Od začátku roku 2018 jsou světové akcie +14,9 % (dividendové +13,9 %), americké +24%, evropské 5,7%, FED snížil základní sazbu z 2,25 % na 2 %. Šéf FEDu prohlásil, že šlo o ladění uprostřed cyklu, podle Citi nynější trh ukazuje jen 4 z 20 signálů medvědího trhu a to je málo, růst zisků amerických společností je 2,5 % v tomto kvartále, Trump 1.8. 2019 tweetoval záměr uvalit další cla na čínské zboží

Týdenní videokomentář - 5. srpna 2019

Přepis videokomentáře:

Vladimír Fichtner: Dobrý den, dámy a pánové, tady je Vladimír Fichtner a vítám vás u našeho dalšího přečetli jsme za vás. Mám tady dnes Tomáše Tyla, mého kolegu, dobrý den Tomáši.

Tomáš Tyl:Dobrý den Vladimíre, dobrý den.

Vladimír Fichtner: A budeme si povídat o tom, že podle americké centrální banky jsme uprostřed hospodářského cyklu, o tom, že Citibank ještě nevidí velké příznaky medvědích trhů, to znamená, že bychom se nemuseli bát poklesů. Budeme se také bavit o růstu zisků a samozřejmě nepomineme ani Donalda Trumpa a jeho tweety a to, jak tyto tweety hýbou světem.

Dění na trzích

Vladimír Fichtner: Tak na začátku jako vždy si řekneme pár slov o tom, co se děje na trzích. Od začátku roku 2018, ne 2019 ale 2018, jsou světové akcie výše, než byly v lednu 2018 o 15 %. Je to především díky americkým akciím, které vyrostly skoro o 25 %, evropské jsou takové zpomalenější a ty vyrostly za ten rok a půl pouze o necelých 6 %. Proč mluvím o roku 2018, no protože v roce 2018 a 2019 byly velké výkyvy nahoru a dolů a kdybych řekl jenom čísla od začátku roku 2019 tak bych to považoval za trošku nekorektní, ale řeknu je teď. Ten kdo začal na začátku roku 2019 investovat do světových akcií má dnes + 20 %, u amerických akcií dokonce 23 %. Je vidět, že americkým akciím se daří, světovým akciím se díky tomu, že americké akcie jsou jejich významnou součástí daří také. Ale pojďme se podívat co se stalo tento týden, protože proto jsme se tady sešli.

Jsme uprostřed cyklu

Vladimír Fichtner: Americká centrální banka snížila úrokové sazby, Tomáši jaký je váš komentář?

Tomáš Tyl: Na této zprávě je zajímavé to, jaký komentář k tomu dali, že je to jenom takové ladění uprostřed cyklu, není to začátek nějakého snižování sazeb a to je vlastně signál, že FED nepovažuje tu situaci za kritickou, problematickou, nedomnívá se, že bychom byli na vrcholu toho cyklu a byl důvod začít postupně snižovat sazby a tím tu ekonomiku výrazně podporovat. Berou to jenom jako takové ladění, což krátkodobě na jednu stranu trh vlastně nepřijal úplně dobře, protože by chtěl nižší sazby, ale je to vlastně dobrá zpráva, že FED nevnímá tu situaci jako kritickou.

Vladimír Fichtner: Souhlasím, my si myslíme, že jsme spíš v té pozdější fázi cyklu a když nám teď FED říká, že jsme uprostřed tak to znamená, že před sebou máme ještě hezčí budoucnost, uvidíme, jak to bude dál. Ještě něco k tomu FEDu Tomáši?

Tomáš Tyl: Možná ještě můžeme říct co se stalo v Čechách, tady ČNB také zasedala a sazby neměnila, takže tady v Čechách to zůstává, což je taky podobná situace, ČNB nevnímá, že by měla nějakým způsobem tu ekonomiku podporovat.

Vladimír Fichtner: zajímavá věc, která se stala v okamžiku, kdy se snížily ty americké úrokové sazby. Dolar posílil, protože když jdou sazby dolu, tak by ta měna měla být méně atraktivní. Bylo vidět, že trh očekával ještě vyšší snížení těch sazeb, pak by dolar možná nedělal nic, ale tím, že posílil bylo vidět, že investoři to vzali z nějakého úhlu pohledu a reagovali tímhle způsobem.

Medvědí trh

Vladimír Fichtner: Další zajímavý článek se objevil na CNBC, byl o tom, že Citibank vydala svojí analýzu, kde zaškrtávala kolik příznaků medvědího trhu se už ukazuje. Moc jich nebylo, Tomáši, je to tak?

Tomáš Tyl: Je to tak, oni sledují asi 20 signálů medvědího trhu a když se podíváme na nějaké předchozí vrcholy, po kterých přisel výrazný medvědí trh jako v roce 2007, kdy pak přišla finanční krize, nebo v roce 2000 kdy splaskávala technologická bublina, tak se ukázalo, že většina těch signálů ukazovala na medvědí trh a z těch současných 20 jich více než polovina byla v těch předchozích situacích jakoby “rozsvícena”, ukazovala na to, že ten trh je přehřátý nebo je na něm nějaká euforie. Ted jsme v situaci, že ty signály jsou zatím 4 a to ještě oni sledují jestli je ten trh hodně přehřátý nebo jestli je to jenom varovný signál. 3 z nich jsou takové varovnější a ten jeden je výraznější, ale vlastně to ukazuje na to, že ten vrchol se pomalu blíží, ale pořád se nejedná o žádnou bublinu. Ty ukazatele jsou různé, jsou tam valuační ukazatele z různých úhlů pohledu, zadluženost, profitabilita firem, fund flow a euforie lidí a to vše zatím ukazuje, že to na medvědí trh nebo že by měla přijít krize nevypadá.

Vladimír Fichtner: Je zajímavé, že to je v souladu s tím co říká i americká centrální banka, což se nestává často, není to tak, že by se spolu domlouvali, ale to, že to centrální banka i komerční instituce vidí podobně je pro nás, kteří jsme zainvestovaní převážně v amerických akciích dobrá zpráva.

Rostou zisky i tržby akcií

Vladimír Fichtner: Ono to je spojené s tím, že rostou tržby i zisky amerických firem, co k tomu Tomáši, tam se také objevila nějaká nová čísla.

Tomáš Tyl: Aktuálně to je tak, že kolem 2,5 % je růst zisku a přes 4 % je růst tržeb. Když se na to podíváme v kontextu minulého roku tak zjistíme, že zisky rostly o více než 20 % tak vidíme, že teď ten výsledek možná není kdovíjak silný, ale když se podíváme na růst zisků za 2 roky, který byl přes 20 % tak pořád ukazuje na to, že ty firmy byly v dobré kondici, zisky sice byly větší minulý rok, takže teď si berou trochu oddych, ale není to žádné neštěstí. Bylo to tak, že na začátku byly odhady toho, že ten růst zisků bude nižší, že bude kolem 0 nebo že dokonce bude nějaký pokles, takže vlastně přichází pozitivní překvapení, to je pro ten trh také dobrá zpráva. A nakonec to, že rostou tržby. V prostředí, kde rostou tržby to, že zisky tolik nerostou není takový problém, horší je situace, kdy klesají tržby a rostou zisky, protože se daří cutovat náklady, ale pokud rostou tržby tak to vlastně ukazuje pořád na dobré prostředí. I tohle je vlastně další střípek mozaiky, i když sledujeme všechny možné scénáře vývoje, tak převažujeme akcie, protože si myslíme, že je pořád rozumná doba je držet.

Vladimír Fichtner: To zajímavé je, že nejen že rostou tržby zajímavým způsobem, ale že jim rostou tržby i přesto, že zvyšují ceny, to znamená, že jsou schopni držet své marže a spotřebitel se nezalekl a pořád kupuje dál.

Tweety Donalda Trumpa

Vladimír Fichtner: Ale jak už to tak bývá, trhem hýbá Twitter Donalda Trumpa, trhy až do 1. srpna rostly, včera ale Donald Trump přidal nějaký tweet o obchodních tarifech, co to bylo za zprávu a co to způsobilo.

Tomáš Tyl: Opět hovořil o tom, že chce zavést další cla na čínské zboží, kterého se dosud ta cla netýkala. Vlastně už je to takový kolorit, vždy jednou za čas přijdou tweety, pak přijde dohadování, někde ta cla jsou, někde se udělají nějaké ústupky a myslím si, že čím víc k tomu bude docházet, tím víc ten trh na to bude rezistentní a tím míň to bude vnímat. Je to stále prezident Spojených států a ty částky o které jde jsou samozřejmě významné, na durhou stranu, konkrétně u těch obchodních válek podle různých výpočtů dost velká část zboží se dokáže těm clům nějakým způsobem vyhnout, takže jde spíš o nějakou politiku a pokud by tyto diskuze spustily v současnosti nějaké poklesy tak my bychom to vnímali spíš jako příležitost k nákupu, protože z dlouhodobého hlediska ten vliv na trh nebude velký. Pokud by ty obchodní války nezačaly nějak eskalovat a ty země se začaly předhánět v tom, kdo nastaví vyšší cla tak ten problém dlouhodobě není tak významný.

Vladimír Fichtner: A i kdyby ty války začaly eskalovat tak americký spotřebitel, který je rozhodující pro americké HDP na tom bude lépe stejně jako americké firmy.

Tomáš Tyl: Amerika využívá toho, že může tlačit ostatní.

Vladimír Fichtner: Skvělé, díky za komentáře Tomáši, to bylo asi dnes vše, díky.

Tomáš Tyl: Také děkuji a děkuji za pozornost.

Vladimír Fichtner: Hezký den všem a mějte se krásně, zase příště naviděnou.

Tomáš Tyl: Nashledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz