V roce 2019: akcie, dluhopisy, zlato i ropa zatím rostou o více než 10 %. Silný růst na všech frontách bývá poměrně vzácný; akcie jsou dlouhodobě výnosnější než zlato. Zlato je ale zároveň rizikovější; přes celkový růst trhů ekonomické zpomalení dopadá na firmy ve špatné kondici; dle výzkumu lidé věnují průměrně 2 minuty denně svým financím

Týdenní videokomentář - 25. října 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Petr Syrový: Budeme si povídat o tom, že rostly akcie, dluhopisy i zlato. Budeme si povídat o tom, že dlouhodobě nechceme na zlato sázet. Podíváme se na dluhopisy s horším ratingem a dáme si jedno zajímavé doporučení, jak se chovat k našim investicím.

Dění na trzích

Petr Syrový: Nejprve se pojďme podívat na trhy, co se dělo na trzích. Světové akciové trhy v české koruně jsou od začátku roku 2018 +16 %, z toho americké akcie 25 % a evropské jenom 8 %. Od začátku roku 2019 jsou světové akcie 21 %, z toho americké 24,5 % a evropské necelých 20 %.

Silný růst na všech frontách

Petr Syrový: Povídali jsme si, Tomáši, o výnosech akciových trhů. Jak se dařilo ostatním investicím?

Tomáš Tyl: Rok 2019 je zajímavý tím, že se dařilo i dalším třídám aktiv. Americké akcie udělaly 20 %, ale i dluhopisy měly výrazný nárůst, protože šly dolů úrokové sazby. To pomáhalo dluhopisovým investicím a rostly i takové komodity, jako je zlato nebo ropa, ty také přinesly poměrně zajímavý výnos, což není až tak časté. Takže ten rok a tady, když se podíváte na graf v tomto slidu, tak je vidět, že to, že by všechny tyto čtyři třídy aktiv rostly najednou a nejen rostly, ale rostly zajímavým tempem, není až zase tak časté, že je to poměrně vzácný okamžik. Na druhou stranu se může stát, že když všechno roste, tak lidé začnou mít trochu nepřiměřená očekávání. Podívají se do krátkodobé minulosti a začnou si představovat, že podobné výnosy můžou mít i v budoucnosti. Takže určitě je důležité uvědomit si, že ten současný růst, třeba na akciích, je určitě nadprůměrný a nelze takový růst očekávat dlouhodobě. Dlouhodobě se můžeme spíše pohybovat u průměrných hodnot. Samozřejmě tím, že rostlo třeba takové zlato, tak se kolem něj také objevuje spousta prodejců, kteří můžou lákat na velmi zajímavé výnosy nebo slibovat ty minulé výnosy, ale když se na zlato podíváme detailně, tak ta situace není tak růžová.

Zlato versus akcie

Tomáš Tyl: Petře, ty jsi měl nedávno článek o zlatu. Co v něm říkáš?

Petr Syrový: Článek jsem psal, protože někdo z poradců se ptal, jak je to s výnosy zlata a s jeho volatilitou. Když se podíváme na historická data a podíváme se na výnosy zlata někdy od roku 70, tzn., to je doba, kdy už se se zlatem volně obchodovalo a bylo směnitelné, tak akcie od toho roku 70 daly vyšší výnosy než zlato, když za akcie bereme světové akcie, takže s širokou diverzifikací a bereme akcie včetně dividendy, na kterou se někdy zapomíná. No a zároveň jsme došli k tomu, že zlato je volatilnější a tu volatilitu nebo rizikovost můžeme měřit různými způsoby. Můžeme ji měřit buďto tak, jak ji měří kapitálové trhy pomocí volatility nebo ji můžeme měřit pomocí toho, jaké měly 10leté výnosy. Zatímco akcie měly 10leté výnosy skoro vždy kladné, tak u zlata byly někdy velmi zajímavé výnosy a někdy záporné výnosy, takže zlato dosáhlo těch dlouhodobých výnosů jen v některých krátkých periodách, kdy zazářilo a potom zase na dlouhá léta a desetiletí upadlo v zapomnění. Takže zlato je rizikovější a méně výnosné než akcie a navíc nám u zlata vadí ještě jedna věc oproti akciím. Akcie totiž generují zisky. Investujeme do firem, které mají tržby, které mají zisky a ty zisky jsou naše zisky, kdežto u zlata, tam když nakoupíme, tak jediné v co doufáme, je, že ho dokážeme v budoucnu prodat za vyšší cenu, že v budoucnu bude vyšší poptávka. To zlato si samo na sebe nevydělá, zatímco akcie ano.

Tomáš Tyl: To je vlastně ten důvod, proč to tak vychází. Proč akcie vychází výnosněji a zároveň bezpečněji.

Petr Syrový: A možná i méně volatilně právě, protože tam vím, že jednoho dne ty zisky dostanu přes dividendy, kdežto u zlata musím jen doufat, že jednoho dne bude větší poptávka.

Dluhopisy ve větším detailu

Petr Syrový: Tak, to jsme si řekli něco ke zlatu a teď se pojďme podívat do většího detailu na dluhopisy. Dluhopisy mají různé kategorie, některým se dařilo lépe, některým se dařilo hůře.

Tomáš Tyl: Určitě. Od začátku roku dluhopisy, jak ty bezpečné, tak i relativně méně bezpečné, tzv. „high yield“, zaznamenaly docela zajímavé výnosy. Na druhou stranu už jsou tady první oběti řekněme toho ekonomického zpomalení, a to jsou třeba firmy s ratingem CCC, což je rating spekulativního stupně. Rating CCC znamená, že taková firma má schopnost dostát závazkům, tzn. splatit ty dluhy, které má, jen v případě příznivého vývoje. Tzn., když je příznivý vývoj, takové firmě se daří nějakým způsobem to posplácet, ale ve chvíli, kdy už ten vývoj úplně příznivý není, tzn. je nějaký neutrální nebo to co teď třeba nastává, že je zpomalení, tak takové firmy se začnou dostávat do problémů a samozřejmě je to vidět třeba na trhu dluhopisů, že rostou jejich výnosy. V grafu můžete vidět, jak rostou výnosy. Tzn., investoři do těch dluhopisů požadují větší výnos za to, když takovému subjektu půjčí oproti ratingu B a BB, což je vlastně jen o stupínek lepší rating, ale už je tam dramaticky nižší úroková sazba. Vlastně do ratingu CCC spadl taky Thomas Cook, o kterém jsme nedávno hovořili, a zkrachoval, takže nebylo úplně divu, že se tak stalo. Co je pro nás důležité je uvědomit si, že dluhopis není vždy jen bezpečná investice. Korporátní dluhopisy, které nemají žádný rating, nebo mají hodně nízký rating, se můžou dostat do problémů ve chvíli, kdy přichází zpomalení. Neznamená to, že se všechny dostanou, ale mohou se snáz dostat do problémů ve chvíli, kdy je tady zpomalení nebo kdyby dokonce přišla recese, tak to pro řadu takových dluhopisů může znamenat problémy. Takže opatrně s dluhopisy, které nemají rating nebo mají hodně nízký rating.

Petr Syrový: Mě tam jen, Tomáši, zaujala ta úroková sazba, že ty dluhopisy s ratingem CCC mají úrok kolem 10 %, takže je vidět, že dluhopisy, co jsou rizikové, problémové, tak je potřeba, aby dávaly velmi vysoké úroky. S tím se nesetkáváme běžně. U dluhopisů, které často hodnotíme, tak rating nemají a přitom ta úroková nabídka je nesrovnatelně nižší.

Jak se efektivně starat o peníze

Petr Syrový: Máme tady poslední zprávu, která se týká toho, jak se efektivně starat o svoje vlastní peníze. Co je v tom článku, Tomáši, zajímavého?

Tomáš Tyl: Ten článek hovoří o jednom výzkumu, kde se zjistilo, že lidé v Americe věnují financím průměrně 2 minuty denně, což je hrozně málo na to, jak důležitá to je věc. A ukazuje se, že třeba 100x více koukají na televizi. Je to tím, že část lidí na finance rezignuje úplně, zdá se jim to příliš složité, nevěnují tomu vůbec žádný čas, ale to pak může mít řadu negativních následků pro ně. A část lidí naopak věnuje hodně času věcem, které nejsou důležité, tzn., že řeší nějaké detaily jako na jaký spořicí účet dát peníze, když všechny mají podobnou úrokovou sazbu apod., nebo nějaké věci, které nemohou ovlivnit. Tím ztrácejí čas, ale nevyřeší tu skutečně důležitou věc. Co je důležité, ne věnovat více času financím než koukání na televizi, ale je důležité věnovat se financím efektivněji a vyřešit ty důležité věci. Tzn. příjmy, držet pod kontrolou výdaje, kam investovat a jakou část příjmu investovat a dlouhodobě to dělat, vyřešit bydlení. To jsou všechno důležité věci, nad kterými je mnohem důležitější trávit ten čas. Je to vlastně i důvod, proč se ve Fichtner s.r.o. snažíme pomáhat klientům, řešit ten čas, šetřit ho tím, že jim připravíme investiční plán, říkáme jim, co máme dělat, konzultujeme to s nimi, aby lidé nemuseli svůj čas tolik věnovat financím, věnovali ho těm financím efektivně a svůj volný čas mohli věnovat něčemu, co je baví.

Petr Syrový: Tomáši, mockrát děkuji za zajímavé informace a budu se těšit příště na shledanou.

Tomáš Tyl: Také děkuji, děkuji za pozornost a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz