Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, ČNB zvýšila úrokové sazby na 2 %, majitelé dluhopisů společnosti Zoot mají šanci, že dostanou zpět 10 % své investované částky, mnoho lidí v Číně směřuje do dluhové pasti, investoři stále častěji požadují, aby jejich peníze byly investovány pouze do firem, které jsou společensky zodpovědné, seriózní novinařina je důležitá

Týdenní videokomentář - 7. května 2019

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u našeho dalšího „Přečetli jsme za vás“. Dnes je mým hostem Tomáš Tyl. Dobrý den, Tomáši.

Tomáš Tyl:Dobrý den, Vladimíre. Dobrý den.

Vladimír Fichtner: Budeme si tak jako každý týden povídat o tom, co se dělo a co jsme viděli v mediálním prostoru.

Dění na trzích

Vladimír Fichtner: Než začneme, je samozřejmě dobré si zopakovat, že americké a světové akcie pořád velmi intenzivně rostou, ty americké, ty růstového charakteru, od začátku roku 2019 vyrostly už skoro o 20 %, ty dividendové zhruba o 13 %, ale nezapomeňme, že to bylo poté, co ve čtvrtém kvartále prudce klesaly, a proto je možná dobré se podívat taky na to, že rostly od roku 2018, a když vezmeme ten růst od začátku roku 2018, dividendové americké akcie vyrostly třeba o 16 %, růstové o 20 % a světové akcie o 12 %, takže to už je obrázek, který je mnohem relevantnější. Všechna ta čísla, která říkám, jsou v české koruně.

ČNB zvyšuje sazby

Vladimír Fichtner: Pojďme už na ty první zprávy, které se objevily. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby. V každé větší nebo významnější ekonomice, která je významná z mezinárodního pohledu, by to zároveň většinou znamenalo pro měnu té ekonomiky její zatraktivnění. V Čechách to tak úplně nebylo, když se zvýšily sazby, najednou koruna dokonce lehce poklesla.

Tomáš Tyl: Ano, došlo k oslabení a je to tím že my nejsme úplně klasická velká měna, není to jako dolar, kam se peníze stahují, a když dolar přináší zajímavé sazby, stahují se tam peníze jako do bezpečného přístavu ještě více. My jsme pořád ve světě vnímáni jako emerging markets – rozvíjející se trhy. V dnešní situaci, kdy Evropa zpomaluje, hlavně v Německu je to zpomalování vidět, situace v Čechách vůbec nemusí být z ekonomického hlediska úplně dobrá, protože my jsme taková páka na Německo – když se Německu hodně daří, nám se daří ještě více, a když se Německu moc nedaří, dopadá to na nás, protože tam hodně exportujeme, jsme hodně závislí na obchodu s nimi. A to se právě teď děje, takže tyto události jsou důležitější než to, co se děje přímo s těmi sazbami – že by to přitahovalo peníze.

Vladimír Fichtner: Dokonce se na iHned objevil zajímavý článek: „Česká měna má nejlepší dny za sebou. Může ji zasáhnout neřízený výprodej, který ji oslabí až na 28 korun za euro, říká stratég londýnské ING“. To je možná z pohledu mnoha lidí velmi dramatický komentář, z našeho úhlu pohledu ale měny a to, jak o nich přemýšlet, vnímáme trošku jinak.

Tomáš Tyl: Určitě. Na druhou stranu je pravda, že mnoho lidí české dluhopisy pořád má, takže ve chvíli, kdy by začal výprodej a začaly se vyprodávat tyto dluhopisy, může dojít k významnějším pohybům, ale my se na měny díváme více strategicky, podle toho, jaké měny potřebujeme, abychom také diverzifikovali, nechceme sázet jen na jednu měnu, takže je to více o strategickém pohledu než krátkodobých spekulacích. Názory jsou různé, někdo si myslí, že koruna bude posilovat, někdo, že oslabovat, ale pojďme to portfolio řídit strategicky.

Vladimír Fichtner: Zajímavé na tom je, že kdyby došlo k nějakým problémům, protiinflační dluhopisy mohou ty problémy docela zajímavě zadržet, mohou malinko pomoci. V Turecku třeba došlo k prudkému oslabení měny, zvýšení inflace, a kdybychom měli protiinflační turecké dluhopisy, mohlo by to být zajímavé. Takže z tohoto úhlu pohledu mohou být protiinflační dluhopisy také zajímavé.

Tomáš Tyl: Určitě.

Zoot je blíž reorganizaci

Vladimír Fichtner: Méně zajímavé mohou být některé korporátní dluhopisy. Tento týden se objevily informace o tom, že majitelé podřízených dluhopisů Zootu pravděpodobně přijdou o 90 % hodnoty, kterou do toho vložili.

Tomáš Tyl: To je docela velká částka, chvílemi se hovořilo o tom, že možná přijdou o všechno, pak přicházely nějaké pozitivnější zprávy, že by to možná nemuselo být tak špatné, ale je tady vidět, jaké riziko v tom segmentu korporátních dluhopisů může být, protože když máte podřízené dluhopisy, přijdete na řadu až po dalších věřitelích, to znamená, že nejdřív se uspokojí nějaké banky a seniornější dluhopisy, ty podřízené teprve potom. Další problém je, že když je to e shop, nemá, co by rozprodával, z čeho by generoval nějakou hodnotu pro věřitele – stroje, majetek, budovy – to tam není. Takže tady je vidět, že je potřeba se dívat na korporátní dluhopisy z hlediska toho nebezpečí – co se stane, když firma zkrachuje. A pak se ukazuje, že výnosy, které ty dluhopisy nabízejí, často neospravedlňují riziko, které je s tím spojeno.

Kreditka místo půjčky

Vladimír Fichtner: Jasně. Další zajímavý článek byl o kreditních kartách v Číně, kdy kreditka začíná fungovat místo půjček, na které už Číňané nemohou tolik dosáhnout.

Tomáš Tyl: To určitě ukazuje na nezdravý trend v Číně, kde dochází k velkému zadlužování, zadlužují se tam firmy, ale nezdravě se zdlužují i jednotlivci, protože když si vezmete kreditku na splácení půjčky – co si vezmete dál? Půjdete za nějakým blízkým lichvářem, který vám nabídne vysoký úrok a velké nebezpečí? Určitě je to nějaká fáze nafukování úvěrové bubliny, která je velmi nebezpečná, a je to jeden z důvodů, proč my do čínských akcií, nebo obecně akcií emerging markets nechceme příliš vstupovat – protože vnímáme taková rizika.

Etické investování

Vladimír Fichtner: Jeden klient se na nás obrátil v průběhu týdne s tím, jestli vyznáváme etické investování. Zdravím, Václave. Díky za tu otázku, byla velmi zajímavá. My jsme se o tom také bavili, bavíme se o tom – ale jaký je na to náš názor, Tomáši, jestli to můžete shrnout?

Tomáš Tyl: Určitě můžeme říci, že vnímáme, že etické investování se dostává čím dál tím více do popředí, diskutuje se o tom, ale není to jen o tom, že by byly firmy, které jsou etické, versus firmy, které jsou neetické. Určitě můžeme vidět, že všechny firmy na vyspělých trzích se snaží zlepšovat v tomto směru svoji image – někdy je samozřejmě otázka, nakolik je to jen image a nakolik jsou ty změny skutečně reálné – ale je vidět, že ten posun nastává napříč celým trhem. Další věc je, že jsou například indexy, které sledují vyloženě jen firmy, které jsou v tomto směru více sociálně nebo environmentálně udržitelné nebo zodpovědné. Náš problém je, že zatím jsou ty indexy hodně malé a takové neozkoušené, a proto do toho zatím úplně nechceme jít, spíše to sledujeme a hledáme cesty, jak se dá investovat zároveň bezpečně, aby to splňovalo wealth protection kritéria.

Vladimír Fichtner: Takže je potřeba přiznat, že mezi ETF, která máme v portfoliích, se objeví také některé firmy, které by se daly nazvat neetickými, ale není to tak, že by nás to úplně bavilo, ale nemáme zatím zkrátka lepší příležitost, jak se tomu vyhnout.

Novinové titulky

Vladimír Fichtner: Poslední věc, která se taky trošku týká etiky a etického investování, je to, co se objevuje v novinách za titulky. Wall Street Journal píše o tom, že Alphabet, mateřská společnost Google, měla „nejhorší den od roku 2012“ z hlediska poklesu ceny akcií. Cena akcie poklesla o 7,5 % za den, přestože tržby vzrostly o 15 %, což je na takový gigant fantastické, náklady vzrostly asi o 9 %, takže se tam zvýšila marže, za dva roky ta akcie vyrostla o 23 %, i když počítáme ten aktuální pokles, za pět let o 118 %, zkrátka nic dramatického, ale ten titulek to začíná prodávat. Já musím říct, že ty titulky a to, co se děje v mediálním prostoru, je samozřejmě velmi podstatné – to, co si z toho člověk bere – nejen pro investování, ale i pro život. Tento týden jsem viděl v Deníku N, v mém oblíbeném deníku, dvě věci – jedna mě velmi potěšila, druhá nepotěšila. Článek: „Je suis Rus!“ byl velmi zajímavý, mluví o nálezu Ústavního soudu a doporučuju každému si ho přečíst a přemýšlet o tom, co tam je napsáno, protože je hrozně dobře napsaný. Na druhou stranu tam byl článek o Jaromíru Jágrovi, respektive rozhovor s ním: „Kdybych do Číny přijel bez prezidenta, nikdo by si mě nevšiml“, a ten jsem já osobně považoval za velmi neprofesionálně napsaný, za velmi útočný, jednostranný a myslím, že to je zbytečné, že to je právě to, co dává zbytečně náboje někomu, kdo říká: „novináři nejsou kvalitní“. Takže tohle je něco, co bychom si měli všichni ohlídat, i tím, že se k tomu budeme vyjadřovat, a pomoci těm lidem, kterým se třeba některé věci nepovedly, se malinko zlepšit, protože pak to bude všechno lepší.

Vladimír Fichtner: To je dnes asi všechno, nebudu dále zdržovat, Tomáši, díky za dnešní účast.

Tomáš Tyl: Také díky, děkuji za pozornost.

Vladimír Fichtner: Hezký den vám všem a příští týden na viděnou.

Tomáš Tyl: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz