Od začátku roku 2018 jsou světové akcie +9,9 % (dividendové +9,6 %), americké +19,4%, evropské 0,1 %, I minulý týden byly trhy velmi volatilní, tento týden se objevilo více negativních zpráv z Evropy, tržby v červenci v USA vzrostly o 0,7 % proti předchozímu měsíci, inflace vyrostla na 2,9 % a znehodnocuje úspory investorů, výnosová křivka amerických státních dluhopisů je inverzní

Týdenní videokomentář - 19. srpna 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“. Moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Alešem Prandstetterem. Ahoj, Aleši.

Aleš Prandstetter: Ahoj, Petře. Dobrý den všem. O čem si budeme povídat?

Petr Syrový: Dneska si budeme povídat o horších zprávách z Evropy – z Německa, z Británie, z Itálie – a budeme si povídat taky o vyšší inflaci. Vyšší inflaci nám pomohou zvládnout v portfoliích u našich klientů protiinflační dluhopisy.

Aleš Prandstetter: Pojďme na to.

Dění na trzích

Petr Syrový: Nejdřív se podíváme na to, co dělaly akciové trhy. Světové akcie jsou od začátku roku 2018 +9,9 % s tím, že platí to, co si říkáme každý týden – americké rostly výrazně více než evropské, americké rostly o 19 % a evropské jenom o nějakou desetinku. Od začátku kalendářního roku vidíme strmý růst od začátku ledna a potom vyšší volatilitu někdy teď v období jara a prázdnin. Světové akcie jsou +14 %, Amerika +18 % a Evropa jenom +11 %.

Nálada na Wall Street

Petr Syrový: Aleši, my zažíváme trošku větší volatilitu akciových trhů, každý den je nějaká zpráva. Co se dělo za poslední týden na trzích žhavého?

Aleš Prandstetter: Přesně tak, ono to souvisí i s těmi zprávami a je zajímavé, že často jak samozřejmě investoři, tak hlavně novináři jsou ve vleku těchto událostí, takže jednou, když akcie klesají, se objeví „blbá nálada na trzích“, další den, kdy se akcie zase vracejí zpátky, najednou vládne optimismus, všechno je optimistické, a tak se to v životě střídá, nebo třeba i během toho týdne, a nakonec zjistíme, že jsme v bodě, ze kterého jsme vyšli, to znamená, že akcie třeba za těch posledních deset dní nevykázaly žádný pohyb, a kdo tu dobu prospal, byl celou tu dobu v klidu.

V Evropě převládají negativní zprávy

Petr Syrový: Mluvil jsi o špatných a dobrých zprávách. Jaké byly hlavní zprávy z Evropy, které nás zaujaly?

Aleš Prandstetter: Hlavní zprávy z Evropy byly fundamentálně spíše horší – bylo to jak na té politické linii, kdy se v Itálii znovu řeší politika, tak i na té ekonomicko fundamentální, kdy Británie a Německo přece jen vykazují nějaká slabší čísla, nicméně výnosy, které tam akcie indikují, zase nejsou nijak špatné, odpovídají tomu stavu, řekl bych. Samozřejmě tím, že zvláště ta německá ekonomika je závislá na tom, jak exportuje, zprávy o clech a podobně ji trošku znervózňují.

Americká ekonomika

Petr Syrový: To byl Evropa. A co Amerika, co tam bylo za zajímavé zprávy v tomto týdnu?

Aleš Prandstetter: Amerika naopak vykazuje ten fundament poměrně dobrý. Americký spotřebitel má velmi dobrou náladu, nakupuje, protože má zaměstnání, nebojí se o něj, podobně jako v České republice je i v Americe rekordně nízká nezaměstnanost. Na rozdíl od Evropy si Amerika vystačí sama, takže pokud se Americe a americkému spotřebiteli daří dobře, je to důležitý indikátor pro celou ekonomiku a Ameriku víceméně tolik nezajímá, jestli se Německu daří, nebo nedaří nebo jestli se Británii daří, nebo nedaří. Naopak to funguje – když se nedaří Americe, nedaří se Evropě – ale Ameriku ten zbytek světa zase tolik nezajímá. Takže pokud je volatilita v Americe, týká se spíše aktuálních výsledků nebo té situace ohledně čínských cel a podobně.

Růst inflace

Petr Syrový: Dostáváme se ze světa do České republiky. Zaujala nás zpráva o tom, že inflace zrychlila na 2,9 %. Souvisí to i s tím, že doporučujeme některým našim klientům investovat do protiinflačních dluhopisů. Co bys k tomu, řekl, Aleši, k inflaci?

Aleš Prandstetter: Inflace obecně bývá tím špatným fenoménem, zvlášť když dosahuje vyšších hodnot. Inflace kolem 3 % už je samozřejmě v tom horním pásmu, kde ČNB už trošku znervózňuje, nicméně ne moc a ani pro ekonomiku to není nijak škodlivá úroveň. Nicméně samozřejmě toho, kdo má portfolio postavené třeba jen na tom pevném výnosu, který je pevný opravdu po celou dobu, to znamená dluhopis, který dává deset let ten samý výnos, může ta inflace znervózňovat, protože pak může vést ke ztrátám kvůli vyšším sazbám. Protiinflační dluhopis je v tomto velmi efektivní a portfolio je díky tomu rozložené tak, že se pak inflace bát nemusí – portfolio, které obsahuje protiinflační dluhopis a dejme tomu i akcie, které jsou také velmi dobře imunní vůči růstu inflace.

Novinky.cz: Trhy se obávají recese

Petr Syrový: Poslední zpráva se týká takzvané inverzní výnosové křivky. Možná bych jenom na úvod řekl, co znamená inverzní výnosová křivka. Na trhu to typicky vypadá tak, že státní dluhopisy desetileté mají vyšší výnos než státní dluhopisy dvouleté. V některých výjimečných situacích se to otáčí – a to je ta výjimečná situace, která přišla nyní – tak, že ty dlouhé výnosy jsou nízké a ty krátké jsou o trošku vyšší. V minulosti docházelo k tomu, že před recesí se ta výnosová křivka právě takto zinvertovala, a ono to vyplašilo investory a byl to jeden z důvodů, proč akciové trhy klesaly. Ty jsi našel, Aleši, zajímavý článek, který se této tématice věnuje. Co je předmětem tohoto článku?

Aleš Prandstetter: Jak je u nás zvykem, my vždycky dáváme na čísla a ne na dojmy. Samozřejmě obvykle investor chce být odměněn za to, že půjčí peníze na delší dobu, proto ten desetiletý dluhopis mívá vyšší sazbu než ten krátký. Na druhou stranu, když se podíváme na souvztažnost toho, jestli když přišla recese, objevila se inverzní výnosová křivka, či ne, platí, že když byla recese a ohlédli jsme se zpátky, většinou se tam ta inverzní výnosová křivka objevila, nicméně když se objeví inverzní výnosová křivka, neznamená to úplně a ani zdaleka automaticky, že ta recese nastane. Ta kauzalita je tedy trošku složitější, je vlastně opačná a nemůžeme z toho úplně přesně usuzovat, že když je výnosová křivka, musíme čekat recesi. S trhy a akciemi je to ještě komplikovanější, v té tabulce vlastně i vidíme, že po inverzní výnosové křivce většinou investoři mohli být spokojeni s akciovými výnosy. Takže takový je zhruba stav, úplně přehnaně bych se toho nebál, ale samozřejmě pro novináře je to vděčné téma.

Petr Syrový: Aleši, mockrát děkuju za zajímavé informace a budu se těšit někdy příště na shledanou.

Aleš Prandstetter: Díky. Měj se hezky ty, mějte se hezky i vy. Na shledanou.

Petr Syrový: Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz