Trhy v prvních týdnech roku 2019 mírně rostly - Obchodní války probíhají. I nadále se budeme setkávat se zprávami, které budou hýbat trhy, i když dlouhodobě a fundamentálně nejsou významné - Nedívejte se na aktuální „předpovědi,“ ale držte se strategie. V roce 2019 budou působit emoce a překvapení - Důležitější je mít portfolio se strategií, kterého se budeme dlouhodobě držet - Manažeři smíšených fondů hledají optimální portfolia a řada investorů často mezi těmito fondy přechází - Proto buďtě R.E.A.D.I. 4 wealth.

Týdenní videokomentář - 11. leden 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“. Moje jméno je Petr Syrový a dnes si budu povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Vývoj na trzích

Petr Syrový: Nejdříve se podívejme na to, co dělaly akciové trhy od začátku roku 2018, to znamená za uplynulý rok a asi dva týdny. Možná jsme zaznamenali v médiích, že akciové trhy padaly, teď na začátku ledna zase malinko rostly, aktuálně jsme zhruba na podobných úrovních, jako jsme byli na začátku roku 2018, světové akcie jsou -1,7 %, ale Americe se dařilo o trošku lépe, Amerika je zhruba o 3 % nad svými úrovněmi před rokem. Je to všechno měřeno v české koruně, takže tento výnos je mixem výnosů akciového trhu a posunu koruny a cizích měn.

Petr Syrový: Dále se podíváme na to, kde jsou akciové trhy od okamžiku, kdy jsme nakupovali. Těsně před Vánoci jsme nakupovali, protože došlo k poklesu na akciových trzích o více než 10 %, nákup jsme prováděli 18. prosince a dnes, zhruba tři týdny po nákupu, jsou akcie na velmi podobné úrovni jako v okamžiku, kdy jsme nakupovali, když měříme výnos trhu v české koruně. Jak to vypadá, Tomáši, když měříme výkon trhu v domácí měně, v dolaru? V dolaru dostaneme podobná čísla, nebo tam je nějaký rozdíl?

Tomáš Tyl: Když se podíváme na to, jak to vypadá od září, velký rozdíl tam není, ten propad je zhruba podobný. Rozdíl byl do té doby, než jsme nakupovali, a od té doby, takže v dolaru je ten trh zhruba o 3 % výše, než když jsme nakupovali. My se primárně díváme na korunu, když nakupujeme, protože nás zajímá, jestli se zmenšila portfolia klientů, nebo o kolik se zmenšila portfolia klientů, ale když se podíváme na dolar, byl růst akciového trhu o něco větší, ale zase dolar proti koruně o trochu oslaboval, takže to trochu z výkonnosti ubíralo, teď jsme asi o 3 % výše, než byl ten okamžik, kdy jsme doporučovali nakupovat.

Zprávy, které ovlivňují trh

Petr Syrový: Pojďme na konkrétní zprávy. Tady máme mix různých zpráv, máme tady zprávy o obchodních jednáních mezi Amerikou a Čínou, máme tady zprávy o tom, že Fitch varovala Spojené státy před zhoršením ratingu – co tyto zprávy pro trh a pro nás znamenají?

Tomáš Tyl: Ty zprávy vedou k tomu, že trh krátkodobě kolísá, reaguje na ně, třeba typicky ta obchodní jednání – z toho stále přicházejí zprávy typu „více se dohodli, méně se dohodli“, trh na to neustále reaguje, ale důležité bude, až z toho vypadne nějaký výsledek, takže to, co se nyní děje, je spíše jen taková mediální záležitost. Média samozřejmě potřebují o něčem psát, trhy na to sice reagují, ale ta reakce teď není důležitá, důležité je, jaká bude konečná podoba těch jednání. Druhá věc je, že i když dojde ke zvyšování cel obecně a větším obchodním válkám, například typicky s Čínou, dojde k tomu, že velká část zboží ty tarify obejde, protože se bude posílat do Ameriky ne z Číny, ale přes Vietnam nebo přes Kanadu, takže výsledný dopad na firmy nemusí být tak dramatický, jak se může zdát z diskuzí okolo toho. Podobný případ je i to zhoršení ratingu, které souvisí s tím „shutdownem“, který nyní v Americe zažívají, to znamená, že některé úřady jsou zavřené a nefungují, ale co se týče přímo ratingu, už v roce 2011 došlo k tomu, že Spojené státy ztratily ten nejvyšší rating, tři „áčka“, měli jenom dvě „áčka“. Hodně se o tom tehdy mluvilo – o tom, co to všechno způsobí – ale nakonec se nestalo skoro nic, protože většina věřitelů, kteří kupují americké dluhopisy, se nedívá na nějaký rating Ameriky, pro ně je Amerika jeden z nejbezpečnějších přístavů, kam dát peníze, nehledě na to, jaký ten rating je, protože situace je taková, že Spojené státy mají ekonomickou moc ty dluhopisy splácet. To je důležitější, než jaký mají aktuálně rating, a proto i teď se o tom možná bude psát, možná to bude ovlivňovat trhy, ale my se domníváme, že ten dopad na trhy nebude velký.

Investiční doporučení

Petr Syrový: Teď je přelom roku, konec roku, začátek roku a objevují se různá investiční doporučení, kam se má investovat. Jaká investiční doporučení jsme zaznamenali ten uplynulý týden?

Tomáš Tyl: My jsme zaznamenali různá doporučení a předpovědi a z některých budeme něco i dále vybírat, ale co je pro nás důležité, je nedívat se na tyto krátkodobé předpovědi, nedívat se na ta krátkodobá doporučení. Naopak to, co se nám líbilo, bylo například na Patrii od Bena Carlsona – takových deset doporučení, co dělat, a ta doporučení jsou ve smyslu: dávejte si pozor na emoce, ty na vás budou působit, dávejte si pozor na to, že někomu se bude dařit, někdo vydělá a bude se o tom psát, vy tolik nevyděláte, ale buďte v klidu, to se někdy stává, někdo má štěstí, někdo smůlu, důležité je, abyste se drželi svojí strategie, nenechte se ovlivnit těmi krátkodobými zprávami, o kterých jsme hovořili před chvílí. Také je důležité ukládat peníze, pokud mám nějaké pravidelné investice, odkládat peníze, vytvářet úspory nehledě na to, co se na trhu děje. Někdy je důležitější být trpělivý a nereagovat na ty události, než se pořád snažit vymýšlet, co bych měl dělat, protože potom člověk většinou udělá nějakou chybu, takže takový velký závěr z toho je: držet se strategie, mít rozmyšlenou alokaci, nestresovat se těmi zprávami – některé z nich určitě budou velmi překvapivé, to prostě přichází – takže nenechat se tím nějak rozhodit. Ten druhý článek říká něco podobného. Ten zase říká „pozor na předpovědi“. Minulý rok analytici průměrně předpovídali, že akciový trh v Americe vyroste o 10 % – což je takový dlouhodobý průměr, to by mohl člověk v podstatě říci kdykoli, ten průměr bude asi pro každý rok velmi podobný – a trh ztratil 7 %, to číslo zkrátka bylo úplně jinde a nikdo nepředpovídal, jak se ten trh bude vyvíjet. Podobně u bitcoinu. Řada předpovědí byla typu „prodlužujeme trend“, to znamená „o kolik to doteď vyrostlo procent, o tolik to vyroste zase“, takže někdo předpovídal, že bitcoin bude někdy stát 75 tisíc dolarů, někdo dokonce 750 tisíc dolarů, a víme, že to vypadá úplně jinak. Takže pozor na ty předpovědi, pozor na taková jasná doporučení typu „tento rok dělejte tohle“. Vždycky je důležitější ta dlouhodobá strategie a nenechat se tolik ovládat emocemi.

Optimální portfolio

Petr Syrový: Další článek, který nás zaujal, mluví o tom, jak se sestavuje optimální portfolio a že sestavovat optimální portfolio je náročná věc, protože je to věc hodně citlivá na vstupní parametry. Jaký je náš názor na sestavování optimálního portfolia a jak my sestavujeme portfolio?

Tomáš Tyl: Nám se líbí ten článek, který říká „pozor, optimální portfolio jsou silné matematické modely, které dokážou přesně spočítat, jak by portfolio mělo vypadat, ale jsou v nich vstupy, které jsou neznámé. Jeden z nejdůležitějších vstupů je, jaký bude očekávaný výnos.

Petr Syrový: Ale to jsou proměnné vstupy, že.

Tomáš Tyl: Ano, to se mění, a jak víme z toho minulého slidu, očekávaný výnos může být 10 %, skutečnost potom může být někde úplně jinde, takže ty modely jsou hrozně citlivé na data, která nevíme, protože bychom museli umět předpovídat budoucnost, a pak bychom nepotřebovali ty modely. Investoři mají často tendenci přecházet z jedné smíšené strategie do jiné smíšené strategie, neustále mění tu strategii, protože tam byl nějaký optimální model, který počítá se špatnými výsledky, nedopadlo to dobře, tak zkoušejí něco jiného, a to je v podstatě strategie, která určitě nefunguje. Doporučení toho článku je: raději mějte portfolio, které možná nebude robustně spočítané nějakým matematickým vzorcem, ale o kterém víte, že se jej budete dlouhodobě držet a bude vám ta strategie dlouhodobě fungovat, a to je mnohem důležitější.

Naše osvědčená strategie

Petr Syrový: Takže všechny tyto články, o kterých se teď bavíme, říkají: nespoléhejte se na žhavé investiční tipy, ať matematické modely anebo konkrétní tipy, ale snažte se držet nějaké dlouhodobé strategie. Jak vypadá naše dlouhodobá osvědčená strategie?

Tomáš Tyl: My tomu říkáme R.E.A.D.I 4 wealth a je to strategie, kde jednotlivá písmena toho R.E.A.D.I (je to tedy s měkkým i, ne s tvrdým) znamenají „renta“, což je ten náš cíl, mějme jasný cíl, ať víme, kam směřujeme, co je ten náš výsledek, kterého chceme dosáhnout. „E“ jsou „emoce“. Potřebujeme držet emoce na uzdě, mluvíme o tom pořád, i ty dnešní zprávy k tomu směřují, nenechte se ovládat těmi jednoduchými zprávami, držte emoce. „Alokace“ je rozložení mezi třídy aktiv a je to to nejdůležitější, co bude rozhodovat o tom, jaký bude výnos vašich portfolií, takže držte se správné alokace a držte se jí dlouhodobě. „Diverzifikace“ znamená rozkládání rizika, rozkládání mezi různé produkty, aby se vám nestalo, že koupíte například nějaké dluhopisy, které zkrachují, a vy kvůli tomu přijdete o hodně. Zkrátka diverzifikovat. A poslední, velmi důležité, „Investuj“. Začít. Začít něco dělat, protože dokud je to všechno jen teorie a na papíře, neděje se nic. Řadě lidí se stane, že to stále odkládají, protože zrovna na trzích není optimální čas začít investovat.

Petr Syrový: Stále je na co čekat.

Tomáš Tyl: Ano, ale to by mohli čekat pořád, a pak zjistí, že najednou je před nimi hrozně krátký čas, aby té renty dosáhli, a musejí dávat mnohem více peněz nebo se chovat agresivněji, takže investuj, začni něco dělat, to je hrozně důležité.

Petr Syrový: Výborně, Tomáši. Mockrát děkuju. Děkuju vám za pozornost a budu se těšit příště na shledanou.

Tomáš Tyl: Také děkuji za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz