Trhy jsou blízko maxim, je dobrá příležitost zrevidovat, zda je portfolio připraveno i na případné poklesy; Norský státní fond před časem navyšoval podíl akcií na 70 %; skupina EMTC není schopná dále vyplácet dluhopisy; reverzní hypotéka je úvěr, který se splatí nemovitostí

Týdenní videokomentář - 3. září 2019

Přepis videokomentáře doplníme během dnešního večera:

Aleš Prandstetter: Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u dalšího dílu „Přečetli jsme za vás“. Moje jméno je Aleš Prandstetter a je tu se mnou Tomáš Tyl. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Aleši. Dobrý den.

Aleš Prandstetter: Dnes se budeme věnovat revizi portfolia, norskému státnímu fondu, krachu dluhopisů anebo reverzní hypotéce. Pojďme na to.

Dění na trzích

Aleš Prandstetter: Nejdříve se podíváme na to, co dělaly trhy. Od začátku roku 2018 jsou světové akcie na 13 % výnosu, nejvíce dávají americké akcie, ty jsou nejvýkonnější – přes 23 %. Je to díky propadu na konci roku 2018. Když se podíváme na rok 2019, je ten výsledek opět velmi dobrý, akcie obecně +18 %, americké nejvýkonnější – 22,6 %.

Je dobrý čas revidovat portfolio

Aleš Prandstetter: Jak jsme avizovali, budeme se věnovat revizi portfolia. Proč revize portfolia? O čem to je, Tomáši?

Tomáš Tyl: Morningstar napsal článek o tom, jak revidovat portfolio, aby bylo připravené na případné poklesy. My si myslíme, že tohle je dobré řešit v době, kdy jsou akcie blízko vrcholu. Neznamená to, že bychom si mysleli, že mají akcie padat, i když je to jeden ze scénářů, se kterými také pracujeme – stále akcie převažujeme, považujeme je za atraktivní, ale na druhou stranu, když jsou akcie blízko vrcholům, je právě dobrá doba se na to portfolio podívat a případně zrevidovat, jestli je dobře uděláno. Je několik věcí, které by měl člověk mít jako takový „checklist“, například jestli má dostatek hotovosti, aby případně přežil období pádů akcií a mohl čerpat z hotovosti rentu nebo na případné cíle, které má. Další věc je zkontrolovat alokaci, protože poté, co akcie rostly, se může stát, že jich máme v portfoliu více, než chceme, a tak je dobrá doba je případně zkorigovat na tu úroveň, na které je v portfoliu chceme mít. Zkontrolovat si výši renty, jestli odpovídá dividendovému výnosu, jestli odpovídá úrokům, jestli nevybíráme příliš, protože i to může být nebezpečné. Zkontrolovat si možnosti daňových úspor, ale také třeba neplatit vysoké náklady – když portfolio padá, to, že platíte nějaké náklady, třeba fixní, a zároveň ještě ztrácíte, může být pro to portfolio problematické, proto kupříkladu my s našimi klienty máme platby ze zisku, což znamená, že když to portfolio padá, klient neplatí, protože zisk tam není. Dokud se zase nedostane do úplného zisku, to znamená, dokud nepřekoná nějakou předchozí hodnotu, nějaký předchozí vrchol, takzvaný high water mark, neplatí nic, což je v poklesu samozřejmě výhoda – neztrácet ještě peníze na poplatcích. Další věc je nenechat se vyprovokovat k akci vlivem emocí, protože všude se píše o tom, že trh padá, panika a tak dále – může to na člověka působit a je důležité nenechat se tím vyprovokovat. Takže jak říkám – my si myslíme, že je stále dobré být v akciích převážení, že ještě není čas z nich couvat, ale zároveň je dobré revidovat portfolio, abychom případně byli připraveni na nějaký scénář poklesu.

Aleš Prandstetter: Zkrátka vědět, co mám, a kontrolovat si náklady.

Tomáš Tyl: Ano.

Norský bilionový fond by mohl změnit směr

Aleš Prandstetter: Co jsme ještě zaznamenali za zprávu – norský státní fond změnil předchozí investiční strategii, navýšil podíl akcií, tentokrát hodlá jít více z Evropy do Ameriky. Vlastně tak, jak to my děláme celou dobu. Dá se říci, že přestupuje na naši strategii.

Tomáš Tyl: Dá se to tak říct a je to určitě rozumná věc, protože norský fond nejdříve investoval hodně v Norsku, pak šel více globálně, ale pořád upřednostňoval obchodní partnery Norska, to znamená evropské země, a teď říká: „možná to nebyla nejlepší strategie, pojďme více do Ameriky, protože americké akcie mají větší podíl“ a to je určitě rozumné v té diverzifikaci. Protože obchodní partneři hodně ovlivňují ekonomiku země, je dobré, aby ten fond byl ovlivňován něčím jiným, a tak to máme i v portfoliích našich klientů, protože na ty má hodně velký vliv zase to, co se děje tady v České republice a v Evropě. Takže chceme, aby ty peníze měli více v Americe, kde to na ně takový vliv nemá, prostě diverzifikace.

Další dluhopisový krach

Aleš Prandstetter: Je to tak. Co se týče další zprávy, ta už je z českých luhů a hájů a jde v ní o to, že jsme zaznamenali další poměrně velký krach dluhopisů z hlediska objemu, o co šlo Tomáši?

Tomáš Tyl: Společnost EMTC není teď schopna teď vyplácet dluhopisy. Jedná se o balík 650 milionu, což je více, než Zoot. Pro nás to není úplně překvapivé, protože my jsme dříve hodnotili dluhopisy společnosti Lipa Learning, což je dcera EMTC a právě emitentem těch dluhopisů bylo EMTC a našim klientům jsme je nedoporučovali. My jsme doporučovali ty peníze dostat z těch dluhopisů pryč, protože už tehdy se nám ta společnost nezdála v úplně dobré kondici. Takže problematická společnost. Zajímavé je, že ty krachy se dějí na rostoucím trhu. Až přijde nějaké zpomalení, nebo třeba pokud v Německu bude recese a ta dojde k nám, tak můžeme očekávat, že takových titulků bude čím dál více.

Revezní hypotéky

Aleš Prandstetter: Pak ještě jsme měli dotaz od klienta ohledně reverzní hypotéky, možná jenom upřesním, co to vlastně znamená. Je to vlastně opak k hypotéce jako takové, zbavím se tak nemovitosti dopředu, za to zinkasuji nějaké peníze, ať už rentu nebo jednorázovou částku. Jak jsme na tom v České republice v oblasti reverzních hypoték? Je to standartní byznys nebo to není úplně ono?

Tomáš Tyl: Zatímco v Americe a v západní Evropě se to poměrně používá a je to vlastně taková cesta pro ty staší, osamělé lidi jak si nějakým způsobem přilepšit k důchodu, protože oni vlastně teď dostanou peníze nebo nějakou rentu. Je to jako půjčka a jsou tam úroky, které u té půjčky jakoby zvětšují ten dluh a na konci se ten dluh vyrovná prodejem té nemovitosti – na konci znamená po úmrtí toho seniora nebo seniorů, když je to pár. Nemyslíme si, že v Čechách jsou nějaké atraktivní nabídky v tomto segmentu, věnují se tomu spíše menší firmy. Ty úroky, které nabíhají na té půjčce, jsou poměrně velké, což znamená, že ta renta vzhledem k ceně nemovitosti je poměrně malá, skutečně jde o drobné, ale na konci je potom většina peněz z prodeje té nemovitosti použita a nic z ní nezbyde. To znamená, že když tam jsou nějací dědicové tak nic nedostanou. My se domníváme, že tady v současnosti – možná kdyby se to ho chopily nějaké větší banky nebo instituce – tak by dokázali ty podmínky udělat atraktivnější, ale momentálně ty podmínky atraktivní nejsou. Také je to nějaký dlouhodobý závazek, je hodně důležité co podepíšete na té smlouvě, protože se jedná o velké peníze. V tuto chvíli tady pro to ještě není prostor a spíše to nedoporučujeme a domníváme se, že ta rizika jsou poměrně velká, vzhledem k tomu, jaká je atraktivita té reverzní hypotéky. Je lepší to řešit spíše v rodině, buď s potomky, nebo případně přestěhováním se z většího do menšího, zkusit to vyřešit jinak a tento produkt nevyužít.

Aleš Prandstetter: Dobře, díky Tomáši za komentář, vám za pozornost a mějte se hezky, nashledanou.

Tomáš Tyl: Také děkuji za pozornost, nashledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz