Akciové trhy od začátku roku 2018 rostly, s blížícím se Brexitem poroste volatilita na trzích, minulý týden reportovaly firmy Deutsche Bank, Daimler a Boeing špatné výsledky, když společnost Blue Apron vstupovala na trh formou IPO, její tržní kapitalizace byla 1,9 mld. USD, nyní je 180 mil. USD, Rolí poradce je radit, ne držet klientská aktiva na svých účtech.

Týdenní videokomentář - 30. července 2019

Přepis videokomentáře:

Šárka Tothová: Dobrý den, jmenuji se Šárka Tothová a ve Fichtner s.r.o. pracuji jako poradce a starám se o naše nejdůležitější klienty. Dneska si tady budu povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Šárko. Dobrý den.

Šárka Tothová: Řeknu k tomu nějaký úvod – dneska si budeme povídat ohledně Brexitu, o tom, co se ještě týká investic do jednotlivých akcií a IPO a jejich rizik, a také ohledně rolí poradce v investování.

Dění na trzích

Šárka Tothová: Nejprve bych začala jako vždy trhy. Za minulý týden trhy rostly a od začátku roku 2018 jsme v korunovém vyjádření necelých +15 %, dividendové o procento méně, přičemž to nejvíce táhla Amerika. Na dalším slidu vidíte vývoj od roku 2019, kde jsme celých 20 % v plusu a dividendové přes +16 %, také v korunovém vyjádření.

Padající libru čeká ještě horký podzim

Šárka Tothová: Když se podíváme na nějaké zprávy, které tam máme, první zprávou je volba nového britského premiéra Borise Johnsona. Tomáši, má to nějaký vliv ohledně brexitu?

Tomáš Tyl:Boris Johnson je známý tím, že je případně zastáncem i tvrdého brexitu, že byl velkým podporovatelem brexitu, takže můžeme očekávat, že pokud nedojde k nějakým dohodám – nepodaří se mezi Evropou a Británií dohodnout nějaká podoba měkkého brexitu – dojde k tvrdému brexitu, kdy zkrátka ze dne na den Británie opustí smlouvy, a pak začnou nová vyjednávání. Co to znamená? Znamená to, že na trzích můžeme očekávat volatilitu, hlavně do té doby, než bude jasné, co se vlastně bude dít. Často to bývá tak, že potom když už k té situaci dojde, i kdyby nastal tvrdý Brexit, trhy se uklidní. Největší nejistota je vždycky nevědět. Můžeme tedy očekávat zvýšenou volatilitu, ale to, že je na trzích zvýšená volatilita, někdy k investování patří. Domníváme se, že v dlouhodobém horizontu se podaří zase navázat a dohodnout nějaké spolupráce a že škody budou spíše krátkodobějšího charakteru, takže to nevnímáme jako nějaké velké riziko. Kolísání k investování patří.

Šárka Tothová: Zkrátka na dlouhodobější horizont to nemá tolik vliv.

Tomáš Tyl:Ano, přesně tak.

Horší výsledky firem

Šárka Tothová: Další zpráva se týká toho, že se objevily horší výsledky některých firem ohledně jednotlivých – single – akcií. Máš k tomu něco ohledně hospodaření, co bys nám k tomu řekl?

Tomáš Tyl:My jsme tady našli tři případy horších výsledků: Deutsche Bank – největší německá banka – je ve ztrátě tři miliardy kvůli restrukturalizaci a celkově problémům, se kterými se potýká, Daimler – automobilka – spolu s tím, jak se automobilový trh ochlazuje, vykázala také ztrátu, nakonec Boeing, kde se ta ztráta týká hlavně stahování letadel ohledně těch problémů, které s nimi byly. Zajímavé na tom je, že i když jsou to poměrně velké ztráty, u žádné z těch akcií, když došlo k oznámení výsledků, nedošlo k žádnému dramatickému propadu ceny. Důvodem je, že trh to už vlastně věděl, že k nějakým ztrátám došlo, a ty ztráty byly takové, jaké trh očekával, tím pádem samotné ohlášení těch ztrát nemělo na trh takový vliv, jak by se mohlo zdát z těch čísel. Co je možná důležité si říci – my nedoporučujeme spoléhat na jednotlivé akcie, držet jen pár akcií, malé nediverzifikované portfolio může být nebezpečné právě proto, že některé firmy, třeba i firmy typu Deutsche Bank – největší německá banka – se mohou dostat do velkých problémů a může to mít vliv na portfolio. My preferujeme držet diverzifikované portfolio – více akcií.

Investiční záhada

Šárka Tothová: Další zpráva je podobná – také ohledně single akcií – ale máme tady IPO, takže malou firmu. Co k tomu, Tomáši?

Tomáš Tyl:IPO bývají hodně populární, protože nějaká firma jde na trh, většinou se o tom hodně píše, někdy ze začátku zaznamená nějaký boom, ceny, za které se pak obchoduje na trhu, jsou vyšší než ceny, za které se upisovalo. Hodně se o tom píše, je to atraktivní, ale když se pak podíváme na řadu těch IPO s nějakým časovým odstupem, vidíme, že potom to nadšení vyprchá. To je třeba případ i firmy Blue Apron, která se ze dvou miliard dostala na asi 108 milionů dolarů, což je prostě 5 % původní hodnoty – ten propad tam byl velmi dramatický. Tato firma rozváží suroviny k tomu, aby si člověk uvařil jídlo. Zajímavé je, že nedávno došlo ke zvýšení její ceny, protože se rozhodli zařadit na svůj list výrobky firmy Beyond Meat, která se snaží nahradit maso a která je teď zase v kurzu a hodně se o ní píše, takže akcie Blue Apron najednou vyletěly, i když to vlastně nemělo žádné opodstatnění. Důležité je, že IPO obecně bývají velmi rizikové – kupujete firmu od někoho, kdo o ní ví všechno, vy o ní víte málo, je kolem toho velký poprask, takže my opět doporučujeme takovým věcem se vyhnout. Jak jsem říkal předtím – investovat spíše do diverzifikovaného portfolia akcií formou třeba ETF nebo fondů, zkrátka diverzifikovaně, ne do jednotlivých akcií a ne do IPO, protože je to velké nebezpečí.

Role poradce

Šárka Tothová: Poslední zpráva, kterou máme, se týká investování přes nějaké řekněme poradenské společnosti. Kde my tam vidíme riziko?

Tomáš Tyl:Ta zpráva se konkrétně týká menších amerických poradenských společností a říká: „pozor na ně“, protože když přes ně investujete, to znamená, když jim svěříte peníze a oni nějakým způsobem buď zkrachují, nebo selžou nebo ty peníze zkrátka zpronevěří, těžko si na tom malém subjektu něco vezmete. On prostě zmizí z trhu a vy zcela přijdete o peníze. Když třeba my radíme našim klientům, peníze vůbec nejdou na naše účty. My jenom radíme, ale nikdy ty peníze nemáme, doporučujeme je potom směřovat k velkým institucím, kde je to nebezpečí výrazně menší, jsou regulované, mají i větší prostředky, aby mohli nějakým způsobem odškodnit konkrétního klienta, pokud jej poškodí. Role poradců z našeho pohledu není v tom ty peníze spravovat, mít je na svých účtech, když se jedná o malou firmu, ale skutečně jenom dozorovat, doporučovat a stát vedle, protože když by potom ten subjekt zmizel z trhu, vy pořád máte své peníze u nějakého brokera nebo banky a nedojde k tomu, že byste o peníze přišli.

Šárka Tothová: Je to nějak oddělené od toho správce.

Tomáš Tyl:Oddělit toho, kdo radí, od toho, kdo to spravuje, je důležité.

Šárka Tothová: No a to už jsme se dostali na konec, takže ti děkuji za dnešní vstup, vám přeji krásný den a na shledanou.

Tomáš Tyl:Taky díky a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz