Chytří lidé, kteří v krizi dokázali správně odhadnout co se stane, nedokázali své úspěchy zopakovat - V období nízkých úroků je pro firmy příznivé brát si úvěry. Boom dluhopisů vidíme i v ČR. Z našeho pohledu se na dluhopisovém trhu nafoukla bublina - Náš názor na článek věštící, že bitcoin dosáhne hodnoty 100 tis. USD - Americké akcie jsou opět blízko rekordních hodnot - Poslední šance se přihlásit na workshop

Týdenní videokomentář - 21. září 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u dalšího natáčení našeho „Přečetli jsme za vás“. Vítám také Tomáše Tyla. Dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den.

Vladimír Fichtner: Pojďme na to, co jsme si pro vás připravili. První věc, na kterou se jako vždy díváme, je, jak si vedou jednotlivé akciové segmenty. Dividendové akcie v Americe jsou už +9 %, dividendové akcie celého světa už jen 4,2 %, Evropa má mnohem horší výkonnost než Amerika.

Jak se dnes vede těm, kteří při krizi těžce vydělali

Vladimír Fichtner: Ale už pojďme na první články. První zajímavý článek se objevil na Patrii a je to o lidech, kteří v krizi dokázali vydělávat hodně peněz, a teď už jim to tolik nejde.

Tomáš Tyl: Ano, ten článek se podíval na takové ty hvězdy, o kterých bylo slyšet – v Čechách možná nejvíce o tom prvním případu, Johnu Paulsonovi, který vydělal stovky miliard tím, že spekuloval proti bankám, které držely ty různé balíčky, a když to všechno spadlo, vydělal velké peníze. Tento článek se podíval, jak se těmto lidem, kteří dobře odhadli, co se v té krizi děje, dařilo následně. Řada z nich – ti, kteří ještě neměli založené nějaké hedge fondy nebo podobné entity – je založili, začali investovat, ale ukazuje se, že ty výsledky nebyly tak úplně dobré. Například ten John Paulson ztratil desítky procent v roce 2016 a 2017, ti další analytici nebo investoři museli svoje hedge fondy zavřít, protože měli špatné výsledky, a je velmi zajímavé, že lidem, kteří jsou určitě velice chytří – a nebyla to náhoda, že by trefili tu krizi, někteří z nich opravdu dobře odhadli, co se na tom trhu děje, spekulovali na to – se potom nedařilo zopakovat ten úspěch, který měli. Pro nás je to důležité v tom, že vidíme, že i takto chytří lidé nemají pokaždé pravdu. Proto my, když investujeme, se chceme vždycky zaměřit na různé scénáře, které mohou nastat, nesázet na to, co se stane, nesnažit se vydělat na tom, že jsme chytřejší a víme víc než všichni ostatní. I když máme na ten trh nějaký názor, chceme vždycky mít různé strategie pro různé varianty, co se na tom trhu může dít, protože to je podle nás více v souladu s wealth protection.

Vladimír Fichtner: Zkrátka nikdy nesázet na křišťálovou kouli, ale vždycky sázet na to, že se dívám na různé scénáře v budoucnosti a připravím se na různé scénáře.

Tomáš Tyl: Ano, přesně tak.

Na trhu je čím dál více dluhopisů, my je raději podvažujeme

Vladimír Fichtner: Další zajímavý článek byl z Wall Street Journal, který mluví o tom, že na trhu je čím dál tím více dluhopisů. I my víme, že když je člověk podnikatel, dnes, když jsou levné úroky, stojí za to si půjčovat, ale klientům tolik nedoporučujeme investovat, je to vždy na obě strany. Máte k dluhopisům nějaký komentář, Tomáši?

Tomáš Tyl: Je to tak. Na grafu, který můžete vidět na slidu, je dobře vidět, že od krize významně narostl objem korporátních dluhopisů v Americe, je to způsobeno tím, že jsou nízké sazby, půjčují si i firmy, které peníze třeba nepotřebují, typicky Apple, který má dostatek hotovosti, ale přesto využívá toho levného úvěru pro případ, že pak už nebude tak dobrá příležitost si půjčit, takže ty subjekty toho využívají. Je dobrý čas si půjčovat, využívat toho, na druhou stranu my vidíme zase tu druhou stránku, kdy do dluhopisových fondů a ETF přitékají peníze, takže ty se pak nakupují, vidíme, že na dluhopisech se něco děje, narůstá celkový dluh, více a více investorů o to má zájem a nakupuje to, i když jsou sazby nízké nebo rostou a jsou tam třeba nějaké ztráty. Vidíme to v Čechách, kde je boom korporátních dluhopisů, všichni toho využívají. Z našeho hlediska v těch dluhopisech proto nechceme tolik být, cítíme tam už delší dobu určité napětí, nebezpečí už delší dobu, podvažujeme je, ve státních dluhopisech nejsme vůbec. Vnímáme na těch dluhopisech, že ta situace není z našeho hlediska úplně optimální.

Vladimír Fichtner: Zjednodušeně řečeno, když je něco populární, ne vždycky to znamená, že to je dobrá investice.

Tomáš Tyl: Ano, přesně tak.

Náš názor na vývoj bitcoinu

Vladimír Fichtner: Další věc, ke které se chceme vyjádřit, je dotaz od jednoho našeho klienta, který nám poslal článek, který se týká bitcoinu a předpovědi, že bitcoin bude v roce 2021 stát více než 100 000 dolarů. Dnes stojí 6000 dolarů, na podzim 2017 stál 20 000 dolarů, je to poměrně volatilní aktivum. Jaký k tomu bude váš komentář, Tomáši?

Tomáš Tyl: Ten článek se trochu dívá na graf bitcoinu, jak se vyvíjel, protahuje ho a vychází mu, že bitcoin vždycky vyrostl, potom šel dolů, potom vyrostl výše, potom šel dolů, takže když se to protáhne, předpokládá, že zase vyroste výrazně výše. To je takový technický přístup, proložit to nějakou křivkou, což vůbec nemusí fungovat. Ten článek se také zabývá tím, že bitcoin by mohl stát 100 000 dolarů a že by ten trh nebyl tak velký a tak dále. Ano, mohl by stát 100 000 dolarů, ale to neznamená, že bude stát 100 000 dolarů. Také může dojít k opaku, že se lidé od bitcoinu odvrátí, možná se budou kryptoměny používat, ale možná to vyhrají jiné kryptoměny, nebo to bude podobně jako s železnicí a železničními společnostmi, kdy na tom nakonec nevydělává ten, kdo staví koleje, ale ten, kdo potom umí vozit zboží, nebo třeba s internetem, kdy v roce 2000 byla bublina internetových společností, ale pak se ukázalo, že ten, kdo na něm vydělává, nejsou ty firmy, které poskytují připojení nebo mají webové stránky, ale ty, které s tím internetem umějí nějakým způsobem zacházet. S kryptoměnami to může být úplně stejně. Hlavně vidíme, že je to aktivum, za kterým není žádná fundamentální hodnota, řada kryptoměn, se kterými se minulý rok roztrhl pytel, je téměř na pomezí podvodu, nebo firma vydá kryptoměny, aby získala kapitál, ale není za tím žádná fundamentální hodnota. Máme tam také příklad článku, kdy vydavatel české kryptoměny čelí insolvenci, dostává se do problémů. Takže my vnímáme kryptoměny hodně citlivě, určitě to není nic, co by bylo v souladu s wealth protection, možná jednou bude bitcoin stát 100 000 dolarů, možná bude stát 1000 dolarů, nevíme, nechceme si na to sázet, nechceme to tipovat, protože za tím není žádný fundament, který by to ospravedlnil.

Vladimír Fichtner: To podstatné je, že nechceme spekulovat, ale chceme investovat, to znamená, že možná na spekulacích někdo vydělá a my mu to přejeme, ať se mu to podaří, ale pro náš pohled a pro náš přístup wealth protection to není úplně ta správná investice.

Americké akcie jsou na nových rekordech

Vladimír Fichtner: Další zpráva, která se objevila, Tomáši, jako už tolikrát, v novinách, je, že americké akcie jsou na nových rekordech.

Tomáš Tyl: Ano, zpráva, se kterou se setkáváme často, naposledy někdy v polovině srpna, teď jsme ty srpnové rekordy opět překonali, takže se opět objevuje, je to taková technická záležitost, protože třeba v grafu, který vidíte, jsou indexy bez dividend, cenový index vyrostl a je to něco, co vyvolává v lidech určité emoce, proto o tom můžeme číst. Je to také důvod, proč jsem natočil video, které se právě akcií na maximech týká a které bude příští týden k dispozici. Tam k tomu potom řeknu více.

Vladimír Fichtner: Maxima uvidíme zbytek života, protože akcie rostou, takže každou chvíli je nějaké nové maximum, ale Tomáš vám k tomu řekne větší detail.

Poslední šance přihlásit se na náš workshop

Vladimír Fichtner: Poslední věc, kterou já bych chtěl říci, je poslední šance se přihlásit na workshop pro dospělé děti našich klientů a jejich partnery 13. a 14. října 2018 v Praze na téma, jak se jako začátečník vyznat v hypotékách, pojistkách a investicích, ještě se můžete do 26. 9. přihlásit, pokud nemáte šanci nebo se vám to nebude hodit, napište nám, abychom věděli, kolik dalších z vás by mělo zájem o něco takového, protože na základě toho vyhlásíme třeba další termíny. Takže nám dejte vědět, i když se vám ten termín nehodí, abychom věděli, s čím máme počítat.

Vladimír Fichtner: To je dnes všechno, díky, Tomáši, za spolu komentování, dnešního „Přečetli jsme za vás“.

Tomáš Tyl: Díky a děkuji za pozornost.

Vladimír Fichtner: Krásný den vám všem a mějte se krásně. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz