Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, skončilo upisovací období státních protiinflačních dluhopisů, v roce 2012 se státní dluhopisy prodávaly za desítky miliard korun, centrální banky zvažují podporu ekonomiky nižšími sazbami, krachuje velká brazilská stavební společnost, která měla 75letou tradici, investice do private equity firem přináší srovnatelný výnos jako investice do firem obchodovaných na burze, pro naše klienty a odběratele analýz a pro účastníky placeného kurzu InvestGuru jsme připravili hodnocení 3355 fondů a ETF

Týdenní videokomentář - 25. června 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Dění na trzích

Petr Syrový: Hned se pojďme podívat na to, co dělaly trhy. Trhy od začátku roku 2018 – to znamená skoro za rok a půl – jsou: světové akcie +12 %, Amerika asi +20 % a Evropa + necelých 5 %. Od začátku letošního kalendářního roku jsou světové akcie +17 %, Amerika +20 % a Evropa +16 %.

Ministerstvo financí chystá další dluhopisy

Petr Syrový: Pojďme na první žhavou novou zprávu, a to jsou státní dluhopisy. Ukončila se emise státních dluhopisů. Jak dopadla ta tranše?

Tomáš Tyl: Já bych možná na úvod řekl, že my jsme hodně doporučovali protiinflační dluhopisy, které byly součástí té tranše, jsou pro nás hodně zajímavou alternativou pro to, kam umístit hotovost. Hlavně u rentiérů máme nějakou hotovost, která je třeba na výplatu renty, jako rezerva a tak dále, a potřebujeme ji někam dát a protiinflační dluhopisy, vzhledem k tomu, jaký mají charakter – dají se předčasně ukončit a výnos je navázaný na inflaci, nám do toho perfektně seděly, takže my jsme našim klientům ve výsledku doporučili zainvestovat do těch dluhopisů asi přes 120 milionů – souhrnně za klienty. Celkově se upsalo asi pět miliard státních dluhopisů. Důležitá informace je, že poté, co skončila tato emise, ministerstvo financí už oznámilo, že bude další emise a opět v ní budou protiinflační dluhopisy, takže ten, kdo teď zaváhal nebo třeba neměl připravenou hotovost a tak dále, bude mít příležitost k dalšímu nákupu dluhopisů za velmi podobných podmínek.

Petr Syrový: K těmto dluhopisům připravíme zase analýzu, tak abychom se na ně podívali do většího detailu a podrobněji…

Tomáš Tyl: … dali konkrétní doporučení…

Petr Syrový: … a je tam ještě další typ dluhopisu, se kterým ministerstvo přišlo.

Dluhopisy v roce 2012

Petr Syrový: Upsalo se za pět miliard. Za pět miliard – to bylo hodně anebo málo?

Tomáš Tyl: Když se podíváme na to, jak dopadly ty současné emise – ty předchozí dvě, které ministerstvo udělalo – je to hodně, je to výrazně lepší výsledek, je to díky tomu, že protiinflační dluhopisy na rozdíl od těch ostatních byly skutečně atraktivní, ale pokud se podíváme na spořicí dluhopisy, když je poprvé ministerstvo vydávalo v letech 2012, 2013 a tak dále, ty emise byly výrazně vyšší. Každá ta emise byla několikanásobkem té emise současné, protože to mělo celkově lepší podporu, marketing a tak dále, mnohem více lidí o tom vědělo. Taky je pravda, že tu nebyla taková řekněme konkurence korporátních dluhopisů, které lidé často kupují, i když ta rizika tam jsou hodně odlišná. Takže když to srovnáme s minulostí, neupsalo se jich zdaleka tolik, vlastně ani řada lidí, kteří předtím měli dluhopisy, které jim skončily, je neobnovila v takové výši, v jaké byly dříve.

Petr Syrový: Pokud se ještě neznáme, pokud jste o těch dluhopisech od nás ještě nic nedostali, ozvěte se nám na adresu podpora@fichtner.cz a napište nám váš e mail a telefon, my se vám ozveme a dáme vám o těch dluhopisech podrobnější informaci.

Centrální banky zvažují podporu ekonomiky nižšími sazbami

Petr Syrový: Tomáši, pojďme na ekonomické zprávy. Co se děje u centrálních bank v Americe a v Evropě?

Tomáš Tyl: Sazby – i když lidé někdy úplně tolik nevědí, co se na sazbách děje – jsou jednou z věcí, která nás v životě hodně ovlivňuje, protože to, jak centrální banky mění sazby, ovlivňuje, jaké budeme mít hypoteční úvěry, jaké na nich budeme mít úroky, ale také to ovlivňuje, jak potom rostou ceny nemovitostí – protože když jsou hodně levné hypotéky, rostou rychleji, jestli si firmy budou půjčovat, jestli budou moci zaměstnávat – takže to ovlivňuje zaměstnanost. Celou ekonomiku to ovlivňuje, takže je hodně důležité o nich hovořit a momentálně je situace taková, že Evropská centrální banka v obavách z možných recesí a zpomalování uvažuje o tom, že zase začne stimulovat, protože evropské sazby jsou na nule, není kam je snižovat, takže jediným řešením je zase návrat k nějakému kvantitativnímu uvolňování, které už Evropská centrální banka ukončovala - chce se k němu zase vrátit, aby ekonomiku stimulovala. Na druhé straně Atlantiku je to jednodušší, protože tam už uvolňování dávno skončilo, FED zvyšoval sazby, takže tam je prostor pro to, aby ty sazby zase mírně snižovali, a očekává se, že k tomu nějakým způsobem dojde.

Jsou velké firmy s dlouhou tradicí bezpečné?

Petr Syrový: Další zpráva mluví o tom, že neplatí, že firma, která je velká a která má dlouhou tradici, je bezpečná. Našli jsme zajímavý příklad. Můžeš o něm, Tomáši, říct něco bližšího?

Tomáš Tyl: Ano. Došlo ke krachu velké brazilské konstrukční společnosti, která má pětasedmdesátiletou historii, zkrátka to v současné ekonomické situaci nezvládla. Řada bank je na ni navázána, takže Brazílie má velký problém, protože velká firma zkrachovala, velké banky jí hodně napůjčovaly. Platí, že když bance dlužíte milion, je to váš problém, když jí dlužíte 20 miliard, je to problém banky a přesně to tady nastává, ale taky to ukazuje, že společnost, která má opravdu dlouhou historii, může klidně zkrachovat – může zkrátka přijít ekonomické prostředí, které nezvládne, nezvládne konkurenci, nějaké menší dravé firmy získají ty zakázky – a i velká firma se může dostat do velkých problémů. Takže neexistuje, že nějaká firma je super bezpečná a že tam není riziko, a proto je velmi důležité diverzifikovat. Nikdy nespoléhat na to, že nějaká firma, i když je to třeba velká regionální firma, která má dlouhou historii, nezkrachuje nebo se nedostane do problémů. Nikdy na to nemůžeme spoléhat, vždycky tady existuje nějaké riziko a rozkládáme ho tím, že diverzifikujeme, nemáme v jedné investici více než 5 %, ideálně ještě méně.

Private equity investice

Petr Syrový: Další zpráva se týká private equity investic, se kterými se také často setkáváme. Ta zpráva mluví o jejich výnosech – kolik vydělávaly private equity investice oproti celému trhu?

Tomáš Tyl: Ano. Když se podíváme jednak na to, co ukazuje ten článek, jednak třeba i na dlouhodobé statistiky, ukazuje se, že private equity průměrně vydělávají, podobně jako celý trh. Na dlouhodobých statistikách vydělávají podobně jako malé firmy, což v podstatě odpovídá, protože private equity jsou většinou firmy ještě menší než malé firmy na akciovém trhu a jejich výnos bývá podobný, jako byste investovali do nějakého fondu nebo ETF, které dlouhodobě investuje do malých firem. Zajímavé je, že private equity si hodně získává popularitu, protože to zajímavě zní, jsou to malé firmy mimo burzu, někdy tam není vidět to riziko – protože vy nevidíte to oceňování na trhu, takže to vypadá, že to nekolísá, protože vy nemáte tu informaci o tom, jak ta cena jde nahoru a dolů – proto někteří lidé mají pocit, že je to vlastně taková jistota, vždyť jsou to vlastně nějaké lokální firmy, které člověk třeba i zná, má dojem, že se jim byznys daří, ale ta čísla ukazují, že dlouhodobě private equity nevydělávají víc než to, co je dostupné na akciovém trhu. To je třeba důvod, proč my private equity nezařazujeme – protože to zkrátka suplujeme jinak a máme pro to produkty, které mají delší historii, je v nich větší majetek, jsou likvidnější než…

Petr Syrový: … Private equity nám nepřináší žádnou přidanou hodnotu navíc.

Hodnocení 3355 fondů a ETF

Petr Syrový: Poslední zpráva se týká toho, že jsme připravili hodnocení 3355 fondů a ETF, protože se často setkáváme s tím, že hodnotíme nějaké fondy, které zajímají naše klienty, a toto hodnocení fondů je přístupné na našich stránkách, je přístupné pro naše klienty anebo pro účastníky placeného kurzu InvestGuru. Na těchto stránkách si můžete najít konkrétní fond, který vás zajímá, můžete si najít jeho parametry, můžete se podívat, jak ty parametry korespondují s tím, co požadujeme od každého fondu, a uvidíte, jestli ten fond naše parametry splňuje anebo nesplňuje. Dále si také můžete v těch databázích vyhledávat fondy podle určitých kritérií, dívat se na fondy, které vyplácí dividendy nebo nevyplácí, nebo které mají nižší nebo vyšší náklady. To je pomůcka, kterou dáváme našim klientům, abychom jim zpřístupnili a otevřeli informace z investičního světa.

Petr Syrový: Tomáši, děkuju mockrát za zajímavé informace a budu se těšit příští týden zase na shledanou.

Tomáš Tyl: Díky, děkuji za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz