Akciové trhy rostly - FED oznámil pozvolnější růst úrokových sazeb, na to reagovaly akciové trhy růstem - V USA zpomaluje růst prodeje existujících domů. To může být jedna ze známek zpomalující ekonomiky - Populace v ČR stárne, a to způsobí problémy při financování důchodů. Proto doporučujeme spoléhat se raději na vlastní peníze, a ne na státní penzi - Česká republika vydává Dluhopis Republiky, který má splatnost 6 let a průměrný výnos 2,07 % p.a. Nám podmínky tohoto dluhopisu nepřijdou zajímavé

Týdenní videokomentář - 30. listopad 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“. Dnes je mým hostem Petr Syrový. Dobrý den, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Budeme si povídat o tom, co jsme viděli tento týden, co se dělo na trzích a co jsme viděli v médiích.

Vývoj na trzích

Vladimír Fichtner: První věc, kterou vždycky začínáme – světové dividendové akcie jsou v korunovém vyjádření o 5,7 % výše, než byly na začátku roku, americké dokonce 11,7 %, takže ten rok zatím není pro akcie, pro ty, kdo je nehedguje, ale kdo je má v korunovém vyjádření, úplně tak špatný.

Holubičí FED

Vladimír Fichtner: Pojďme se podívat na to, co jsme viděli za zajímavé články a zajímavé události. První zajímavou událostí byl „holubičí FED“, jak psala Patria, tak možná, Petře – co to znamená „holubičí“? Občas se také říká „jestřábí“, tak něco o tomto a co se vlastně stalo?

Petr Syrový: „Jestřábí“ a „holubičí“. Stalo se to, že Centrální banka v Americe došla k názoru, že už je blízko k rovnovážné úrovni úrokových sazeb, a ty úrokové sazby už nebude potřeba výrazně zvyšovat – to je ta „holubičí“ rétorika FEDu a znamená: „nebudeme zvyšovat úrokové sazby, abychom museli tlumit ekonomiku“. Na to akcie a trhy reagovaly poměrně silným růstem. Možná si vzpomeneme, že pár týdnů nebo několik měsíců zpátky jsme tady seděli a mluvili jsme o tom, že když úrokové sazby překvapivě rostly nebo FED mluvil o tom, že bude zvyšovat úrokové sazby, trhy na to reagovaly poklesem. Dnes se stal přesný opak. FED říká, že úrokové sazby nebude zvyšovat tak rychle, a akcie na to reagují růstem.

Vladimír Fichtner: To, co bylo zajímavé, Petře, bylo, že když jsme se o tom před chviličkou bavili, když jsme se připravovali, říkal jste „ale média, Vladimíre, to moc nezaregistrovala“. Můžete říct k tomu ještě jednu nebo dvě věty?

Petr Syrový: My jsme tady měli ty titulky z novin: „Wall Street se topí v krvavé lázni“ a „Výplach na akciových trzích“ a to bylo poté, co akciové trhy spadly asi o 2 nebo 2,5 %. Teď vyrostly o 2 nebo 2,5 % a nevidíme žádné titulky typu „Wall Street se koupe v zelené lázni“ nebo nějaký opak „Výplachu na akciových trzích“. Zkrátka, média to přešla plus minus mlčením. Taky vidíme ten graf, který jsme si na začátku ukazovali. Tam jsou světové akcie asi 5 % v plusu, a přitom máme pocit, že v novinách se píše spíše o těch negativních zprávách a o těch poklesech. Ty růsty tam samozřejmě jsou a vidíme je v tom delším pohledu.

Hrozí americkým bankám krize roku 2008?

Vladimír Fichtner: Další zajímavý článek, nebo několik článků, bylo o americké ekonomice, jednak článek na Patrii, jestli americkým bankám hrozí opakování krize roku 2008, a potom, že prodej existujících domů v Americe zpomaluje. Co si z toho máme vzít – z těchto dvou článků a z podobného typu informací.

Petr Syrový: Často mluvíme o tom, že se možná pohybujeme v pozdní fázi ekonomického cyklu, že se možná blížíme k jeho vrcholu. Jedním z indikátorů, v jaké fázi je ekonomický cyklus, jsou prodeje existujících domů. Prodeje existujících domů dlouho rostly a teď ten růst trošku zpomalil, trošku přibrzdil. Je to dáno i růstem úrokových sazeb v Americe, protože jestliže vyrostly úrokové sazby v Americe zhruba o jeden procentní bod za poslední rok, hypotéky se trošku zdražily. Takže možná, že ekonomika se blíží k nějakému vrcholu, možná, že bude klesat, ale neměly by nastat scénáře jako v roce 2008, kdy s recesí přišly problémy bankovního sektoru a ta recese se potom přelila dál, do dalších oblastí ekonomiky. Takže jestliže přijde recese, neměla by být tak zhoubná jako v roce 2008, protože banky jsou zdravé a měly by tu recesi ustát.

Vladimír Fichtner: To je důležitá zpráva. Jenom připomínám, že tohle všechno, o čem jste povídal, se vztahuje především k Americe, jak jste říkal na začátku.

Petr Syrový: Ano, přesně tak.

Stárnutí populace

Vladimír Fichtner: Další zpráva – a ta je pro nás už relevantní – ta byla na iHned.cz: „Češi budou do roku 2100 vymírat. Od roku 2060 bude každý třetí senior“, jak vyplývá z nových dat Českého statistického úřadu. Jaké to má, Petře, na nás dopady?

Petr Syrový: Má to dopady zejména na státní rozpočet a problém s financováním penzí, protože stárnutí populace a snižování počtu lidí v produktivním věku bude klást velké nároky na státní výdaje. Stát se pomalu dostává do slepé uličky a do těžko řešitelných problémů, protože aby to ufinancoval, má asi tři scénáře, o kterých se v tom článku mluví, ale žádný z nich není nijak potěšující. Buď se výrazně prodlouží věk odchodu do důchodu, nebo klesne penze vůči příjmu nebo vůči inflaci, anebo se významně zvýší daňové zatížení. Ani jedna z těch variant není nic příjemného.

Vladimír Fichtner: V Rusku to teď už vyřešili, zvýšili věk odchodu do důchodu pro muže, mám pocit, na 66 let, s tím, že průměrný věk dožití mužů v Rusku je 65, takže to je poměrně efektivní řešení, jak snížit výdaje na penze. Uvidíme, možná se dočkáme nějakého podobného řešení i my tady. Není to samozřejmě příjemné řešení a bohužel, tyto věci penzijního a demografického charakteru, které jsou ovlivněny dlouhodobými, skutečně dlouhodobými trendy, se také nedají vyřešit ze dne na den. Jedno nebo dvě volební období dopředu už je nevyřešíme. Musí se prostě řešit v rámci generací a to může být skutečný problém, takže spoléhat se raději na vlastní peníze bude určitě bezpečnější, než spoléhat se na to, že stát nám nějaké peníze zaplatí.

Petr Syrový: Protože stát ty peníze nebude mít. Tam je jasně vidět, kam to směřuje.

Dluhopisy Republiky

Vladimír Fichtner: Další zpráva, kterou jsme zachytili, Petře, a dostala se k nám i od několika našich klientů – nové šestileté „Dluhopisy Republiky“. Co k nim byste dodal?

Petr Syrový: Stát chce obnovit svoji myšlenku, že bude vydávat dluhopisy, podobně jako jsme byli zvyklí někdy v letech 2012 až 2013, a budou to dluhopisy, které budou určené pro fyzické osoby. Vydává první emisi, první emise bude emitována k 1. únoru 2019, takže ještě je nějaký čas na přemýšlení, a tento dluhopis bude šestiletý a bude mít průměrný výnos 2,07 %. Bude mít různě vysoké kupony, ty kupony budou postupně narůstat, budou začínat s kuponem 0,5 %, pak 1,0 %, pak to postupně bude narůstat. Jak jsme se na ten dluhopis dívali, na první pohled nám nepřipadá nijak zajímavý a asi ho nebudeme doporučovat klientům portfolií, ale chtěli bychom k tomu udělat nějakou detailnější analýzu, kde se na to podíváme do většího detailu a podrobněji.

Vladimír Fichtner: Vy jste říkal, že průměrný výnos bude 2,07 %.

Petr Syrový: 2,07 % za šest let.

Vladimír Fichtner: V průběhu šesti let, každý rok, samozřejmě. To skutečně není příliš vysoký výnos, vzhledem k tomu, že dnes už začínají některé banky nabízet vyšší úroky na termínovaných vkladech, a vzhledem k tomu, že se také očekává, že úrokové sazby mohou v České republice nadále růst. Takže uvidíme, ještě se na to podíváme podrobněji, máme čas až do konce ledna, ale vy jste říkal, že do 7. prosince vám dáme – všem, kteří nás posloucháte – vědět, co si myslíme o tomto dluhopisu do většího detailu, jestli jsme náhodou něco nepřehlédli, vždycky je dobré věci nejenom proskenovat, ale podívat se jim na zoubek do větších podrobností. Dobře, Petře, děkuju moc za dnešní povídání.

Petr Syrový: Děkuju.

Vladimír Fichtner: A s vámi se rozloučíme. Díky moc a budeme se těšit v příštím „Přečetli jsme za vás“. Na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz