Když jsou akcie nahoře, nálada investorů roste, když jsou dole, jejich nálada klesá; u finančních poradců existují velké rozdíly v kvalitě jejich práce a rady některých jsou vyloženě škodlivé a připravují jejich klienty o peníze; jestliže si vzdálenější věci vykreslíme více do detailu, stanou se pro nás bližší, důležitější a je větší šance, že jich dosáhneme; do penze začínají odcházet živnostníci, kteří před 30 lety začali podnikat a platili si na důchod pouze zákonné minimum; úpis jedné emise státního proti-inflačního dluhopisu skončil, ale od 16.9. do 20.12. je možné upisovat další emisi

Týdenní videokomentář - 20. září 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový:Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a dneska si budu povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře, dobrý den.

Petr Syrový: Dneska si budeme povídat o náladě investorů, dále se zmíníme o problému živnostníků, kteří odcházejí do důchodu, a dostanete jeden tip, jak se přiblížit k vlastní rentě.

Dění na trzích

Petr Syrový: Nejprve se podívejme, co dělaly akciové trhy od začátku roku 2018. Světové trhy od roku 2018 jsou +17 % s tím, že Americe se dařilo lépe – Amerika má asi +27 % a Evropa jenom +7 %. Od začátku letošního kalendářního roku jsou světové trhy + 22 %, Amerika zase rostla o něco rychleji, ta má asi 26 %, a Evropa 20 %.

Nálada investorů

Petr Syrový: Pojďme na první zprávu, Tomáši. První zpráva se týká nálady investorů. Co ukazuje nálada investorů?

Tomáš Tyl:My jsme tady vybrali jeden ukazatel, Fear & Greed Index – takže ukazatel strachu a chamtivosti, který do sebe shrnuje několik různých ukazatelů jako například volatilitu na trzích, kolik lidí obchoduje, spekuluje na pokles a tak dále. Je tam několik ukazatelů, které dohromady dávají nějaké číslo, a ten ukazatel se snaží odhadnout, jestli jsou aktuálně investoři spíš optimističtí, až možná v extrému nenasytní a chamtiví, anebo naopak, zda se spíše bojí a jsou pesimističtí. Ta hodnota je nyní na nějakých 66, takže v tom spíše zeleném pozitivním území, ale není zase nějak extrémně dobrá. Je to tím, že se akciové trhy zase přiblížily maximům, ale na druhou stranu – když se podíváme vpravo od toho ukazatele, můžeme vidět, kde byly ty hodnoty před nějakou dobou – měsíc zpátky, i když na trhu nebyly nijak velké poklesy, byla ta hodnota výrazně nižší – 23. Chtěli jsme představit a ukázat tento ukazatel, jenž je také jedním z těch, které sledujeme a který nám může dávat určitou představu o tom, jak jsou na tom aktuálně investoři. A samozřejmě – když se ostatní investoři hodně bojí, my to spíše vnímáme jako pozitivní signál, a když jsou hodně chamtiví a pozitivní, je to spíše signál k tomu přehodnotit strategii.

Špatné rady finančních poradců

Petr Syrový: Máme tady další článek a ten se týká špatného poradenství – nebo špatné práce některých finančních poradců v Americe. Na tom článku nás zaujaly některé věci – které to jsou, Tomáši?

Tomáš Tyl:Ten článek je z Morningstar a jeho autor uvádí několik případů, kdy poradci velmi poškodili svoje klienty, a co je zajímavé – neděje se to jen u nás nebo v Evropě, své zkušenosti s tím mají i v Americe. Jeden z těch příkladů je vyloženě chyba či nějaká hloupost toho poradce – ten v UBS prodával klientům produkt, který měl takovou hezkou zkratku – YES, a říkal jim: „i kdyby zítra svět skončil, v tomto produktu vám zůstanou peníze“. To zjevně nebyla úplně pravda, pak se ukázalo, že ti klienti tam naopak hodně peněz ztratili. Vůbec nečekali, že se to může takovýmto způsobem vyvíjet. Pak ještě uvádí příklad poradců, kteří své klienty vyloženě okradli. My považujeme za důležité si tohle uvědomovat. Uvedu opět příklad z článku. Pokud přijdete k nějakému levnějšímu holiči nebo kadeřníkovi, možná vás o něco hůř ostříhá, ale určitě se vám nestane, že by vás skalpoval, zatímco v té praxi finančního poradenství se může stát, že i když jdete za odborníkem, buď vás vyloženě okrade, nebo to bude někdo, kdo to nebude dělat dobře. My se proto domníváme, že je velmi důležité se vzdělávat, a také jsme z tohoto důvodu vůči klientům hodně transparentní, chceme jim ukazovat, co děláme, jak to děláme, proč to děláme, aby k něčemu podobnému nebyl prostor.

Tip pro investování

Petr Syrový: My se snažíme naše klienty dovést k finanční nezávislosti a pomoci jim získat nebo udržet rentu a máme tady jeden zajímavý tip, jak se lépe a snáze dostat k vlastní rentě. Není to tip, který by byl z oblasti těch finančních kapitálových trhů a o číslech, je to spíše z psychologie, takže z trošku jiné oblasti, a přišlo nám to velmi zajímavé.

Tomáš Tyl:Ano, ano. V tom článku jsou vidět dva obrázky. Na obrázku jsou vždycky dva stromy – jeden je jakoby v dálce a druhý je blízko. Na tom prvním je ten blízko vykreslený v detailech a ten vzadu je jakoby rozmlžený a vaše oči automaticky sledují ten vepředu, v detailech. To je logické. Ale pak je tam druhý obrázek, kde je v detailech vyvedený ten zadní strom, ten je ostrý a neostrý je ten vepředu a v tomto případě nezaostříte na ten velký objekt, co je blízko, ale na ten detailní, který je vzadu. To, co nám to říká pro tu poradenskou praxi, je, že když jsou některé věci v budoucnu, je dobré si je hodně pečlivě a do detailu vybavit, abychom k nim opravdu došli, abychom se na ně dokázali soustředit. Proto se třeba my v plánech ptáme našich klientů, kdy chtějí finanční nezávislost, jakou chtějí rentu – právě proto, aby si to dokázali velmi dobře představit, aby si to dobře vizualizovali a tím lépe k tomu mohli dojít, i když se v průběhu času třeba změní podmínky, budou chtít vyšší rentu, budou ji chtít dřív, později – podle toho, co se bude dít – ale tím, že si to dobře vizualizují a že se na to budou do detailu soustředit, půjde se jim k tomu cíli lépe, než když je to jen nějaký vágní cíl, který moc neřešíme.

Petr Syrový: To není ve finančním poradenství úplně standardní věc, protože dost často se setkáváme s prací poradců, která pracuje mlhavě – přilepšení k důchodu, připojištění se, spoření na dlouho, odkládání peněz, hledání výnosu – a to jsou takové nekonkrétní věci, ke kterým se potom velmi těžko dochází.

První generace živnostníků jde do důchodu

Petr Syrový: Další článek se týká problému českých živnostníků, protože nám začíná odcházet do důchodu první generace živnostníků, kteří začínali podnikat před třiceti lety a platili si jen minimum na důchody. Jaký teď mají problém?

Tomáš Tyl:Ten problém je, že ty důchody jsou kvůli tomu nízké, takže samozřejmě dostávají velmi nízké důchody, postupně jich půjde do důchodu více a více nebo budou někteří muset ten důchod odkládat a budou ještě pracovat. Je to problém, se kterým se budeme setkávat více, a je to samozřejmě tím, že živnostníci platí nižší odvody na sociální, než kdyby stejný příjem měli jako zaměstnanci. Je důležité, aby když dostávají méně, aby to odkládali, dávali stranou, směřovali tím vlastně, k nějaké té rentě a neutratili ty peníze, protože jinak mohou dopadnout špatně.

Petr Syrový: Musejí si uvědomit, že se musejí postarat sami o sebe, že se o ně nikdo nepostará.

Tomáš Tyl:Přesně tak.

Dluhopisy republiky

Petr Syrový: Poslední zpráva se týká Dluhopisu Republiky, protože ten jsme doporučovali některým klientům do jejich portfolií. Úpis jedné emise skončil 13.9., ale od 16.9. – vlastně už od začátku tohoto týdne – je možnost upisovat další emisi, která má stejné podmínky jako ta emise předchozí. My zpracujeme na tento dluhopis analýzu a budeme ji distribuovat zhruba v polovině listopadu.

Petr Syrový: Děkuju, Tomáši, za zajímavé informace, děkuju za pozornost a budu se těšit příští týden. Na shledanou.

Tomáš Tyl:Taky díky, díky za pozornost. Na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz