Americká ekonomika zvolnila svůj růst a roste „jen“ o 1,9 % za rok; americké ekonomice se daří lépe než zbytku světa; trh ETF v USA je rozdělen mezi několik málo hráčů. Ty největší doporučujeme do portfolií našim klientům; akcie společnosti Grubhub, která podniká na trhu dodávek potravin, v minulosti rychle vyrostly a nyní prudce padají

Týdenní videokomentář - 1. listopadu 2019 Přepis videokomentáře:

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího pravidelného přehledu zpráv. Moje jméno je Tomáš Tyl a dnes je tady se mnou kolega Aleš Prandstetter. Ahoj, Aleši.

Aleš Prandstetter:Ahoj a dobrý den.

Tomáš Tyl: Dnes se budeme bavit o tom, jak americký spotřebitel pomáhá táhnout americké firmy, o tom, jak vypadá trh ETF a jejich správců, a nakonec o tom, jaká nebezpečí číhají, pokud investujete do jednotlivých akcií.

Dění na trzích

Tomáš Tyl: Na začátku ale přehled toho, co udělal trh. Když se podíváme na vývoj trhu od začátku roku 2018, vždy se díváme i na ten minulý rok, protože ten současný rok byl jen ve znamení růstu, ale minulý rok trhy klesaly, takže se díváme na ten obrázek z trochu delší perspektivy, tak světové akcie vyrostly nějakých 16,3 % v koruně. Táhly to nahoru hlavně americké akcie i díky růstu dolaru, které vyrostly o 25 %, zatímco evropské jenom 7,5 %. Když se podíváme na ten kratší obrázek, jenom co se dělo od začátku roku, tak tam byl velmi intenzivní růst. Světové akcie rostly o 20 %, americké o 25 %, v korunách všechno, a evropské o necelých 20 %.

Fed snížil úrokové sazby

Tomáš Tyl: Aleši, Fed snížil opět úrokovou sazbu. Co to znamená?

Aleš Prandstetter: Znamená to levnější náklady na půjčky. Obecně nižší úrokové sazby znamenají určitý stimul pro ekonomiku. Nicméně když se podíváme na to, co vlastně americká ekonomika dělá, vidíme, že pouze slabě zpomaluje, není to žádná tragédie. Přesto Fed sazby snižuje a my se domníváme, a nejen my, ale i další komentátoři, že je to kvůli tomu, že Fed nechce nějakým způsobem rozčeřit hladinu před americkými prezidentskými volbami příští rok. Řekli jsme si, že ekonomika roste, s ní rostou samozřejmě i firmy. Zpomalení, o kterém mluvíme, na 2 % růstu ekonomiky se odráží v tom, že tržby i zisky firem obecně rostou a týká se to zejména tržeb, protože s ekonomickým výkonem jsou spojené zejména tržby firem. Když namátkou vybereme Facebook +28 %, Visa +13 %. Samozřejmě jsou i firmy, jejichž tržby klesají, ale celkově americkým firmám tržby rostou. Naopak, když se podíváme do Evropy, vidíme, že to s těmi tržbami není zdaleka tak dobré a reálně vlastně tržby nerostou a zisky významně klesají. Proto převažujeme americké akcie, zdá se nám ta kondice lepší, podpořená dobrou kondicí ekonomiky.

Americké ekonomice se daří lépe než zbytku světa

Tomáš Tyl: Když se potom blíže podíváme na ty americké akcie a na jejich tržby, tak tu máme docela zajímavé informace. Co nám říká ten graf, který vidíme?

Aleš Prandstetter: Je to vlastně v souladu s tím, co jsme říkali na předchozím slidu. Silný americký spotřebitel, ten hodně nakupuje a nebojí se toho, že by nějakým způsobem americká ekonomika měla potíže, čímž podporuje ty firmy, které podnikají a prodávají na americkém trhu, takže jejich výkon je lepší než těch, kteří se snaží uplatnit svoji produkci na ostatních trzích, které na tom nejsou tak dobře. Třeba ten evropský spotřebitel je přeci jen trošku utlumen.

ETF

Tomáš Tyl: Dobře. My s klienty investujeme často prostřednictvím ETF, pasivních nástrojů, které umožňují diverzifikovaně nakoupit a levně celý index. Jak vypadá vlastně trh těchto nástrojů? Kdo jsou správci, nebo ti hlavní správci?

Aleš Prandstetter: Ten trh ETF je poměrně hodně rozvinut, ale koncentruje se jenom do několika největších hráčů a je to proto, že vlastně ta velikost umožňuje nabídnout zajímavé ceny těm konečným investorům, protože to je typicky odvětví, kdy jsou tzv. velké úspory z rozsahu. To znamená, náklady máte fixní, ale čím roste objem, tak se vám ty náklady tolik nezvyšují. Takže proto je ten trh poměrně koncentrovaný. My se přesto nespoléháme pouze na nějakého jednoho správce, ale snažíme se i mezi nimi diverzifikovat. Přeci jen diverzifikace je alfa omega tohoto podnikání a investování obecně.

Tomáš Tyl: Ti hlavní hráči, vlastně BlackRock, Vanguard, State Street, v našich portfoliích našich klientů jsou od všech těchto hlavních hráčů zastoupena ta ETF.

Pozor na investování do jednoho titulu

Tomáš Tyl: Poslední zpráva se týká vlastně nebezpečí jednotlivých akcií. Co je tady za zajímavý příklad toho rizika?

Aleš Prandstetter: My vždycky říkáme: „Pozor na investování do jednotlivých titulů příliš velkého množství prostředků nebo objemu prostředků do jednoho titulu.“ I v rámci dejme tomu toho akciového vesmíru jsou tituly, dá se říct, bezpečnější a tituly nebezpečné vyloženě. Ty nebezpečné se rekrutují zejména, už jsme o tom v minulosti jednou mluvili, z tzv. IPO trhu. Jsou to nové společnosti. Často investoři přeceňují jejich schopnost dodat dobré výsledky v budoucnu. Přesně to se stalo třeba u následující společnosti jako Grubhub nebo WeWork, což jsou společnosti, které rapidně rostly, byly to miláčci investorů, aby se posléze zjistilo, že přeci jen tam došlo k určité dejme tomu záměně toho, že nemají takovou konkurenční výhodu, jak si ten trh myslel, takže k velkému pádu.

Tomáš Tyl: U WeWork k tomu došlo vlastně ještě dřív, než stihli IPO. Takže toho byli investoři ušetřeni a dopadlo to…

Aleš Prandstetter: Přesně tak, byli zachráněni ještě před tím. Takže pozor na to, že opravdu v tomto spektru je to o velké opatrnosti a pro naše klienty se vůbec do tohoto nepouštíme.

Tomáš Tyl: Dobře. Aleši, já ti děkuji za tvoje odpovědi a vám děkuji za pozornost. Na shledanou.

Aleš Prandstetter: Taky díky, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz