Zisky bank rostly, což ukazuje na zdravou ekonomiku, kterou táhne americký spotřebitel; prezident Trump plánuje daňový balíček na snížení daní „Tax Cuts 2.0; koruna posílila, je nejsilnější za 7 let a dostala se na úrovně před intervencemi

Týdenní videokomentář - 17. ledna 2020

Své místo na tomto setkání si rezervujte zde

Přepis videokomentáře

Tomáš Tyl: Dobrý den, vítám vás u dalšího „Přečetli jsme za vás“, moje jméno je Petr Syrový a budu si povídat s Tomášem Tylem. Ahoj, Tomáši.

Tomáš Tyl: Ahoj, Petře. Dobrý den.

Pozvánka na workshop

Petr Syrový: Hned na začátek pro vás máme jednu pozvánku.

Tomáš Tyl: Chtěli bychom vás pozvat na živé setkání s Vladimírem Fichtnerem na téma 10 investičních lekcí z roku 2019 a výhled na rok 2020. Pokud vás zajímají tato témata nebo byste chtěli položit Vladimírovi nějaké dotazy ohledně investování, pojďte se zúčastnit živé diskuze s Vladimírem, která může být buď přímo u vás ve firmě, nebo v našich kancelářích v Praze na Andělu. Když byste si chtěli na takovou diskuzi rezervovat místo a podívat se, kdy jsou termíny, tak klikněte na odkaz, který tady vidíte na prezentaci.

Dění na trzích

Petr Syrový: Tak, a pojďme na to, co dělaly trhy v poslední době. Od začátku roku 2018, tzn. za 2 roky a kousek, udělaly světové akcie 23 %, americké akcie 34 % a Evropa jenom 12 %. Za poslední cca rok vypadá ten obrázek trošku jinak. Světové akcie 28 %, Amerika 33 % a Evropa 24 %.

Ziskovost amerických bank rostla

Petr Syrový: No a pojďme na zprávy, které nás zaujaly. První zpráva nás zaujala ze sektoru bank. Tomáši, proč jsou banky pro nás důležité? Proč ty zprávy o ziscích bank vnímáme citlivěji než kdekoli jinde?

Tomáš Tyl: Banky jsou důležité, protože to je takové srdce ekonomiky, které pumpuje peníze, tu krev, tou ekonomikou a když funguje špatně, tak se to odráží v celé ekonomice. A naopak, pokud se ekonomice daří, tak se to projevuje samozřejmě i na jejích ziscích. Takže to, že zisky bank jsou… Přestože jsou nízké úrokové sazby, což těm bankám trochu škodí, protože si nemůžou vzít takové marže na úvěrech, tak i přesto mají v Americe zajímavé profity, a to ukazuje na to, že ta ekonomika je momentálně silná, daří se jí dobře, není v nějaké problematické fázi. Je zajímavé srovnat to trochu s evropskými bankami, protože evropské banky si pořád ještě nesou hodně dědictví z krize, zatímco v Americe, kde ta krize vlastně vznikla, se jim podařilo se s ní poměrně vyrovnat. Ty evropské banky s tím pořád ještě bojují a také je to vidět na tom, že jsou sice výrazně levnější, ale také jsou na tom podstatně hůř, jejich akcie propadají. Prostě ten bankovní sektor v Evropě zdaleka není tak zdravý, jako v Americe.

Ameriku čeká volební rok

Petr Syrový: Další zpráva, co nás zaujala, tak je s blížícími se volbami. Trump chystá nějaký další daňový balíček a daňové škrtání. Čím to je pro nás důležité?

Tomáš Tyl: Na tom je zajímavě vidět, co se děje před těmi volbami, protože je to hodně takový populistický krok a říká se, že pro prezidenta je hodně důležité, aby akcie rostly a všem se dařilo právě před volbami, protože to samozřejmě zohlední při těch volbách. Takže momentálně Donald Trump vyhlašuje daňový balíček, jehož podoba zatím není známá a dozvíme se ji v budoucnu. Ta by určitě ekonomice měla pomoct. Na druhou stranu musíme očekávat, že v tomto roce podobných a možná i třeba populistických opatření zaznamenáme více, protože prostě Donald Trump se bude snažit ten trh ovlivnit, aby rostl, aby před volbami Američané bohatli. Tohle je důležité brát, ty informace vědět, ale na druhou stranu neinvestovat kvůli tomu. Rozhodně není dobré investovat proto, že k něčemu podobnému dojde. Měli bychom investovat proto, a proto my investujeme do amerických akcií, protože se nám pořád zdají rozumně oceněné vzhledem k sazbám. To je pro nás hlavní důvod investovat do nich a tohle je pouze nějaká situace, na kterou určitě nechceme spekulovat, že nám pomůže.

Koruna posílila

Petr Syrový: Další zpráva je o koruně. Koruna zpevnila a je nejsilnější za posledních 7 let.

Tomáš Tyl: To znamená v podstatě to, že se koruna vrátila na hodnoty předtím, než Česká národní banka začala intervenovat, protože když intervence skončily, tak ten pohyb kurzu vlastně nejdřív nebyl tak významný, pak díky sazbám zase koruna trochu posilovala. Teď se nějakou dobu pohybovala sem a tam a teď došlo zase k jejímu posílení. Pro nás je ohledně měn důležité to, že na měny slýcháme hodně různých prognóz a komentářů. Když koruna oslabovala, tak všichni věštili, že bude posilovat v posledních letech, pak už ten minulý rok zase všichni věštili, že teda posilovat nebude, že bude stagnovat a ona místo toho posílila. Na druhou stranu všichni pak vědí zpětně proč. Takže my říkáme pozor na ty měnové kurzy, nesnažte se to předvídat, nesnažte se jimi řídit, protože jsou hodně nevyzpytatelné a ty predikce často nevychází. Takže my se nesnažíme nějakým způsobem odhadovat, kam měna půjde nebo nepůjde, spíše diverzifikujeme z tohoto hlediska.

Očkávání pro rok 2020

Petr Syrový: Poslední zpráva se týká 10 nějakých věcí, které by měl investor vědět v roce 2020. Zkusme vybrat ty nejzajímavější, protože všech 10 se nám sem nevejde.

Tomáš Tyl: Tato zpráva je zajímavá tím, že se dá říct každý rok. Že to nejsou nějaké predikce toho, co se tento rok stane, ale jsou to takové obecné, nadčasové věci. A je to třeba to, že, protože rok 2019 byl hodně dobrý, takže to ovlivní očekávání řady lidí ohledně roku 2020. Někteří budou očekávat, že akcie udělají to samé, někteří naopak díky tomu, že rostly, budou očekávat, že budou padat. Je lepší se tím nenechat úplně ovlivnit a dívat se spíše na další ukazatele. Co je třeba důležité, je, že určitě nastanou nějaká překvapení. Možná jimi může být už konflikt s Íránem nebo daňový balíček, který nastal. Nastanou překvapení, která se nám budou zdát nesmyslná, protože se to prostě děje, patří to k investování. Také je dobré si uvědomit, že určitě někdo bude bohatnout rychleji než vy. Někdo bude vydělávat a budou na trhu akcie, aktiva nebo kryptoměny nebo nějaké aktivum, které poroste hrozně moc a všichni ho budou chtít následovat, bude se o něm hodně mluvit a vy ho třeba zrovna nebudete mít. A není to špatně, že ho nebudete mít, protože investovat se má strategicky, a ne honit nějaké jednoroční vítěze. Takže připravit se na to, že prostě občas se vám bude zdát, že vám unikají nějaké výnosy, ale není to tak. Také když budete diverzifikovat, tak se vám to bude nějakou chvíli zdát neproduktivní, protože vlastně kupujete i věci, které nevydělávají. Ale to je přesně smysl diverzifikace, protože vy dopředu nevíte, co bude nebo nebude vydělávat. Takže byste se neměli nechat tímto znepokojit, měli byste to ustát. I v roce 2020 bude především důležitá alokace. Takže o tom, jaké budou vaše výnosy, bude rozhodovat to, kolik budete mít v třídě aktiv akcií, kolik dluhopisů, kolik hotovosti, více než to, kterou konkrétní akcii nebo region budete mít. Na konci roku samozřejmě všichni zase budou vědět co se dělo a proč. Takže to jsou takové věci, které jsou hodně univerzální, ale je dobré si je na začátku každého roku uvědomit, nebo i v průběhu.

Petr Syrový: Tomáši, mockrát děkuji za zajímavé povídání a budu se těšit příště zase na shledanou.

Tomáš Tyl: Děkuji za pozornost a na shledanou.

Registrovaní uživatelé mohou posílat podněty, dotazy a další tipy na zajímavé články na adresu Frank@eFrank.cz. Můžeme je zařadit do našeho nejbližšího vydání „Přečetli jsme za vás ...”. Honza Valášek, www.eFrank.cz