Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, ekonomika stále roste, ale tempo růstu se snížilo, jedna z hlavních slovenských automobilových továren na Slovensku ohlásila poprvé po 10 letech propouštění, na rozvíjejících se trzích byly v posledních 15 letech dluhopisy výnosnější než akcie, inflace, na kterou jsou navázány proti-inflační dluhopisy, klesla z předchozích 2,9 % na aktuálních 2,7 %

Týdenní videokomentář - 15. července 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový:Dobrý den, mé jméno je Petr Syrový a dneska si budu povídat s Alešem Prandstetterem, ahoj Aleši.

Aleš Prandstetter: Ahoj Petře, dobrý den.

Petr Syrový: Aleši, o čem si dnes budeme povídat, co jsme si připravili?

Aleš Prandstetter: Zajímavé věci se dějí na akciích ve Spojených státech amerických, naopak na Slovensku došlo k propouštění a podíváme se i na to, jak si vedou akcie a dluhopisy na rozvíjejících se trzích obecně.

Dění na trzích

Petr Syrový: Nejdříve se podíváme na trhy a co se na nich dělo. Od začátku roku 2018, tzn. za ten zhruba rok a půl jsou akcie na rekordech, světové jsou + 14 %, z toho Amerika + 23 % a Evropa + 5 %. Od začátku letošního roku jsou ta čísla podobná, Amerika má opět nevětší zisky, Evropa a Emerging markets nejnižší.

Ekonomika stále roste, ale tempo růstu se snížilo

Petr Syrový: Pojďme na první zprávu, většinou se ta první zpráva týká stavu americké ekonomiky, co jsme si připravili dnes?

Aleš Prandstetter: Dneska jsme se podívali na to, že máme určitý soulad mezi tím, jak se vyvíjí akcie a tím, jak se vyvíjí americká ekonomika. Akcie vlastně dosáhly nějakého rekordu v posledním týdnu, rekordních hodnot dosáhl index S&P a Dow Jones. Je tu vidět, že to je reakce na to, jak je ta americká ekonomika stále silná a investoři jí věří. Je tam ale pár takových signálů, které ukazují na to, že se nacházíme v nějaké té poslední fázi ekonomického cyklu a to je třeba trh fúzí a akvizic kde vidíme za poslední období určitý pokles, to znamená, že manažeři stále věří a nakupují, není to nějaký dramatický pokles, ale pořád vidíme, že Amerika je silná, Evropa je slabší. Celkově nás to vede k tomu, že stále převazujeme investice do Ameriky nad Evropou.

VW v Bratislavě propouští

Petr Syrový: Často se bavíme o tom, že automobilový průmysl je takový indikátor ekonomiky, bavíme se taky o tom, že automobilový průmysl je rizikem pro českou republiku. Máme tady takový příklad od našich sousedů ze Slovenska, co se tam dělo?

Aleš Prandstetter: Pro slovensko je taky automobilový průmysl klíčový, stejně jako pro nás, pro Slováky možná ještě více. Došlo tam po dlouhé době k propouštění, jedna z automobilek propouští vlastně v důsledku nějaké konkurence a vůbec toho, co se teď děje v automobilovém sektoru, který teď prochází určitou turbulencí, takže pozor na to, pravděpodobně se v tomto sektoru bude něco dít a to jak u nás tak na Slovensku. My na to reagujeme tak, že říkáme, tady bydlíme, tady žijeme, pojďme mít úspory spíše někde jinde, kde se nás nedotkne případná turbulence v tomto sektoru, který je pro ekonomiku klíčový.

Petr Syrový: Někde jinde, to znamená daleko od české republiky, daleko od aut, to znamená například americké akcie.

Aleš Prandstetter: Daleko, ale ne v Číně, raději v Americe a o tom mluvíme často, že v tom stabilním prostředí je to přeci jenom lepší.

Americké akcie

Petr Syrový: A proč ne v Číně? Toho se týká další zprava, která mluví o Emerging markets. My na těch grafech, co máme na začátku sledujeme, že Emerging markets je ten, co má dlouhodobě nejslabší výkonnost. Co se na těch Emerging markets děje? Proč tam ty akcie nevydělávají?

Aleš Prandstetter: Je to zajímavé pozorování, když se podíváme na Ameriku tak vidíme, že dluhopisy jsou jednoznačně výkonnostně slabší než akcie. Na těch rozvíjejících trzích to paradoxně platí opačně. Akcie jsou tam poměrně slabé, dluhopisy ale dávají poměrně zajímavý výnos, na to, že jsou to dluhopisy a oproti akciím na těch rozvíjejících trzích jsou přeci jenom trošku kvalitnější, nebo méně kolísavou investicí. Dá se říct, že platí to, že je tam největší objem těch státních dluhopisů, ty státy přeci jenom vykazují větší stabilitu než třeba firemní dluhopisy, neplatí to tak úplně doslova, ale máme ten dojem, že ty managementy těch firem neumí dát tolik důraz na hodnotu akcionářů. Občas ty dluhopisy „požerou“ více té hodnoty firmy a na akcionáře potom zbyde méně, což je dáno nějakým tím právním rozložením a normami.

Petr Syrový: A to je hlavní důvod proč se vyhýbáme Emerging markets s našimi investicemi, proč investujeme na těch rozvinutých trzích.

Aleš Prandstetter: Přesně tak.

Inflace „ustupuje“

Petr Syrový: My jsme se bavili i o proti-inflačních dluhopisech, jedna emise byla k 1. červenci, stát chystá další emisi k 1. Říjnu a proto sledujeme inflaci, jaká jsou aktuální čísla na inflaci v české republice?

Aleš Prandstetter: Inflace mírně poklesla, nicméně pouze mírně z 2,9 % na 2,7 %. Jsou prognózy, že by mohla klesnout až ke 2 %, nicméně pro proti-inflační dluhopisy jako takové je to zpráva poněkud neutrální, protože reagují přímo na inflaci. My si myslíme, že pak zase ta inflace bude mít tendenci růst, i třeba proto, že jestli bude nějaké zdanění, které tu inflaci trošku posune nahoru. Proti-inflační dluhopisy chrání proti inflaci a je pravděpodobné že to bude stále nejlepší zhodnocení, co se týče dluhopisů na trhu, protože ty konkurenční nebo jiné moznosti budou spíš slabší.

Petr Syrový: Dobře Aleši, moc děkuji za zajímavé informace a budu se těšit opět příští týden, nashledanou.

Aleš Prandstetter: Já taky, mějte se hezky a nashledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz