walmartu, konkrétní firmy, která říká, že Walmartu rostly tržby a zisk. Proč je pro nás důležitý právě Walmart?

Vladimír Fichtner: Mně se líbil ten článek ve Wall Street Journalu: Big smily. V principu: Walmart je „vysmátý“. Walmart je největší zaměstnavatel v Americe. Dneska ráno se mě někdo ptal, k jakému obchodu v Čechách bych ho přirovnal, možná k Tescu, takovému tomu velkému v Praze na Zličíně, ale když přijdete do Walmartu v Americe, je v nějakém menším regionálním městečku tak pětkrát šestkrát větší. Je to indikátor pro celou ekonomiku. Jestliže se Wallmartu daří, jestliže má větší tržby a větší zisky, znamená to, že lidé hodně nakupují, a hlavně široká třída lidí hodně nakupuje, i ti sociálně slabší, kteří ve Walmartu často nakupují. Walmart má 1,4 milionu zaměstnanců jenom v Americe, když jim dá vyšší hodinovou mzdu, mají najednou víc peněz na útraty, a to je samozřejmě pro ekonomiku dobře. Takže Walmart je takovou zajímavou proxy na to, co se děje v Americe a v americké ekonomice, a protože ta čísla jsou dobrá, znamená to i docela dobré zprávy pro nás a naše portfolia.

Stát se chystá efektivněji vybírat daně. Po Airbnb se zaměřuje na P2P úvěry

Petr Syrový: Poslední zpráva se týká daní, je o tom, že berňák si posvítil na příjmy z Airbnb a chystá se také na B2B půjčky. Co to znamená pro naše klienty, na co si mají dát pozor?

Vladimír Fichtner: Všichni si mají dát pozor na to, že je potřeba daně odvádět, reportovat a nespoléhat na to, že na vás nikdo nepřijde. O tom je Airbnb a o tom je i diskuze o B2B půjčkách, že také budou nějakým způsobem sledované a dozorované z pohledu daňových úřadů, protože na nich člověk vydělává. Výběr daní bude čím dál tím lepší, informační systémy se čím dál tím více otevírají, s nedostatkem peněz ve státních rozpočtech bude větší a větší tlak na výběr daní, takže nestojí za to dělat nějaké daňové úniky nebo opomenout nějaké daně odvést, proto pro naše klienty děláme podklady pro daňová přiznání, aby mohli daně správně podat, protože bez toho je to docela složité. Nespoléhejte na to, že na vás nedojde. Když prodáváte nemovitosti, půjčujete přes Zonky nebo máte něco na Airbnb, daně je potřeba odvádět a je zbytečné riskovat svoje bohatství a svoji svobodu jenom kvůli takovéto věci.

Petr Syrový: Vladimíre, mockrát děkuju za zajímavé informace, děkuju za pozornost a budu se těšit příště na shledanou.

Vladimír Fichtner: Na shledanou Petře, na shledanou vám všem. Hezký den.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz