Americké akcie za sebou nyní mají nejdelší býčí trh. -- Důležitější, než technická definice býčího trhu je, co se na trhu děje. -- Rozvíjející se země jsou dle Franklin Templeton atraktivní, protože země čeká dlouhodobě růst HDP a dobrá ziskovost. -- ČNB varuje před investicemi do dluhopisů drobných firem. -- Ve spolupráci s KFP a jejím majitelem Petrem Pavláskem připravuje wokrshop pro dospělé děti našich klientů.

Týdenní videokomentář - 24. srpna 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u našeho dalšího Přečetli jsme za vás“. Dnes je tady se mnou Tomáš Tyl. Dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den.

Od začátku roku dividendové investice rostly pomaleji než trh. Býčí trh neumírá na stáří

Vladimír Fichtner: Budeme si povídat o tom, co vás zajímá. První věc – jako vždy. Podíváme se na to, co dělaly trhy od začátku roku, dividendové a akciové strategie vyrostly v Americe o 9 %, ve světě zhruba 5 %. My máme více ty dividendové, takže jsme v plusu, ale méně než ty růstové akcie, což má zase tu výhodu, že když půjdeme dolů, budeme samozřejmě stabilnější, což je součástí naší strategie. Ale co se objevilo, Tomáši. Objevují se články „býčí trh už je hodně dlouhý“ anebo také „býčí trh na stáří neumírá“. Jaký je k tomu vás komentář?

Tomáš Tyl: Ty články se teď začaly objevovat proto, že když vezmeme americký trh a vezmeme tu definici, že býčí trh trvá, dokud trh nepoklesne o 20 % od maxima, stal se na počet dní nejdelším býčím trhem na americkém trhu. Je to ale taková hodně technická definice, protože například v roce 2011 býčí trh klesl o 19 %, a kdyby klesl o 20 %, najednou to už není nejdelší býčí trh, byl by jenom od roku 2011, ale protože to byl pokles jen 19 %, zůstal tím býčím trhem, proto se nelze dívat na statistiky, je důležité vědět, co trh dělá, jestli má důvody růst. Rostl od roku 2009 z nějakých extrémně nízkých hodnot, po krizi, kdy se vlastně nejdříve vracel a teď roste díky růstu zisků – tento růst může být zdravý a tady právě platí to, že býčí trh na stáří neumírá, nekončí proto, že je moc dlouhý, ale protože přijdou nějaké důvody pro to, aby skončil, a ty tady zatím nejsou.

Vladimír Fichtner: Pozor na ty technické statistiky. To, co říkal Tomáš, je fascinující. Stačilo o jedno procento poklesu více v roce 2011 a už by to nebyl nejdelší býčí trh. Na grafu, který teď vidíte před sebou, vidíte, že trhy v roce 2011 klesly zhruba o 19–25 %.

Tomáš Tyl: Ano, je to tak. Když se podíváme na jiné trhy než americké, uvidíme, že tam došlo k větší korekci, tam už technicky býčí trh trvá kratší dobu, a když se podíváme na vývoj za posledních deset let v domácích měnách, vidíme, že i na těch ostatních trzích ten vývoj nebyl zdaleka tak překotný, takže samozřejmě ten, kdo se dívá na americký akciový trh, může mít pocit, že ten růst je hodně rychlý, i když je také hodně ospravedlněný růstem zisků, ale kdo se podívá na světový trh, vidí, že ten růst není nijak robustní, jeho součástí byly poklesy, takže nevidíme na tom trhu nic děsivého jen proto, že to trvá dlouho.

Vladimír Fichtner: Takže závěr a komentář pro naši strategii, co se týče „tohle je nejdelší býčí trh a je potřeba z něj utéct“?

Tomáš Tyl: My si to nemyslíme. My si myslíme, že konec je spíš blíž než začátek, určitě jsme ostražití, ale nemyslíme si, že by byla situace taková, že bychom měli utíkat, jen proto, že býčí trh je moc dlouhý. Převažujeme akcie v portfoliích u klientů.

Emerging Markets možná čeká zajímavý růst, ale těžit z něj můžeme i na vyspělých trzích

Vladimír Fichtner: Další komentáře, které se objevily, byly trošku jiného charakteru, než my říkáme. „Emerging markets čeká možná zajímavý růst“, to byl článek od Franklin Templeton. Jedna věc, kterou vždycky dělám, když se objeví nějaký článek, je, že si přečtu, kdo ho napsal. Napsal ho člověk, který zastřešuje emerging markets strategie ve Franklin Templeton, a já musím říct, že osobně takovéto články vidím už třicet let pořád stejné: v emerging markets bude skvěle. Ale my máme trošku jinou strategii. Emerging markets možná porostou, ale my do nich investujeme jinak.

Tomáš Tyl: Základní teze, že situace lidí v emerging markets se bude zlepšovat, budou si moci koupit více aut, ledniček a dalších věcí, to samozřejmě platí a to mohou být důvody, které jsou ale pozitivní i pro vyspělé trhy, protože na vyspělých trzích existuje řada firem, které právě do těch rozvíjejících se zemí prodávají: Apple tam typicky prodává iPhony, McDonald tam má pobočky, v Číně si rádi kupují německá auta, takže to jsou všechno firmy, které budou profitovat z toho, když se emerging markets bude dařit, ale tady kromě toho článku od Franklin Templeton máme ještě článek z Morning Star, který se na to dívá z trochu jiného pohledu, a dívá se na to, jak souvisí transparentnost a vyspělost těch států, ve kterých se investuje, a jejich tamní zkorumpovanost, s vývojem akciových trhů, a dochází k závěru, že ve státech, kde je korupce nízká, se akciovým trhům daří lépe a mají nižší volatilitu, to znamená, že investice jsou výnosnější s nižším rizikem, protože ty peníze se tam nerozkradou, nejsou tam problematické polostátní firmy a tak dále, funguje to lépe. Proto my si raději z hlediska strategie wealth protection koupíme akcie na nějakém vyspělém trhu, kde víme, že to je lépe ohlídané, a kde víme, že budeme také profitovat z toho boomu v emerging markets, než abychom šli přímo tam.

Ihned.cz: Dluhopisy jako kasino: Roste obliba investic do dluhopisů drobných firem. ČNB varuje, že jde o risk, který běžný střadatel nemusí vidět

Vladimír Fichtner: Dále se od České národní banky objevilo upozornění na dluhopisy, iHNed psalo o tom, že roste obliba investic dluhopisů drobných firem a ČNB varuje, že jde o risk, který běžný střadatel nemusí vidět. S tím máme stejnou zkušenost. Většina lidí vidí jenom výnos, který je na tom dluhopisu napsaný, a když je někde 8,5 %, mají pocit, že to je skvělý výnos. My tam vždy vidíme i to riziko.

Tomáš Tyl: Určitě. Máme na to podobný názor jako ČNB, říkáme to dlouhodobě: pozor na ty emise, kde není rating, protože to riziko tam neznáte, nevíte, co se může stát, teď jsme v situaci, kdy ekonomika roste, takže i těm malým firmám, ať mají projekty jakékoliv, se daří, krachů je velmi málo a není o nich slyšet, ale ve chvíli, kdy přijde recese, řada těch firem a řada těch projektů nebude schopná to ustát, a pak může přijít vlna krachů, takže dlouhou dobu se ještě může zdát, že ty investice nekrachují a je to v pořádku, ale pak přijde recese a ten, kdo bude zainvestován špatně nebo špatně diverzifikován, bude mít peníze v takovýchto projektech, může dopadnout velmi špatně. Na to je potřeba dávat pozor.

Vladimír Fichtner: Při tom wealth protection přístupu je vždy potřeba si uvědomit, co bude, když bude špatně. Když je dobře, jde všechno nahoru a nikde není žádný problém. Ale karty se rozdávají a o peníze se skutečně přichází ve chvíli, kdy jsou těžké scénáře. Na to velký pozor.

Finanční vzdělávání dětí a nástin toho, co chystáme

Vladimír Fichtner: Poslední věc, kterou tady máme. Před několika týdny jsem se vás několikrát ptal, jestli byste měli zájem o finanční vzdělávání pro vaše děti. Protože se mi ozvala spousta lidí, že by ten zájem měla, dali jsme už dohromady nástin toho, co vás, respektive vaše děti, asi čeká. Příští týden budeme natáčet krátké video, jak o tom investičním nebo finančním vzdělávání pro děti přemýšlet, k vám se dostane zhruba asi za čtrnáct dní, než se zpracuje. Už ale víme, že pro dospělé děti našich klientů budeme potom chtít víkendový workshop o penězích, 13. a 14. 10. Pozvánku budeme také dávat dohromady příští týden a nějakou výzvu k tomu, abyste se případně přihlásili, respektive abyste přihlásili vaše děti nebo i jejich životní partnery, když budou chtít. Tento workshop budeme dělat ve spolupráci s Petrem Pavláskem, majitelem společnosti KFP, kdysi Kořený-Fichtner–Pavlásek, s tím mám v minulosti také něco společného, ale dnes je každá firma samostatná. Petr má velkou zkušenost s těmito vzděláními a bude to především jeho workshop, na kterém my se budeme trošku podílet, ale je to především o něm a bude skvělý. Určitě se budu těšit, že se vaše děti budou hlásit. Pro menší děti pravděpodobně uděláme jenom sobotní investiční zábavné odpoledne nebo jak to nazvat, název zatím ještě nemáme, termín už také zhruba víme, pravděpodobně to bude 20. 10., ale to ještě nemáme úplně doladěné, takže uvidíte, až vám přijde pozvánka, jaký to bude termín. Co se týče úplně malých dětí, v tom videu, o kterém jsem mluvil, že se k vám dostane zhruba za čtrnáct dní, už budete možná schopní některé tipy a věci nasát a budeme schopní vám nějaké informace předat. To je zhruba všechno, moc díky všem za nápady – jak na to, pro koho a tak dále, vždycky nás to potěší, když máme nějakou zpětnou vazbu, díky Tomášovi za účast na dnešním „Přečetli jsme za vás“, díky, Tomáši.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost.

Vladimír Fichtner: Díky vám za to, že se díváte, a pokud vám to, co děláme, dává smysl, dejte nám palec, buď nahoru, nebo dolů, doufám, že nahoru, ale kdyby ne, tak samozřejmě i dolů, nebo napište komentář pod video, ať víme, jestli máme pokračovat a jestli vám to dává smysl. Díky moc. Hezký den. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz