Trhy koncem roku 2018 klesaly. Trhy jsou nervózní a na každou negativní informaci reagují poklesem. Společnost Apple ohlásila pokles očekávaných tržeb za 4Q2018, protože klesly prodeje v Číně. Poklesy, které zažíváme, jsou běžné a k trhu patří. Nevíme, jak se budou trhy vyvíjet, ale pro každý tržní scénář máme připravené řešení.

Týdenní videokomentář - 7. leden 2019

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u dalšího dílu našeho „Přečetli jsme za vás“. Dnes je mým hostem Petr Syrový. Dobrý den, Petře.

Petr Syrový: Dobrý den, Vladimíre.

Vladimír Fichtner: A budeme si povídat o tom, co se dělo na trzích.

Vývoj na trzích

Vladimír Fichtner: Naposledy jsme se potkali více než týden před Vánocemi. Byly poklesy a o pár dnů později jsme našim klientům doporučovali při poklesech poprvé nakupovat, protože poklesy dosáhly nějakého desetiprocentního poklesu od svého vrcholu, který byl v září. V tuhle chvíli trhy ještě v poklesech pokračují. Není to sice tak výrazné, na roční bázi, když se podíváme na začátek roku 2018 a změříme to až do dnešního dne, byly akcie v korunovém vyjádření asi -5,6 %, dividendové asi -3,1 %. Titulky, které čtete v novinách, jsou mnohem dramatičtější, ale ten pokles není tak významný, protože mezi tím v průběhu roku akcie vystoupaly a teď zase klesly na svoje úrovně, kde byly před rokem, nebo lehce níže, a není to nic výrazného.

Poklesy

Vladimír Fichtner: Zatím ty poklesy od 18. 12., kdy jsme doporučovali nákupy při poklesech, nejsou tak výrazné, jsou zhruba 4 - 5 %. My bychom další várku doporučení při poklesech dávali dohromady až při desetiprocentním poklesu.

Petr Syrový: Ano, čekáme na dalších 10 % poklesu, tohle je číslo, které bedlivě sledujeme, protože během Vánoc, vánočních svátků, dokonce na Štědrý den, se akcie zhouply poměrně výrazně a objevovaly se zprávy, že akcie, vyjádřeno v dolaru, se dostaly do medvědího trhu, kdežto když se na to podíváme v korunách, tu další desetiprocentní hranici jsme ještě nepokořili, takže tam vyčkáváme.

Negativní zprávy

Vladimír Fichtner: Trhy jsou nervózní. Čím to je, Petře?

Petr Syrový: Na trhu se střídají zprávy – dá se možná říci – negativní s negativními. Každou chvíli se objeví nějaká negativní zpráva a trhy padají poměrně významně. Jednodenní propady jsou často přes 2 %, a to je věc, kterou jsme dlouho neviděli, a ty zprávy jsou pořád dokolečka. Je to Brexit, je to neschválený rozpočet v Americe, je to oslabování ekonomiky v Číně, nebo je to zpomalování růstu ekonomiky v Evropě anebo v Americe. Na každou tuto zprávu trhy reagují poklesem a většinou to je tak, že druhý den, když přijdou investoři na trh s čistou hlavou, se část toho poklesu zase umaže.

Vladimír Fichtner: To bylo vlastně dobře vidět před Vánocemi, těsně před Vánocemi trhy spadly a na Vánoce nebo hned po Vánocích, v tom mezidobí, kdy jsme měli v Čechách svátky, šly zase asi o 5 % nahoru a ten pětiprocentní pokles téměř zmizel. Dobře, takže trhy jsou nervózní.

„Šéf Apple potopil své dodavatele a burzy“

Vladimír Fichtner: To, co nás ale vždycky zajímá, je nějaký fundament. My jsme tento týden viděli dva zajímavé titulky. V E15 byl titulek „Šéf Apple potopil své dodavatele a burzy“ a v Morningstar, což je ratingová agentura, nejenom ratingová, ale i analytická, ze které čerpáme mnohý primární výzkum o tom, jaká je správná férová cena akcií, se psalo „Akcie Apple vypadají atraktivně“. Co si z toho máme vybrat, Petře? E15 říká jednu věc a Morningstar říká druhou věc. Co je pro nás to důležitější?

Petr Syrový: E15 se zaměřuje na tu žhavou zprávu, protože Apple snížil odhad tržeb. Je to snad poprvé v jeho dlouhé historii, nebo po dlouhé době, kdy redukovali odhad tržeb směrem dolů. Na to reagovali investoři prodejem a propadem ceny akcií. Ceny akcií spadly o 10 % za jeden den, a protože Apple byl největší firma na světě podle tržní kapitalizace – byl, protože díky tomu poklesu už není – novináři si toho samozřejmě všimli a je to v titulcích. Ale důležitější je vidět dovnitř do podnikání té firmy: z čeho má tržby, z jakých oblastí má tržby, jak se jí vede vůči konkurenci – a na to se dívá Morningstar a to je pro nás důležitější. Morningstar sleduje fundament té dané firmy, ten sleduje její tržby, ten sleduje její odhady tržeb nebo odhady zisků, a to, že Apple má jiný způsob podnikání a jeho telefony jsou jiné než u mnohé bezejmenné konkurence, se samozřejmě stále nemění a toho si Morningstar všímá, a proto říká, že po těch poklesech, které nyní proběhly, je podle nich společnost Apple podhodnocená a fundament té společnosti je podle nich dobrý a zdravý i poté, co měli nižší tržby z Číny.

Vladimír Fichtner: Takže Morningstar říká, že férová cena Apple by teď měla být zhruba 200 dolarů, přestože aktuální cena na trhu je 142 dolarů a přestože tato cena byla o 10 % nižší než včera a skoro o třetinu nižší než to bylo před třemi měsíci. Před třemi měsíci to bylo zhruba těch 200 dolarů. Takže tady krásně vidíme rozdíl mezi mediálním pohledem na nějakou skutečnost – E15 říká „Šéf Apple potopil své dodavatele i burzy“ – a mezi fundamentem, kde lidi, kteří se dívají dovnitř firem, říkají „byznys jede dál, ano, bude to trošku menší“ – revize výsledků byla o necelých 8 %. Apple původně říkal, že bude mít tržby 91 miliard dolarů za kvartál, teď říká 84 miliard, takže necelých 8 % poklesu, přesto za poslední tři měsíce pokles ceny o třetinu – to je v principu to, co dělá trh, to je to, co s tím trhem dělají emoce. Pro nás je vždycky důležitý ten fundament, to znamená to, co je ta férová cena v delším horizontu, Morningstar to většinou odhaduje na 3 5 let dopředu, nejen na jeden rok nebo 24 měsíců, a proto nemáme pocit, že bychom z toho trhu měli nějakým způsobem couvat. A protože víme, že poklesy k investování patří.

Poklesy se objevují pravidelně

Vladimír Fichtner: Standardně vídáme poklesy o 5 % třikrát ročně, o 10 % zhruba jedenkrát ročně a o 15 - 20 % zhruba jednou za tři a půl roku. Když jsme si, Petře, povídali o nějakých historických statistikách, ukazoval jste graf – máme ho tady dnes připravený – kde je vidět, že ty poslední poklesy o 15 % byly naposledy někdy v roce 2015, předtím v roce 2011 a předtím byly významnější, to byla finanční krize, ale 2011, 2015, 2018, respektive téměř 2019, zdá se, že ta statistika tam funguje. My samozřejmě nevíme, jestli trhy nebudou pokračovat v poklesu, to se může stát. To, co víme, je, že když budou pokračovat v poklesu, budeme znovu nakupovat.

Petr Syrový: Ano. Víme, jaké ceny hlídáme, jaké hladiny hlídáme, a víme, co uděláme, když trhy dosáhnou určitých hodnot.

Poklesy jsou pro nás příležitostí k nákupu

Vladimír Fichtner: Přesně tak. Teď je pro naše klienty důležitá jedna věc – ti, kteří s námi začínají, by měli být rádi, že ceny poklesly. My jsme na podzim, teď v listopadu, měli kurz InvestGuru a přihlásilo se do něj více než 200 nových investorů, spousta z nich teď otevírá účty a uvidíme, jestli dokážou využít tu příležitost, protože když člověk ještě není zainvestován, řekne si: „jé, co se děje, poklesy, nemám si to rozmyslet, je to investování vůbec správné?“, takže dávejte pozor na jednu věc – pokud jste nováčky mezi investory – aby vás ty poklesy, které jsou pro vás skvělé, neodradily. Protože nakupujete levněji, je výprodej, stejně jako teď v lednu v obchodech všude kolem nás, i na akciích je výprodej, a to, že jste nezainvestovali, nebo ještě neinvestovali, může být takovou tou bariérou „počkám, až to přejde“. Viděli jsme to mnohokrát, Petře, že?

Petr Syrový: Já jsem to zažil na své vlastní kůži, vzpomínám si, že jsme spolu začali spolupracovat, to byl rok 2006, v roce 2008 přišly poklesy a mně racionálně bylo jasné, že ceny jsou levnější, ale viděl jsem u vás a u Karla Kořeného tu radost z toho, že ceny jsou nižší. Já jsem to tehdy bral jako „jsou nižší, dobře, co máme dělat, nějak to holt přežijeme“, ale vy jste se těšili na ty nákupy. Teď už jsem to po deseti letech a více zkušenostech pochopil a vím, že nižší ceny jsou vynikající věc pro nákup, protože trh nám dává šanci do něj nastoupit – levněji, než bylo třeba v září nebo za podobné ceny jako bylo třeba před rokem nebo před rokem a půl. Čas, který jsme možná ztratili tím, že jsme nevěděli, že máme investovat, neměli jsme peníze, nyní můžeme dohnat.

Vladimír Fichtner: To je důležité doporučení pro nováčky v investování. Nebojte se toho poklesu, naopak, využijte ho ve svůj prospěch. Pak jsou lidé, kteří už jsou nějakou dobu zainvestovaní a jsou řekněme na půli cesty ke své rentě. U nich jako nejdůležitější platí co?

Petr Syrový: U nich je nejdůležitější to, že jim poklesl objem akcií v portfoliu, ale my potřebujeme ten poměr, ten podíl akcií v portfoliu zachovat, takže tam dokupujeme ty ztracené pozice. Nakupujeme tam z hotovosti, nakupujeme akciové investice, a tím pádem zase využíváme toho poklesu k nákupu a využíváme toho, že je li něco levného, kupujeme, pokud to bude drahé, eventuálně bychom to prodávali.

Vladimír Fichtner: Podobně je to, Petře, asi i u rentiérů, ale tam je ještě jedna výhoda, a to je cash flow, které plyne už z toho rentiérského portfolia, to znamená dividendy nebo úroky. Dividendy se nezměnily, ty jsou pořád stejné, to, že došlo na trhu za poslední rok k poklesu o 15 % v dolarovém vyjádření, o 5 % v korunovém vyjádření, to z hlediska cash flow neznamená nic, tam nebyla žádná změna, spíš naopak, dividendy trošku více rostly v portfoliích našich klientů. Rentiéři mají výhodu pravidelného cash flow, ale i u nich, když jsme ztratili ty pozice a víme, že chceme mít nějakou pozici, nakupovali jsme. Skvělé. To je dneska, Petře, asi všechno. Povídali jsme si trošku déle, vzhledem k tomu, že jsme se čtrnáct dní neviděli, díky, Petře, za dnešní spolukomentování toho co se dělo.

Petr Syrový: Také děkuji.

Vladimír Fichtner: S vámi všemi se budeme těšit příště a přejeme do roku 2019 samozřejmě jen to nejlepší a hlavně hodně zdraví, protože ty ostatní věci, to už nějakým způsobem zvládneme. Mějte se krásně, na shledanou.

Petr Syrový: Mějte se hezky, na shledanou. Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz