Růst HDP v USA ve 2. kvartále o 4,2 % je silný výsledek. Zároveň inflace zůstává na cílových hodnotách ve výši 2 %. Přesto inflaci sledujeme - Trhy nejsou drahé z hlediska valuací. Ve srovnání s PE za posledních 20 let jsou velké akcie jen těsně nad průměrem - Mexiko a USA dojednali novou verzi severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) - Ode dna trhu v březnu 2009 vyrostly americké akcie na 4 násobek - Na druhou stranu není dobré to přehánět s časováním trhu. Může se stát, že budeme mimo trh, když trhy rostou

Týdenní videokomentář - 31. srpna 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás dalšího „Přečetli jsme za vás“. Dnes jsem tady opět s Tomášem Tylem. Dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den.

Vývoj trhu od začátku roku

Vladimír Fichtner: Budeme si s vámi povídat o tom, co jsme slyšeli a viděli minulý týden v našich a cizích médiích. Pojďme se podívat na to, co pro vás máme připraveno. První věc, jako vždy, co se za ten týden dělo na trhu: nic moc se nestalo. Vyspělé trhy rostou a jsou výše, dividendové věci ne tak vysoko, ale třeba americké dividendy +8,6 % od začátku roku, to je velmi dobrý výsledek, Emerging Markets jsou v mínusu asi 2,6 %. To je obrázek, který se moc nemění, ale to, co už jsme viděli a co se objevilo nového, bylo, že americká ekonomika rostla, takže po dobrých podnikových výsledcích najednou přišla i velmi vysoká čísla HDP.

Americká ekonomika rostla. Inflace je zatím pod kontrolou

Tomáš Tyl: Je to tak. Ten růst za druhý kvartál je nějakých 4,2 %, což jsou na to, že se pohybujeme na vyspělých trzích, velmi dobrá čísla. Samozřejmě to stvrzuje to, co vidíme u firem, růst se promítá i do ekonomiky, je vidět, jak je to provázané, ale k tomu ještě další zpráva, která nás zaujala a která je důležitá, a to je zpráva o inflaci, kdy jádrová inflace, což je inflace očištěná o takové volatilní položky, jako je vývoj cen ropy a podobně, se drží někde kolem 2 %, což je vlastně cíl FEDu a ukazuje to, že ekonomika je celkem zdravá a ta dvě procenta nejsou nic, co by nás mělo děsit, je to prostě nějaká cílová hodnota. Co považujeme za problematické, je, pokud se ta inflace přehoupne někam nad 4 %, to už potom spotřebitelé začnou cítit ve svých peněženkách, že se zdražuje a začne to být problematické i z hlediska úspor. Zatím jsme tomu daleko, ekonomika šlape dobře při nízké inflaci, takže to jsou vlastně pozitivní zprávy.

Vladimír Fichtner: Velmi pozitivní. Takže po podnikových výsledcích skvělý výsledek HDP, samozřejmě nepřekvapivě, a dobrá inflace. Než bude inflace 4 %, jak dlouho to ještě může trvat, Tomáši?

Tomáš Tyl: Může se to stát velice rychle. Třeba do roka. Pohyb inflace nahoru známe v historii, kdy to bylo skokové, kdy jsme se dostali na 4 %, 6 % během relativně krátké doby, takže přijít to může rychle. Není to tak, že jsme na 2 % a máme na dlouho vystaráno. Když ta situace přijde, inflace se může objevit velmi rychle.

Vladimír Fichtner: Budeme na to dávat pozor, jakmile začne inflace vyskakovat, dáme vám vědět. Ale v tuhle chvíli to pro nás z investičního hlediska znamená jen potvrzení toho, že americké akcie šlapou tak, jak potřebujeme, a baví nás to.

Aktuální tržní valuace jsou rozumné

Vladimír Fichtner: Další věci, které jsme viděli v médiích nebo někde v nějakých reportech: aktuální tržní valuace. To je věc, která zajímá hodně lidí. Někdo říká „trhy jsou drahé a je potřeba z trhu odcházet“. JP Morgan měl minulý týden zprávu, kde to trošku popírá. Říká, že trhy nejsou úplně tak drahé.

Tomáš Tyl: Ano. Když se podíváte na tabulku, která ukazuje nějaká data, to, co si z ní můžeme odnést, je, že když se podíváme na aktuální valuace z hlediska ukazatele Price to Earnings, P/E, vidíme, že velké firmy nejsou daleko od svých dvacetiletých průměrů. U hodnotových firem, což jsou fundamentálně levné firmy, jsme na nějakých 14 P/E, což znamená, že ty firmy jsou poměrně levné, nejsou daleko od dvacetiletých průměrů, znamená to, že akcie nejsou nějak drahé. I z tohoto důvodu my akcie pořád mírně převažujeme, protože podle nás akcie nejsou drahé, ale na druhou stranu jsou nízké sazby, to je podle nás prostředí, kde je lepší být v akciích, protože dluhopisy nic nepřinášejí. Tato zpráva říká podobné věci.

Mexiko a USA dojednali novou verzi severoamerické dohody o volném obchodu

Vladimír Fichtner: Další zpráva, která tam byla: Trump vypadá, že se dohodne s Mexikem i s Kanadou na nějaké nové severoamerické dohodě, to znamená, že válka a tarify už mezi Kanadou a Mexikem a USA tolik nehrozí.

Tomáš Tyl: Vypadá to pozitivně, v tomto týdnu se to hodně řešilo, potom došlo k tomu, že Kanada vypadá, že se k té dohodě připojí, což je důležité, a celkově se ukazuje, že Trump využívá cla a zvyšování cel, tu tak trochu válku, k tomu, aby ostatní přitlačil ke zdi a donutil je ty dohody změnit a trochu rozvířil tu současnou situaci. Třeba Evropa byla docela protekcionistická, takže teď je snaha to změnit, a nemusí to vyústit ve větší protekcionismus, ale naopak v to, že se některé dohody revidují a situace bude v tomto směru lepší a zároveň to vypadá, že to skutečně tímto směrem jde.

Vladimír Fichtner: Když bude lepší, tak pravděpodobně pro USA a americké firmy. Přinejhorším to pro ně bude stejné.

Tomáš Tyl: Určitě.

Je důležité nakupovat, když je trh levný

Vladimír Fichtner: Další věc, která tam byla, byla zase z té studie JP Morgan. Tam bylo několik zajímavých věcí. Vy jste psal titulek „Je důležité nakupovat, když je trh levný“, ale ta studie má v sobě zahrnuté ještě nějaké další zajímavosti. Co k tomu řeknete?

Tomáš Tyl: Možná jenom na úvod: vidíte dvě tabulky, které tam jsou, a z našich výpočtů vyplývá, že v jedné z těch tabulek někdo zapomněl odečíst 100 %, takže ta čísla jsou v tomto směru trochu posunutá, ale každopádně zůstává ten původní význam – tabulka vlevo ukazuje, o kolik vyrostly akciové firmy v Americe od vrcholu v roce 2007, tedy když někdo zainvestoval před krizí, v ten nejhorší možný moment, vydělal na amerických akciích celkově nějakých 126 %, na některých typech akcií, růstových nebo hodnotových, o něco méně nebo více. Ta druhá tabulka ukazuje, o kolik vydělal více, když investoval v tom úplném dnu, což byl březen 2009. Vidíme samozřejmě, že rozdíl je poměrně značný. I když odečteme správně tu jedničku, vidíme, že vydělal 300 %, to znamená, že ztrojnásobil hodnotu ten, kdo investoval v ten nejlepší možný moment. Je důležité, když trh klesá a je levný, přikupovat akcie, investovat do nich, využívat toho v tom dlouhodobém horizontu a samozřejmě, když se ten trh zdá drahý, nejít do toho tolik, proto má smysl sledovat ty valuace, jak jsme se bavili předtím.

Přehánět to s časováním trhu znamená, že můžeme být pryč, když trhy rostou

Vladimír Fichtner: Ale v tom časování se to zase nesmí přehánět. Občas nám někdo říká: „No tak já si počkám na další velký pokles, potom ho využiju, teď nemá cenu investovat.“, to ale nemusí být nejvhodnější strategie.

Tomáš Tyl: Je to tak. Když totiž na tom trhu nejste v těch nejziskovějších dnech, může to mít podstatný vliv na to, kolik vyděláte. Tady vidíme graf z dílny ČSOB, který ukazuje, když byste na trhu chyběli pět nejlepších dní, deset nejlepších dní a tak dále. Bez sto nejlepších dní od roku 1990, kdy ten trh významně rostl, by váš výsledek byl záporný, to znamená, že chybět na trhu v těch dobrých dnech znamenalo výrazně si ubírat výnosnost. To je třeba důvod, proč my nikdy z akcií úplně nevystupujeme, maximálně je budeme nějakým způsobem silně podvažovat, ale vždycky v nich budeme zůstávat. A je to také důvod, proč nechceme utíkat z býčího trhu příliš brzo, když ještě nevidíme nějaká mračna, když se domníváme, že bude dál pokračovat, protože i konec býčího trhu bývá z hlediska investování zajímavý. Je to také důvod, proč upřednostňujeme ETF oproti podílovým fondům. Protože ETF můžete v jeden den nakoupit a prodat a nemusíte být mimo trh, zatímco u otevřených podílových fondů to může trvat týdny, než ty peníze dostanete, než je znovu zainvestujete, a když v tu chvíli přijdou nějaké dobré dny, přijdete o ně.

Vladimír Fichtner: A to se samozřejmě může na vašem dlouhodobém výnosu projevit docela významně, teď jsme viděli velký posun trhu na konci dubna a v květnu, trh se dramaticky posunul, a kdo vybral peníze v dubnu, měsíc nebo dva je měl na účtu a řekl si „zainvestuju až za dva měsíce“, přišel o 6 %, 7 %, 8 % výnosu jenom proto, že byl mimo trh, takže dejte pozor na to, abyste nebyli mimo trh, je to destruktivní záležitost, nikdy nevíte, kdy bude ten dobrý den. Tato statistika, kterou jsem viděl v různých podobách, naposledy tedy z dílny ČSOB a Asset managementu, je velmi zajímavá a dobrá připomínka toho, na co je potřeba dát pozor, takže nebuďte mimo trh, buďte zainvestováni, dávejte pozor například při těch přesunech a podobně.

Vladimír Fichtner: To je dnes asi vše, Tomáši. Díky moc za spoluúčast na dnešním komentování, díky vám.

Tomáš Tyl: Já děkuji za pozornost.

Vladimír Fichtner: Vám také díky za pozornost, a pokud se vám líbí toto video, dává vám to smysl a sledujete ho někde jinde než na youtube kanálu Fichtner s r.o., podívejte se tam, najdete tam další tipy o investování, které vás možná mohou zaujmout. Pokud vám to dává smysl, dejte nám palec, budeme rádi, je to pro nás zpětná vazba, že to, co děláme, dává smysl. Díky moc a krásný den. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Díky. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz