Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, v minulosti před recesemi platilo, že výnosová křivka byla inverzní, neplatí to ale obráceně, slábnoucí německá ekonomika bude ohrožovat i českou, společnost PIMCO si myslí, že je velká šance na další růst ekonomiky bez většího poklesu, portfoliomanageři realitních fondů se potýkají s přebytkem hotovosti ve svých fondech

Týdenní videokomentář - 2. dubna 2019

Přepis videokomentáře:

Aleš Prandstetter: Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u dalšího dílu našich týdenních zpráv, našeho přehledu. Moje jméno je Aleš Prandstetter a vítám tady také Tomáše Tyla.

Tomáš Tyl: Ahoj, Aleši. Dobrý den.

Aleš Prandstetter: Budeme se věnovat nejen zprávám, nejen tomu, jak vidíme svět nebo jak jej vidí novináři, ale i tomu, jaké jsou příležitosti, kam investovat a jak se trhy vyvíjely.

Vývoj na trzích

Aleš Prandstetter: Pojďme se podívat. Jak se trhy vyvíjely, Tomáši?

Tomáš Tyl: Nijak dramaticky se to neměnilo, když se díváme od začátku roku 2018, to znamená minulého roku – a to proto, že minulý rok jsme zakončili v mínusu, tak abychom měli delší porovnání – vidíme, že letošní růsty už ten pokles vymazaly a momentálně jsme někde na podobné hodnotě, jako jsme byli v září, to znamená na celkových maximech trhů od začátku roku 2018, je to necelých 9 % v české koruně, když se díváme na celý svět, a v případě dividendových firem je to podobné, také kolem 9 %.

Aleš Prandstetter: To je, dá se říci, celkem velmi dobrý výsledek na jedno čtvrtletí, které teď uplynulo.

Tomáš Tyl: Určitě. Když se podíváme na to čtvrtletí, vidíme tam růst kolem 13 %, který teď nastal, a to je to, co to táhlo, což je samozřejmě výjimečné, nebývá každé čtvrtletí takhle dobré, vyrovnávalo to ty předchozí ztráty, jak vidíme na tom dalším grafu.

Aleš Prandstetter: Když se podíváme z delšího časového horizontu, nedá se čekat, že další čtvrtletí bude opět třeba o víc než 10 %, i když se to může stát, už se to v historii stalo.

Tomáš Tyl: Ale nedá se na to sázet. Určitě by člověk podle toho růstu neměl investovat dál, měl by se vždycky dívat na dlouhodobý pohled.

Inverzní výnosová křivka v USA

Aleš Prandstetter: Přesně tak. No a ten dlouhodobý pohled možná leckoho trápí, někdo už vidí nějaké známky toho, že se možná blížíme do nějakého bodu, kdy trhy a ekonomiky zakolísají, někdo tam naopak vidí trend. Když se podíváme na jeden z těch atributů, nebo z těch známek – často se říká, že když jsou krátké výnosy vyšší než ty dlouhodobé, znamená to nějakou známku právě toho, že se blíží recese. Jak to vlastně vypadá?

Tomáš Tyl: Tomuto jevu se říká inverzní výnosová křivka. Normální stav je, že krátkodobější výnosy – roční, tříměsíční a tak dále – jsou nižší než desetileté. Když bychom si vzali třeba americké státní dluhopisy, tak když tomu státu půjčíte na kratší dobu, obvykle jsou ty kratší nižší a ty delší vyšší. Teď se ta křivka stává inverzní. Proč se to spojuje s recesemi? Protože to znamená, že je očekávání, že dojde k poklesu úrokových sazeb, proto dochází k té inverzi, a to bývá obvykle spojené s recesí. Na druhou stranu je potřeba říct, že jak se říká, toto pravidlo předpovědělo možná deset z pěti recesí, to znamená, že předpovídá recesi častěji, než potom skutečně nastane, když to tak řeknu. To je první věc a druhá věc je, že ji to v podstatě předpovídá už trochu pozdě na to, aby s tím člověk něco dělal, protože akcie začnou většinou také padat asi šest měsíců před recesí, protože na trhu už je vidět, že recese přichází, a pak přichází ta inverzní úroková křivka, takže když to predikuje recesi, už je na to většinou pozdě, protože už je to zapracováno i v těch akciích.

Aleš Prandstetter: Možná je dobré si říci, že je to jeden z možných indikátorů, ale nemusí být stoprocentní a je potřeba sledovat i ty další věci.

Tomáš Tyl: Ano. Přesně tak.

Německá ekonomika zpomaluje

Aleš Prandstetter: Když se podíváme tady do našich českých krajin, i my tady možná sledujeme určité známky toho, že by mohlo docházet k nějakému zpomalování. My jsme hodně závislí na tom, jak se daří Německu, a tam vidíme, že to není úplně tak růžové, jako to bývávalo.

Tomáš Tyl: Určitě. Určitě vidíme v podstatě stagnaci. Do recese Německo ještě úplně nespadlo, ale je vidět, že ten růst zpomaluje a v podstatě se teď bavíme o zpomalování Německa a čtvrt roku, půl roku zpátky korigovali akcie, takže vidíme, jak tady akcie předbíhají do určité míry ekonomiku. Proč to ale říkáme – protože německá ekonomika je hodně důležitá pro nás. Významně tam exportujeme, další země, do kterých my exportujeme, také exportují do Německa, obchodují s Německem, jsme s nimi hodně provázaní, a když se Německu daří, nám se daří o něco lépe – rosteme rychleji, klesá nám rychleji nezaměstnanost – ale má to i opačný efekt, když se Německu dařit nebude, bude to i u nás slabší. Když se bavíme s některými našimi klienty, kteří jsou podnikatelé, už říkají „vidím, že to nebude dobré“ a někteří mají dojem, že v příštím roce bychom se mohli také potýkat s nějakou recesí u nás, protože už vidí dopředu, jak v tom ta ekonomika je.

Aleš Prandstetter: Tohle možná není důležité jen proto, abychom si říkali, jak se bude vyvíjet například zaměstnanost nebo příjmy českých občanů, ale proto, že Česká národní banka nějakým způsobem taky sleduje ekonomiku – nejen eurozóny, ale celosvětovou – a dá se možná předpokládat, že asi nebude tak razantní třeba ohledně úrokových sazeb nebo tak.

Tomáš Tyl: Určitě. Nebude ty sazby rychle zvedat. Možná bych ještě zdůraznil jednu věc – my, protože v České republice žijeme, máme tady byznysy, máme tady práci, doporučujeme investovat spíše dále od Evropy, proto převažujeme Ameriku. Právě proto, aby na nás tato lokální rizika tolik nedopadala i v našem portfoliu.

Trendový růst

Aleš Prandstetter: Opět jsme o tom mluvili, některé zprávy jsou trošku varovné, některé zase naopak říkají „je to dobré, vidíme silné fundamenty, vidíme tam trendy, které nás vedou k tomu, že ten růst bude možná trvat ještě dlouho“. Jedním z těch, kteří toto říkají, je velká investiční společnost PIMCO.

Tomáš Tyl: Ano, ano. My jsme se něčemu podobnému věnovali i v minulých zprávách, kdy jsme také říkali, že nemusí nutně nastat recese – určitě nemusí nastat krize, ty nenastávají tak často – může nastat nějaké měkké přistání, odražení a zase pokračování v růstu, takže nikdy není úplně jisté, co se přesně stane, a proto také není dobré, když jsou třeba rozumné valuace, což v současné hodnotě jsou, z trhu utíkat, protože by se člověk mohl připravit o případný růst, kdyby pořád čekal na krizi a na pokles, který nepřijde. Proto my stále doporučujeme převažovat akcie, i v tuto chvíli, protože nám vychází, že z dlouhodobého hlediska jsou rozumně oceněné a má smysl je nakupovat.

Aleš Prandstetter: My ta rizika samozřejmě vidíme, ale po zhodnocení zůstáváme převážení.

Tomáš Tyl: Ano, přesně tak.

Jsou nemovistosti drahé?

Aleš Prandstetter: Možná poslední věc, taková zajímavá perlička o tom, že často nám lidé říkají, že vidí, že nemovitosti jsou drahé, že nemají kam investovat, a mnozí si řeknou: „dám to realitnímu fondu a ten bude vědět“. Ale jak je vidět, toho problému se nezbaví.

Tomáš Tyl: Protože i realitní fondy teď říkají: „máme příliš mnoho hotovosti, nemáme co za to nakupovat anebo bychom museli nakupovat nemovitosti předražené“, takže ten manažer si musí vybrat – buď bude méně zainvestovaný, to znamená, že bude mít hodně v cashi a nebude tolik vydělávat na nájmech, anebo koupí něco, co už je možná zase drahé. Třeba v akciových fondech tu analogii také někdy vidíme, proto jsme je opouštěli, protože v roce 2016 z nich hodně odtékali peníze, to byla zase opačná situace, manažeři museli vyprodávat v nevhodnou chvíli, což se nemovitostním fondům může také stát – že když naopak zase lidé odcházejí, musejí rychle nějaké nemovitosti prodávat nebo kvůli tomu držet nějakou rezervu. Předtím, v těch letech, kdy trhy zase rostly, zaznamenávali jsme podobnou věc i v akciových fondech – že do nich přicházelo hodně peněz, manažeři museli kupovat draho. U nemovitostních fondů je to jen ještě výraznější, protože akcie se dají prodat a koupit relativně rychle, zatímco u nemovitostních fondů to může pro manažery být skutečně velký problém.

Aleš Prandstetter: Zkrátka potom prodávají pod cenou.

Tomáš Tyl: Ano.

Aleš Prandstetter: Je to tak. Děkujeme vám za pozornost, mějte se hezky a na shledanou.

Tomáš Tyl: Díky a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz