Po vysokých růstech zisků v 1. a 2. čtvrtletí se očekává ve 3. čtvrtletí mírné zpomalení - Některé evropské země mají vysoké zadlužení. Problém s dluhy je jeden z důvodů, proč převažujeme investice do USA nad investicemi do Evropy - Za 10 let od krize vyrostly investice do akcií USA o 200 % - Elektromobilita sráží zisky automobilek. Změny v automobilovém průmyslu jsou pro českou ekonomiku rizikem. I proto upřednostňujeme investice do zahraničí.

Týdenní videokomentář – 5. října 2018

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítejte u „Přečetli jsme za vás“ od 28.9. do 4.10., moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Dění na trzích od začátku roku

Tomáš Tyl: Můžeme se do toho pustit. Tady je klasický graf toho, co se dělo na trzích od začátku roku. Vidíme, že v posledním měsíci a vlastně i v posledním týdnu došlo k nárůstu, takže když se podíváme na akcie celého světa – my se hodně díváme na dividendové indexy, protože naši klienti mají z velké části také dividendové akcie – byl výnos od začátku roku asi kolem 6,2 %, více rostla Amerika, kde dividendové akcie vyrostly dokonce o 12 %, naopak Evropa zůstala spíše kolem nuly a na Emerging markets, tam ten vývoj nebyl moc šťastný, tam docházelo ke ztrátám.

Petr Syrový: Takže, akciové indexy rostou velmi zajímavě, jenom dividendové rostou trošku méně – malinko ztrácí, ale „ztrácí“ znamená, že mají trochu menší růst.

Ve 3. čtvrtletí se očekává menší růst zisků

Tomáš Tyl: Měli jsme za sebou dvě velmi zajímavé výsledkové sezóny – jak to vypadá s výsledkovou sezónou v dalším období?

Petr Syrový: Výsledkové sezóny za první a druhé čtvrtletí byly úplně úžasné a zisky firem rostly o 25 %. Nyní to vypadá, že třetí kvartál bude trošku slabší, ale „slabší“ znamená, že očekávání investorů je růst zisků firem o 21 %, takže tam bude malinké zklamání, respektive investoři se namlsali a teď budou trochu zklamaní, pořád to ale znamená, že ekonomika roste velmi dobře, že se ekonomice daří a že ekonomika šlape. To, že ekonomika velmi dobře roste, je vidět například na růstu mezd, protože třeba společnost Amazon zvyšovala minimální mzdu a zvedla ji na 15 dolarů za hodinu. Růst mezd je pro ekonomiku důležitý z několika důvodů – za prvé je vidět, že si to firmy mohou dovolit, a za druhé zvýšení mezd zase dál podporuje poptávku spotřebitelů, která je hnacím motorem americké ekonomiky. Možná by to mohlo vypadat, že se ekonomika přehřívá, FED si zatím nemyslí, že by se ekonomika přehřívala, zatím nevidí náznaky přehřívání a bude postupně dál zvyšovat úrokové sazby.

Některé evropské země mají vysoké zadlužení

Tomáš Tyl: To byla situace v Americe, v Evropě se teď hovoří o Itálii – co se tam děje za problém, proč se o nich hovoří?

Petr Syrový: Ten jih Evropy má pořád problémy s dluhy, pořád je nemá vyřešené. Například Itálie si schválila tento týden státní rozpočet, který má vysoký deficit – ten deficit je 2,4 % a je výrazně vyšší, než kolik bylo dohodnuto v dlouhodobé fiskální mapě. Ten růst 2,4 % je vysoký i vzhledem k tomu, že ekonomika roste a v těchto dobách by rozpočty měly být vyrovnané, ne li přebytkové. Podobný problém může mít i Španělsko, protože mezinárodní měnový fond doporučuje Španělsku snižovat dluh, protože vysoký dluh je pro Španělsko nebezpečný – v případě nějakých dalších větších otřesů by to Španělsku mohlo způsobit problémy. A protože dluhy v Evropě jsou pořád nevyřešené a těžko vyřešitelné téma, podvažujeme v současné době investice do Evropy a převažujeme investice do Ameriky.

Za 10 let vzrostly akciové indexy o 200 %

Tomáš Tyl: Před deseti lety vypukla finanční krize a Wall Street Journal připravil zajímavé tabulky, grafy a informace o tom, co se od té doby stalo. Ty jsi některé z nich vybral – které jsi vybral a co tě na nich zaujalo?

Petr Syrový: Zaujalo mě na nich to, že akciové investice přinesly poměrně zajímavé výsledky. Růst akciových indexů byl kolem 200 % za deset let. Wall Street Journal v článku ukazuje i to, jak si vedly jednotlivé sektory nebo jak si vedly jednotlivé země, a mě na tom zaujalo to, že když jsme vsadili na ten široký trh, který je reprezentovaný indexem S&P500, nebude ten index nikdy vítězem, ale – co je pro nás důležité – nikdy nebude poraženým. I na tom dlouhodobě rostoucím trendu jsou některé sektory, které mají růst výrazně menší, než kolik by odpovídalo průměru, a stejně tak, když se podíváme na jednotlivé země. Amerika není země, kde by akciový trh rostl nejvíce, ale patří k těm zemím, které měly zajímavý růst. Když se podíváme na spodní část toho grafu, vidíme tam, že některé země měly jen minimální růst, například Itálie měla minimální růst za posledních deset let. Dále jsou v grafu vidět i regiony, které často používáme – Evropa nebo Japonsko – a zase je vidět, že patří k průměru nebo lehkému nadprůměru. To byly akcie, a ještě se můžeme podívat, jak si vedly akciové trhy v porovnání s komoditami.

Petr Syrový: Zatímco akcie udělaly zisk kolem 200 %, některé komodity zazářily, a ty, co zazářily, mají zisk 60 %, což je daleko méně než akciové trhy, ale z grafu je dokonce vidět, že většina komodit je na deseti letech ve ztrátě, takže dlouhodobá investice do komodit investorům nic nepřinesla.

Tomáš Tyl: Přestože v některých letech byla hodně populární.

Petr Syrový: V některých letech byla hodně populární a samozřejmě, že komodity jsou velmi kolísavé, volatilní a najdeme roky, kdy cukr, pomerančový koncentrát nebo olovo zazáří, ale potom se ty zisky zase odmažou.

Elektromobilita sráží zisky automobilek

Tomáš Tyl: Další zpráva nás vrací přímo do České republiky. My se často bavíme o automobilovém průmyslu, který určitě čekají velké změny. Jak to souvisí s Českou republikou a proč je to pro nás důležité?

Petr Syrový: Česká ekonomika je velmi významně závislá na automobilovém průmyslu. Automobilový průmysl tvoří velkou část naší ekonomiky, je to 9 % HDP, je to 25 % exportu a přímo zaměstnává 150 000 lidí, samozřejmě na to jsou navázané ještě nějaké další sektory, které s tím průmyslem souvisejí. Pokud by došlo k jakémukoliv ochlazení v automobilkách, přesunu výroby jinam nebo změnám u spotřebitelů, bude s tím Česká republika problémy. A protože většina z našich klientů má v České republice nemovitost, máme příjem z České republiky, chceme regionálně diverzifikovat a chceme naše investice umístit jinde, než v České republice. Je to z důvodu vyššího bezpečí a menší závislosti na České ekonomice.

Spustili jsme nový kurz InvestGuru.cz

Petr Syrový: Na závěr tady pro vás máme ještě jedno pozvání. Všechny informace, které od nás jako naši klienti dostáváte, investiční službu, kterou dostáváte, a systém, který používáme pro investování, jsme zabalili do našeho kurzu Invest Guru, který je určen pro investory. V rámci něj jim vysvětlujeme, jak investujeme, jak přemýšlíme, jak přemýšlíme o investicích, co je v investičním světě důležitého, a pokud byste věděli o někom z vašich přátel, komu by tento kurz mohl pomoci, můžete s ním nasdílet video. Už jsme udělali první video, které najdete na stránkách www.investguru.cz.

Tomáš Tyl: To je vše, děkujeme za pozornost a zase příští týden na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz