Po 178 letech zkracovala jedna z nejstarších cestovních kanceláří světa – Thomas Cook; někteří lidé neinvestují, protože akciovému trhu nerozumí a bojí se ho; pravidelná investice je výnosnější než čekání na poklesy; na trhu jsou i produkty, které mají celkové roční náklady přes 5 % ročně. Takovým produktem je například investiční životní pojištění

Týdenní videokomentář - 27. září 2019

Přepis videokomentáře doplníme během příštího týdne:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Tomáš Tyl a je tady se mnou kolega Petr Syrový. Ahoj, Petře.

Petr Syrový: Ahoj, Tomáši, dobrý den.

Tomáš Tyl: Dneska se budeme bavit o tom, že i firma s tradicí 178 let může zkrachovat, o tom, jestli je lepší nakupovat na dně nebo pravidelně, a také o produktech, které se vyskytují na trhu a které mají šílené poplatky přes 5 % p.a.

Dění na trzích

Tomáš Tyl: Nejdříve se pojďme podívat na to, co dělaly trhy. Od minulého týdne se toho příliš mnoho nezměnilo – celý trh od začátku roku 2018, to znamená za minulý rok a tento rok, vydělal kolem 17 %, výrazně více vydělaly americké akcie – 26 %, naopak evropské se 7 %zaostávaly. Všechno je v korunách. Když se podíváme jen na tu část od začátku tohoto roku, vidíme tam samozřejmě ten růst, to znamená: světové akcie asi +22 %, americké jsou +26 % a evropské trochu zaostaly – 19 %.

Zkracovala jedna z nejstarších cestovních kanceláří světa

Tomáš Tyl: Naše první zpráva se týká krachu cestovní společnosti Thomas Cook – ta se v našich zprávách nevyskytla poprvé. Petře, co se tam stalo?

Petr Syrový: Tato společnost je cestovní kancelář, která měla velmi dlouhou tradici – 178 let – a zkrachovala. Když jsme tu zprávu viděli, zaujalo nás na ní – a nejenom nás, ale i novináře a další čtenáře – že i společnosti, které mají velmi dlouhou tradici, mohou zkrachovat. Samozřejmě, že když je tady někdo už bezmála 200 let, je to větší překvapení. U mladých společností jsme si na to zvykli více. Ale ten krach společnosti nepřišel z čista jasna, to nebyl nějaký blesk z čistého nebe, protože s tou společností jsme se setkali už v květnu letošního roku, kdy jí byl snížen rating z B na CCC, a rating CCC už říká: „to je společnost, která má velmi vážné problémy a už jen v případě, že by se jí velmi dobře dařilo, byla by schopná splatit dluhy“. Pokles ratingu na CCC znamenal velký pokles cen akcií – ty akcie spadly o 90 % ze svých maxim – a dluhopisy se obchodovaly na 30 % nominální hodnoty, to znamená, že dluhopis s nominální hodnotou 1000 se dal koupit za 300, takže investoři prodávali s tak obrovskou ztrátou a byli rádi, že dostali alespoň nějaké peníze zpátky. No a nyní je vidět, že ta společnost ten směr neotočila a zkrachovala. Co to pro nás znamená investorsky? Vidíme, že krachování společností patří k běžnému životu na kapitálovém trhu, že akciové společnosti krachují a držitelé dluhopisů přicházejí o své peníze. A jak se tomu můžeme bránit? Jediná správná obrana je diverzifikace. Proto nakupujeme produkty, které nespoléhají na jednu akcii, dvě akcie, tři akcie, ale na stovky akciových společností – v ETF, která máme na akcie nebo na dluhopisy, jsou stovky společností a nikdy neinvestujeme do dluhopisu jednoho emitenta více než 5 % celkového majetku klienta – s jednou výjimkou, a tou jsou státní dluhopisy. Takže pokud bychom někdy měli v portfoliích korporátní dluhopisy, tak v objemu cca 1 % nebo méně, určitě ne více než 5 %, to znamená, že krach toho dluhopisu by neznamenal žádné fatální dopady pro klienty.

Co je to akciový trh

Tomáš Tyl: Další článek, který tady máme, se týká toho, jak vysvětlit, co je akciový trh, někomu, kdo není profesionál – v tomto případě se jedná o Velkou kočku, což je sportovní moderátor v Americe, což pro nás není důležité, ale jde o to, jak někomu, kdo vůbec není v oboru, vysvětlit, co je vlastně investování do akcií a proč je rozumné.

Petr Syrový: Mnoho investorů neinvestuje do akcií, protože se jich bojí, protože jim nerozumí, protože si pod nimi představují jenom hraní na burze a spekulace a v novinách vidí jen poklesy a ztráty a průšvihy, a přitom akciový trh funguje poměrně jednoduše a jeho základy jsou jasně srozumitelné. Vstupem na akciový trh se stáváte akcionářem – podílníkem na společnosti. Jste majitelem společnosti a to znamená, že máte práva vlastníka. Mezi práva vlastníka patří podílet se na zisku a inkasovat dividendy. Na akciovém trhu velmi dobře funguje kouzlo složeného úročení anebo výnosu z výnosu. Kdo si koupil akcie v roce 1950, dividendový výnos, který inkasoval, narostl za 70 let o 4777 %, to znamená, že ten dividendový výnos narostl o 6 % p.a., přitom hodnota akcií za těchto asi 70 let narostla zhruba o 11 % p.a. Samozřejmě, že to není jen o ziscích a o těch krásných číslech, ale něčím se také platí za ty krásné a vysoké zisky – a platí se vyšší volatilitou, vyšší nejistotou, vyšší kolísavostí. Vždycky je to vyšší možnost zisku, ale nějaká krátkodobá kolísavost. Při investování na akciovém trhu je vždycky potřeba dobře zvládat emoce, a právě k tomu, aby se správně zvládaly emoce, je potřeba rozumět základům akciového trhu. Nemusíme ho znát do detailu, nemusíme dokonale, ale základy bychom znát měli. To nám pomůže.

Pravidelné investování proti snaze o načasování trhu

Tomáš Tyl: Dobře. S emocemi v podstatě souvisí i další článek, který tady máme, protože někdy se nás klienti ptají: „Akcie jsou na maximu, neměl bych s tím, kdy budu investovat, počkat, až přijde pokles?“. Jak to je?

Petr Syrový: Přesně tuhle otázku si položili v článku, který jsme vybrali, a udělali takový pokus. Porovnali dvě strategie. První strategie říká: „budu pravidelně investovat stejnou částku do akcií“ a druhá strategie říká: „budu si peníze shromažďovat, a jakmile dojde k poklesu, zainvestuji je“. A představili si, že v té druhé variantě je investor vševědoucí a ví, kdy nastanou poklesy, vzali si minulá data a zainvestovali přesně v době poklesů, když bylo lokální minimum mezi dvěma maximy.

Tomáš Tyl: Takže ten úplně nejlepší moment.

Petr Syrový: Úplně ten nejlepší moment. Vyslyšeli přání toho, kdo říká „budu čekat na pokles“ a splnili mu ho. Jak to porovnání dopadlo? Dopadlo tak, že ve většině případů – v 70 % – vyhrála pravidelná investice, a je to proto, že když akciové trhy klesnou a my nakoupíme v poklesu a pak budeme čekat na další pokles, tak ten další pokles často nastává na vyšších úrovních, takže ten, kdo investoval pravidelně, nakoupí hned druhý, třetí, čtvrtý měsíc za nízké ceny. A co tento pokus a porovnání pro nás znamená? Znamená, že nemá smysl odkládat investování do akcií, je lepší zainvestovat hned a nečekat na pokles, protože poklesu se nemusíme dočkat, respektive k poklesu dojde, ale dojde k němu až poté, co akcie poměrně významně vyrostly, a ty růsty nám utečou.

Tomáš Tyl: A ještě navíc my ani neumíme odhadnout přesně ten správný okamžik, takže pak je ten výsledek vlastně ještě horší.

Petr Syrový: Je tam ten myšlenkový pokus, který předpokládá, že víme, co se stane, a to samozřejmě v praxi není.

Analýza zajímavého produktu

Tomáš Tyl: Dobře. Poslední věc není úplně zpráva, ale je to jeden produkt, který jsi analyzoval a který je zajímavý svojí konstrukcí. Co je tam zajímavého?

Petr Syrový: Je zajímavý svou konstrukcí proto, že to je mnohokrát zabalený akciový trh. My na akciový trh vstupujeme s jednoduchými transparentními levnými produkty, jejichž náklady jsou kolem 0,2 %, 0,3 % p.a., a ten produkt, který jsme hodnotili, byl do několika slupek zabalený akciový trh, kdy se jednalo o investiční životní pojištění, jehož výnos byl vázán na zajištěném fondu, který byl postaven na strukturovaném dluhopisu, a ten strukturovaný dluhopis měl v sobě několik aktivně řízených fondů. A proč to je důležité? Je to důležité proto, že každá ta slupka obsahuje určité náklady. Ty aktivně řízené fondy mají náklady kolem 1,6 %, pak ten strukturovaný dluhopis má náklady přes 1 % a samotné pojištění má náklady 1,5 3,25 %. A když to sečteme dohromady, celá nákladovost toho produktu je kolem 5 % - 4,2 5,75 %. Zatímco my, když klientům vyděláme 6 % ročně, bereme si z toho poplatek 1 %, tento produkt je postaven obráceně. Tento produkt má poplatky 6 % a možná klientům vydělá 1 %.

Tomáš Tyl: Dobře. Petře, já ti děkuji za odpovědi a vám děkuji za pozornost. Na shledanou.

Petr Syrový: Děkuju. Na shledanou.