Na iDnes.cz vyšel článek: „Bublina brzy splaskne. Investor, který předpověděl krizi 2008, opět varuje“; nejprve chceme připomenout, že poklesy akciového trhu mohou přijít kdykoli a je potřeba být na ně PŘEDEM připraven; Michael Burry hovoří především o problémech likvidity ETF; v našich strategiích nevyužíváme ETF, která jsou postavena na derivátech; indexové investice mají jen 15 % podíl na celém akciovém trhu

Týdenní videokomentář - 10. září 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a dneska si budu povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den. A dnes exkluzivně vítáme i členy naší LinkedIn skupiny InvestGeek, kteří budou mít možnost toto video vidět prakticky živě.

Petr Syrový: Téma dnešního povídání je: „Příští bublina je na indexových fondech“, jak píší některá média. Právě proto se některým typům ETF vyhýbáme.

Dění na trzích

Petr Syrový: Nejprve se podívejme na výnosy akciových trhů, tak jak jsme zvyklí. Od počátku roku 2018, to znamená za rok a devět měsíců, jsou světové akcie +15 %, z toho Amerika asi +25 % a Evropa jenom +6 %. Od začátku roku 2019 jsou světové akcie +20 %, Amerika je necelých +25 % a Evropa asi +17,5 %.

¨

Bublina brzy splaskne

Petr Syrový: Pojďme na dnešní téma. Objevilo se v některých médiích, na iDnes anebo na Patrii, že bublina brzy splaskne, jak předpovídá investor, který předpověděl krizi v roce 2008 a opět varuje. Tomáši, o čem byly tyto články, které se objevily na našem internetu?

Tomáš Tyl: Michael Burry mimo jiné říká, že si myslí, že další krizi mohou vyvolat ETF, pasivní investice. On je známý právě tím, že předpověděl tu hypoteční krizi, takže když něco řekne, hodně se o tom mluví. Nyní se obává další krize, říká, že samozřejmě neví, kdy přijde a za jak dlouho přijde. Než se pustíme přímo do toho, co řekl, a rozebereme si to, je potřeba si říct, že poklesy na akciových trzích jsou něco, co přichází, takže je to něco, s čím je potřeba spíše počítat. Samozřejmě nikdy dopředu nevíme, kdy přesně nastanou, ale vždycky je potřeba mít portfolio připravené a počítat se scénářem, že může přijít nějaký pokles. A když ten pokles přijde, je samozřejmě výhodné využít ho třeba pro levnější nákupy, nakupovat při poklesech i něco, co potom pomáhá při tom dlouhodobém investování.

Michael Burry

Petr Syrový: My jsme se podívali na větší detail názoru Michaela Burryho a zjišťovali jsme, před čím on vlastně přesně varoval. Před čím varoval?

Tomáš Tyl: Jedna z věcí, o kterých hovoří, jsou problémy likvidity v ETF. Protože před rokem 2008 hodně varoval před těmi CDO, různými deriváty a podobně, i teď hovoří o tom, že může být problém s ETF, která deriváty využívají, protože ETF jsou v zásadě dva typy: jedny mají takzvanou fyzickou replikaci, což znamená, že přímo investují do aktiv toho indexu, který sledují, takže když je to třeba index S&P 500, mají zainvestováno do pětiset největších akcií v Americe podle toho poměru, jak jsou v tom indexu, a pak jsou také takzvaná syntetická ETF, která se často používají třeba na nějaké menší trhy, a ty fungují tak, že se nakoupí něco, co nutně nemusí být ten cílový trh, a k tomu se dokoupí deriváty, díky kterým se jakoby vymění výnosnost toho, co mají v portfoliu, za výnos toho daného trhu. ETF s deriváty je velmi mnoho a právě tyto deriváty mohou způsobovat nějaké nepředpokládané věci. Zkrátka je to něco, co může potenciálně hrozit nějakým nebezpečím. My máme raději to, co je přímé, jednoznačné, to znamená, že my investujeme jen do ETF, která mají tu přímou fyzickou replikaci, to znamená, že přímo nakupují ta aktiva, do kterých investují.

Petr Syrový: Takže Michael Burry nevaruje před všemi ETF, ale varuje jenom před některými ETF. Některá ETF obsahují deriváty a některá neobsahují. Ta, která neobsahují, používáme my.

Tomáš Tyl: Varuje před tím, že ty deriváty mohou být nebezpečné, a pak také mluví o celém tom ETF trhu, o čemž si povíme dále.

ETF

Petr Syrový: Často se ETF vytýká, že ovlivňují ceny nelogicky. Ovlivňují ceny ne proto, že by akcie byla dobrá, ale ovlivňují ceny akcií proto, že ta akcie je velká, a když je velká, je v indexech, a když je v indexech, automaticky se nakupuje. Jak je to s tím ovlivňováním cen od ETF?

Tomáš Tyl: Toto je vlastně ta druhá část kritiky, kterou zmiňuje a kde my už tak úplně nesouhlasíme s tím, jak je to prezentováno, protože často se hovoří o tom, kolik do ETF přiteklo za poslední roky peněz, ale málokdo už se dívá na to, že ty peníze odněkud odtekly. Odtekly z aktivně řízených fondů, takže investoři vlastně jedny akcie vyměnili za druhé a často prodávali aktivně řízené fondy, které se od toho indexu zase tolik nelišily. Takže to nejsou úplně nové peníze, často je to výměna. Druhá věc je, že když se podíváte na graf, který máme v prezentaci, je vidět, kolik ETF na tom celém balíku je. Ten segment je velmi malý, a i když k ETF připočítáme ještě indexové fondy, pořád se dostáváme na asi 15 20 % celého toho trhu v pasivních investicích, dalších 25 % jsou aktivně spravované peníze v podílových fondech, v penzijních fondech, u pojišťoven, a pak je velký balík peněz individuálních vlastníků nebo peněz, které nemají nějakého přímého aktivního správce, a to je samozřejmě to, co má ten největší vliv. Takže ta diskuze o tom, že pasivní investice ten trh nějak dramaticky ovlivňují, možná jednou nastane – až ETF a pasivní investice budou přes 50 %, můžeme se o tom bavit – ale zatím jsme do 20 % a trh mnohem více ovlivňují právě aktivní manažeři, a to nejen tím objemem, kolik toho drží, ale také tím, jak často obchodují, protože ETF nakoupí akcie a drží je, zatímco aktivní manažeři nebo jednotlivci tradeují tam a zpátky, takže cenu na trzích daleko více ovlivňují aktivní manažeři a daleko více ji ovlivňují individuální investoři a ETF na to ve výsledku až takový vliv zase nemají.

Petr Syrový: A tím už se dostáváme, Tomáši, k tomu, proč vlastně doporučujeme ETF a jaké jsou jejich výhody. Ty jsi zmiňoval jednu výhodu, že ETF mají nižší obrátkovost obchodu, to znamená, že mají menší náklady na obchody. Jaké jsou další typické výhody ETF a důvody, proč je používáme v našich řešeních?

Tomáš Tyl: Určitě jsou levnější, mají výrazně nižší poplatky, akciová ETF se pohybují do 0,3 %, některá jsou prakticky kolem nuly, zatímco podílové fondy u nás mají typicky poplatky 1,5 2,5 %. Takže jsou dramaticky levnější. Díky tomu také překonávají většinu aktivně řízených fondů v dlouhodobém horizontu. Je tu hodně pasivních manažerů, ale ukazuje se, že aktivní manažeři nejsou schopní tu výhodu té aktivity využít, a naopak za těmi indexy ztrácí, zaostávají. Také jsou jednodušší – přesně víte, co nakupujete. Kupujete ten index. U aktivního manažera se vám někdy stane, že začne zaostávat a vy nevíte, co to vlastně přesně způsobilo, kde je ta chyba. Aktivně řízené fondy také hodně ovlivňují přítoky a odtoky prostředků díky tomu, jaká je tam konstrukce, takže když třeba z fondů hodně odtékají peníze, manažer musí vyprodávat akcie v době, kdy by je chtěl nakupovat, protože akcie padají, všichni z fondů odcházejí, manažer ale musí prodávat, protože potřebuje likviditu, aby ty odchozí mohl vyplatit. To také zhoršuje tu výkonnost. Takže právě z těchto důvodů máme radši ETF, ale samozřejmě ne každé ETF. Chceme klasicky zohledňovat velikost správce, chceme ty největší, chceme velké produkty, protože tam je vždycky menší riziko nějakých problémů, a vyhýbáme se ETF, která jsou takzvaně syntetická, postavená na derivátech. Vždycky chceme tu přímou replikaci. Také se zaměřujeme na hlavní regiony a neinvestujeme třeba do ETF na nějaké hodně malé trhy, protože tam samozřejmě mohou nastávat také nějaké animozity a problémy. Na velkém trhu je to vždycky bezpečnější.

Petr Syrový: Tomáši, mockrát děkuju za velmi zajímavé informace a budu se těšit příští týden zase na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz