Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, většina úspor domácností reálně prodělává peníze, výnosy dluhopisů jsou v mnoha zemích záporné, web www.Nesplacene-dluhopisy.cz zveřejňuje emise dluhopisů, které mají problémy se splácením, nebezpečím dlouhodobých investic je destrukce (konfiskace, hyperinflace), volatilita a nejistota, další přečetli jsme za Vás budeme natáčet až 12.7.2019

Týdenní videokomentář - 30. listopad 2019

Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, moje jméno je Tomáš Tyl, je tady se mnou kolega Aleš Prandstetter. Ahoj, Aleši.

Aleš Prandstetter: Ahoj, dobrý den.

Tomáš Tyl: Vítám vás u našeho dalšího ohlédnutí za minulými zprávami.

Dění na trzích

Tomáš Tyl: Na začátek zase něco k tomu, co se dělo na trzích. Od minula se trhy nikam významně neposunuly, po tom poklesu v květnu a červnu se teď trhy spíše vracely nahoru, poslední týden tam bylo spíše takové kolísání vyvolané také měnou, takže od začátku roku 2018 udělaly světové akcie asi 10 %, americké něco přes 17 %, Evropské, ty zaostávaly, tam jsou pouze 3 %. Když se podíváme na to, co se dělo od začátku roku – to znamená ne ten delší úsek, na který se vždycky díváme v kontextu toho roku, ale jen ten skoro půl rok, který máme za sebou – ten byl ve znamení růstu, světové akcie udělaly v české koruně 15 %, dividendové zatím trochu zaostávaly – 12 % - a opět platí, že to hodně táhly nahoru americké akcie s výnosem 17 % v korunách.

Většina úspor domácností reálně prodělává peníze

Tomáš Tyl: Aleši, vyšla zajímavá zpráva o finanční stabilitě od České národní banky. Co je tam za zajímavou zprávu ke komentování?

Aleš Prandstetter: Možná to není vůbec nic nového, nic převratného se ve skladbě úspor domácností nestalo, což je ale pro ty domácnosti de facto špatná zpráva, protože reálně, po odečtení inflace, stále prodělávají peníze, neboť největší část tvoří vklady, ať už termínované nebo netermínované, jejichž výnos je hluboko pod inflací. Je pravda, že je tam taková vlaštovka, že například investiční fondy jsou na vzestupu, nicméně je to stále jenom malá část těch úspor domácností – příliš malá na to, aby ten stav zvrátila.

Tomáš Tyl: Takže jak vidíme, drtivá většina směřuje do termínovaných vkladů, stavebního spoření a podobně, kde jsou výnosy momentálně pod aktuální inflací, takže většina lidí vlastně reálně prodělává.

Aleš Prandstetter: Na to, že vklady by měly tvořit jenom tu část na brzké cíle nebo nějakou finanční rezervu na neočekávané výdaje, je to příliš velká část, takhle to určitě ve skutečnosti není.

Výnosy dluhopisů jsou v mnoha zemích záporné

Tomáš Tyl: Dobře. Teď jsme se bavili hlavně o vkladech, řada lidí preferuje vklady, tam přitékají peníze významně – jak jsou na tom třeba dluhopisy? Je tam situace lepší než u vkladů?

Aleš Prandstetter: Bohužel nikoli, i když z pohledu českého investora se zdá, že je situace lepší, než bývala třeba před dvěma třemi lety, nicméně ve světě se státní dluhopisy zase vracejí k výnosovým minimům, která jsme právě před těmi dvěma třemi roky viděli, a ta situace je opět neutěšená, státní dluhopisy i v relativně dlouhých tenorech kolem dvaceti let – například německý dvacetiletý státní dluhopis – nese jen malinko nad nulu, což samozřejmě potom nepřináší do investičního portfolia potřebný výnos toho kuponu a dělá to samozřejmě investování složitějším.

Tomáš Tyl: Já bych doplnil, že ve Fichtner s.r.o. aktuálně nedoporučujeme klasické státní dluhopisy, které nesou pevný kupon – právě proto, že ty výnosy jsou nízké, a riziko, že v průběhu času třeba půjde sazba nahoru a ty dluhopisy budou prodělávat, je vysoké. Co doporučujeme, jsou protiinflační spořicí dluhopisy, kde je sazba navázána na inflaci, takže se to chová trochu jinak, ale tento segment státních dluhopisů my našim klientům aktuálně vůbec nedoporučujeme.

Nesplacené dluhopisy

Tomáš Tyl: Když se bavíme o dluhopisech – teď jsme mluvili o státních, ale pořád oblíbené jsou ty korporátní. Objevil se docela zajímavý web – Nesplacene dluhopisy.cz. Můžeš k tomu něco říct, Aleši?

Aleš Prandstetter: My k těm dluhopisům přece jen říkáme, že třeba můžeme jít do trošku většího rizika, že to u dluhopisů dává smysl, ale nic se nemá přehánět, pořád je potřeba zachovávat diverzifikaci a nejít do věcí, které jsou už na první nebo na druhý pohled velmi problematické. Tady ta stránka mapuje to, které dluhopisy nebyly splaceny, čili emise nebyla splacena, i přesto, že tady máme konjunkturu, je ten seznam poměrně výživný. Čekám, že bude stále delší a delší, zvlášť pokud dojde k nějakému zakolísání ekonomiky.

Tomáš Tyl: Určitě je to v této situaci zajímavý počin – že si někdo dá tu práci a mapuje to, že jsou v tomto směru už první vlaštovky. Některé dluhopisy, které se na tom webu objevily, že už nesplácejí, jsme i my v minulosti hodnotili pro naše klienty – v roce 2017 nebo 2018. Stejně tak, pokud jste našimi klienty a setkáte se s nějakým dluhopisem, který vás zaujal, pošlete nám ho, my se podíváme, dáme k němu případně nějaký náš komentář nebo doporučení.

Nebezpečím pro investice jsou…

Tomáš Tyl: S tím souvisí i poslední článek, který tady máme, který vyšel na Morningstar a týká se tří důležitých aspektů rizika, kterých si máme všímat. O čem ten článek hovoří?

Aleš Prandstetter: Hovoří o tom, co je to skutečné riziko v investování, o tom, že rizikem, zvláště v tom dlouhodobém investičním běhu, není to, že investice kolísají, že se nějak hýbou, ale to, že nedostanu ty peníze zpět. Ten citát od Morningstar je krásný: „Nebojím se o návratnost svých peněz, ale o návrat svých peněz.“, to znamená opravdu o to, jestli se mi vrátí. To hodně dobře navazuje na náš předchozí slide o nesplacených dluhopisech – to jsou vlastně peníze, které se nevrátily.

Tomáš Tyl: Přitom ta teoretická návratnost byla kolikrát docela zajímavá, že.

Aleš Prandstetter: Přesně tak. Takže tohle je to nebezpečí a skrývá se v tom, že vlivy, které to mohou způsobit, jsou vnější válečné konflikty, vznikne nějaká hyperinflace, ale i to, že zkrátka svěřím peníze nějakému podvodníkovi nebo prostě do projektu, který nedává smysl, že nectím některé zásady, které my se ale přesně snažíme ctít právě v tom našem přístupu wealth protection. Snažíme se pokud možno právě těmto rizikům vyhýbat.

Tomáš Tyl: Dobře. Já ti děkuji, Aleši, za odpovědi, mám tady už jen poslední zprávu, že příští „Přečetli jsme za vás“ budeme natáčet až 12. 7., takže příští týden vynecháme, a potom až 12. 7. za čtrnáct dní. Ještě jednou ti, Aleši, děkuji za odpovědi a vám děkuji za pozornost.

Aleš Prandstetter: Hezké léto. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz