Sentiment spotřebitelů v USA je vysoko. Nezaměstnanost v USA je nízká. Růst spotřeby je motorem růstu tržeb a zdravého růstu zisků podniků - FED a ČNB zvýšily sazby. Růst sazeb bude pokračovat s tím, jak pokračuje poslední fáze ekonomického cyklu - Nevíme, kdy přijde pokles a recese, ale víme, že k tomu jednou dojde. Proto je dobré mít připravenu strategii předem - Hedgefondy jsou fondy, které využívají různé nestandardní strategie. V posledních letech se tomuto segmentu nedaří

Týdenní videokomentář - 27. září 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“. Moje jméno je Petr Syrový a je tady se mnou Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Sentiment spotřebitelů v USA je vysoko

Petr Syrový: Začínáme jako obvykle výnosy na akciových trzích. Vidíme tady, že Amerika je stále přibližně na maximech, i když z těch maxim malinko sestoupila dolů, a zvětšuje se nám pořád rozdíl mezi Amerikou a mezi Emerging markets. Tomáši, máme nějaké nové zprávy z Ameriky? Co táhne americké akcie nahoru?

Tomáš Tyl: Jedna z těch věcí, která je táhne nahoru, a hlavně souvisí s tou fází cyklu, kde se teď nacházíme, a je důležitá, je nálada spotřebitelů a jejich situace. Spotřebitelé, to jsou v podstatě zaměstnanci a v Americe je teď rekordně nízká nezaměstnanost, což dává zaměstnancům a odborům i určitou možnost vyjednávat o svých podmínkách, zlepšovat tu situaci. Samozřejmě, když mají zaměstnanci více peněz, mohou více utrácet. S tím souvisí i další zpráva, kterou tady máme – že sentiment amerických spotřebitelů je jeden z nejvyšších za posledních 18 let, což je ještě před krizí. Je to dobrá zpráva pro americkou ekonomiku, protože spotřebitelé jsou motorem v tom smyslu, že nakupují, vyvářejí tržby, a to dává prostor pro růst zisků a pro další pokračování té akciové rallye, kterou zažíváme.

FED a ČNB zvýšily sazby

Petr Syrový: My se pořád nacházíme v růstové fázi ekonomického cyklu. S tím souvisí i další zpráva, že FED – a nejen FED, ale i Česká národní banka – zvýšili úrokové sazby, aby se ekonomika nepřehřívala. Co to znamená pro ekonomiku?

Tomáš Tyl: Je to v podstatě určité utahování. Peníze se o něco zdražují, takže firmám se zdražují úvěry, půjčují si méně a méně a utlumují ekonomickou aktivitu. To je principem a smyslem zvyšování sazeb. To zvyšování sazeb, které nastalo, bylo očekávané, dokonce jsme o tom, že to nastane, hovořili také před dvěma týdny. Otázka, který vždycky bývá ve vzduchu, je, jak dál, jak to bude pokračovat. V Americe se očekává, že ještě jedno zvýšení do konce roku možná přijde, u nás v podstatě také. Tři další zvýšení budou v Americe v příštím roce, což je také určité potvrzení očekávání, která byla, takže tam nepřišlo žádné překvapení. My pořád vidíme, že růst sazeb bude pokračovat a že ještě nemáme proč spěchat třeba do státních dluhopisů, protože růst sazeb bude znamenat pokles jejich cen. Také to znamená, že stále ještě je smysluplné fixovat například hypotéky, sazby na dlouho, abychom si udrželi současné sazby, které jsou relativně nízké, než se zvýší.

Na poklesy a recesi máme připravenou strategii

Petr Syrový: Americké akciové trhy stále rostou, stále akcie převažujeme, protože zatím ještě úrokové sazby vidíme poměrně nízko, ale to nebude do nekonečna, ten růst jednoho dne skončí a my tady spolu často debatujeme nad tím, jak se chovat v případě poklesu. Našli jsme zajímavý článek od Morningstar. Co radí Morningstar rentiérům, co mají dělat v případě poklesu akciových trhů.

Tomáš Tyl: Na Morningstar k tomu přistupují tak, že rentiér by měl mít nějaký balík peněz ještě než ten pokles přijde – měl by mít připravený balík peněz na to, aby mohl případně vybírat rentu z těch peněz a nemusel prodávat akcie.

Petr Syrový: Které jsou v té době v poklesu.

Tomáš Tyl: Ano. Doporučují mít takto připravenou nějakou hotovost na několik let, aby mohli přežít bez toho, aby museli vybírat. Druhá věc, kterou doporučují, je, když ty poklesy nastanou, tak rebalancovat portfolio, což je takový odborný výraz, ale jinými slovy to znamená, že když se sníží podíl akcií v portfoliu, protože poklesly, navýšit, dorovnat ten podíl zase na to, kolik akcií by v tom portfoliu mělo být, to v podstatě znamená, že doporučují přikupovat akcie, když poklesnou.

Petr Syrový: Morningstar říká úplně to stejné, co říkáme rentiérům my a jak se chceme chovat my k portfoliím v případě poklesu.

Tomáš Tyl: Ano, přesně tak. Je to tak. Obě ty věci – jak mít připravenou hotovost na rentu, tak nakupovat v poklesech – to je přesně to, co my říkáme také, i proto se nám ten článek od Morningstar líbil.

Hedge fondy v posledních letech zaostávaly

Petr Syrový: Poslední zpráva se týká hedge fondů. Hedge fondy školím finanční poradce, to jsou fondy, které investují do různých nestandardních strategií, kdy sází na různé scénáře v budoucnosti – na komodity, na měny, na úrokové sazby nebo na akcie. Co píše Morningstar o hedge fondech? Doporučuje je investorům do portfolia?

Tomáš Tyl: Diskuze, která se nyní vede, je, jak to s nimi vlastně bude, protože v posledních letech hedge fondy dost zaostávaly a nedařilo se jim dostát výkonnosti akcií, řada těch strategií buď zaostávala, nebo jsou zase tak rizikové, že když přijde krize, řada hedge fondů v ní zmizí z trhu, protože jsou různě zapákované a tak. Otázka je, co s tím odvětvím, které třeba v určité době bylo sexy, protože některé hedge fondy byly známé tím, že hodně vydělaly, bude. Máme tady další zprávu, že Bank of New York úplně zavírá svoji hedgefondovou část, minule jsme v „Přečetli jsme za vás“ hovořili o některých úspěšných spekulantech nebo investorech z doby krize, kteří pak založili hedge fondy a museli je zavřít, takže čas pro hedge fondy není úplně dobrý. My obecně hedge fondy neodporučujeme právě z toho důvodu, že tam často chybí transparentnost, když jsou to nějaké složitější strategie, musíme hodně důvěřovat tomu, kdo ten hedge fond řídí, že se mu bude dařit. Často jsou drahé a jsou tam vysoká rizika. Občas ta rizika neodhadnou a stává se, že nějaký hedgefond ztratí desítky procent při nějaké relativně standardní situaci na trhu – to je něco, co my z hlediska wealth protection portfolia nechceme mít, proto my hedge fondy nedoporučujeme.

Petr Syrový: Tomáši, mockrát děkuji za zajímavé zprávy, zajímavé informace a s vámi se budu těšit příští týden zase na shledanou.

Tomáš Tyl: Díky za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz