Ekonomické zpomalení se promítne do zisků firem. V USA se očekává pokles zisků ve 3Q o 4 %; očekávané výnosy v následujících 10 letech na akciích jsou nižší než v posledních 10 letech; firmy vstupující na burzu prostřednictvím IPO (Initial Public Offering) lákají investory; vývoj na trzích dluhopisů je důležité sledovat, i když dluhopisy nyní v portfoliích podvažujeme

Týdenní videokomentář - 11. října 2019

Přepis videokomentáře doplníme během příštího týdne:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl:Ahoj, Petře, dobrý den.

Petr Syrový: Dneska si budeme povídat o tom, že analytici revidují odhady směrem dolů, budeme si povídat o IPO a taky o dluhopisech.

Dění na trzích

Petr Syrový: Nejprve se pojďme podívat, co se dělo na akciových trzích. Od začátku roku 2018 světové akciové trhy v české koruně vydělaly zhruba 15 %, Amerika asi 24 % a Evropa jenom 5 %. Od začátku roku 2019 jsou světové akcie +19 % a zase Amerika má i od začátku roku vyšší výnosy a Evropa o něco zaostává.

Ekonomické zpomalení

Petr Syrový: Tomáši, máme tady první zprávu o ekonomickém zpomalení. Jak se projevuje ekonomické zpomalení na trzích?

Tomáš Tyl: Teď to vidíme více v číslech. Projevuje se to tím, že společnostem se snižují zisky (oproti stejnému kvartálu minulého roku). Ze zdrojů, ze kterých my čerpáme, vyplývá, že zatímco první a druhý kvartál byl nějaký mírný růst, třetí kvartál vypadá na pokles, a nejenom že vypadá na pokles, ale vypadá to, že je to o něco větší pokles než analytici očekávali třeba ještě v červnu.

Petr Syrový: Já vím, Tomáši, že to je ještě hrozně brzo, ale o jak velkém poklesu se bavíme? Abychom měli představu, jestli to jsou malá procenta nebo větší procenta.

Tomáš Tyl: Ano. Očekává se nějaký pokles o 4 %, což není tak dramatické, když vezmeme v úvahu, že minulý rok rostly zisky o asi 20 %, takže poměrně dramaticky, teď je tady nějaká lehká korekce. Zajímavé je, že zatímco u zisků očekáváme pokles, u tržeb se očekává mírný růst, což je v zásadě horší zpráva. Kdyby nějak dramaticky klesaly i tržby, byla by to samozřejmě ještě horší zpráva. Samozřejmě to znamená, že kdyby se nehnuly ceny, akcie by jakoby o něco zdražily. Ale pro nás to pořád neznamená, že by byly nějak výrazně drahé. Pak tu máme ještě jednu zprávu, která se týká právě toho zpomalení. GE se rozhodla zmrazit penze. V Americe je docela časté, že zaměstnanci mají penze od té společnosti, pro kterou dlouhodobě pracují, a je to tam poměrně častý model, ale ten model má svá velká rizika, protože když se ta společnost dostane do nějakých potíží, může právě třeba zmrazit jejich růst, anebo dokonce když ta společnost zkrachuje, lidé, kteří s tou penzí počítali a spoléhali na to, že budou od té firmy něco dostávat, mohou přijít zkrátka, takže i v takovýchto situacích je důležité diverzifikovat, rozkládat to riziko, držet celý trh a nesázet jenom na jednu kartu, protože když v tom ekonomickém zpomalení vsadíte na jednu kartu, může se vám stát, že hodnota firmy, na kterou jste vsadili – ať už tím, že tam máte penze, nebo když do ní investujete nebo je to třeba váš zaměstnavatel a máte nějaké zaměstnanecké akcie – se najednou může dramaticky změnit. Když jde o celý trh, my i v té současné situaci pořád mírně převažujeme akcie a převažujeme Ameriku. Domníváme se, že pořád do toho zpomalení nebo případné recese má Amerika situaci nejstabilnější ty akcie to nejlépe přežijí.

Očekávané výnosy

Petr Syrový: Mluvil jsi, Tomáši, o poklesu na akciových trzích, respektive o poklesu tržeb. Pojďme se podívat na další zprávu, která mluví o nižších ziscích firem v následujících deseti letech.

Tomáš Tyl: Jde o to, že společnost Schroders se dívala, jak by mohly vypadat očekávané výnosy, když vezmeme v úvahu to současné P/E, ty současné valuace, a vychází jim, že ta očekávaná výnosnost amerických i evropských akcií je nižší než v těch minulých deseti letech, což je samozřejmě logické, protože minulých deset let byl poměrně intenzívní býčí trh. Víme, že výnosy dluhopisů jsou také poměrně nízké. V takové situaci není úplně jednoduché jen tak přijít k tomu trhu a investovat, jako když všechno roste, je zkrátka potřeba být více připravený, takže oni říkají: „když investujete, měli byste mít realistická očekávání ohledně toho, co přijde, ne si říci: ‚hm, to, co to dělalo minulých deset let, to bude dělat dalších deset let‘, to určitě nefunguje“. Stejně tak je třeba se podívat, jaká rizika mohou nastat, nějakým způsobem je identifikovat, některá z nich možná nastanou, některá možná nenastanou, ale být připraven a také mít silný tým lidí, kteří se s tím dokážou poprat a dokážou flexibilně reagovat na tu situaci. Pro nás je to také důležité – když mají přijít špatné časy, dívat se na to, co se může stát a jaké mohou nastat scénáře, takže samozřejmě my sice akcie převažujeme, ale zároveň víme, co budeme dělat, co doporučíme našim klientům udělat, když dojde k poklesu. Teď jim doporučujeme mírně převažovat.

IPO

Petr Syrový: Další zpráva se týká IPO, protože někteří naši klienti se setkávají s různými nabídkami na IPO, které jsou často podávány jako snadné a velké zisky. Co jsme našli o IPO zajímavého?

Tomáš Tyl: Goldman Sachs udělali docela zajímavou studii, kde se na to podívali, protože většinou, když vás někdo láká na IPO, zavolá vám a řekne: „viděli jste, jak teď šly na burzu tyhle a tyhle a jak ta cena vyskočila a jak se na tom dalo vydělat?“, ale když se podíváte na nějaké statistiky – dlouhodobější a více firem – ukazuje se, že velká část firem dopadne špatně a nějaký průměr nebo medián, o kterém se tady hovoří, v průběhu času zaostává desítky procent za zbytkem trhu, takže podle té studie Goldman Sachs je hodně nebezpečné investovat do IPO a často to vede k ne úplně dobrým výsledkům a prodělkům, protože jsou v tom hodně emoce a protože ten, kdo tu firmu emituje, dává ji na burzu, o ní ví všechno a doufá, že ji koupí lidi, kteří o ní nic moc nevědí.

Petr Syrový: Samozřejmě, chce ji prodat za co nejvyšší cenu, takže se mu to většinou podaří.

Tomáš Tyl: Přesně tak, přesně tak. Proto my ve Fichnter s.r.o. našim klientům doporučujeme se IPO úplně vyhýbat, nenakupovat je, není to v souladu s wealth protection přístupem.

Vývoj na trzích dluhopisů

Petr Syrový: Poslední zpráva se týká dluhopisů, protože většinou v tom našem „Přečetli jsme za vás“ mluvíme o akciích a na dluhopisy trošku zapomínáme, tak chceme ten dluh dneska trošku narovnat. Dluhopisy využíváme, využíváme u některých klientů i státní protiinflační dluhopisy, u některých klientů využíváme i dluhopisy Sazka, u většiny klientů využíváme dluhopisy zabalené někde v nějakých produktech, ať to jsou produkty typu penzijní produkty anebo naše ETF. Pojďme si říct, co zajímavého jsme našli o dluhopisech.

Tomáš Tyl: Určitě. Jedna zajímavá zpráva, která se nás týká – České republice se zvýšil rating agentura Moody‘s zvýšila rating na Aa3. Zajímavé na tom je, že tím se investice do protiinflačních dluhopisů stala ještě o něco atraktivnější, protože podmínky dluhopisu, který držíte, jsou stejné, ale zlepšil se rating České republiky, takže to je taková dobrá zpráva pro Českou republiku. Je to samozřejmě způsobeno tím, že jsme vedle Německa, ten ekonomický růst posledních let, který byl dán, byl tažen právě Německem – takže někteří si k tomu teď možná připisují ty zásluhy trochu neoprávněně – zkrátka ekonomický cyklus nám pomohl, a proto se Česká republika dostala do lepší situace z hlediska ratingu. Další zpráva se týká zase jiné země. Nedávno byla taková zpráva, že Řecko si půjčuje za stejnou sazbu jako Česká republika, a teď jsou krátkodobé řecké dluhopisy dokonce ještě níže, posunuly se do záporu, takže řecké dluhopisy můžete koupit tak, že Řecku ještě platíte za to, že mu můžete půjčit, což je zajímavé, protože to není tak dávno, kdy na řeckých dluhopisech investoři přišli o docela podstatnou část hodnoty, takže to Řecko není z našeho hlediska příliš bezpečnou zemí a my se proto takovým dluhopisům raději vyhýbáme. A ta poslední zpráva se týká dluhopisů Sazky, protože u některých klientů jsme doporučili velmi malou část portfolia do těchto dluhopisů zainvestovat, teď vlastně došlo k tomu, že v Rakousku, kde má také podíl na kasinech a společnosti tímhle se zabývající, se nedohodli s dalším minoritním akcionářem na tom, že budou postupovat společně, ale z našeho hlediska to není důvod, proč se nějak obávat, u toho dluhopisu je to spíše taková neutrální zpráva.

Petr Syrový: Tomáši, mockrát děkuju za zajímavé informace a budu se těšit příští týden na další povídání. Na shledanou.

Tomáš Tyl: Také děkuji a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz