Titulky, které informují o „Výplachu na americké burze“ - Světové akcie jsou od začátku roku jsou stále v zisku, přestože klesly na konci týdne o 6,4 % (dividendové o 4,3 %) - Je možné, že se trhy rychle zase vrátí na své původní hodnoty a trh zůstane jen u 5% poklesu. Je také možné, že pokles bude pokračovat - Americká ekonomika zůstává silná. Očekává se růst zisků firem ve 3Q na úrovni 23 – 24 % - Kdo v minulosti prodal akcie 24 měsíců před vrcholem, přišel o 30 %

Týdenní videokomentář - 12. října 2018

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám Vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a vítám tady Tomáše Tyla. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Výplach na americké burze

Petr Syrový: Dnes si budeme povídat o poklesech na akciových trzích. Když jsem pročítal titulky na internetu, tak mé tam zaujalo, že na americké burze došlo k výplachu a ten výplach se přelévá i do České republiky a těch titulků je několik. Takové články vídáme vždycky, když dojde k nějaké zajímavé věci ve smyslu, když padne nějaký rekord, nebo když poklesy jsou větší, největší poklesy za posledního půl roku. Co zajímavého je v těch článcích, co jsme tam našli, Tomáši?

Tomáš Tyl: Já bych možná odpověděl, ani ne tak co zajímavého tam je, než co spíše zajímavého tam není. Není tam většinou žádná informace o tom, co ten trh dělal před tím. Je tam jen informace, že trh poklesl, ale už chybí informace, že trh předtím dlouhou dobu rostl a že třeba od začátku roku je pořád v kladných číslech. Co je ale zajímavé, že tyto zprávy nepřináší nějakou obsáhlou informaci, ale snaží se jen vyvolávat emoce a nesnaží se informovat o tom, co se na tom trhu skutečně děje.

Světové akcie jsou od začátku roku stále v zisku

Petr Syrový: Pojďme se podívat, jak velké ty propady byly a zasadíme je do kontextu vývoje na celém trhu od začátku roku. Od začátku letošního roku jsou akcie pořád v zisku, světové akcie +1,9 %, dividendové akcie jsou na tom jsou o malinko hůře, ale o tom jsme se bavili v předchozích Přečetli jsme za vás, ale ten rozdíl se nám trošku zmenšil, už je jen 0,3. U amerických akcií ten rozdíl stále přetrvává. Americké akcie od začátku roku jsou +8,3 % a dividendové „jen“ 6 %. Byli jsme zvyklí na daleko vyšší čísla, ten pokles za tento týden byl z velké části skoro smazán u světových akcií u amerických akcií jen asi polovina ho byla smazaná. Je vidět z grafu, že světové akcie jsou zhruba na stejných úrovních, kde byly v dubnu nebo v květnu. Vrátili jsme se o nějakých 5 měsíců zpět. Jak bys Tomáši doplnil čísla a co se dělo na trzích a co to pro naše klienty znamená

Poklesy o 5 % jsou na trhu běžné, ale pokud trh poklesne více, využijeme příležitost k nákupům

Tomáš Tyl: Je třeba říci, že poklesy o 5 % je něco se na trhu běžně děje, statisticky k tomu dochází až 3x do roka. Takže to, že teď došlo k poklesu únoru, teď došlo k poklesu, tak to není na trhu vůbec nic neobvyklého. Dokonce je to tak, pro koho jsou poklesy o 5 % děsivé, tak by vůbec neměl do akcií investovat. To je součást, to jej jistota, že k takovým poklesům bude docházet. Když se podíváme na to z pohledu dlouhodobého investora, tak z pohledu tohoto investora to není nic významného, Kdo investoval před třemi lety, tak ten trh rostl o 20 %, za posledních 5 let o 66 % a když vezmeme 10 let, tak dokonce 220 %, takže z tohoto hlediska pohyb o 5 % sem tam je opravdu relativně malý a my nevíme, co se teď bude dít. Je možné, že se trh rychle vrátí zpět, je možné, že bude klesat dál, víme, že kdyby docházelo k dalšímu poklesu, že zatím v tuto chvíli reagovat nechceme 5% pokles je relativně malý, kdy trh klesal dál, kdyby poklesl 10 % od vrcholů, tak to pro nás bude impuls rebalancovat portfolia, což jinými slovy znamená dokoupit akcie, které nám propadem najednou v portfoliu chybí. Nechceme věštit, co se bude dít, kdyby došlo k dalším poklesům, tak toho využijeme k nákupům, ale v tuto chvíli to ještě tak nevnímáme.

Americká ekonomika zůstává silná, očekává se růst zisků firem za 3Q o 23 – 24 %

Petr Syrový: Já tě možná Tomáši ještě doplním. Uvědomuji si zde, že my mluvíme o tom delším pohledu na akciové trhy, protože kdokoliv investuje na akciových trzích, tak má delší horizont, tak má mít ten dlouhodobý pohled, kdežto novináři potřebují ten krátkodobý pohled, oni potřebují článek každý den, kdyby měli psát články jednou za rok, tak by si tohoto poklesu nevšimli, ale jelikož potřebují články na denní bázi, tak jsou ty poklesy pro ně zajímavé, ale pro investory našeho typu zajímavé nejsou. Čím byl způsoben ten pokles? Ten pokles byl způsoben hlavně tím, že na americkém trhu rostly výnosy amerických státních dluhopisů. Ty desetileté státní dluhopisy mají vyšší výnosy a vyšší výnosy na dluhopisech znamenají pokles akcií. Co dalšího se dělo v americké ekonomice?

Tomáš Tyl: ještě často se pokles ztotožňuje s obchodními válkami, ale my se zde hodně shodujeme s UBS, kterou tady máme, nebo informace od ní uvedeny a to je, že ten fundament je stále dobrý, že zisky firem rostou a očekává se, že ve třetím kvartále v Americe porostou zisky firem o 20 – 25 %, což jsou stále skvělá čísla. Je sice pravda, že trh bude více volatilní, než co bylo minulý rok kdy ten trh rostl prakticky nepřerušovaně, ale prakticky pořád UBS se domnívá, že stále je čas akcie převažovat, že fundament je pořád dobrý a ty zprávy, které způsobily pokles ještě nemají dlouhodobý charakter, aby ten trh shodily dolů a my se s UBS shodujeme také zatím akcie v portfoliích převažujeme.

Petr Syrový: Ty si Tomáši mluvil o ziscích firem. Našli jsme články, které mluví ještě o dalších ukazatelích americké ekonomiky, které by si tady zmínil?

Tomáš Tyl: Tak třeba co je zajímavé, je že rostou rychle příjmy nízkopříjmových obyvatel, což souvisí také s tím, v jaké fázi ekonomického cyklu jsme, a to samozřejmě je pro ekonomiku také pozitivní, protože tito lidé mohou více utrácet a tím zase zvyšovat tržby a potom tím i zisky firem, takže to je zatím všechno dobré. Další zpráva říká to, že Amerika pořad se nepřehřívá, i když je nízká nezaměstnanost, pořád zůstává nízká inflace, nedochází k tomu, že by se trh přehříval a vypadalo to na nějakou bublinu, na nějaké její splasknutí a co třeba zajímavé, tak tady zase od bývalého guvernéra Singra taková úvaha, že i kdyby teď došlo k nějaké světové recesi, tak zdaleka nejsem jako v roce 2008, kdy přišla finanční krize obrovského rozsahu, která historicky, měl obdobu jako krize ve třicátých letech. Nyní jsme v úplně jiné situaci, není tady žádná taková hrozba, a i kdyby tady se ekonomiky postupně začaly dostávat do recese, což zatím nevidíme na číslech, a i kdyby to přišlo, tak to nebude krize typu roku 2008, ale nějaká standardní recese, které se na trhu pravidelně opakují.

Akciové trhy jsou ještě před vrcholem

Petr Syrový: Často se mluví o tom, že akciové trhy jsou na vrcholech a mluví se o tom, jestli už náhodou nejsou na vrcholu, jestli už dál nebudou padat. Není tedy správná doba akcie podvažovat v portfoliu a utíkat z nich?

Tomáš Tyl: My se domníváme, že ten vrchol tady ještě není, právě z těch zpráv, které tu byly před tím, podobně jako UBS vidíme, že jsme stále ještě poslední fázi cyklu, ale samozřejmě někdo by si mohl říci, že vrchol bude za rok za dva a není to stejně důvod raději se z toho trhu stáhnout i když je ten vrchol před námi. My se domníváme, že ne, protože když se podíváme historicky, co se dělo, tak většinou 2 roky před vrcholem akcie rostly ještě o 30 %. Rok před vrcholem rostly o 15 %, takže my nechceme z toho trhu, když se díváme na valuace, nebo na psychologii a nevidíme znaky, že by to byla bublina, tak z toho trhu ještě nechceme odcházet, protože se domníváme, že ten vrchol teprve přijde a nechceme se připravit o případné zajímavé zisky. Samozřejmě můžeme se mýlit, může se objevit nějaký katalyzátor událostí, který by vedl k nějakému hlubšímu propadu, pak samozřejmě víme, co budeme dělat. Budeme nakupovat při poklesech, ale momentálně se domníváme, že vrchol je ještě nějakou dobu před námi.

Petr Syrový: Tomáši, děkuji za velmi zajímavé informace v tomto hektickém a zajímavém týdnu a budu se těšit příští týden na povídání. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji. Děkuji za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz