Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, výroba osobních aut v Británii se propadla o 44,5 , na aktivech, která jsou v bublině, se možná dá krátkodobě vydělat, průměrný investor kvůli špatnému časování trhu v roce 2018 prodělal 9,42 , článek na Patria.cz píše: „Nemovitosti, nebo akcie? To je, oč tu běží.“ Podle nás do portfolia pro rentu patří oba typy aktiv, jak nemovitosti, tak finanční aktiva (včetně akcií)

Týdenní videokomentář - 4. června 2019

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalších zpráv, moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou kolega Aleš Prandstetter. Ahoj, Aleši.

Aleš Prandstetter: Ahoj. Dobrý den.

Dění na trzích

Tomáš Tyl: Tradičně začínáme tím, co se dělo na trzích. Když se podíváme na delší horizont od začátku roku 2018, to znamená včetně toho minulého roku, světové akcie jsou v koruně nyní asi 8,5 % nad začátkem roku 2018 – to je nižší hodnota než minulý týden, protože akcie o něco poklesly. Když se pak podíváme na obrázek od začátku roku, vidíme, že jsme asi +13,15 % za celý svět, což znamená, že jsme asi 4 % od vrcholu, který jsme zaznamenali v průběhu dubna.

Aleš Prandstetter: Čili nám skončila taková ta, dá se říci, rostoucí přímka a trh začal znova kolísat. Možná někdo z posluchačů četl v Hospodářských novinách takovou stať, kterou jsem na to téma napsal – že kolísání je cena za vyšší výnos, který obvykle akcie dávají.

Tomáš Tyl: Určitě. Je to součást investování a nemělo by to být pro nikoho překvapivé, ten propad zatím není nijak dramatický – i když už jsem také viděl titulky „Čína strhla akcie do propasti“ a podobně – o žádnou propast se v tuto chvíli nejedná.

Británie: Výroba aut se propadla o 44,5 %

Tomáš Tyl: Ale pojďme se podívat na jinou propast – v Británii se výroba aut propadla o 44,5 %. To je docela velké číslo.

Aleš Prandstetter: To je hodně značné číslo, protože to je vlastně výroba na polovině, dá se říci, což s sebou samozřejmě nese mnohé negativní vlivy, třeba i u subdodavatelů a obecně do ekonomiky. Je možná potřeba si říci, že takovéto čekání na něco, ta nejistota, občas tu ekonomiku zraňuje víc než potom ten samotný jev, takže je možné, že i tahle nervozita, která nyní přichází, je na trhu běžná, ale samozřejmě může mít takovéto dopady, na druhou stranu z této nervozity mohou zase vznikat určité příležitosti, které mohou vést k zajímavým nákupům, například zdravých firem, které mají jenom dočasné problémy.

Portfolio manažer společnosti GAM zkusil sestavit „Bubble index“

Tomáš Tyl: Dobře. Další téma, které tady máme a kterému jsme se nějakým způsobem věnovali i minulý týden, jsou bubliny na trzích. Je tu článek z Morningstar, který komentuje aktivitu jednoho portfolio managera, který se snažil najít na trhu akcie, o kterých novináři, poté, co si to přečetli od nějakých analytiků, říkali, že jsou v bublině. Udělal portfolio. Jaké to portfolio mělo výsledky?

Aleš Prandstetter: Bylo to zajímavé, protože dospěl k názoru, že na té bublině se dá ještě nějakou dobu svézt, že většinou tam je nějaké momentum, které vede k tomu, že se dá ještě vydělat, i když je něco v bublině a začíná se o tom psát, na druhou stranu to ale dlouhodobě dobré výsledky nedává. Většina investorů pak končí ve ztrátách, takže platí to, co my říkáme – pozor na ty bubliny, nechoďte do věcí, které jsou zrovna módní a které teď zrovna letí v novinových titulcích, investor by měl diverzifikovat a být jak říkáme bez těch emocí.

Průměrný investor kvůli špatnému časování trhu prodělal

Tomáš Tyl: Dobře. Co se týče emocí, těch se týká vlastně i další zpráva od společnosti Dalbar, protože hodnotí chování investorů a to, jak podléhají nebo nepodléhají emocím. Co ta zpráva říká?

Aleš Prandstetter: To už jsme tady párkrát měli. To, že průměrný investor, se kterým cloumají emoce a který často nakupuje pozdě, třeba nastupuje až do té bubliny a naopak při nějakém i menším otřesu prodává, a pak není na trhu v době, kdy už se zase uklidňuje. Tohle ho poškozuje vůči tomu indexu jako celku, čili i on zjistil, že průměrný investor ztrácí, a i to mohlo ukazovat na to, co se dělo v říjnu, kdy trh prodělal asi necelých 7 %, kdežto ten investor skoro 8 %. Zase naopak když v srpnu trh rostl, investor zase byl o 1,5 % horší. Takže pozor na to, pozor – pořád to opakujeme – na emoce, které vám mohou hodně zkrouhnout výnos.

Tomáš Tyl: Určitě. Pro nás je to velmi důležité, my ostatně, když je trh dole, naopak s klienty komunikujeme, aby nakupovali, pokud nám připadá, že trh je dobře oceněný, což nám třeba v prosinci připadalo, takže jsme doporučovali nákupy. Snažíme se dělat opačnou věc, než dělá průměrný investor, kterého ta studie třeba sleduje.

Nemovitosti, nebo akcie?

Tomáš Tyl: Tím se dostáváme k další zprávě a ta se týká nemovitostí. U nemovitostí také u klientů zažíváme určité emoce, protože tím, jak nemovitosti rostly a vyrojily se různé nemovitostní fondy, další a další klienti se nás ptají: „máme do nemovitostí investovat, nemáme“. Co ten článek nemovitostem říká?

Aleš Prandstetter: Říká ve zkratce to, ať si dáme pozor, protože samozřejmě s nemovitostmi jsou spojená určitá rizika, která si lidé nebo obecně investoři mnohdy neuvědomí, to, že na jedné straně je výnos z nemovitosti, na druhé straně nějaké náklady, nějaké starosti, ať už to je věc údržby, která je o nákladech i starostech, nebo daně nebo pak pojištění a další věci, ale nemovitosti, pozor na to, jsou i o takových rizicích, která nejsou na první pohled úplně zřetelná. Kdo má hypotéku, ví, že jede na finanční páku a jakýkoliv pokles ceny nemovitosti se jakoby násobí v tom jeho jmění, stejně tak často mají lidé jednu nemovitost, a tudíž tam chybí ta diverzifikace, kterou my upřednostňujeme. Takže pozor na to, my říkáme ano, nemovitosti jsou součástí každého dobrého portfolia na rentu, dá se říci, nicméně pozor na to, abychom si uvědomovali všechna ta rizika a s rozmyslem do nemovitostí šli.

Tomáš Tyl: Dobře. Já ti děkuji za odpovědi a vám děkuji za pozornost. Na shledanou.

Aleš Prandstetter: Taky díky. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz