Zajištěné fondy: „Banka vyrobí produkt za 97$, ale prodá ho za 100$ a klient si myslí, že kupuje produkt v hodnotě 115$“. Mají ale líbivý příběh; výnosy diamantů jsou za posledních 17 let přibližně na nule; moderní technologie mění svět a některé věci díky nim fungují jinak; podle francouzského prezidenta Macrona nemůže Evropa počítat s americkou ochranou, jako tomu bylo v minulosti

Týdenní videokomentář - 15. listopadu 2019

Přepis videokomentáře:

Petr Syrový: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Alešem Prandstetterem. Ahoj, Aleši.

Aleš Prandstetter: Ahoj, dobrý den.

Petr Syrový: Dnes si budeme povídat o zajištěných fondech. Budeme si povídat o diamantech, že nepatří do strategie Wealth protection a podíváme se také na technologie, jak mění svět a na to, co říkal Emmanuel Macron o NATO.

Dění na trzích

Petr Syrový: První, na co se podíváme, tak jsou výsledky trhů. Akciové trhy od začátku roku 2018 v koruně udělaly celosvětově asi 20 %, z toho Amerika 30 % a Evropa 10 %. Od roku 2019 udělaly světové akcie v průměru asi 25 %, Amerika o něco více, asi 28 % a Evropa méně, asi 22 %.

Zajištěné fondy

Petr Syrový: A pojďme na první zprávu, ta se týká zajištěných fondů. Často hodnotíme zajištěné fondy, proto nás zaujal článek, který se jim věnuje. Co se píše v tom článku, Aleši?

Aleš Prandstetter: Ony zajištěné fondy jsou pro mnohé investory takovými zajímavými produkty, že jakoby zdánlivě třeba tam něco chrání, nějakou hodnotu, nebo mohou něco zajímavého přinést, nicméně konstruovány jsou většinou tak, že opravdu v každém scénáři vydělá banka. Je zajímavé, že investoři právě proto, že jsou nějak konstruovány, tak vidí tu hodnotu výš, než je ve skutečnosti. Je to dáno tím, že za každým tím produktem ve formě zajištěného fondu se skrývá nějaký zajímavý příběh, ale je potřeba si u tohoto říct, že vždycky první bývá ta konstrukce. Banka vždycky zjistí, jestli lze a za jakých podmínek lze ten zajištěný fond konstruovat a pak teprve následně se vlastně často vymýšlí ten příběh. Tudíž prvotní je vždycky ta konstrukce sama. Pokud se podíváme na ty fondy, které jsou tímto způsobem prodávány, tak vždycky je to o tom, že ta pravděpodobnost toho zisku, nebo nějakého toho nadstandardního zisku, je menší než pravděpodobnost toho, že ten výsledek bude spíše mizerný.

Petr Syrový: Dám ti za pravdu v tomto, odpovídá to i našim zkušenostem. Když hodnotíme fondy, tak docházíme k podobnému. Na jednu stranu možná líbivý příběh, často velmi složitý příběh, než ho pochopíme, to trvá chvíli, než ho dokážeme analyzovat. Ale výnosy těch strategií jsou poměrně nízké, a i když se díváme do historických výnosů, co banky vytvořily a s čím přišly na trh, tak ty výnosy jsou nízko.

Diamanty

Petr Syrový: Nedávno jsme se tady bavili o zlatě, že zlato nezařazujeme do portfolií našich klientů, dneska se podíváme stručně na diamanty. Jak se dařilo diamantům v poslední době?

Aleš Prandstetter: Pokud poslední dobou je 17 let, tak vidíme, že vlastně diamanty nepřinesly vůbec nic. Opět je to často u investorů oblíbené téma, diamanty pro ně znamenají určitou trvalou hodnotu, která je ochrání před inflací. Nicméně ta pravda může být tomu dosti vzdálená. Když se podíváme dokonce na výkonnost diamantů nebo na to, co přinesly od roku 2012, tak vidíme pokles hodnoty cca o čtvrtinu, což znamená, že jsou kolísavé vlastně podobně jako akcie, ale výnosné méně než akcie. Takže z hlediska Wealth protection, z hlediska toho, do čeho my chceme dávat peníze v naší strategii, to není přípustná varianta, abych tak řekl.

K čemu dochází díky moderním technologiím

Petr Syrový: Dobře. Teď se podíváme na moderní technologie, které pomáhají měnit svět, a ukážeme si několik příkladů, k čemu dochází díky moderním technologiím.

Aleš Prandstetter: Je to zajímavé, že moderní technologie dokáží měnit vlastně určitý trend v chování lidí. My jsme se už v minulosti myslím bavili o tom, jak lidé, vlastně ti starší senioři, jak hledají péči, která by zabránila tomu, aby když je něco potká za zdravotní problém, že jsou v péči nějakého ústavu nebo mají na blízku doktory, kteří se o ně postarají. Teď jsou toto schopné vlastně hlídat technologie a ti lidé mohou zůstat doma vlastně až do dlouhého věku. Technologie vlastně jsou schopné zavolat záchranku, zavolat lékaře, kontrolovat stále zdravotní stav a ta péče je pomalu lepší, než kdyby měli sestřičku nebo doktora vedle sebe. Máme i další příklady toho, kdy se technologie projevují v takovém tradičním odvětví jako je bankovnictví. Google vstupuje pravděpodobně do bankovního sektoru, což se dá očekávat, že banky projdou další velkou změnou. V Číně naopak technologie vlastně způsobují, že bez QR kódu se člověk k penězům ani nedostane.

Petr Syrový: Dobře, ale co to pro nás znamená jako pro investory? Jak se vyznat v tom složitém světě těch technologií a jak určit, kdo bude ten budoucí vítěz a jak na něm vydělat?

Aleš Prandstetter: Budoucí vítěz a sázka na moderní technologie není úplně to ono, protože vítěze určíte správně velmi těžko a sázet na to, která třeba z těch nuancí moderních technologií bude ta super úspěšná, tak je také spíše o sázení než o nějakém kvalitním investování. Čili proto my preferujeme spíše tu širokou diverzifikaci a nesázíme na jednotlivosti, protože to pak znamená moc velké riziko.

Co kdyby NATO mělo problémy?

Petr Syrový: Aleši, jdeme na poslední zprávu. Ta se týká Emmanuela Macrona, který mluvil o NATO a jeho problémech. Co by to pro nás znamenalo jako investory, kdyby NATO mělo nějaké problémy?

Aleš Prandstetter: My neříkáme, že NATO končí nebo něco takového, nicméně samozřejmě i na scénář, že NATO nebude plnit takovou úlohu, jako třeba plnilo v minulosti, se připravujeme i těmi investicemi právě v tom smyslu, že dejme tomu rozpad nebo nějaké problémy NATO mohou být nebezpečné zejména pro Evropu. A zejména pro takové státy jako je třeba Česká republika. Tudíž i investičně jsme rozkročeni široko a snažíme se být zejména v těch teritoriích, která jsou vůči těmto destrukcím třeba na politické scéně trošku více imunní. Tzn., převažujeme Ameriku, Spojené státy americké.

Petr Syrový: Aleši, mockrát děkuji za zajímavé informace a budu se těšit příští týden na další povídání. Na shledanou.

Aleš Prandstetter: Díky, na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz