Od začátku roku 2019 jsou světové akcie +10,7 % (dividendové +8,8%), americké +11,5 % (dividendové +9,2%), v Evropě byl růst zisků i tržeb podstatně nižší než v USA, i když trh v roce 2018 klesal, dividendy vyplácené firmami rostly, úrokové sazby v Evropě jsou stále nízké, Buffettova Berkshire Hathaway vzhledem ke své velikosti musí pečlivě volit, do čeho investuje

Týdenní videokomentář - 22. února 2019

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, je tady další pátek a my jsme tady opět s „Přečetli jsme za vás“. Dnes je mým hostem Tomáš Tyl, dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl: Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den.

Vývoj na trzích

Vladimír Fichtner: Pojďme si povídat o tom, co přinesl minulý týden a co nás zaujalo. První věc, kterou děláme už standardně, je, že si uděláme jenom rychlý souhrn toho, co se dělo na trzích – na trzích se dělo všechno optimisticky. V principu trhy rostly, od toho dna v prosinci trh rostl docela pěkným „véčkem. Často je ten růst „W“ – vyroste kousek, pak to trošku spadne, nebo ještě víc dolů, ale tentokrát je to čisté „véčko“, což se také občas stává, je to možná tím, že čísla, která přichází, a spousta dalších faktorů jsou optimistické.

Růst v Evropě je podstatně nižší

Vladimír Fichtner: Pojďme se podívat na některé z nich, které nás minulý týden zaujaly. Ta optimistická čísla, Tomáši, přichází především z Ameriky, protože v Evropě je to už trošku složitější, a je to vidět na růstu zisků a tržeb u amerických a evropských firem.

Tomáš Tyl: Ano. My už jsme o tom hovořili – o tom, že Německo někdy v minulosti bylo na pokraji recese. Situace v Evropě je celkově složitější a vidíme to právě i na ziscích, takže zatímco ta poslední výsledková sezona v Americe pokračovala poměrně růstem – 16 % růst zisků, tržby rostly zajímavým tempem přes 5 %, v Evropě vidíme, že růst zisků je podstatně slabší, kolem 3 %. Tady už se v těch číslech projevuje vrchol cyklu a to zpomalení, takže i tady zase vidíme ten rozdíl mezi Evropou a Amerikou a tou situací.

Výplata dividend byla minulý rok rekordní

Vladimír Fichtner: Další zajímavá informace, která byla myslím na Patrii, byla o tom, že výplata dividend předními firmami byla loni rekordní, že se zvyšoval objem dividend, které byly vypláceny, a i tam je trošku vidět rozdíl mezi Evropou a Amerikou, ale v obou případech ta čísla byla docela zajímavá, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ano, ano. Dividendy rostly v Americe o asi 9 %, v Evropě o 7 %, Americké dividendové firmy, takzvaní aristokraté – firmy, které dlouhodobě vyplácejí dividendu nepřetržitě, u těch byl nárůst dividendy dokonce 20 %. Pro nás je růst dividendy hodně důležitý a zajímavý je ten kontrast – zatímco trh v minulém roce klesal, byl v mínusu, dividendy rostly, což ale pro investora, který zrovna nepotřebuje prodávat, je důležitější, protože jemu roste cash flow, které mu teče z portfolia, a to, že akcie kolísají, to je něco normálního. Takže pro nás je dividendový tok hodně důležitá součást portfolia a je to takový emoční stabilizátor, protože když vám z portfolia přicházejí peníze, vidíte ten dividendový tok, který vám třeba zajistí rentu, je to lepší, než když vidíte jen hodnotu toho portfolia, která jde nahoru a dolů. Proto my máme dividendy rádi a růst dividend považujeme za důležitější, než co se dělo na trzích.

Vladimír Fichtner: Souhlasím. Dividendy jsou velmi podstatnou součástí té strategie, kterou máme především pro rentiérská portfolia, a to, že samy o sobě rostly devíti procenty, a u dividendových aristokratů ještě více, je skvělá zpráva a jenom to potvrzuje to, že svět není v nějaké křeči a v nějakých problémech. Samozřejmě čas od času nějaká firma ohlásí snížení dividendy, nedaří se jí, to zkrátka k tomu byznysu patří, ale když má člověk dostatečně diverzifikované portfolio, není to žádný zásadní problém.

Výnosy státních dluhopisů

Vladimír Fichtner: Další věc, která nás zaujala, Tomáši, byly výnosy státních dluhopisů. Ve Wall Street Journal byl článek a malý graf o tom, jak vypadají výnosy státních dluhopisů. V Americe už státní dluhopisy nesou třeba 2 %, v Evropě je to ale pořád ještě záporné číslo. V Čechách je to kolik a je to investiční příležitost?

Tomáš Tyl: V Evropě se na tom kratším horizontu dvou let sazby často dostávají i do záporu, u nás už jsme v plusu, protože sazby o něco vzrostly, ale dvouletý český státní dluhopis pořád vynáší 1,6 %. To by nebylo špatné číslo, ale když si vezmete, že ho potřebujete nakoupit, takže máte nějaké poplatky za nákup, nebo ho koupíte ve fondu, který má nějaké poplatky, v zásadě zjistíte, že se ten výnos na těch poplatcích rozplyne, a pořád ještě riskujete, že když půjdou sazby dál nahoru, bude vám klesat hodnota. Takže my v tuto chvíli na státních dluhopisech ještě nevidíme příležitosti, pořád vidíme ten výnos jako relativně nízký vzhledem k tomu, za jakých okolností je lze nakoupit, jaké jsou tam náklady, a proto radši držíme hotovost, na které třeba také nevyděláme tolik, ale můžeme ji případně rychle použít, pokud by se naskytla nějaká zajímavá příležitost.

Vladimír Fichtner: Anebo jednodenní vklady J&T s jednodenní výpovědní lhůtou, to je to, co od nás znáte. Když jdou sazby nahoru, ony zase tak hezky vyrostou s nimi a jsou přece jen výnosnější než státní dluhopisy po veškerých poplatcích a dalších nákladech.

Warren Buffett nemůže najít nic, co by si koupil

Vladimír Fichtner: Dobře. Další zajímavý článek, který nás zaujal, bylo ve Wall Street Journal to, že Warren Buffett nemůže najít nic, co by si koupil, a že kvůli tomu zůstává s velkou částí svého kapitálu v hotovosti, protože čeká na příležitost. Můžete k tomu dát nějaký komentář, Tomáši?

Tomáš Tyl: Určitě. Warren Buffett a jeho Berkshire je v trochu jiné situaci než běžný investor. Oni nemohou jen tak něco koupit, aniž by si toho trh všiml, aniž by na to trh zareagoval, takže když dělají nějaký nákup, sami už tím nákupem hodně ovlivňují trh, a proto má nějaké podíly v akciích, které jsou velké, kde to tolik neovlivní, ale také když se zaměřuje na nějaký nákup, snaží se vyhledat příležitost, kde koupí celou firmu, pomůže ji restrukturalizovat a vydělá nejen na samotném růstu, ale i na tom, že do té firmy vstoupí, a teď už několik let nebyla podobná příležitost, do které by investičně vstoupil, takže místo toho shromažďuje hotovost a čeká, kdy ta příležitost přijde. Tento přístup je v něčem trochu podobný, jako máme my – také máme hotovost, kterou necháváme stranou, a když trhy rostou, ptají se nás někteří klienti: „Nemám té hotovosti příliš? Neměl bych ji zainvestovat, někam něco udělat?“, ale někdy je zkrátka rozumné čekat na nějakou vhodnou příležitost. My jsme převážení v akciích, ale mohli bychom být ještě více převážení v akciích, mohli bychom do nich dávat ještě víc, ale myslíme si, že na to ještě neuzrál čas, a máme raději nějakou hotovost, kterou můžeme použít, kdyby například náhle přišla nějaká krize, nějaký velký propad, hodně zajímavá příležitost nakupovat. Takže rozumíme přístupu Warrena Buffetta s hotovostí.

Vladimír Fichtner: Takže hotovost budeme stejně jako Warren Buffet dávat do trhu, když bude hodně levný – něco jsme už použili v prosinci, ale nebylo to tak výrazné, a pokud by byl trh levnější, použijeme ho. Kdyby dluhopisy vyskočily na 4 %, 5 %, 6 % výnosů, budeme také mít méně hotovosti. Zkrátka hotovost je jeden z nástrojů, který se dá využít pro lepší investiční výnosy, a někdy na ní člověk musí zkrátka více sedět a mít trpělivost.

Tomáš Tyl: Přesně tak.

Vladimír Fichtner: Dobře, Tomáši. Já myslím, že to byly velmi zajímavé zprávy z tohoto týdne, díky za vaše komentáře.

Tomáš Tyl: : Také děkuji a děkuji za pozornost.

Vladimír Fichtner: I já vám děkuji za pozornost a mějte se krásně. Na shledanou příští týden.

Tomáš Tyl: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz