Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, útlum v Evropě je horší, než si investoři myslí, na pokles růstu evropské ekonomiky reaguje ECB a plánuje ponechat záporné sazby po zbytek roku 2019, jak přemýšlet o akciích na medvědím trhu? Dividendové akcie jsou atraktivnější než v minulosti atraktivita zajištěných fondů zůstává pouze zdánlivá

Týdenní videokomentář - 8. března 2019

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, moje jméno je Tomáš Tyl, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“ a je tady se mnou kolega Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Vývoj na trzích

Tomáš Tyl: Začneme jako obvykle tím, co se dělo na trzích, i když od minulého týdne tam nebyla prakticky skoro žádná změna. Světové akcie jsou od začátku roku 2018 – to znamená minulého roku, tedy za rok a něco přes dva měsíce – zhruba 6,5 % v korunách v plusu, za minulý týden mírně klesly akcie a trochu nám pomohl dolar, takže žádný velký rozdíl. Když se pak podíváme jen na to, co se dělo od začátku roku 2019, jsme v plusu asi 11 %, takže tam se teď nic dramatického neodehrávalo.

V Evropě dochází k poklesu ekonomického růstu

Tomáš Tyl: My často hovoříme o tom, co se děje v Americe, co se děje v Evropě, Evropa na tom z našeho hlediska není nijak dramaticky dobře a tady je další zpráva, která na toto téma hovoří.

Petr Syrový: V Evropě dochází k poklesu ekonomického růstu, kdy Mezinárodní měnový fond revidoval odhad růstu na letošní rok z původního 1,9 % na 1,6 % a objevují se ještě některé názory a komentáře, že i ten růst 1,6 % je poměrně optimistický, že se očekává, že ten růst bude nakonec ještě o něco nižší. Důvody jsou jasné, tak jak jsme se o nich vždycky bavili – je to brexit anebo Čína – ale zaujal nás ještě jeden zajímavý důvod, a to je vztah automobilového průmyslu a Německa. Německo je největší evropská ekonomika, je hodně závislá na automobilovém průmyslu a Německo vyváží zhruba milion aut do Ameriky a do Británie a jakákoliv obchodní cla anebo tvrdý brexit by mohl ohrozit automobilový průmysl v Německu, a to by mohlo snižovat růst evropské ekonomiky jako celku.

Evropská centrální banka

Tomáš Tyl: Na to zpomalování v Evropě nyní reagovala Evropská centrální banka, takže přišla s nějakými opatřeními.

Petr Syrový: To je celkem novinka, protože zatím jsme mluvili o zpomalování ekonomiky a Centrální banka reagovala tím, že ponechá záporné úrokové sazby – pravděpodobně v roce 2019 a dost možná, že ještě dál – a bude dál stimulovat ekonomiku, a protože asi tak ke konci loňského roku se mluvilo o tom, že by mohla pomalu opouštět ty záporné úrokové sazby, a teď Centrální banka říká: „ne, ještě tam musíme zůstat, protože ekonomika je slabá, nemůžeme si to dovolit“.

Tomáš Tyl: My v portfoliích převažujeme spíše Ameriku než Evropu, jakým způsobem na nás ale tyto věci ještě dopadnou?

Petr Syrový: Je tam ještě jeden velmi zajímavý faktor, a to je, že se na to naše portfolio můžeme dívat jako na kapitál finanční a kapitál lidský. Finanční kapitál, to jsou naše investice, a lidský kapitál, to je naše schopnost vydělávat peníze. A ten, kdo vydělává peníze, je většinou vydělává v České republice nebo v Evropě a Česká republika je hodně závislá na tom, co se děje v Evropě, takže my to evropské riziko už tady u sebe máme – jak ve výši mzdy a v bonusech, tak v nezaměstnanosti, takže bychom to riziko rádi diverzifikovali a rádi bychom většinu peněz dali mimo Evropu, takže proto více posilujeme Ameriku a podvažujeme Evropu.

Psychologie je nedílnou součástí investování

Tomáš Tyl: Další článek se hodně týká psychologie toho, jak přemýšlet, když se trhům zrovna nedaří.

Petr Syrový: Ten článek byl celkem zajímavý a mluvil o tom, že je důležité nenastavit si nějaká přehnaná očekávání, protože mnoho investorů si nastaví přehnaná očekávání – očekávají, že akcie vyrostou, zlato vyroste, bitcoin vyroste, investují v dobách, kdy růst už mají za sebou, očekávají, že bude vysoký růst, a když není, dochází ke zklamání. Takže ten článek doporučuje nastavit si velmi střídmá očekávání, tím pádem zabráníme zklamání a budeme daleko snáze zvládat emoce.

Dividendové akcie jsou atraktivnější

Tomáš Tyl: S těmi poklesy v podstatě souvisí také dividendy, protože když trhy padají, dividendy jsou určitý emoční stabilizátor – klienti vidí, že přichází nějaké peníze, dividendy tolik neklesají. A dividendám se věnuje i další článek, který tady máme.

Petr Syrový: Ten článek mluví o tom, že dividendové akcie jsou atraktivnější než v minulosti. Ony jsou vždycky atraktivnější v dobách takové té větší nejistoty. Ty jsi říkal, že dividendy jsou emoční stabilizátor, ale nejenom emoční, ony jsou i faktický stabilizátor, protože v dobách, kdy akciové trhy rostou, se často více daří těm růstovým a v dobách poklesů se více daří těm dividendovým. Ty dividendové v dobách růstu méně rostou, ale v dobách poklesů zase méně klesají, takže jsou bezpečnější, stabilnější a jistější.

Fond se záporným výnosem

Tomáš Tyl: Dobře. Na závěr tady máme jeden fond. Klient se na nás obrátil s jeho analýzou. Co je na tom fondu zajímavé, co tě zaujalo, Petře?

Petr Syrový: Že zajištěné fondy mohou zajistit velmi nízké výnosy, to už víme dávno, ale u tohoto fondu je poměrně zajímavé to, že v jeho vlastních materiálech, v jeho klíčových informacích se říká, že v neutrálním scénáři se očekává výnos 2,4 % za celou dobu investice, to je skoro šest let (pět let a asi devět měsíců). To je velmi dlouhá doba a ten výnos je 2,4 % bez vstupního poplatku. Vstupní poplatek je 2,5 %, takže jen když odečteme tato dvě čísla, vychází nám očekávaný záporný výnos -0,1 % po započítání poplatku. Takže investovat někam peníze a očekávat výnos v neutrálním scénáři -0,1 % nám připadá jako poměrně slabá investice. V optimistickém scénáři je očekávaný výnos 0,81 % p.a., takže i optimistický scénář říká, že ty výnosy po šesti letech jsou velmi nízké. To je na úrovni spořicích účtů.

Tomáš Tyl: Důležité je dívat se kriticky, když vidíte nějaké nové produkty, ne vždycky je to atraktivní. Pokud by vás něco zaujalo, dostali jste nějakou nabídku od vašeho bankéře nebo někoho jiného, pošlete nám to, my se na to podíváme a můžeme říci, jestli je to zajímavé nebo to není zajímavé. Často se právě setkáváme s podobnou nabídkou, kde to až tak zajímavé není, i když to třeba na první pohled může vypadat lákavě.

Tomáš Tyl: Já vám děkuji za pozornost, to je pro dnešek vše, díky za pozornost a na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz