Akciové trhy od počátku roku vynesly aktuálně: Světové akcie +3,8 %, světové dividendové 3,5 %, americké +10,9 %, americké dividendové +8,6 % - Z americké ekonomiky přišla tento týden dobrá čísla, Bankám rostly tržby, Walmart – největší dynamiky růstu tržeb za dekádu, firmy zvyšují mzdy - Ekonomiku mohou v delším horizontu táhnout inovace - Nálada investorů v Německu klesá

Týdenní videokomentář - 19. října 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner:Dobrý den, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás znovu u dalšího „Přečetli jsme za vás“. Dneska je mým hostem Petr Syrový. Dobrý den, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den všichni.

Vývoj akciových trhů

Vladimír Fichtner:Budeme si povídat o tom, co se dělo tento týden a co nás zaujalo v tisku. Než se k tomu ale dostaneme, podíváme se nejprve na to, co se dělo na trzích.

Vladimír Fichtner: Všichni víte, že trhy před týdnem poklesly o asi 5 6 % od svých minulých maxim, a následující týden se pohybovaly okolo toho poklesu. V pondělí šly 2 % nahoru, v úterý zase kousek dolů – zatím se pohybují kolem té úrovně, kam spadly, ale, co je důležité, pořád vidíme, že akcie na tom nejsou úplně špatně ani z toho ročního pohledu.

Vladimír Fichtner: Ale když se na ně podíváme z desetiletého úhlu pohledu, vidíte tady, co akcie vydělávaly. Některé ty nejlepší trhy vydělaly až 300 % za deset let – do dneška, když se posuneme zpátky o deset let – a ty „slabé“ trhy vydělaly 100 %, což je za deset let výnos, který není zase tak špatný, Petře.

Petr Syrový: Ty nejhorší trhy se zdvojnásobily a jenom bych dodal, že ty nejlepší, to je Amerika, které máme v portfoliích poměrně značnou část, přes polovinu – záleží, v jak které době, protože za těch deset let jsme tu alokaci trošku měnili, takže my jsme spíš u toho průměru nebo někde mezi průměrem a maximem.

Vladimír Fichtner: Takže to, co je důležité si pamatovat, je, že poklesy na trhy přicházejí pravidelně, 5 % třikrát za rok je normální číslo, které často vidíme. Většina z vás už to ví, ale pokud to zatím nevíte, teď už jste se to dozvěděli. Neřešíme nic, zatím není potřeba ani nakupovat, ani prodávat, protože svět se nijak dramaticky nezměnil, situaci sledujeme, cokoliv se bude dít – ozveme se.

Petr Syrový: Ještě bych dodal jednu věc – do toho grafu jsme dali jen šipečky, které ukazují desetiprocentní pokles, protože pětiprocentní pokles tam nelze dát, ten je tak malinkatý, že na těch deseti letech vůbec není vidět. I ta první šipečka znamená poměrně „výrazný“ desetiprocentní pokles, takže až se na to, co se děje teď, podíváme za deset let, vůbec to na tom grafu neuvidíme.

Začíná další výsledková sezona

Vladimír Fichtner: Skvělé. Děkuju moc, Petře. Pojďme se podívat na ty zprávy, které jsme tento týden viděli. První zprávy byly o tom, že v Americe se znovu začíná další výsledková sezona a zase se začínají objevovat nějaká čísla. Jaká ta čísla jsou a jak se vede americkým firmám?

Petr Syrový: Ta čísla jsou velmi dobrá a pozitivní. My jsme už v minulých „Přečetli jsme za vás“ mluvili o tom, že se očekává růst zisků amerických firem – kolem 20 25 %. Zatím výsledky nereportovalo mnoho firem, ale ty, které reportovaly, jsou blízko tohoto čísla – mezi 20 a 25 %. Nás tento týden zaujaly dvě velké americké banky, které reportovaly vyšší zisky a lepší výsledky. Banky jsou pro nás velmi důležité proto, že americké banky jsou indikátorem hospodářství. Pokud se daří bankám, je vidět, že se daří nejspíš i v jiných sektorech, takže ta čísla jsou očekávaná pozitivní.

Vladimír Fichtner: Byly to tedy Bank of America a Goldman Sachs. I Walmart měl dobré výsledky, jak jsem viděl.

Petr Syrový: Ano, i Walmart, tomu zase výrazně rostly tržby, ten měl nejlepší čtvrtletí za posledních deset let. I v minulých „Přečetli jsme za vás“ jsme mluvili o růstu mezd zaměstnanců, to je další velmi důležitý faktor pro ekonomiku, protože víc peněz mezi zaměstnanci znamená, že lidé mají více peněz na utrácení, ty peníze se zase vrací do ekonomiky a podporuje to další růst firem, podporuje to růst jejich tržeb a pravděpodobně i zisků.

Vladimír Fichtner: Možná bych, Petře, jen dodal jednu malinkou věc – že tohle je hodně důležité u těch ekonomik, jejichž HDP je postaveno na spotřebě, což je typicky americká ekonomika. Evropské ekonomiky nebo česká ekonomika jsou také poměrně výrazně postaveny na exportu, a tam to, co se děje v té dané ekonomice, může hrát menší roli, ale neznamená to, že to nepomůže – samozřejmě, když lidé tady dostávají peníze navíc a utrácí je, také to ekonomice pomáhá.

Další ekonomický růst mohou táhnout inovace

Vladimír Fichtner: Skvělé, takže americké firmy mají dobré výsledky. Pak tam byl další zajímavý článek, který jste vybrali, a ten byl o inovacích od společnosti Pictet. O čem to bylo, Petře?

Petr Syrový: Ono se často mluví o tom, že ten ekonomický růst se někde zastaví a že má nějaký svůj strop, a článek mluví o tom, že je jedna velmi opomíjená věc, a to jsou inovace. Že inovace jsou vždycky motorem toho růstu, a pokud ty inovace jsou takové ty důležité, takové ty velké, které mění celé hospodářství, protože mění výrobní procesy ve firmách, jsou to ty inovace, které jsou důležité a které nakonec ve svém důsledku vedou k růstu bohatství – ekonomiky nebo lidí. Navazoval na to ještě jeden článek, který mluvil o robotizaci, a u té robotizace nás zaujala myšlenka, která říká, že to není jenom o tom, že roboti nahradí lidi a že tu práci budou dělat roboti a lidé nebudou dělat nic. U té robotizace dochází k tomu, že lidé dělají jinou práci, jinou, která je zajímavější, která je důležitější, která je kvalifikovanější a která je i lépe placená, takže firmy nemají méně zaměstnanců, mají jich zhruba stejný počet, ale dělají daleko lepší služby a výrobky a promítá se to do kvality, nikoliv do toho, že by lidé přicházeli o práci.

Vladimír Fichtner: Skvělé, takže inovace může být ještě pořád něco, co je teprve, v tom masivním duchu, před námi a co může ten trh zase ještě posouvat vpřed.

Petr Syrový: Něco, co je před námi a může výrazně změnit ekonomiku v příštích letech nebo desetiletích.

Vladimír Fichtner: Dobře. Zaujal nás také robot, který uklízí dětský pokojíček, ale toho budeme sdílet někde na LinkedIn, možná už jste ho někde viděli.

Nálada německých investorů klesá

Vladimír Fichtner: Další věc, kterou jsme chtěli komentovat, je nálada německých investorů, která se trošku zhoršila. Evropa obecně je taková spíše rozhašená, řekl bych.

Petr Syrový: To je možná správné slovo, rozhašená. V Evropě je spousta rizik, která teď dopadla na Německo, a v Německu klesá nálada investorů. Je to dáno tím, že Německu hrozí ztráta trhu kvůli Brexitu, případně kdyby došlo k variantě tvrdého Brexitu, mohl by to pro německé firmy být problém. Další problém pro německou ekonomiku jsou obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou a případné zavádění cel. Aby toho nebylo málo, ještě další střípek do mozaiky jsou nějaké nejistoty na domácí politické scéně v Německu. To vše vedlo nejen k tomu, že klesá nálada investorů, ale že i odhad hospodářského růstu, který měl být na letošní rok podle ministerstva financí 2,3 %, byl snížen jen na 1,8 %, to znamená, že Německo dále roste, ale už neroste tak velkým tempem, jak bylo ještě nedávno předpokládáno.

Vladimír Fichtner: Nejvíce nebezpečná je samozřejmě změna toho očekávání – když se firmy začnou bát, jaká bude budoucnost, když se lidé začnou bát, jaká bude budoucnost, všichni začnou méně utrácet a přestanou investovat a to může mít samozřejmě další důsledky.

Petr Syrový: Ještě bych možná doplnil jednu věc, když jsme tady mluvili o Německu a o Americe, která stojí na domácím spotřebiteli. Německo velmi významným způsobem ovlivňuje českou ekonomiku, takže jakékoliv přibrzdění v Německu může mít dopady i pro naši ekonomiku a pro Českou republiku, proto to Německo musíme velmi bedlivě sledovat – protože to je náš největší obchodní partner.

Vladimír Fichtner: Takže přestože je u nás skvěle, nemusí to znamenat, že to tak bude navždy.

Petr Syrový: Ano.

Jste našimi klienty? Zahrajte si s námi

Vladimír Fichtner: Přejme si, aby to tak bylo, ale nemusí se to vždy povést a Německo nás samozřejmě velmi ovlivňuje, takže zajímavý článek, děkuju, Petře, za jeho dodání. To je asi všechno ze zpráv, co jsme vám dnes chtěli říci, ale máme tady pro vás ještě jednu věc, kterou jsme vám posílali e mailem zvlášť: pokud jste našimi klienty, přijdeme si s vámi zahrát něco, čemu v Americe říkají „Monopoly on Steroids“, v Česku je to hra „Finanční svoboda“, kterou umíme hrát i s dětmi, kterým je deset až šestnáct let. Minulý víkend jsme měli workshop pro starší děti, respektive už mladé lidi od sedmnácti do třiceti let, a byl skvělý, máme z něj od těch mladých lidí skvělé zpětné vazby – jak najednou začali vnímat souvislosti toho, co na ně v budoucnosti čeká, a jak začali přemýšlet jinak, což bylo perfektní. Pro menší děti od deseti do šestnácti let je to pořád více o hře – to tady v tom slidu nemám napsané, jen na to znovu upozorňuji. Přijedeme za vámi, potřebujeme jen stůl nebo dva, na které rozložíme tu desku, a budeme si hrát. Počítejte, že to je zhruba na tři hodiny, abychom si dvakrát v pohodě zahráli a bylo to v klidu. Tato nabídka není jen teď, okamžitá, ale bude platit minimálně po celý rok 2019 a pravděpodobně i do budoucna. Otestujeme to, vyzkoušíme. Původně jsem říkal, že uděláme 20. října nějakou velkou akci společně, ale zjistili jsme, že ta logistika by byla náročnější, než to udělat po jednotlivých lidech. Možná se vás dá víc dohromady nebo pozvete kamarády, my budeme rádi, když se seznámíme i s někým dalším, pro nás to může být šance se také představit a zaujmout třeba i něčím dalším – nejen děti, ale i dospělé, takže nám to také pomůže v této oblasti. Budeme se na vás těšit. Přihlašujte se přes Google formulář – buď ho máte v e mailu, nebo je tady napsaný. Mějte se krásně a příště, Petře, na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Těším se. Na shledanou.

Vladimír Fichtner: Na shledanou vám všem.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz