Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, USA zavádí cla na čínské zboží a trhy na tuto zprávu reagovaly poklesem, nezaměstnanost v USA je nejnižší za 50 let, municipální dluhopisy v USA se ještě nedávno obchodovaly přes telefon, v USA se vede debata, jestli využívat aktivní nebo pasivní investice

Týdenní videokomentář - 13. května 2019

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u našich zpráv, moje jméno je Tomáš Tyl a dneska mi bude odpovídat kolega Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši. Dobrý den.

Dění na trzích

Tomáš Tyl: Pojďme na to. Když se podíváme, co se dělo na trzích od začátku roku 2018, to znamená toho minulého roku, vidíme, že akciové trhy překonaly ztráty, které v minulém roce byly, a nyní jsou světové akcie asi 10 % v plusu, americké akcie jsou zhruba 18 % v plusu, když se podíváme na dividendové americké akcie, ty jsou o něco slabší, kolem 14 %. Pokud bychom se podívali na bližší detail – co dělaly akcie od začátku roku – v minulém týdnu došlo trochu k poklesu, takže nyní jsou světové akcie zhruba +14 %, americké akcie jsou zhruba 18 % nahoru, ale od začátku minulého týdne nějaká 2,6 % ztratily. Čím to bylo, Petře?

Trump srazil světové burzy

Petr Syrový: Bylo to tím, že se nám zase vrátilo do hry téma obchodních válek a celních tarifů. Trump zvedl cla pro dovoz čínského zboží. Viděli jsme to i na konci minulého roku – kdykoliv se mluvilo o obchodních válkách, trhy na to reagovaly velmi nervózně a většinou padaly. Tohle téma přináší krátkodobou volatilitu na trzích, ale my si myslíme, že se trhy s těmi cly nějak popasují, že se jim přizpůsobí a také že na trzích vždycky vyhrává ten dlouhodobý pohled, dlouhodobý fundament. Důležité jsou tržby firem a zisky firem a obojí, jak tržby, tak zisky vypadají poměrně dobře. Ještě nás k tomu napadá jedna zajímavá myšlenka, a to je, že i kdyby se ty obchodní války ještě přiostřily, i kdyby se ještě více rozhořely, Amerika ze všech zemí, které v těch válkách budou zapojené, dopadne nejlépe, protože její ekonomika je z velké části tažena domácím spotřebitelem a ty obchodní války ji nejméně poškodí. Právě v Americe máme největší část našich investic, největší část našich akciových portfolií.

Tomáš Tyl: Dobře. K tématu obchodních válek se vyjadřoval i kolega Aleš Prandstetter v článku, který můžete vidět. Říkal v něm svůj názor – a my na to máme stejný pohled – „Zatím nemám potřebu prodávat akcie“. Líbí se nám, že podobného názoru je i Warren Buffett, jeden z největších světových investorů, jak se ostatně píše v tom článku.

Nezaměstnanost v USA klesla na 3,6 %

Tomáš Tyl: Jaké jsou ty důvody, proč neprodávat akcie? Proč my i Warren Buffett si myslíme, že zajímavé je pořád zůstat zainvestovaný.

Petr Syrový: Americká ekonomika je pořád v dobré kondici. Ukazuje na to třeba i minimální nezaměstnanost za posledních 50 let. Americká ekonomika pořád dokáže tvořit nová pracovní místa a těch pracovních míst je dokonce více, než se očekávalo. Je s tím spojená ještě druhá dobrá zpráva pro akciové investory – růst mezd není nijak vysoký. Mzdy rostou, ale rostou meziročně jenom o 3,2 % a tento růst je poměrně nízký, to znamená, že to netlačí na růst inflace, a neznamená to žádné varovné signály pro centrální banku, že by musela zvyšovat úrokové sazby.

Roboti a automatizované systémy

Tomáš Tyl: Dobře. To je nezaměstnanost, která je na tom dobře, i když se někdy říká, že zaměstnanost mohou ohrožovat roboti a automatizované systémy, které mohou brát lidem práci. My tady máme další článek, který se týká robotizace a toho, že to spíše bude o nějaké symbióze robotů a lidí a automatizace než o tom vytlačování. O čem je ten článek?

Petr Syrový: I my si to myslíme. Ten článek je o tom, že v Americe se dluhopisy obchodovaly postaru, po telefonu, obchodník s obchodníkem si zavolali a domluvili si obchod a dnes se to přesouvá na automatizované obchodní platformy. Vidíme v tom podobný trend jako u našeho poradenství, kdy u poradenství, které bylo v minulosti vždycky děláno na základě lidské práce a vztahu klient poradce, vidíme možnost automatizace, vidíme tam možnost kooperace lidského faktoru a automatizace, a proto také vyvíjíme naši obchodní platformu Frank.

Aktivní a pasivní investování

Tomáš Tyl: Dobře. Poslední zpráva, kterou tady máme, se týká takové věčné debaty o aktivním a pasivním investování. Co ta zpráva říká?

Petr Syrový: Ta nás zaujala z toho úhlu pohledu, že u nás je velmi častá debata, jestli aktivní nebo pasivní investice. V Americe je také, ale mají ji tam úplně jinam posunutou, protože v Americe ta debata zní, jestli má smysl mít pasivní investice, když ty aktivní investice jsou s nákladem 0,7 % ročně a rozdíl v nákladech mezi aktivní a pasivní je velmi nízký. V Evropě anebo v České republice je úplně jiná situace. Tam porovnáváme velmi nízkonákladová ETF s náklady typicky 0,2 % s aktivně spravovanými fondy, a ty akciové fondy mají typické náklady kolem 2 %, často ještě výše. Takže v Evropě je ta situace pro nás z hlediska nákladů jednoznačná, tam jsou ETF výrazně levnější než v Americe. Ale tak to nemusí být pořád, třeba za pět deset let Ameriku zkopírujeme a ETF mohou i u nás stlačit ceny aktivně spravovaných fondů daleko níže, ale zatím to tak nevypadá.

Tomáš Tyl: Zatím ten cenový sešup, který zaznamenala Amerika, tady u nás tolik nebyl. Možná trochu v Británii, kde zakázali provizní poradenství, je tam pouze přímo placené poradenství, takže tam se trochu mění struktura těch poplatků, ale kontinentální Evropa zůstává pořád podobná. Ale poslední důležitá věc k tomu je, že debata aktivní pasivní někdy pro běžného investora není úplně ta nejdůležitější. Je to o tom, jestli je správná alokace, jak správně strategicky alokovat, jestli mít více akcií, dluhopisů – to jsou ty důležité věci, které se mají řešit. To, jestli pasivní nebo aktivní, to je až druhořadé a každé má své výhody a nevýhody v nákladech.

Petr Syrový: Setkáváme se s tím pořád, každý začíná řešit produkty. My ty produkty s klienty také řešíme, ale až na konci. Nejdříve musím vyřešit to důležité – alokaci, diverzifikaci, emoce – a na konci končíme produktem.

Tomáš Tyl: Petře, já ti děkuji za odpovědi a vám děkuji za pozornost. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju, Tomáši. Děkuju. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz