Od začátku roku jsou světové akcie + 5,6% (dividendové +5,8%), americké + 13 % (dividendové 12,2 %), 30.10. média informovala o poklesech trhů. Od té doby trhy vyrostly asi 4 %, zisky firem v USA rostly nad očekávání: zisky + 27,8 %, růst tržeb + 8,6 %, malé a střední firmy vnímají, že růst české ekonomiky zpomaluje, poradci německé vlády odhadují růst německé ekonomiky „pouze“ na 1,6 %. Jedná se o pokles predikce růstu z původních 2,3 %, banka UBS doporučila svým klientům zvýšit váhu akcií v portfoliích, Někteří mladí Američané chtějí rentu již od 40 let a nechtějí čekat do 65 let, očekává se růst úrokových sazeb a tím i růst splátek hypoték.

Týdenní videokomentář - 9. listopadu 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u dalšího pokračování našeho „Přečetli jsme za vás“. Dneska je mým hostem Petr Syrový. Dobrý den, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den.

Vývoj trhů od začátku roku

Vladimír Fichtner: Pojďme se tedy podívat, co přinesl tento týden. V tomto týdnu došlo k obratu na trzích, akciové trhy po výsledcích tzv. midterm elections začaly růst a rostly docela výrazně.

Vladimír Fichtner: Co bylo zajímavé, je, že v listopadu se v dolarovém vyjádření posunuly už o 4 % výše, než byly na konci října, v koruně to bylo o 2 %. Co bylo ještě zajímavější, že si toho z médií skoro nikdo nevšiml. Média mlčí, informují totiž mnohem raději o poklesech než o růstech nebo o postupných růstech, často s velmi krátkodobým pohledem na věc, takže je potřeba, abychom si toho všimli my, když o tom média nic neříkají.

Petr Syrový: Tady máte, Vladimíre, asi na mysli ty výplachy na akciových trzích, „Wall Street se koupe v krvavé lázni“ a podobně.

Vladimír Fichtner: Přesně tak. A zprávu televize Nova ze 30.10. „Krize je za dveřmi“. Od té doby trhy rostou a zatím se to potvrzuje, uvidíme, zda to bude pokračovat i nadále.

Zisky amerických firem opět rostou

Vladimír Fichtner: Ale už na vás mám, Petře, první otázku. Zisky amerických firem opět rostou, a to, řekl bych, téměř neuvěřitelným způsobem. Můžete k tomu něco říct?

Petr Syrový: Nejen, že rostou, byla i vysoká očekávání. Očekávalo se, že ty zisky budou velmi zajímavé, říkali jsme o ziscích, že ty odhady jsou 22 až 25 %, a nakonec je růst zisků bezmála asi 28 % a stejně tak rostou i tržby. Takže vysoký růst zisků firem vede k tomu, že je daleko příznivější ukazatel P/E a že ceny firem tak, jak jsou na burzách, nejsou zdaleka přeceněné, a díky těm vysokým ziskům ceny na burzách v začátku listopadu rostly.

Vladimír Fichtner: V principu to dává smysl, pokud ceny rostou zhruba takovým tempem, jako rostou zisky.

Petr Syrový: Ano.

Vladimír Fichtner: Když rostou zisky o 27 %, mohou akcie růst o 27 % a valuačně, z pohledu relativní ceny zůstávají pořád stejně drahé. Akcie zatím nevyrostly o 27 % za rok, ale jsou to samozřejmě velmi dobré fundamentální zprávy pro všechny, kdo do akcií investují.

Petr Syrový: Přesně tak.

Průzkum ČSOB

Vladimír Fichtner: Další zajímavá zpráva byla z dílny ČSOB, která dělala průzkum mezi malými a středními podniky a zjistila, že firmy vidí, že s útlumem růstu, s lehkým zpomalením růstu české ekonomiky nenastal žádný Armageddon. Proč je to, co si firmy myslí, důležité, Petře?

Petr Syrový: Tato zpráva je pro nás hodně důležitá, protože pokud by se firmy bály budoucnosti, pokud by měly nějaké vysoké nejistoty, svazovalo by jim to ruce a nerady by investovaly, nerady by se pouštěly do nějakých nových projektů, a to by samo o sobě mohlo ekonomiku utlumit. Na zprávy, které se objevovaly – že Česká republika, nebo česká ekonomika, roste, ale že budoucnost není až tak růžová, že se bude trošku brzdit – se někteří lidé dívali s obavami, co to udělá ve vnímání firem.

Vladimír Fichtner: Já jsem sám mluvil s několika lidmi, Petře, s několika podnikateli a ti říkali: „no, ještě pořád vzpomínáme na to, co bylo před deseti lety, jak to bylo náročné“, a ta obava z prudkého propadu byla taková, že u nich to také bylo lehčí zpomalení – „radši budeme opatrnější, nebudeme najímat tolik lidí“, ale také mám pocit, že to trošku přechází a že si uvědomují, že když nejde o dramatickou krizi, nemusí se té budoucnosti tolik bát.

Petr Syrový: Já bych tady asi jen doplnil – ono se mluví o tom, že česká ekonomika zpomaluje nebo že brzdí – nebo podobným způsobem znějí ty titulky, ale ono je to jenom tak, že ona roste méně rychle – že ten růst byl velmi vysoký a teď je jen o trošku nižší, což samo o sobě není špatná zpráva, jenom není až tak skvělá, jak to původně vypadalo.

Vladimír Fichtner: OK. Dobře. To byla zajímavá zpráva z dílny ČSOB a z jejích průzkumů mezi malými a středními podnikateli.

Poradci německé vlády snižují odhad růstu ekonomiky

Vladimír Fichtner: Další zpráva se objevila na Patrii, v níž poradci německé vlády mluvili o tom, že také snižují odhad růstu z původních 2,3 % na 1,6 %. Proč je tato zpráva také důležitá, Petře?

Petr Syrový: Zase mluví o zpomalování ekonomiky, ale neznamená to, že by se ekonomika dostávala do recese – zpráva a poradci vlády říkají, že recesi neočekávají ani nevidí. Je to jen o tom, že ekonomika neporoste tak rychle. Růst ekonomiky o 1,6 % je pořád velmi zajímavé číslo, jen ještě před nedávnem byl ten odhad vyšší, 2,3 %, ale problémy, které jsou v Evropě, spojené s obchodními bariérami, spojené s brexitem, spojené s nějakou politickou nestabilitou nebo s koncem uvolňování měnové politiky, trochu zpřísňování, to vše vede k tomu, že růst nebude tak vysoký, bude jen o trošku nižší, ale pořád se nacházíme v růstové fázi ekonomického cyklu. Proto pořád převažujeme akcie, i když Evropu vidíme jako více rizikovou než Ameriku, takže proto převažujeme akcie zejména v Americe.

Vladimír Fichtner: Děkuju, Petře, za komentář. S tím převažováním jste mi nahrál na další zprávu, která se objevila – protože my jsme v mailing listu UBS, máme šanci se potkávat s jejich zajímavými lidmi a teď jsme se potkali s Paulem Donovanem, což je hlavní ekonom UBS wealth managementu, měli jsme privátní oběd a byla to velmi zajímavá diskuze našeho týmu a Paula – ta zpráva, která přišla den poté, co jsme měli oběd, byla, že UBS začíná převažovat akciové pozice. Naposledy někdy v létě, mám pocit.

Petr Syrový: V létě, myslím, že v červnu.

Vladimír Fichtner: Můžete něco říci k tomu, Petře? Jednak je to asi také odraz jejich optimismu ohledně budoucnosti…

Petr Syrový: Ano, protože oni vidí, podobně jako my, akcie relativně levnější, protože ty zisky jsou velmi zajímavé a zatím se to v cenách neodrazilo. UBS je taková aktivnější v tom převažování a podvažování. Oni mají pořád převážené akcie, ale někdy v tom červnu to převážení trošičku zmírnili, a teď to převážení zase trošičku navýšili, takže oni jsou takoví aktivnější a dělají více drobných kroků. My jsme v tomto takoví řekněme konzervativnější, my ty kroky děláme jen velmi zřídka a máme jen dvě pozice převážení – převážení nebo silné převážení. Dneska jsme v pozici převážení a nevidíme ty trhy nějak brutálně levné, abychom je výrazně převažovali.

Vladimír Fichtner: Možná bych jen doplnil, Petře, proč jsme „konzervativnější“, nebo někdo možná řekne „pomalejší“, v těch změnách. UBS když se rozhodne ve svých fondech nebo ve své strategii, kterou spravuje sama, navýšit akcie, jeden den se rozhodne a druhý den to provede. My se musíme podívat na to, jaké jsou daňové pozice našich klientů, kolik mají hotovosti, musíme o tom komunikovat a na každého klienta to má samozřejmě i nějaké nákladové dopady, takže my jsme v tomto trošku – jak jsem říkal „konzervativnější“ nebo „pomalejší – možná bych řekl „konzistentnější“, neměníme tak často dráhu.

Petr Syrový: Ano, nejsme tak aktivní.

Vladimír Fichtner: Nepotřebujeme s tím portfoliem tolik a tak často hýbat s portfoliem, protože víme, že všechno má své náklady, které nemusejí být příjemné. Takže jsme převáženi i nadále, v létě jsme nepodvažovali, teď nepřevažujeme a máme dnes stejnou převáženou pozici jako UBS. Takže to byla také velmi zajímavá zpráva, která ani neproběhla médii, nevím, nikde jsem ji neviděl, ale my o ní víme.

Mladí Američané se snaží získat svoji rentu co nejrychleji

Vladimír Fichtner: Další zajímavá zpráva, Petře, kterou sledujeme už určitě několik let, je, že část velmi mladých Američanů se snaží získat svoji finanční nezávislost, svoji rentu velmi rychle, do čtyřiceti let. Jdou na to tím způsobem, že až 70 % svého příjmu, který vydělají, dávají stranou. To je zajímavý koncept.

Petr Syrový: To je zajímavý koncept, ale potom to vede k tomu, že dnes se musejí velmi významně uskromnit, svoje výdaje musejí velmi významně seškrtat a je to takové špatné vybalancování současnosti a budoucnosti: dnes se významně omezím, abych se v budoucnosti měl lépe. Naši klienti, alespoň podle toho, jaké máme zkušenosti z našich finančních plánů, jdou k finanční nezávislosti asi, řekl bych rozumnější, nebo pomalejší cestou. Pomalejší znamená, že ne ve čtyřiceti letech rentu, ale někde kolem padesáti let rentu, ale ta renta je potom snáze dosažitelná, protože částka, která se dává stranou, je rozumnější, není to 70 % z příjmů, ale je to výrazně nižší, 10 %, 20 %, u některých jde stranou třeba třetina příjmů.

Vladimír Fichtner: Jasně. Takže koncept je to určitě možný, je vidět, že to lze, ale je potřeba pro to něco udělat a trošku obětovat současnost na úkor budoucnosti, my jsme raději, když se to vybalancuje – život dnes i do budoucna, protože samozřejmě nevíme, co bude zítra. Takže to je další věc.

Refixace hypoték i dva roky dopředu

Vladimír Fichtner: Poslední věc, která byla důležitá, která je důležitá pro hodně našich klientů – v minulosti naši klienti, stejně jako my, fixovali svoje úrokové sazby na hypotékách na pět, sedm, deset let dopředu, teď se začínají blížit refixace, někdo ji má letos, někdo za rok, někdo za dva, někdo za tři. To, co je zajímavé, je, že najednou ta refixace lze udělat třeba i dva roky dopředu, dva roky před tím, než přijde ten skutečný termín. Doporučil byste dnes takovou věc zvažovat, Petře?

Petr Syrový: Určitě, protože my tady častokrát mluvíme o růstu úrokových sazeb – že úrokové sazby v Čechách rostou, že za posledního zhruba půl roku vyrostly asi o jeden procentní bod, a to se samozřejmě bude promítat do cen hypoték a vypadá to, že růst úrokových sazeb není zdaleka u konce. My jsme se možná trochu zmlsali nízkými úrokovými sazbami, zvykli jsme si na ně a už si hůře umíme představit hypotéku se sazbami za 4 %, 5 %, 6 %, takže tam bychom doporučovali zvažovat zafixování hypotéky úrokovou sazbou na dnešních úrovních, protože dneska jsou úrokové sazby zajímavější, než nejspíš budou za dva roky. Jasně, že nevíme, co bude za dva roky, ale je tam předpoklad růstu úrokových sazeb, a jakmile se zafixuje úroková sazba, zafixuje se tím i splátka a odstraní se určitá rizika pro rodinný rozpočet, protože když bychom si museli nechávat rezervy na růst úrokových sazeb, na růst splátek, šidili bychom se někde na straně investic nebo bychom přijímali rizika, která jsou zbytečná.

Vladimír Fichtner: Jasně. Já musím říci, Petře, že mám dnes desetiletou fixaci sedm a půl, takže mně ještě zbývá dva a půl roku, když jsem to probíral s kolegou, který se o to bude starat – s hypotečním specialistou, se kterým spolupracujeme, Tomášem – říkal, „no, Vladimíre, u vás to ještě nejde, ještě musíte půl roku počkat, než to budeme schopní zafixovat“. Možná budete také muset počkat ještě půl roku, ale určitě se o to už dnes zajímejte, protože refixace za nízkých sazeb – za půl roku budou doufám pořád ještě rozumně vysoké – je extrémně zajímavá a hlavně bezpečná cesta pro to, aby se rodinný rozpočet nenafouknul kvůli vyšším splátkám.

Petr Syrový: Ano, je to bezpečnější cesta.

Vladimír Fichtner: Skvělé, Petře, děkuju moc, Petře, za dnešní povídání.

Petr Syrový: Taky děkuju.

Vladimír Fichtner: Hezký den a na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Vladimír Fichtner: Na shledanou i vám všem.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz