Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, centrální banky mění trend, Česká republika vydává 6letý dluhopis, který je vázaný na inflaci, popularita pasivních investic roste a investoři se přesouvají z OPF do ETF, Aleš Prandstetter se vyjadřoval pro E15 ke vstupu společnosti Levis na burzu

Týdenní videokomentář - 26. března 2019

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u našeho pravidelného přehledu zpráv. Moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou Aleš Prandstetter. Ahoj, Aleši.

Aleš Prandstetter: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Vývoj na trzích

Tomáš Tyl: Jdeme na to. Co se dělo na trzích?

Aleš Prandstetter: Trhy pokračovaly v růstu, zjednodušeně. Kdo by to byl řekl, ke konci minulého roku, že jsme ani ne po prvním čtvrtletí a trhy přidaly téměř 15 %, když se podíváme na dividendové akcie v korunách. Pokud se podíváme na americké, ty jsou také 15 % v plusu. Obecně světové akcie +13,5 %, čili krásný výsledek na první čtvrtletí.

Tomáš Tyl: Určitě.

Zvýšení sazeb

Tomáš Tyl: První zprávy, které tady máme, se týkají centrálních bank. V minulém roce centrální banky – americká i česká – zvyšovaly sazby, teď to vypadá na nějaké změny. Jak to je?

Aleš Prandstetter: Centrální banky obecně se trošku posunuly spíše k defenzivnějšímu módu. Jak minulý rok hodně avizovaly, že budou zvedat sazby, a to ať už mluvíme o FED nebo o ECB nebo konec konců i o České národní bance, tak vidíme trendy toho, že přece jenom inflace svět momentálně moc netrápí, a spíš jsou určité pochybnosti o tom, jestli ekonomický růst bude dostatečně vysoký, aby ty zvýšené úrokové sazby nebyly příliš velkou brzdou. Dokonce i člen bankovní rady Mora z ČNB, která se celkem hlásila k tomu, že kvůli vysokému růstu bude sazby zvyšovat, řekl, že možná jeden „hike“, jedno zvýšení sazeb bude, ale já si myslím, že možná ani to ne, že zažijeme rok, kdy se sazby měnit nebudou.

Tomáš Tyl: Podnikatelé hovoří o tom, že to zpomalujeme.

Aleš Prandstetter: Přesně tak. Promítá se to do sazby u hypoték, kde zase trochu vidíme návrat pod 3 %, který možná bude vytrvalejší. Je to určitá změna a určitě stojí za to se tady o ní zmínit.

Další typ Dluhopisu Republiky

Tomáš Tyl: Dobře. Se sazbami souvisí i naše další vybraná zpráva. Ta se týká nově vydaných dluhopisů, kde se objevil i dluhopis, který je protiinflační. Jak bude fungovat?

Aleš Prandstetter: Je to určitě zajímavý počin ministerstva financí, protože si myslím, že to pro mnoho investorů splňuje kritéria, kvůli kterým investují. Ten dluhopis ponese, dá se říci, minimálně 0,5 %. K tomu 0,5 % připočteme inflaci, to znamená, že má ochranu i proti deflaci, ponese to minimálně těch 0,5 %, a zároveň to ponese 0,5 % nad inflaci, což přece jenom určitým způsobem brání inflačnímu znehodnocení peněz. Takže já si myslím, že i když ještě nemáme analýzu úplně hotovou, ale bude každým dnem, dá se říci, v pondělí nejpozději, řekl bych, myslím, že už můžeme říci, že pro naše klienty budeme tento dluhopis doporučovat jako zajímavou investici v defenzivní části investičního spektra.

Tomáš Tyl: Ostatně o inflaci jsme tady hovořili minule – o tom, že inflace je nyní 2,7 %. Pokud bude zůstávat takhle vysoká, nabízí tento produkt poměrně zajímavé zhodnocení, s tím, že se k těm penězům dá relativně rozumně dostat.

Pasivní investice

Tomáš Tyl: Další zprávy, o kterých chceme hovořit, se týkají pasivního investování, protože když se díváme na fund flow, minulý rok vesměs peníze z akcií, akciových fondů a ETF odcházely, ale pro samotné pasivní investování to neplatí. Jak to tam je?

Aleš Prandstetter: Vidíme trvalý příklon k pasivnímu investování, důvodem je určitá stabilita, predikovatelnost výnosu. Když se podívám na to, jak se vyvíjí třeba hlavní indexy, známá ETF nebo indexové fondy se vyvíjejí v souladu s tím, čili je to pro investory pohodlnější a zároveň je to i levnější forma, což je velmi důležité a na to sázíme i my v tom smyslu, že to šetří peníze, zvlášť v dlouhém horizontu, kde je pak rozdíl mezi vyššími a nižšími poplatky zřetelný. Takže na jednu stranu se někteří bojí, že pasivní investování způsobí nějaké neefektivity na trhu, my si to nemyslíme. Pasivní investování pořád spíš zůstává v menšině, i když je rostoucí. Nesmíme totiž zapomenout, že například penzijní fondy – velká část peněz na trzích – si počínají aktivně, vybírají jednotlivé investice a tak dále. Čili pořád je tam více aktivních hráčů a nebojíme se toho, že bychom zatím byli někde u zlomového okamžiku, kdy by na trhu byly špatně oceněné investice, špatně oceněné cenné papíry a podobně.

Tomáš Tyl: Black Rock měl nějakou studii, kde vycházelo, že pořád zhruba 80 % je stále zainvestováno nějakou aktivní správou – buď individuální investoři nebo tak – a pouze asi 20 % připadá na tu pasivní, i po těch nárůstech fondů.

Levi’s se po desítkách let vrátil na burzu

Tomáš Tyl: Poslední zpráva se týká IPO Levi Strauss. Tebe se na to ptala i E15. Co jsi jim říkal, co si o tom myslíme?

Aleš Prandstetter: Samozřejmě my všichni tady ve Fichtner s r.o. jsme spíše zaměření na takový ten globální pohled na to, co by měly v dlouhém horizontu obecně třeba akciové indexy nebo akciové fondy přinášet. K jednotlivým akciím je samozřejmě trošku složitější se vyjadřovat, i když některé trendy jsou i na těch jednotlivých titulech dobře vidět. U Levi Strauss je jasné, že je to poměrně známá značka, je to něco, pod čím si lidé dokážou přesně představit ten daný produkt, a protože je to produkt do jisté míry velmi kvalitní, zvláště retail má tendenci do takových titulů investovat. My říkáme, že potom v investování promlouvají určité emoce a lidé jsou schopni tu akcii koupit skoro za jakoukoli cenu, protože mají pocit, že to znají.

Tomáš Tyl: To je vlastně taková nevýhoda, že to znají, protože mají pocit, že tomu rozumí víc.

Aleš Prandstetter: Přesně tak, takže když jsme to viděli, jak první den IPO +30 % Levi Strauss na ceny, které podle mě už nejsou úplně opodstatněné, P/E 30. Čili už je to o hodně dražší, než celý ten trh a je samozřejmě otázkou, jestli se taková investice vyplatí. Radši mám ty Levisky schované v nějakém fondu, kde mohu pracovat na celkovém výnosu.

Tomáš Tyl: Určitě. My obecně říkáme – pozor na IPO. Někdo, kdo má veškeré informace o firmě ji prodává lidem, kteří o ní právě nic moc nevědí, samozřejmě využívá vhodnou dobu teď, kdy je ještě rostoucí cyklus, takže my naše klienty spíš obecně varujeme před IPO, nedoporučujeme to právě proto, že je kolem toho hodně emocí a vy kupujete od někoho, kdo ví jak ta firma na tom je a proč ji chce prodat.

Aleš Prandstetter: Přesně tak.

Tomáš Tyl: Já vám děkuji za pozornost a na shledanou.

Aleš Prandstetter: Já taky díky. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz