Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, Řecko chce splatit část dluhu, který má u MMF, Microsoft je třetí firmou, jejíž hodnota překonala hranici 1 bilionu dolarů, býčí trh trvá už 10 let a za růstem nestojí monetární simulace, ale dobrý fundament firem, společnost Social Finance v USA vyměnila svým klientům v portfoliích , Amundi slučuje některé své fondy

Týdenní videokomentář - 26. dubna 2019

Přepis videokomentáře:

Aleš Prandstetter: Dobrý den, vážené dámy, vážení pánové, vítám vás u dalšího dílu „Přečetli jsme za vás“. Moje jméno je Aleš Prandstetter a se mnou je tu analytik Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Aleši. Dobrý den.

Vývoj na trzích

Aleš Prandstetter: Pojďme se hned zkraje vrhnout na to, jak vypadají trhy. Dá se říci, že je na tržní frontě klid, Tomáši?

Tomáš Tyl: Od začátku roku to pořád bylo docela jednoznačné, ničím nepřerušovaný růst, ale když se podíváme na o něco delší horizont, od začátku roku 2018 jsou světové trhy asi +13,5 %, Amerika o něco lépe - +20 %, ostatní zaostávají. Když se podíváme jen od začátku roku 2019, vydělaly světové trhy 18 %, což je hodně dobré číslo, je to hodně dobré čtvrtletí (plus kousek dubna), které následovalo po velmi špatném čtvrtletí na konci minulého roku. Ale není to nic nového oproti tomu, co už jsme říkali.

Aleš Prandstetter: Je to vlastně jedno z nejlepších období na trzích za velice dlouhou dobu.

Tomáš Tyl: Ano. Určitě.

Řecko chce splatit část svých dluhů

Aleš Prandstetter: Pojďme se na ty trhy podívat trošku blíž z hlediska fundamentu, dá se říci. Nejdříve na to, co jsme teď nedávno četli – že Řecko splatí nouzový úvěr mezinárodnímu měnovému fondu, protože je schopno se financovat na trzích normálně. Někdo tedy kupuje řecké dluhopisy…

Tomáš Tyl: Ano, a kupuje je za sazbu 3,3 %, která je nižší, než ty dluhy, které měli, takže pro ně je zajímavější půjčit si na trhu a splatit ty půjčky, které jsou drahé.

Aleš Prandstetter: To je zvláštní, to se nějak změnil fundament Řecka? Řecko je teď dobrým dlužníkem?

Tomáš Tyl: Spíše se ta situace asi celkově posunula, ale třeba z našeho hlediska je 3,3 % určitě více, než co je například na českých dluhopisech, a přitom to nevnímáme tak, že by to riziko Řecka nějakým významným způsobem zmizelo, takže z našeho pohledu 3,3 % pořád není sazba, která by byla adekvátní, abychom chtěli Řecku půjčovat, i když může být vyšší než to, za kolik si půjčujeme tady. To je u dluhopisů důležité vnímat, protože často se setkáváme – třeba teď, když jsme hovořili hodně o protiinflačních dluhopisech – s tím, že někdo přijde a řekne: „no jo, ale tady jsou korporátní dluhopisy, které vydělávají 5 %, 6 %, 7 %“, ale je důležité si vždycky uvědomit porovnání rizika a bezpečí. U českých protiinflačních dluhopisů je kreditní riziko velmi malé, Česká republika je málo zadlužená, muselo by dojít k nějaké úplně extrémní situaci, abychom ty dluhy nezvládli splatit, kdežto nějaká menší firma, která si půjčuje za 5 %, tam může dojít, jako třeba u Zootu, ke krachu nebo k nějakým problémům relativně snadno, takže ta sazba, i když je vyšší, nemusí být vůbec atraktivní, když bereme do úvahy riziko.

Aleš Prandstetter: Takže zjednodušeně – pozor na to, úroková sazba není jediný parametr, na který se máme dívat.

Tomáš Tyl: Určitě.

Microsoft překonal hranici 1 bilionu dolarů

Aleš Prandstetter: Když už bereme ten fundament, teď je zajímavou informací, že Microsoft jako další firma překročil poprvé ve své historii tržní hodnotu bilionu dolarů a je to třetí firma v Americe, která po Apple a Amazonu tuhle hodnotu překonala. Někdo má možná pocit, že když to je drahé, měli bychom to prodat.

Tomáš Tyl: Microsoft je nyní třetí z těch firem, které překonaly hranici bilion dolarů – v americké angličtině se tomu říká trilion, u nás je to bilion. Naposledy, když se objevovaly podobné zprávy, byly právě o Amazonu a Apple, a to zhruba před tři čtvrtě rokem, v polovině minulého roku. Co je důležité – tyto zprávy budou přicházet s tím, jak celý akciový trh roste, některé firmy se budou dostávat na nové milníky. Nenechme se takovými zprávami úplně ovlivnit, protože média mají ráda informace, že nějaká firma dosáhla nějaké hodnoty, ale vždycky je důležitější, jak je na tom ta firma fundamentálně, jestli to ospravedlňuje růst tržeb, a protože jsme na amerických akciích v minulém roce viděli velmi zajímavý růst tržeb, řadu růstů cen to ospravedlňuje.

Aleš Prandstetter: Další a další firmy budou velké, je to zkrátka přirozený vývoj.

Tomáš Tyl: Ano, přesně tak.

Deset let býčího trhu

Aleš Prandstetter: Když se podíváme na to, že trhy rostou – to je také přirozený vývoj. Dá se říci, že teď máme býčí trh… kolik, asi deset let?

Tomáš Tyl: V podstatě deset let anebo jedno čtvrtletí, pakliže býčí trh skončil na konci minulého roku, ale řekněme, že takový velký býčí trh pokračuje od roku 2009, což je teď deset let. Ale důležité je, že se říká, že býčí trh neumírá na stáří – není důležité, jak je ten býčí trh dlouhý, ale co se v jeho průběhu dělo, a on ze začátku hodně vyrovnával pokles, který tam předtím byl, a velká část toho růstu – o tom je další zpráva, která nás zaujala – není dána třeba nafukováním monetární báze, což se často říká – že centrální banky využívaly kvantitativní uvolňování, že to vede ke spekulativnímu růstu cen akcií – výpočty ukazují, že to spíše bylo růstem dividend, růstem zisků, že ten růst trhu má zdravý základ. Když se podíváme na nějaký dlouhodobý horizont, akcie zkrátka na rozumném trhu porostou, pokud nepřijdou nějaké geopolitické problémy, protože firmy jsou ziskové a jejich zisky rostou – to je základ té filosofie, proč investujeme do akcií. To fungovalo na tom býčím trhu, a proto není důvod, aby najednou přicházel nějaký krach a propad, dokud to bude fungovat a zisky společností porostou.

Aleš Prandstetter: Zkrátka fundament zase dává smysl. Nám to dává smysl.

Tomáš Tyl: Určitě.

Social Finance vyměnila svým klientům v portfoliích ETF

Aleš Prandstetter: Možná takovým okrajovým tématem – už jsme o něm tady v „Přečetli jsme za vás“ párkrát hovořili – jsou daně, které zase mohou způsobit určité zbytečné ztráty nebo zbytečné úsilí. My jsme narazili na zprávu, kde jeden správce vyměnil ETF a způsobil tím mnoho starostí a mnoho vrásek svým investorům.

Tomáš Tyl: Ano. Bez nějaké konzultace jim vyměnil ETF bez toho, aby řešil daně. Proč jsme to zařadili do zpráv? Je to proto, že my si všímáme, že to je i v Čechách docela běžné, že někteří poradci nebo bankovní privátní bankéři neřeší daňové dopady svých kroků a ani klientům neříkají, že by měli ty daňové dopady řešit. Samozřejmě, nejsou to „daňaři“, takže je třeba neumí úplně přesně vyčíslit, ale některé věci jsou známé – když prodáváte něco do tří let od nabytí, může tam být daň ze zisku. My se například snažíme naše klienty upozorňovat a doporučovat jim transakce tak, aby se daně buď neplatily, nebo jim k tomu dáváme nějaký komentář, že se tam ta daň zaplatí. Snažíme se dávat nějaké podklady, které potom mohou pomoci daňovému poradci zpracovat daňová přiznání, a považujeme to za velmi důležitou službu, protože když se na daně zapomíná, může vás to překvapit, a pokud vám to bankéř neřekne a vy ani nevíte, že ty daně máte zaplatit, nejhorší je, když vám zaťuká na dveře „finančák“ a ten vás upozorní, že jste něco neplatili. To už je potom samozřejmě velký problém. Takže daně jsou věc, na kterou je potřeba dávat si hodně pozor, a proto to s klienty řešíme.

Amundi slučuje fondy

Aleš Prandstetter: Přesně. A jak to zkoumáme, zkoumáme vlastně i další věci, teď třeba Amundi slučuje fondy, takže i zde jsme se dívali, jestli to nebude mít nějaké dopady na klienty.

Tomáš Tyl: Ano, určitě. Někteří naši klienti mají některé fondy od společnosti Amundi. My jsme se na to dívali a neměl by tam být vliv na ten daňový test, protože když dochází k té výměně, není to, jako když se prodává a nakupuje. Pro naše klienty k tomu budeme připravovat ještě bližší analýzu, která jim řekne, jestli mají třeba některou pozici využít a vyprodat anebo ponechat, takže jenom chceme upozornit, že jste možná dostali od společnosti Amundi nějaké dopisy, že dochází ke slučování fondů, my to monitorujeme a budeme k tomu potom dávat konkrétnější detailní doporučení.

Aleš Prandstetter: Dobře, děkuju, Tomáši, mějte se hezky. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz