Trhy čekají na to, jak dopadne Brexit. Nejistota se přelévá i na kapitálové trhy a přináší na ně vyšší volatilitu -- V Japonsku jsou některé nemovitosti zadarmo a radnice je rozdávají. I investice do nemovitostí je spojena s riziky, proto se nespoléhejme pouze na nemovitosti -- Otec indexového investování John Bogle radí: Vlastni celý trh, nic nedělej (nepřebíhej od jednoho vítěze k druhému), použij produkty s nízkými náklady

Týdenní videokomentář - 14. prosince 2018

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás.“ Mám tu dnes jako hosta Petra Syrového. Dobrý den, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: Pojďme si jako vždy popovídat o tom, co se dělo v médiích a které články nás tento týden zaujaly.

Vývoj na trzích

Vladimír Fichtner: Než si začneme povídat, jen bych znovu dodal, že poslední týdny, a tento týden nebyl výjimkou, jdou akcie nahoru a dolu. V principu záleží na tom, co zrovna kdo tweetne a kde se co šustne. Přesto americké akcie v korunovém vyjádření zůstávají v plusu. I světové akcie už jen mírně nad nulou. Uvidíme, jak dopadnou poslední týdny tohoto roku.

Hlasování o Brexitu se odkládá

Vladimír Fichtner: To, co v tuto chvíli asi nejvíce hýbe trhy, jsou nějaké politické nejistoty. Petře, jednou ze zpráv, kterou jste vybíral, byla zpráva o Brexitu. Co se tam děje a proč ta politika tolik hýbe těmi trhy?

Petr Syrový: Pro trhy je to důležitá věc. Trhy jsou zvědavé, jak dopadne situace kolem Brexitu. Čím více nejistoty při dohadování, tím více se to promítá na kapitálových trzích. Tím vyšší je tam volatilita. Proto vidíme, že se akciové trhy často pohnou i o procento a půl nahoru, nebo dolů. Akciové trhy potřebují, aby se ta situace už nějak vyřešila. Je možná skoro jedno jak, ale aby byla vyřešená. Potom na trhy přijde klid. Pořád je ale ve hře varianta tzv. tvrdého Brexitu. To by možná bylo trhy vyhodnoceno jako negativní a došlo by k poklesu. Myslíme si ale, že Brexit pro trhy a pro firmy dlouhodobě není žádným velkým problémem, protože firmy a trhy se dokáží dobře adaptovat na nově vzniklou situaci a poradí si s tím stejně, jako si poradily s mnoha jinými situacemi v minulosti.

Vladimír Fichtner: Stejně tak podobně jsou tarify Amerika, Čína. Chvilku to vypadá, že se dohodnou, pak že se nedohodnou. Nyní to zase vypadá, že se dohodnou. I to samozřejmě přispívá k té nervozitě. Podstatné je znovu zdůraznit, z pohledu toho jak investujeme, jak dlouhodobě přemýšlíme o trzích, tak je ta volatilita skutečně krátkodobá. Když se podíváme 10, 15, nebo 30 let zpátky, tak už ji na těch křivkách ani nenajdeme, proto se jí tolik nemusíme bát. Ale emočně může být náročná, na to si musíme dát pozor. Na Brexit si musíme dát pozor spíše jako Česká republika, protože nemusí ani tak poškodit Británii a její velké obchodní partnery – Ameriku, Německo, Francii, ty se vždy mohou bilaterálně dohodnout na nějakém řešení, ale pro nás jako malou zemi ve středu Evropy to může mít nepříjemné důsledky.

Petr Syrový: Jen bych možná dodal, že tady je důležitá diverzifikace, kterou uplatňujeme. Protože ten Brexit bude mít určitě dopady na některé kouty ekonomiky, buď regionálně, nebo sektorově, stejně tak tarify mezi Amerikou a Čínou, ale pokud investujeme diverzifikovaně po celém světě a do různých sektorů, tak ty problémy se nás netýkají tak silně, protože ty hlavní sektory a hlavní trhy vždy přežijí poměrně rozumně, jak jste říkal.

Dluhopisové fondy jsou 2 roky ve ztrátě

Vladimír Fichtner: Další data, která nás zaujala tento týden, byla data z Asociace pro kapitálový trh České republiky, kde se každý týden aktualizuje tabulka, mimo jiné, výkonnosti všech českých trhů. Dluhopisové fondy tam měly nějaká zajímavá čísla.

Petr Syrový: Dluhopisové fondy měly zajímavá čísla. Dluhopisové fondy jsou v poklesu. Drtivá většina fondů, které jsou na AKATu, 27 z 29, mají záporné výnosy na dvouletém horizontu. Přitom dvouletý horizont je braný jako doporučený investiční horizont pro dluhopisové fondy. My je v našich portfoliích dlouhodobě podvažujeme, protože očekáváme růst úrokových sazeb a víme, že když rostou úrokové sazby, tak klesají ceny dluhopisů.

Vladimír Fichtner: To byla zajímavá statistika, ani ne tolik zpráva, ale budoucnost dluhopisových investic asi nemusí být úplně optimistická. U dluhopisů to funguje jednoduše, když jsou dobré časy, tak si nikdo neuvědomuje, že může také přijít špatný čas. Že mohou přijít časy, kdy firmy nebudou mít peníze nejen na splátku úroků z dluhopisů, na splátku svých dluhů, to jsou vlastně firemní dluhopisy, ale že nebudou mít peníze ani na splátku jistiny, což bývá ještě větší problém. To se může teprve projevit v dobách, kdy přijde recese, krize apod., proto je na to dobré myslet. To, co vy říkáte, je víc ještě dnes ovlivněno rostoucími úrokovými sazbami, ale i ten faktor toho, že se bude zhoršovat situace do budoucna, je dobré někdy vzít do úvahy.

Realitní krize naruby

Vladimír Fichtner: Další zprávy byly o realitách. Realitní krize naruby v Japonsku, nebo od profesora Shillera probíhá jeden z největších realitních boomů v historii. Co byste k tomu dodal?

Petr Syrový: Máme pocit, že mnoho investorů dnes investuje do nemovitostí a neumí si představit, že by ceny nemovitostí taky mohly klesat. Vidí desetiletý, dlouhodobý růst cen nemovitostí a nevidí rizika, která jsou s investicí do nich spojena. Nás zaujaly články z Japonska o tom, že některé nemovitosti mají nulovou hodnotu. A není to první článek, je to pár měsíců zpátky, kdy jsme viděli podobnou situaci v Itálii, kdy místní úřady dávaly nemovitosti zadarmo, aby si je někdo vzal, aby je někdo opečovával, aby je někdo spravoval, aby jim tam nechátraly. A jsou regiony, kde ceny nemovitostí padají na nulu. Je to dáno hlavně demografickou křivkou v Japonsku, které stárne a vymírá a pak je tam ještě druhý důležitý trend, a to je stěhování lidí z venkova do měst.

Vladimír Fichtner: V tom článku o Japonsku bylo zajímavé, že už i okrajové čtvrti měst začínají mít tento problém, že začínají být prázdnější. Takže uvidíme. Demografie je důležitým faktorem toho, o čem i my přemýšlíme, tj. faktorem budoucnosti. Pokud Česká republika nebude zvyšovat počty lidí, kteří tu žijí, ale snižovat, tak se to samozřejmě i na tom realitním trhu v nějakém horizontu může projevit. V tuto chvíli se spíše bude projevovat zvyšování úrokových sazeb, které automaticky snižují ceny nemovitostí, protože lidé jen nemají na to, aby zaplatili už tak vysoké úroky a tak vysoké ceny.

Tipy pro investory do těžkých časů

Vladimír Fichtner: Dobře, to byly nemovitosti. Další ze zpráv, kterých bylo hodně, byly od Johna Bogle, kterému se říká „Otec indexového investování.“ Je to dnes už velmi starý pán, podle mého už mu je možná přes 90 let, ale pořád je plný energie, funkční, plný radosti. On tam měl nějaké typy pro investory do těžkých časů. Jaké to byly tipy?

Petr Syrový: Byly to krásné a velmi jednoduché tipy do těžkých časů, které říkaly: „vlastněte celý trh.“ Nevybírejte si jednotlivé kouty, nesnažte se spekulovat nebo trh přechytračit. A když chcete koupit celý trh, tak si kupte index S&P500, protože ten velmi dobře odráží to, co je na celém trhu. Možná je dobré ještě podotknout, že on ten trh vidí z hlediska Ameriky. My bychom pod celým trhem možná viděli celý svět, i když je Amerika výrazně víc než polovina celého světa. Dále říká: „Nedělejte nic. Je lepší nedělat nic, být zainvestováni a jen se s trhem vést, než se snažit přebíhat a přeskakovat od jednoho vítěze ke druhému, nebo spíše od jednoho poraženého ke druhému.“ Pak říká: „Použijte raději produkty, které mají nízké náklady, než abyste používali produkty, které jsou drahé. Protože v tom dlouhodobém horizontu ty drahé produkty zbytečně spolknou část vašeho výnosu.“

Doporučení na rok 2019

Vladimír Fichtner: Posledních pár myšlenek na závěr. Naše předběžné doporučení pro rok 2019 je být ready for wealth. Co to znamená? Myslet na rentu, směřovat k ní podle investičního plánu. Mít emoce pod kontrolou. Alokovat podle osvědčených pravidel a nezapomínat na akcie. Důsledně diverzifikovat, nikdy nespoléhat na jednu investici, jeden region, jednu myšlenku, jednu měnu. Investice vybírat systematicky a to vše dělat v rámci nějaké strategie Wealth Protection, ochrana bohatství, která myslí na rizika a nejen na výnosy, protože to riziko je vždy důležité respektovat.

Zpětná vazba

Vladimír Fichtner: Co bychom ještě chtěli na závěr posledního letošního „Přečetli jsme za vás,“ je poprosit vás o zpětnou vazbu. Rádi bychom věděli, co si myslíte a co od nás potřebujete. Na co se máme podle vás soustředit a jak vy vidíte vývoj na trhu investic. My samozřejmě nějaký názor máme a samozřejmě ovlivňujeme i váš názor, když se na nás díváte pravidelně, ale přesto nás zajímá názor lidí, kteří sledují ten trh a nejsou v něm úplně ponořeni. Jaké investiční nástroje podle vás budou mít navrch? Jaké půjdou dolů? Jaké půjdou nahoru? A hlavně, co vás ohledně investování zajímá i co vás trápí. Když nám vyplníte dotazník, na který se dostanete v linku pod tímto videem, do 21. 12. 2018, tak po novém roce vylosujeme tři nejzajímavější odpovědi, respektive já osobně vyberu tři nejzajímavější odpovědi, které dostaneme. A těm, kteří budou mít zájem, z těchto tří lidí, tak všechny odměníme knihou Inteligentní investor od Benjamina Grahama. Těšíme se tedy na vaše odpovědi, na inspiraci od vás, abychom měli na začátku roku 2019 o čem přemýšlet.

Vladimír Fichtner: To je dnes vše. Další „Přečetli jsme za vás“ budeme nahrávat až 4. ledna a k vám se dostane někdy 7. nebo 8. ledna. Takže zatím se mějte krásně. Petře, děkuji vám za nejen dnešní, ale celoroční spolukomentování.

Petr Syrový: Také děkuji.

Vladimír Fichtner: Vám všem do nového roku 2019 hlavně hodně zdraví, protože když budeme zdraví, ostatní věci už nějak zvládneme. Krásný den a na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz