Býčí trh byl sice dlouhý, ale růst nebyl tak strmý - Jednou recese přijde, ale nevíme kdy. Není dobré z trhu utíkat předčasně - V USA i v ČR budou centrální banky zvyšovat sazby - V USA 22 % lidí neví, jakým způsobem je odměňován jejich finanční poradce. Ve Fichtner s.r.o jsme placeni pouze přímo od našich klientů a významnou měrou podílem ze zisku našich klientů

Týdenní videokomentář - 14. září 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u našeho dalšího „Přečetli jsme za vás“. Dneska tady mám Tomáše Tyla. Dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den.

Vladimír Fichtner: Budu se ho ptát na spoustu zajímavých věcí, které jsme si tento týden přečetli.

Nůžky výnosů se stále rozevírají

Vladimír Fichtner: První věc, než se zeptám Tomáše – na slidu vidíte, že trhy od minulého týdne lehounce poklesly, americké trhy jsou v plusu asi 8 %, nebo 8,5 %, dividendové světové, které jsou něco mezi Evropou a Amerikou, jsou jen 3,45 % v plusu, protože evropské dividendové akcie poprvé od začátku roku poklesla pod nulu, Emerging markets ztrácí mnohem více, ale to je jenom statistika a je krátkodobá, takže víme, že to nemá velký vliv a smysl sledovat úplně pravidelně. To důležité je to, co máme na dalším slidu.

Býčí trh je dlouhý, ale není tak strmý jako minulé býčí trhy

Vladimír Fichtner: Když se podíváme na další slide, vidíme, že je tam obrázek různých býčích trhů z minulosti, Tomáši, co dalšího zajímavého jste na něm objevil?

Tomáš Tyl: Ano, ten obrázek ukazuje nejen délku býčích trhů – protože nyní se hovoří o tom, že ten aktuální býčí trh je nejdelší v historii, o tom jsme se už i bavili v některém z „Přečetli jsme za vás“ – ale i strmost, to znamená – o kolik ten akciový trh vyrostl za dobu, kdy akcie rostly. Tady je vidět zajímavá věc, že ten dnešní býčí trh není tak strmý jako řada jiných býčích trhů, které byly v minulosti, a ta strmost je v podstatě důležitější než délka, protože když trh poroste dlouho, ale málo, neznamená to, že by se vyčerpal potenciál růstu, spíše je nebezpečné, když trh prudce vzroste hodně nahoru, přepálí se, a pak přijde nějaká bublina, ale takový průběžný růst, to v podstatě neznamená žádné velké nebezpečí jenom z titulu toho, že ten býčí trh je dostatečně dlouhý. Samozřejmě to neznamená, že tady není žádné riziko, ale na druhou stranu – samotná délka toho býčího trhu při jeho nižší intenzitě se nám zatím zdá v pořádku.

Vladimír Fichtner: Souhlasím. Ten graf je velmi dobrý a zajímavý, říkal jsem něco podobného klientům, ale neměl jsem takový graf k dispozici. Jsem rád, že se objevil.

Tomáš Tyl: Wall Street Journal nám v tom pomohl.

První predikce vývoje trhů v roce 2019

Vladimír Fichtner: V dalším článku, který jste objevil, Tomáši, a o kterém jsme se bavili, bylo, že se dnes už objevily nějaké první predikce, jak to může vypadat v roce 2019. Credit Suisse uveřejnil svoji předpověď.

Tomáš Tyl: Predikce, to je takové oblíbené analytické téma, kdy analytici předpovídají, kam se dostane akciový nebo jiný trh příští rok. Zajímavé na nich je, že většinou málokdo zpětně kontroluje, které predikce fungovaly, které ne, když posbíráte všechny ty predikce, zjistíte, že někteří analytici si myslí, že trh půjde nahoru, někteří si myslí, že trh půjde dolů, a v zásadě potom nikdo nekontroluje, kdo měl vlastně pravdu, část se jich trefí, část se jich netrefí. My to tady dáváme trochu jako zajímavost, nenechte se tím úplně nachytat, neznamená to, že býčí trh v příštím roce bude pokračovat, nebo že nebude pokračovat, pro nás jsou důležitější celkové fundamenty a dlouhodobý přístup, a když se na to díváme z toho hlediska, jestli na trhu ještě máme zůstat, nebo ne, díváme se spíše na nějaké ekonomické indikátory – třeba jestli se blíží recese, která by mohla býčí trh samozřejmě utnout, nebo ne. Tady je třeba vybraný graf, který ukazuje na výnosech amerických krátkodobých vládních dluhopisů, že pravděpodobnost recese je z tohoto hlediska aktuálně 15 %, což je relativně málo, takže z našeho hlediska není recese za rohem, pořád ještě máme důvod v tom trhu zůstávat.

Vladimír Fichtner: Takže přesto, že se na CNBC od objevila od Credit Suisse zajímavá předpověď, že akcie půjdou příští rok o 11 % výše, berte to s rezervou prosím, je potřeba být připraveni na oba scénáře poklesu i nárůstu, a to je to, kde funguje strategie wealth protection.

ČNB i FED budou zvedat úrokové sazby

Vladimír Fichtner: Pojďme na další téma a na další článek. V USA a České republice se budou pravděpodobně dále zvyšovat úrokové sazby.

Tomáš Tyl: Ano, je to tak, očekává se, že v tomto roce dojde ke dvěma zvýšením a že tady nebude žádné překvapení. Věc, o které se diskutuje, je, jestli příští rok bude FED zvyšovat třikrát nebo méněkrát, podle toho, jaká ta ekonomika bude. Málo lidí ví, co se děje se sazbami a že Česká národní banka zvedá sazby, FED zvedá sazby, a mnohem více lidí si možná spíše přečte tu předchozí zprávu o tom, kam půjde akciový trh, ale to, co bude dělat centrální banka s úrokovými sazbami, je z hlediska našich životů mnohem důležitější a lidé si málo uvědomují, jak moc jsou ty sazby důležité. Jsou důležité, protože ukazují, jaká bude ekonomika, to znamená, jak se bude dařit jejich zaměstnavatelům nebo případně podnikatelům v jejich byznysu, jaké si vezmou půjčky, kolik je bude stát hypotéka, jaký bude trh nemovitostí – to všechno ovlivňují sazby, které jsou takový poměrně mocný nástroj. Proto je důležité ty sazby sledovat, možná důležitější než nějaké krátkodobé předpovědi, a proto to tady dnes máme.

Vladimír Fichtner: Je to jednoduché, když sazby vyskočí příliš nahoru, nebo je tam centrální banka posune, bude místo hypotéky za 3 % hypotéka za 6 % nebo ještě více, což není úplně nenormální číslo, stejně tak úvěry firmám nebudou stát 3 4 %, budou stát, 6, 7, 8 %, případně více, a to samozřejmě přibrzdí veškerou ekonomickou aktivitu, protože na takové splácení prostě nebudeme mít tolik peněz. Proto také používají centrální banky sazbu jako důležitý indikátor toho, co chtějí dělat s ekonomikou nebo jaké tlaky v ekonomice vidí. Takže sazby jsou důležité a je dobré je tak i vnímat.

Odměňování investičních bankéřů a poradců

Vladimír Fichtner: Poslední téma, které tam bylo a které jsme přečetli, Tomáši, si s dovolením nechám pro sebe, protože to je téma, které se věnuje odměňování investičních poradců a bankéřů. V Americe byl zveřejněn zajímavý průzkum, ve kterém bylo napsáno, že 22 % lidí vůbec neví, jakým způsobem jsou odměňováni jejich poradci nebo bankéři, a 21 % lidí si myslí, že poradce nebo bankéř pro ně dokonce pracuje zadarmo, což je fascinující.

Tomáš Tyl: V Americe, kde vědí, že nic není zadarmo.

Vladimír Fichtner: V Americe, v kapitalismu, kde to ti lidé už většinou vědí. Samozřejmě to tak není. V angličtině se říká „you get what you pay for“ – „dostaneš, za co si zaplatíš“, a proto je potřeba se vždycky podívat na to, s kým pracuju, co on z toho má a jak na tom vydělává, protože potom mohu lépe přemýšlet o tom, jestli hájí moje zájmy, nebo zájmy někoho jiného.

Tomáš Tyl: Někdy se u nás také říká, že nejdražší jsou ty rady, které jsou zdarma.

Vladimír Fichtner: Často to tak bývá, proto my ve Fichtner s r.o. si účtujeme velkou část naší odměny ze zisku, který pro vás jako naše klienty vyděláme, částečně i z aktiv v mandátu, ale to je dlouhodobě jenom třetina toho poplatku, a je pro nás velmi kritická transparentnost toho, jakým způsobem pro vás pracujeme a co účtujeme, abyste mohli každý den posoudit, jestli vám to dává smysl nebo ne.

Vladimír Fichtner: To je asi dnes vše, Tomáši, díky za popovídání při dnešním „Přečetli jsme za vás“.

Tomáš Tyl: Díky za pozornost. Děkuji.

Vladimír Fichtner: A s vámi všemi na shledanou zase někdy příště. Hezký den.

Tomáš Tyl: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz