Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, budoucí růst ekonomiky vidí poradce amerického prezidenta Kudlow optimisticky a předpovídá růst přes 3 %. Evropské akcie jsou dlouhodobě levnější než americké akcie. Pro rentiéry, kteří chtějí pobírat ze svého portfolia rentu i za 30 let, je nebezpečná i nízká inflace. ČNB vydala „Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů".

Týdenní videokomentář - 17. června 2019

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, moje jméno je Tomáš Tyl a vítám vás u dalšího Přečetli jsme za vás, u našich komentářů ke zprávám a je tady se mnou kolega Petr Syrový, ahoj Petře.

Petr Syrový: Ahoj Tomáši, dobrý den.

Vývoj na trzích

Tomáš Tyl: Na začátku se jako vždy podíváme na to, co dělaly trhy. Od roku 2018 jsme nějakých 10 % v plusu na světových akciích, u amerických akcií + 18 % v koruně. Ten poslední týden ty trhy šly zase mírně nahoru, takže ten lehký pokles, který jsme zaznamenali v průběhu května, se trochu vrací zpátky. Když bychom se podívali na ten vývoj od začátku roku v korunách, od začátku roku 2019 tak jsme nějakých + 14,5 % a na amerických akciích nějakých + 17 %.

Někdo vidí budoucnost ekonomiky optimisticky

Tomáš Tyl: Petře, první zprávy, které tady máme, jsou trochu protichůdné. „USA porostou tříprocentním tempem i bez dohody“ a na druhé straně „americká ekonomika je na tom znatelně hůř“. Co si máme odnést z takovýchto zpráv?

Petr Syrový: Já to vidím jako takový investorský evergreen když se mluví o budoucnosti. Vždycky jsou názory, které říkají „ta budoucnost bude lepší, než tak jak to vypadá a vidíme jí optimisticky a růst bude zajímavý“, na druhou stranu se vždy objevují názory, které říkají „jsou tady ale nějaká rizika a pokud se ta rizika naplní, tak ta budoucnost tak růžová nebude“. A ty trhy si vždycky hledají nějakou rovnováhu mezi těmi optimistickými a negativními názory. A my samozřejmě nevíme, jak to na tom trhu dopadne, jestli Amerika poroste rychleji, nebo pomaleji než se předpokládá. Nevíme co na to řekne akciový trh. Ale víme, co budeme dělat s našimi penězi v každém z těchto scénářů. Teď se nacházíme v té pozdní fázi rostoucího cyklu a nevíme, jak dlouho ten cyklus ještě poroste, proto ještě pořád zůstáváme převáženi v akciových pozicích a jsme připraveni na poklesy, kdyby akcie klesaly, tak je budeme dokupovat.

Dotáhnou se už evropské akcie konečně na americké trhy

Tomáš Tyl: Dobře. Další věc, o které se často bavíme je Evropa versus Amerika – evropské akcie, nebo americké akcie. Evropské akcie jsou levnější z hlediska P/E, někdo říká, že je lepší je kupovat. Protože ty americké akcie už jsou moc drahé a ty evropské jsou v tomto směru lepší, ale dlouhodobě jsou výnosy na těch amerických akciích vyšší, nežli v Evropě. Čím to může být?

Petr Syrový: Je to vždy dáno tím, jak se investoři staví k riziku. To znamená, že je-li něco rizikovějšího tak ti investoři požadují vyšší výnosy a existují trhy, které mají nízké P/E, nízké ceny, například Rusko nebo emerging markets. Rozdíl mezi Evropou a Amerikou je v tom, že ta Amerika je pro investory stabilnější a méně náchylná na nějaké výkyvy. Ta Amerika je závislá na americkém spotřebiteli, kdežto Evropa je hodně závislá na celosvětovém obchodu, jak na obchodu s Amerikou, tak na obchodu s emerging markets, tak na obchodu s Čínou a pokud by se ten obchod zadrhnul - což teď právě naznačují celní bariéry, cla a zpomalující Čína – bude to pro Evropu znamenat ochlazení a zpomalení a to se v Evropě promítá daleko rychleji než v Americe. Takže ta levnější Evropa je daná tím, že je pro investory rizikovější než Amerika.

Tomáš Tyl: Bavili jsme se o obchodních válkách, je tady článek, který říká, že se dotknou i ČR, i když vlastně se nás ty dohody nijak netýkají. Čím to je?

Petr Syrový: Je to tím, že naše ekonomika je velmi silně navázaná na ekonomiku evropskou. Pokud by přišla nějaká cla zejména na automobilový průmysl - naše firmy dodávají mnoho komponent do automobilů – tak by se ochladil automobilový průmysl v Evropě a to by se samozřejmě přelilo i k nám a byl by to problém pro země střední a východní Evropy – my, Slovensko a podobné.

I malá inflace je pro investice nebezpečná

Tomáš Tyl: Další článek, který tady máme, se týká inflace. My občas o inflaci hovoříme a hovoříme o ní, i když není zatím nějak vysoká. I když ta čísla, která jsme zaznamenali, jsou zvýšená, pořád nejde o nějakou vysokou inflaci, pořád je relativně pod kontrolou. Proč je inflace takový problém, i když je nízko?

Petr Syrový: Inflace je problém hlavně pro dlouhodobého investora. Jestli nám inflace „sežere“ 2 nebo 3 % za rok není až takový rozdíl. Ale rozdíl je v tom, jestli nám inflace při 20 – 30 letých investicích „sežere“ polovinu našich úspor, což je zejména problém rentiérů. Rentiér chce čerpat svoje peníze i po 30 letech, a když inflace „sežere“ polovičku tak je to určitě znát. Ten článek mimo jiné mluví o tom, že dluhopisy nejsou nějaká rozumná ochrana proti inflaci, někdy pomůžou, někdy ne. Jeden takový zajímavý dluhopis je „proti - inflační dluhopis“, který je v Americe běžný, a my jsme se s nimi v posledních měsících setkali i u nás.

Desatero pro drobné investory

Tomáš Tyl: My jsme ty proti – inflační dluhopisy doporučovali, teď už ta emise končí. Když jsme o nich hovořili, tak se nám občas ozývaly takové hlasy, které říkaly „no ten proti – inflační dluhopis vydělá 0,5 % nad inflaci, vždyť to je málo, já můžu v nějakém korporátním dluhopisu vydělat 4 až 7 %, tak proč bych měl chtít tak málo“. Ale na druhou stranu o těch korporátních dluhopisech mluví už i ČNB. Co říká?

Petr Syrový: ČNB varuje investory před rizikem při nákupu podnikových dluhopisů. ČNB vydala desatero pro drobné investory, kteří chtějí korporátní dluhopisy kupovat, a upozorňuje tam na rizika, protože mnoho investorů ta rizika nevidí nebo nevnímá a neuvědomuje si, že by mohli přijít o peníze. A ČNB říká „je s tím spojeno kreditní riziko, můžete přijít o peníze, ty peníze nejsou nijak pojištěné, dívejte se, komu půjčujete peníze, sledujte, jak na tom je“, mimo jiné také říkají „zjistěte si, jaký mají rating“ a ta pravidla, která ČNB vydala, jsou vlastně pravidla, která používáme při vyhodnocování našich dluhopisů, když se naši klienti ptají na dluhopisové příležitosti tak při vyhodnocování používáme velmi podobné myšlenky.

Tomáš Tyl: Třeba typicky ten rating, to je velký rozdíl mezi tím co má proti – inflační dluhopis, ten má rating České republiky versus nějaký korporátní dluhopis, kde je vlastně rating neznámý nebo nejasný.

Petr Syrový: Všechno to stojí na tom, jestli ten emitent bude schopný třeba po pěti letech vrátit peníze zpátky.

Tomáš Tyl: Petře já ti děkuji za odpovědi a vám děkuji za pozornost.

Petr Syrový: Děkuji, nashledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz